Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Temperatura procesora

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Temperatura procesora

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13080 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Temperatura procesora12.09.2006. u 21:23 - pre 214 meseci
Citat:
Nenad Vranjanac: ...uzrok pregrevanja bio sto p5ld2 ploca daje u startu za oko 0.15V veci napon od gigabyte-a


I ne samo kod te ploce! Kod Asus-a je to postalo pravilo jos od P4P... ploca. Pogodnost za OC ali je evidentno da se isti procesor vise greje na ASUS nego na bilo kojoj drugoj ploci!
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Temperatura procesora12.09.2006. u 23:48 - pre 214 meseci
^^^^
dobro, istina je da imam i a7v8x, koja ima isti problem- cak i na najmanjem mogucem izboru, napon koji daje je iznad normale, (sto mene strahovito zivcira) ali nisam znao za ostale modele, pa zato nisam hteo da tvrdim.

ali najgore su mi one price- athlon radi na 70C, a intel na 65 i to je normalno.
pa mozda je nekom i da mu kola trose litar ulja na 100km, ali zna se sta je specifikacija, i zna se cemu ona sluzi.

a sto se tice overclocka... nije to problem, znam ja i rucno da dignem napon, nisu morali da se trude... ;-)
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: Temperatura procesora13.09.2006. u 07:16 - pre 214 meseci
Ja savršeno znam šta sam rekao:
Citat:
Ned123: Te razlike uopšte ne moraju imati veze sa samim proizvođačem..

Nisam ništa tvrdio (i nisam prodavac).

Meni je box kuler bio mlak "na dodir" i na P5LD2, dok se procesor (u 100% load-a) ključao na 70-ak stepeni (a njegov kuler na 4500 RPM), a u kućištu je bilo oko 38-39. Temperatura je bila tolika da je bočna stranica kućišta bila prilično topla na mjestu socket-a. Napon je cijelo vrijeme bio minimalan koji ploča može da da, procesor o kojem govorim je D 805, a temperatura ambijenta je cijelo vrijeme oko 24 stepena (klimatizacija). Zamjena samog kulera drugim (takođe box) pa ni sama zamjena paste sa dvije druge nije pomagala (dobio sam oscilacije oko 1-2 stepena). Pokušaj otvaranja kućišta je doveo do jako zanimljivih pojava: Samo otvaranje je spustilo temperaturu za 2-3 stepena,a bilo kakav ventilator naknadno usmjeren izvana u kuler je podizao temperaturu za 2 stepena. Kućište inače ima dobro provjetravanje ali nije TAC tip. Razlika između idle i 100% load je išla preko 20 stepeni (pri gašenju opterećenja procesora, temperatura je toliko opadala za 20-ak sekundi bez opadanja brzine ventilatora), što dovoljno govori o toplotnom kapacitetu i kvaliteti box kulera.
Stvar se pokrenula sa mrtve tačke, zamjenom box kulera Freezerom, idle: 46 stepeni pri 664RPM, a load: 52-53 pri 2400RPM (bilo mi je pretjerano da se okreće nominalinih 2500 PRM pri 38 u idle pa sam uključio Q-fan).


PS: Inače thrrotling temperatura za preskote (uključujući i dual-core osim 805) je 85, a za D 805 je 80 stepeni. Za presler-e nisam siguran.

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 13.09.2006. u 10:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.opera-mini.net.



+3 Profil

icon Re: Temperatura procesora13.09.2006. u 10:18 - pre 214 meseci
sta da ti kazem. iako imas "termalnu kombinaciju snova" mislim da ti to ne radi najbolje. naravno da ces sa boljim kulerom imati bolji rezultat, ali ima dosta ljudi kojima i sa boxom 805 radi odlicno. zao mi je sto nisi blize, pa da lepo doneses komp jedan dan, da zamenimo procesore i coolere, pa da sam vidis. jer kao sto rekoh na toj ploci cak i s najmanjim podesavanjem, voltaza je PREVISOKA.
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: Temperatura procesora13.09.2006. u 11:35 - pre 214 meseci
Ma sve to stoji, ali meni box kuler jednostavno ni na koji način nije mogao da spusti temperaturu ispod 70 na vanjskih 24-25, šta god uradio. Pošto definitivno nije problem u voltaži, jer ona pri opterećenju 100% nikad nije prešla 1.25, volio bi da znam šta to onda ima u P5LD2, što ovako grije procesor.
Kad je procesor 70, kuler mlak, a dobro montiran, zaključak se sam nameće.

