Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

svi fajlovi jednog korisnika

[es] :: Linux :: svi fajlovi jednog korisnika

[ Pregleda: 3791 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lenny
Lendak Imre
saradnik, FTN, Novi Sad
NS

Član broj: 3147
Poruke: 68
217.26.72.*

ICQ: 158238713


Profil

icon svi fajlovi jednog korisnika11.02.2003. u 13:41 - pre 258 meseci
Kako naci sve fajlove koji pripadaju odredenom korisniku (Mandrake 8.1)?
Da li postoji neka komanda za listanje svih fajlova korisnika?
No signature...
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: svi fajlovi jednog korisnika11.02.2003. u 15:10 - pre 258 meseci
man find (narocito deo -uid)
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

lenny
Lendak Imre
saradnik, FTN, Novi Sad
NS

Član broj: 3147
Poruke: 68
217.26.72.*

ICQ: 158238713


Profil

icon Re: svi fajlovi jednog korisnika12.02.2003. u 10:25 - pre 258 meseci
To moze biti prilicno dugotrajan proces, jer ne znam u kom direktorijumima moze da ima fajlove. Tako `find / -user neki_user` moze trajati prilicno dugo. Mislio sam da postoji neki elegantniji nacin...
No signature...
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: svi fajlovi jednog korisnika12.02.2003. u 15:55 - pre 258 meseci
Elegantniji način postoji ukoliko imaš neki obrazac pri administraciji sistema.

Najčešće se svi fajlovi jednog korisnika mogu naći u /home/korisnik, /var, i /tmp direktorijumima (/var uglavnom sadrži poštu i druge privremene resurse, kao što su PK bitmape fontova za TeX, fajlovi na štampi itd. a /tmp je mesto po kojem svako može da brlja).

Međutim, ukoliko korisnik može da snima gde stigne, pa onda ne znam kako i možeš da pomisliš na „elegantniji“ način. Uostalom, ukoliko si ti administrator sistema, a ne znaš gde sve korisnik može da snima fajlove, velika je opasnost da te korisnik natera da uradiš nešto što ne želiš.

Kao primer, recimo imaš tekući direktorijum „.“ u putanji, odeš kao root u /tmp, ne znaš da ti je korisnik tu ubacio jedan lep „ls“ programčić koji njemu daje pristup, i ukucaš „ls“. Međutim, tekući direktorijum najčešće nije u putanji za root korisnika, ali ovo je samo ilustracija loše osiguranog sistema; čak i onda će „cd && ls /tmp“ dati ispravne rezultate.

Prema tome, ukoliko dovoljno poznaješ svoj sistem, ne treba ti nikakav alat da vidiš koji fajlovi pripadaju jednom korisniku, pošto znaš gde je moguće da on snima fajlove.

Usput, pogledaj i šta se sve beleži u locate bazu (man locate; man updatedb). updatedb se uglavnom stavlja u cron, i pokreće noću.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

lenny
Lendak Imre
saradnik, FTN, Novi Sad
NS

Član broj: 3147
Poruke: 68
217.26.72.*

ICQ: 158238713


Profil

icon Re: svi fajlovi jednog korisnika14.02.2003. u 10:56 - pre 257 meseci
Nije bio problem u nesigurnosti sistema, vec u greski quota-e. Mislio sam da postoje jos neki fajlovi, koji naravno nisu postojali....
No signature...
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-1.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: svi fajlovi jednog korisnika14.02.2003. u 22:16 - pre 257 meseci
quota radi na principu „agregacije“: pri svakom upisu (write) se dodaje odgovarajuća veličina na već iskorišćeno.

Svakako se slažeš (pošto si probao) da bi bilo neprikladno da quota svaki put traži sve fajlove jednog korisnika na disku, i zato se tako dešava.

Konkretne probleme sa quota na Linux-u ne znam, ali na nekim serverima gde imam ograničenu kvotu (alas.matf.bg.ac.yu), po probijanju kvote, i stizanju do hard-limit-a, zatim brisanja nekih fajlova, pokazivao mi je mnogo više slobodnog prostora, nego što sam zaista imao (u pitanju su istina bile neke komplikovane operacije koje sam izvršio, više procesa itd. ali ipak je to neka greška).

Prema tome, najverovatnije treba istovremeno i sa updatedb (koji ipak ne sadrži podatke o korisnicima; pogrešno sam pretpostavio) pokrenuti i neki demon za dopunu quota podataka. Na taj način je quota uvek samo približno tačna, osim istovremeno nakon dopune, pod uslovom da nije bilo korisnika.


Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: svi fajlovi jednog korisnika

[ Pregleda: 3791 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.