Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

<Infra Red Laser>

[es] :: Elektronika :: <Infra Red Laser>

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7935 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.suonline.net.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon <Infra Red Laser>25.07.2006. u 17:33 - pre 215 meseci
Da li postoji negde da se kupi Infra Red Laser? Sto se jacine tice, nesto jako slabo mi treba, reda velicine onih malih buvljackih.
Sigurno se pitate zasto mi treba.
Hteo bi da napravim laserski alarm, znaci ono kao u filmovima mreza lasera, ali nebi hteo da se to vidi pa bi zato stavio IR laser a covek ne moze da vidi IR opseg.
 
Odgovor na temu

Firkragg
zadar

Član broj: 85994
Poruke: 130
*.adsl.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>25.07.2006. u 18:35 - pre 215 meseci
U CD-przilicama imas solidan IR laser (ustvari near-IR) a snaga moze biti i do 100tinjak mW (opasno za oci ako se fokusira).

Izvor se vidi ali vrlo slabo i crvenkasto, i mozda eventualno malo na zaristu. Da zraku isfokusiras treba ti leca, mozes probati mehanizam od kineskog pointera ili sl.

Svi CD-romovi imaju malu diodu za citanje ali je strahovito slaba i ne znam bili je uopce mogao isfokusirati na zeljenu udaljenost.

Inace IR mozes vidjeti kroz digitalni fotoaparat ako imas, kao slabu bljedo-bjelkastu svjetlost (jer je filter suzbija).

Ako se izvadi IR filter mozes jasno vidjeti IR pa i koristiti aparat kao 'night vision' (uz adekvatni IR osvjetljenje)

Kupovati se mislim i ne isplati, ako vec ides pogledaj u conrada http://www.conrad.com/ i trazi IR module s vec ugradjenim leccama za fokus.
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>25.07.2006. u 20:37 - pre 215 meseci
Laser iz cd uredjaja tesko ta ima 100mw, mozda 30, ali uglavnom u praksi 20-25 mw, a sto se tice prijema, ne treba stavljati iz cd drajva zbog toga sto si naveo, nego postoji posebna prijemna dioda kojoj sum nije bitan, pa je stoga i korisna za vece razdaljine, dok kod cd-rom-a mora da zadovolji potrebe razdvajanja shuma od korisnog signala.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Firkragg
zadar

Član broj: 85994
Poruke: 130
*.adsl.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>25.07.2006. u 21:02 - pre 215 meseci
Bas ima tema na 4hv forumu u vezi toga.
Istina da ne ade pri tolikoj snazi ali kazu da CDc writer (near IR) i DVD writer (crvene) laser diode mogu postii do 100tijnak milivata snage prije nego sto umru.
Uz adekvatan fokus mogu prerezati crnu kesu ili ljepljivu traku (jedva).

Za prijem nisam nista posebno naveo, moze raditi skoro bilo kakva fotodioda ili fototranzistor.

Obicno se LD modulira na par desetaka kHz i prijemnik prima ovaj signal preko high-pass filtra tako da se izbjegnu smetnje zbog vanjskog osvjetljenja.
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>25.07.2006. u 21:55 - pre 215 meseci
U pitanju je IC, tako da spoljasnja svetlost nema bitnog uticaja, osim ako se ne radi o IR snaznom faru. Jos nisam uspeo da poteram laser od bilo kog cd-citaca da radi sa 100mw, jedino ako na stranom forumu neko prikaze rezultate iz uredjaja koji je radjen za tu zemlju, ali ne i za srbiju, pa mozda onda dobije to.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.suonline.net.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>25.07.2006. u 22:22 - pre 215 meseci
Ljudi, znachi li to da nista od moje ideje? Tj da nigde u prodaji necu naci IR laser debljine snopa kao kod onih igracaka? Ako ne onda imam drugo pitanje, da li neko zna iz cega bi mogao da izvadim socivo kojim bi svetlost iz obicne IR diode usmerio prema IR osetljivoj prijemnoj diodi koja je na udaljenosti od 5-6m? Mislim, nisam probao niti nasao tekst o ovome, znachi mislim da je moguce predajnu diodu spojiti kao prijemnu i da ce propustati struju kroz sebe samo u tom slucaju ako je dovoljna kolicina svetlosti uperena u nju pri direktnoj polarizaciji. A posle bi tako napravio na prijemnoj strani da bi je tako duboko zavukao negde u neku rupicu u koju bi samo dobro usmerena IR svetlost mogla da dodje a elektronikom posle regulisao prag osetljivosti na dosta visok nivo, tako da nema opasnosti od reagovanja na spoljnu svetlost.
Pomagajte ljudi, dosla su opasna vremena, trebam se zastiti, sebe i kucu. Mozda posle, ako sve proradi kako treba, i zaradim koju paru montirajuci ovo i poznanicima i drugim ljudima. A to da se moze snimiti kamerom znam, ali niko nece doci i snimati moje dvoriste kamerom ako krene provaljivati u njega. A u svakom slucaju bi stavio toliko snopova lasera da bi onog koji pokusa to da premosti u momentu glava zabolela od muke.
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>25.07.2006. u 22:50 - pre 215 meseci
A da uzmes IR diodu iz daljinca, i fototrandzu iz misa za PC, pa da recimo releom kontrolises sirenu, dok na releu ima napona sirena je ugasena, a kada rele izgubi napajanje zatvori kolo sa sirenim, i bibibibibibibi, poziva +\- 92
 
