Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ovo meni izgleda komplikovano!?

[es] :: Linux :: Ovo meni izgleda komplikovano!?

[ Pregleda: 1468 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sef kabineta
Kragujevac

Član broj: 7991
Poruke: 3
*.verat.net



Profil

icon Ovo meni izgleda komplikovano!?04.02.2003. u 09:13 - pre 258 meseci
Pozdrav svima na forumu, newbie sam u koriscenu Linuxa, koji sam instalirao pre nekoliko dana, cak sam uspeo i mog Lucenta da konfigurisem (neverovatno ali istinito, zahvaljujuci post-ovima sa ovog foruma)...uzgred instalirao sam RH 8.0....i imam nekoliko, pretpostavljam onih pocetnickih (citaj: debilnih pitanja).

1. Skontao sam da su Gnome i KDE graficka okruzenja za Linux ali nikako ne mogu da shvatim sta je xWindows, i nikako ne mogu da ga nadjem iako sam pri instalaciji izabrao full. Gde je to, sta je to?

2. Kad npr. hocu da predjem iz GNOME-a u KDE, izbaci mi poruku da moram da restartujem xWindows server, kako to da uradim, postoji li neka fora za prelazak iz jednog okruzenja u drugi?


3. Kako da vidim direktorijume koji su pod FAT32...npr. da slusam muziku koja je na FAT32 particiji pod W2k?

4. Cuo sam da postoji emulator za Win aplikacije, koliko je to pouzdano i koji koristiti?

5. Postoji li neki file manager u Linuxu kao sto je npr. Windows Commander?

6. Ima li nasih kanala na mIRC-u sa topic-ima o Linux-u?

7. U user guides i sl..non-stop pominju te consolu, te terminal...sta je to, kako doci do toga?

Svaka preporuka ili komentar su dobrodosli.

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
195.66.174.*



+1365 Profil

icon Re: Ovo meni izgleda komplikovano!?04.02.2003. u 10:23 - pre 258 meseci
1. preskocicu ovo jer ce neko dati razumljiviji odgovor od onog koji bih ja dao :)

2. ako si instalirao oba GUI-a samo se izloguj iz jednog i u login prozoru izaberi GUI koji zelis u padajucem meniju. X mozes restartovati sa ctrl+alt+backspace i dobices isto.

3. moras imati podrsku za FAT32 u kernelu koju vjerovatno po instalciji nemas tako da ces morati rekompajlirati kernel

4. ja nemam bas iskustva sa tim emulatorima, ali nisam cuo nista lose o njima. Za wine moras imati opet ovu FAT32 podrsku u kernelu. Postoji jos i wmware

5. neko drugi :)

6. ne znam

7. ***i ga, za ovo vrijedi isto kao i pod 1. Mozda ti neko slozi bolji odgovor.

poz
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Ovo meni izgleda komplikovano!?04.02.2003. u 18:38 - pre 258 meseci
Citat:
Sef kabineta:
1. Skontao sam da su Gnome i KDE graficka okruzenja za Linux ali nikako ne mogu da shvatim sta je xWindows, i nikako ne mogu da ga nadjem iako sam pri instalaciji izabrao full. Gde je to, sta je to?


X Window System (pazi, znači nije xWindows nego X Window) je osnovni program koji služi za iscrtavanje prozora aplikacija na ekran (bilo na lokalnoj ili udaljenoj mašini) i primanje inputa sa tastature i miša. X Window System sam po sebi ne daje okvire za prozore, toolbarove, panele i slično. GNOME i KDE su grafička okruženja (zapravo skupovi programa za X) izgrađena iznad X Window Systema da bi se omogućio lakši rad (da možeš da pomeraš prozore mišem, da imaš mali sat u uglu ekrana, da imaš panel u donjem delu ekrana, i slične stvari). Ako hoćeš da vidiš kako izgleda sam X bez ičega, ubij XDM i u virtualnom terminalu kucaj samo "X".

Citat:

3. Kako da vidim direktorijume koji su pod FAT32...npr. da slusam muziku koja je na FAT32 particiji pod W2k?


Koristi pretragu, ovo je objašnjeno milion puta na forumu.

Citat:

4. Cuo sam da postoji emulator za Win aplikacije, koliko je to pouzdano i koji koristiti?


Postoji, u pitanju je Wine, ali je dosta nepouzdan. Ne preporučujem. Koristi Windows ako ti trebaju Windows aplikacije.

Citat:

5. Postoji li neki file manager u Linuxu kao sto je npr. Windows Commander?


Da si pogledao forum malo, video bi u vrhu temu File Manager. Pročitaj je.

Citat:

6. Ima li nasih kanala na mIRC-u sa topic-ima o Linux-u?


Prvo, ne kaže se "na mIRC-u" nego na "IRC-u". mIRC je program (jedan od milion klijenata za IRC), a IRC je protokol/mreža (Internet Relay Chat).

Bili su kanali #linux i #os na BalcanNet-u, ali nisam siguran koliko su još aktivni.

Citat:

7. U user guides i sl..non-stop pominju te consolu, te terminal...sta je to, kako doci do toga?


Misli se na shell, okruženje za izdavanje tekstualnih komandi Unix/Linux sistemu. Shell se obično izvršava na terminalu. Terminal je uređaj koji prima ulaz sa tastature i ispisuje tekst na ekran. Može biti pravi (mašina sa tastaturom i monitorom) ili virtuelni /emulirani (program koji obavlja istu funkciju). Iz menija sa Crvenim Šeširom izaberi stavku "run" i kucaj "xterm". Takođe negde u meniju imaš stavku "Terminal". I jedno i drugo će ti startovati emulator terminala za X. Konzola je nešto drugo ali se često u literaturi (pogrešno) brka sa terminima "terminal", "virtuelni terminal", "emulator terminala" i "shell".

U shellu možeš raditi i bez podignutog grafičkog okruženja. Pritisni Ctrl-Alt-F1, trebalo bi da dobiješ tekstualni login u virtuelnom terminalu. Sa Alt-F1, Alt-F2, Alt-F3, itd. se zatim prebacuješ između virtuelnih terminala (mislim da ih po defaultu imaš 6).

Ako budeš imao još pitanja, prvo pogledaj starije teme na forumu, pa ih onda postavi. To je jedno od pravila foruma. Predlažem da pročitaš pravila ovde.

Srećno!
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Ovo meni izgleda komplikovano!?

[ Pregleda: 1468 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.