Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

DataSet class citanje i Update

[es] :: .NET :: DataSet class citanje i Update

[ Pregleda: 2646 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

smark
Principal Manager, Software Development,
Microsoft
Prague

Član broj: 20964
Poruke: 437
*.bvcom.net.

Sajt: cz.linkedin.com/in/msmark..


+11 Profil

icon DataSet class citanje i Update29.07.2006. u 13:04 - pre 216 meseci
Imam neke nejasnoce u vezi DataSet klase i nacina na koji ona funkcionise. Prvo me interesuje kako mogu da najjednostavnije procitam sve podatke iz neke tabele u DataSet-u. Tipa imam labele i jedno dugme i kada kliknem to dugme da u svakoj labeli dobijem odgovarajuce vrednosti iz sledeceg reda. Uradio sam ovako :

Code:
red = ds.Tables[0].Rows[i++];


ali mi to deluje kao neispravan nacin i kada dodje do poslednjeg reda javlja gresku. Isto me zanima kako mogu da odredim koliko polja ima red?


Imam i jos jedno pitanje. Kada dodam novi red u neku tabelu u DataSet-u i pozovem Update metod SqlAdapter-a javlja mi da nemam proceduru koja ce da obavi taj update. Medjutim kada napravim proceduru sa parametrima i prosledim parametre (na primer iz txtbox-a) onda sve radi. Ono sto mi nije jasno je kako se vrsi update u bazu na osnovu dodatih redova u DataTable iz DataSet-a?

Hvala!

[Ovu poruku je menjao smark dana 29.07.2006. u 14:56 GMT+1]
 
Odgovor na temu

regava
BGD

Član broj: 64863
Poruke: 33
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: DataSet class citanje i Update30.07.2006. u 19:58 - pre 215 meseci
Moje je misljenje da ti je najbolje da nabavis neku knjigu i tutorijale iz kojih ces najbrze nauciti kako se izradjuju aplikacije sa bazama uz pomoc ADO.NET-a. Iz licnog iskustva ti predlazem jer sam na taj nacin najbrze savladao ovu oblast. Uz knjigu sam dobio i neke kodove pa sam zvakao deo po deo dok nisam naucio. Ako te zanima mogu ti poslati te tutorijale i elektronsko izdanje u PDF-u pa udri.
Odgovor na tvoja pitanja nije bas jednostavan jer Ado.net sadrzi dosta pojmova koji su povezani, ali sve u sustini nije previse komplikovano i zahtevalo bi dosta pisanja na forumu. Ne mozes pisati o DataSetu a da ne pomenes DataAdapter,DataReader, stanja DataRow objekta prilikom azuriranja baze tj.update , SqlCommand objekte itd.
Npr. prilikom update komande svaki red ima stanje:

ADDED: Red je dodat U DataTable, ali jos nije prihvacen
DELETED: Red je obrisan ali ostaje u DataSetu sve dok se ne izvrsi komanda Update
DETACHED: Red je kreiran ali jos nije dodat u bazu dok se ne izvrsi Update
MODIFIED: Red je modifikovan, ali izmene nisu unete u bazu dok se ne izvrsi Update
UNCHANGED: Red je nepromenjen
DataAdapter je kanal izmedju baze i aplikacije i na osnovu SQL komande biras podatke koji ce se prikazati u aplikaciji.Sve dok ne pozoves Update, DataRows ce imati neko od gore navedenih stanja koja ce prilikom pozivanja update komande reci bazi podataka sta da radi sa tim podacima.
Nadam se da sam ti bar malo pomogao.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Fedya
Fedor Hajdu
Solution Architect
Emaratech
Dubai, UAE

Član broj: 28246
Poruke: 790
*.ADSL.neobee.net.

Jabber: fedya@elitesecurity.org
Sajt: devtechgroup.com


+34 Profil

icon Re: DataSet class citanje i Update30.07.2006. u 20:45 - pre 215 meseci
Prvo pitanje:
foreach(DataRow row in DataSet.Tables[0].Rows)
{
// tvoj kod
}

Drugo pitanje:
adapter.UpdateCommand = // ovde definises komandu za update-ovanje.
Every hamster has his day.
 
Odgovor na temu

smark
Principal Manager, Software Development,
Microsoft
Prague

Član broj: 20964
Poruke: 437
*.bvcom.net.

Sajt: cz.linkedin.com/in/msmark..


+11 Profil

icon Re: DataSet class citanje i Update30.07.2006. u 21:40 - pre 215 meseci
Najpre hvala na odgovorima. Citam knjigu "Professional C# 2005 Wrox Press 2006", ali mi taj deo nije bio najjasniji pa sam zato pitao. Inace u medjuvremenu sam uspeo da pronadjem ono sto mi treba. Ovaj deo sa foreach petljom mi ne odgovara zato sto sam hteo da napravim da kada kliknem na dugme da se ucita sledeci red u odgovarajuca txt polja, a za to mi je bilo problematicno samo ovo

Code:
int max = korisnici.Tables["Data"].Rows.Count;


odnosno da odredim koliko redova ima u toj tabeli. Ostalo je lagano.

Za drugi deo je sve bilo ok sa SQL procedurom jedino sam prilikom dodavanja parametara izostavio da u konstruktoru parametra napisem sourceColumn iz DataTable-a, pa je zato trazilo da se prosledi parametar, a ne da ga procita direktno iz izmenjenog DataSet-a, odnosno :

Code:
adapt.UpdateCommand = new SqlCommand("Osvezi", veza);
adapt.UpdateCommand.CommandType = CommandType.StoredProcedure;
adapt.UpdateCommand.Parameters.Add(new SqlParameter("@username", SqlDbType.NChar, 0, "username"));
...
int br = adapt.Update(korisnici.GetChanges(), "Data");


bar sam tako shvatio da je to bilo u pitanju?
 
Odgovor na temu

katastrofa
Aleksandar Mitic
Beograd

Član broj: 102804
Poruke: 13
212.62.55.*



Profil

icon Re: DataSet class citanje i Update02.08.2006. u 10:55 - pre 215 meseci
regava, ako ti nije problem, ja sam zainteresovan za te tutorijale i literaturu koju nudis :) Hvala unapred! [email protected]
 
Odgovor na temu

zos
Miran Nikolić
Teslić

Član broj: 103634
Poruke: 1
*.teol.net.



Profil

icon Re: DataSet class citanje i Update02.08.2006. u 19:49 - pre 215 meseci
Ako mozes i meni regava da posaljes tutorijale i literaturu na [email protected]. Hvala...
-------
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: DataSet class citanje i Update

[ Pregleda: 2646 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.