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 13.09.2006. u 12:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Temperatura procesora13.09.2006. u 12:05 - pre 214 meseci
@Ned123

Ima malo nelogicnosti u tvom izlaganju a ti bi nam to mogao pojasniti. Ako je procesor vruc a hladnjak hladan postoje 3-4 mogucnosti (kod Intel procesora):

1. Nepravilno naleganje hladnjaka na procesor - ostecen, izgreban hladnjak
2. Lose odvodjenje toplote - termalna pasta
3. Deformisano kuciste procesora
4. Ostecen procesor - pogoreli odvodi prema nozicama, kumulativno narastanje temperature u samom jezgru

Posto si zamenom coolera dobio istu situaciju otpadaju prve dve mogucnosti ali...

U slucaju (3) ne bi ti pomogao nikakav drugi hladnjak, situacija bi bila ista!
U slucaju (4) situacija bi se mogla sasvim malo popraviti ne drasticno.

Koji je to zakljucak koji se sam namece?
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: Temperatura procesora13.09.2006. u 12:58 - pre 214 meseci
Pojasniću:
1. Probano je više hladnjaka a za moj je metodom "stakla" provjereno da je savršen.
2. Osim, naravno, originalnog pada-a, probana je i Arctic Silver Ceramique i jedna inače solidna (koristio i ranije) Speeze pasta, u raznim količinama.
3. Takođe metodom "stakla" izbačeno iz jednačine.
4. Valjda procesori ne dolaze u kutiji već izgorjeli?
Uopšte nisam rekao da se situacija nije promjenila zamjenom kulera (http://www.elitesecurity.org/t196576-1#1281059) čak naprotiv, sa Freezer-om dobijam 15-ak stepeni manje u max load-u (uz cca 5 stepeni hladniju grafičku, jer je izgleda osim neefikasnosti box kuler samo "razduvavao" topao vazduh po kućištu.
Koji to zaključak, uz logovanje temperature i napona svakih 5 sekundi u Everestu, koje je pokazalo da je vcore cijelo vrijeme bio <1.25V (postavljeno na 1.225V u biosu), daje?
Nisam rekao da je kuler bio hladan već mlak, ali je u vrhovima njegovih finova (ono što je prstima dostupno) bilo sigurno daleko od 70 stepeni. Zaključak koji se meni nameće (naravno da je moguće da sam u krivu), je da dotični kuler jednostavno nije u stanju da temperaturu nastalu na procesoru od 80-85W efikasno odvede, uz zadržavanje niske temperature i u uslovima koji nisu idealni (ljeto, kućište koje nije baš prilagođeno preskotima). Meni je od novog kućišta ipak bilo jednostavnije nabaviti bolji kuler, uz koji mogu i da overklokujem.
Morate imati na umu da kuler koji dolazi uz D 805 nije isti kao onaj koji dolazi uz ostale dual-core.

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 13.09.2006. u 14:59 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
195.252.85.*



+3 Profil

icon Re: Temperatura procesora13.09.2006. u 15:36 - pre 214 meseci
a kako ti je provetreno kuciste?
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: Temperatura procesora13.09.2006. u 16:17 - pre 214 meseci
Osmica 1700RPM naprijed u dnu i osmica 2500RPM pozadi ispod napajanja. Za 9-ke nema mjesta.
Više od toga moje uši ne mogu podnijeti.
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: Temperatura procesora13.09.2006. u 17:57 - pre 214 meseci
@Ned123

Sve sam te razumeo ali, ne znam sta to znaci "bolji kuler". Ono sto je bilo problem sa BOX kulerima je bilo lose odvodjenje toplote sa procesora i to na dodirnoj povrsini jer, ako je procesor vruc a hladnjak mlak, onda je to problem! Dodirna povrsina hladnjaka je polirani bakar i ne vidim sta bi moglo biti bolje od toga. Sta je, po tebi, bolje na drugom cooleru pa je on tako efikasniji od BOX-a?

PS. I cooler za 805 i 820 imaju gotovo istu efektivnu povrsinu ako smo na to trebali da obratimo paznju!
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: Temperatura procesora13.09.2006. u 18:54 - pre 214 meseci
Citat:
buljko:

Sve sam te razumeo ali, ne znam sta to znaci "bolji kuler". Ono sto je bilo problem sa BOX kulerima je bilo lose odvodjenje toplote sa procesora i to na dodirnoj povrsini jer, ako je procesor vruc a hladnjak mlak, onda je to problem! Dodirna povrsina hladnjaka je polirani bakar i ne vidim sta bi moglo biti bolje od toga. Sta je, po tebi, bolje na drugom cooleru pa je on tako efikasniji od BOX-a?

Hladnjak isto tako na dodirnoj površini sa procesorom, može biti vruć a na krajevima hladan. Ova pojava je izazvala nastanak kulera sa heatpipe-ovima, koji mogu sprovesti mnogo veću količinu toplote sa jednog mjesta na drugo, nego bilo koji metal.
Citat:
buljko:PS. I cooler za 805 i 820 imaju gotovo istu efektivnu povrsinu ako smo na to trebali da obratimo paznju!

Ako to kažeš, bez uvrede, onda nisi pažljivo pogledao slike. Ova dva kulera ni u kom slučaju nemaju istu efektivnu površinu, već je površina jednog skoro 30% veća.
Evo oba uporedo, biće jasnije:

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 13.09.2006. u 20:57 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Temperatura procesora14.09.2006. u 17:17 - pre 214 meseci
evo, ja cu ti reci- jeste, istina je, ocigledno box cooler u tvom slucaju nije dovoljan, ali samo iz jednog razloga- nesto ti ne radi kako treba. evo i zasto:
Citat:
Meni je box kuler bio mlak "na dodir" i na P5LD2, dok se procesor (u 100% load-a) ključao na 70-ak stepeni (a njegov kuler na 4500 RPM)

u normalnim uslovima (a da ne govorimo o klimatizovanom prostoru), i kad komp radi kako treba, box cooler je vise nego dovoljan, i ne ide preko 55C i 3000rpm.

znaci, kod tebe nesto drugo ne valja, ali box nije uzrok pregrevanja, vec samo pokazatelj
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: Temperatura procesora15.09.2006. u 07:20 - pre 214 meseci
Citat:
Nenad Vranjanac: u normalnim uslovima (a da ne govorimo o klimatizovanom prostoru), i kad komp radi kako treba, box cooler je vise nego dovoljan, i ne ide preko 55C i 3000rpm.

Box kuler kod mene ne može da radi na 3000RPM kada mu je okolna temperatura na momente >=38 stepeni (ne želim da od kućišta pravim helikopter). Gornja temperatura regulacije u kućištu ventilatora je 38. Preko te temperature vent radi na max brzini (cca 4600RPM). Ja se uopšte ne bi toliko ni uzbuđivao zbog same temperature (kupujem u firmi gdje se garancija poštuje bez pitanja), koliko je buka kulera bila nesnosna.
Ako prosta zamjena kulera drugim tipom (koji je samo 100g teži, 430 na 530), smanji temperaturu procesora 15 stepeni (a grafičke 5), uz upola manju brzinu ventilatora, savršeno je jasno šta ovdje ne radi kako treba. Imam veliko iskustvo sa hardverom i kažem ti da sam sve drugo pokušao i da je jedino zamjena drugim tipom kulera pomogla.
Ne znam zašto toliko braniš Box kuler, da ga nisi ti projektovao? Ako je tebi dovoljan, ti ga i koristi!
PS: Overklokovao sam proc sa Freezerom na 3300MHz pri nominalnom naponu 1.225V kao i 3500MHz na 1.27V i ne mogu da priđem 60 stepeni.

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 15.09.2006. u 08:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Temperatura procesora15.09.2006. u 08:28 - pre 214 meseci
@Ned123
Buljko i nenad ti dobro govore dok ona slika nije dobar pokazatelj :)
Kad gledaš hladnjake za svoj procesor vidjet češ da su svi slučni, tj "okrugli" jer se drže originalne intelove ideje. To je iz razloga što je intel po svom dizajnu hladnjaka tražio rješenje koje će protokom zraka hladiti i okolne komponente a naročito naponski regulator.
BOX cooler je za normalne uvjete rada i više nego dostatno rješenje za hlađenje.

 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: Temperatura procesora15.09.2006. u 10:49 - pre 214 meseci
Citat:
JOJO847: @Ned123
Buljko i nenad ti dobro govore dok ona slika nije dobar pokazatelj :)

Hladnjak za D 820, 830 i jače, ima oko 30% veću efektivnu površinu. S obzirom da je razlika u taktu između 805 i 820, 5%, a da veći FSB ne utiče mnogo na zagrijavanje jasno je da kuler koji dolazi uz D 805 nije baš "više nego dovoljan". Što se tiče "okruglog" dizajna sve i jedan kuler za lga775 (uključujući i Freezer 7 pro), imaju (moraju imati) dizajn koji hladi i Mosfet-e i Northbridge.
Ja nikada nisam rekao da ovaj kuler ne može da ohladi D 805. Zaboga, moj procesor je hladio cijeli april i maj, bez throttling-a.
Poenta cijele ove priče je:
A: Intel-ovi procesori rade sasvim normalno na cca 55-65 stepeni,
ili,
B: Svima onima koji sa box kulerom imaju preko 55 stepeni, "nešto nije u redu"?
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: Temperatura procesora

Strane: 1 2

[ Pregleda: 13080 | Odgovora: 34 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.