Odgovor na temu

Firkragg
zadar

Član broj: 85994
Poruke: 130
*.adsl.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>25.07.2006. u 23:11 - pre 215 meseci
Moze se zraka 'izravnati' kod gotovo svakog lasera kad mu namjestis adekvatnu lecu na odredjenu udajlenost od diode.

Leca imas svakakvih, od onih iz kineskih laserica do onih profi namjene, tako da ces valjda naci nesto.. :)

Inace ja nevidim nikakvu prednost da je zraka tako fokusirana za ovu namjenu, dapace kad je 'siroka' pokriva vece podrucje, pa mozes cak koristiti i nekoliko detektora i palis alarm kad bilo koji izgubi signal.

Modulacija je svakako pozeljna da se izbjegne i najmanja osjetljivost na DC konponentu (danje svijetlo, zarulje i sl. koje obicno salju vrlo sirok spektar IR-a)

Obicna IR dioda je takodjer dobra za manje udaljenosti (par metara) i po meni je jednostavnija i pristupacnija od LD.

Za prijem mozes koristiti npr. TSOP11xx module ili neki svoj sklop po zelji.



 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.suonline.net.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>25.07.2006. u 23:58 - pre 215 meseci
Citat:
Dalibor81: A da uzmes IR diodu iz daljinca, i fototrandzu iz misa za PC, pa da recimo releom kontrolises sirenu, dok na releu ima napona sirena je ugasena, a kada rele izgubi napajanje zatvori kolo sa sirenim, i bibibibibibibi, poziva +\- 92 :D

Ovo sam i mislio da uradim. Samo ako ne koristim usmerenu svetlost nesto (provalnik) moze i da presece najkrace rastojanje izmedju izvora i prijemnika svetlosti a svetlost ce ipak doci do prijemnika jer ce odbiti od 1000 stvari (kao i kod daljinca za TV) i alarm nece reagovati. Zato mi treba neka usmerena svetlost. Bilo bi super kada bi mogao da promenim boju svetlosti onom igracki laseru sa pijace u IR opseg. Ne znam da li on striktno svetli u crvenom ili emitije neke harmonike i u IR opsegu? Mozda ako mu postavim neki filtar (opticki) da propusta samo IR (to je lowpass ili highpass???). Uzeo bi par takvih i ako je jacina dovoljna stavio bi i par ogledalaca da se svetlost odbija i ukrsta. Nadam se da razumete moju zamisao.
Citat:
Firkragg:
Inace ja nevidim nikakvu prednost da je zraka tako fokusirana za ovu namjenu, dapace kad je 'siroka' pokriva vece podrucje, pa mozes cak koristiti i nekoliko detektora i palis alarm kad bilo koji izgubi signal.

Mislim da ovo i nije tako pametnom jer ce tada svaki prijemnik dobijati slabu svetlost i moze lako da dodje do ometanja prijemnika sa spoljnim osvetljenjem. Znaci da se ne patim sa modulacijom i bla bla ja bih precizno usmerio neki jak laser u rupicu gde je prijemnik i eto resenja. Vec sam gore to opisao necu da se ponavljam.
Nije meni problem konstrukcija, ostala elektronika i funkcionalnost, vec samo taj IR laser.
Mada u krajnjem slucaju mogu da koristim i ovaj crveni. Pa neka se i vidi, sta me briga. Koliko provalnika ima koji mogu da prodju kroz snop od 30-tak laserskih zraka a da ni jedan ne presece, a kamoli da ih nekim ogledalcima i koje cime preusmere da mogu da prodju??? A i crveni se laser moze dobro ukopati da se ne vidi izvor svetolsti osim ako ne pogledas bas direkto u njega, kada mozes i da oslepis. Jedino ce se videti kada je magla ili ima nekog dima ili nesto pada (kisa, sneg).
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>26.07.2006. u 07:26 - pre 215 meseci
Pazi ovako, ne mozes te senzore da ostavljas razgolicene, jer provalnik moze ako primeti senzor, ili sazna da to imas osvetli sa IR svetlosti, jer mislim da neces juriti neke promene talasnih duzina, pa da kroz komunikaciju predajnik-prijemnik ovaj drugi sazna koju talasnu duzinu da ocekuje, a ti to naravno ne znas pa ti ne vredi da emitujes bilo kakvu svetlost, jer ce se i tada alarm aktivirati. Nego stavi i predajnik i prijemnik u cevcicu tako da vide samo jedan drugog, i nista okolo (kao konj) tako da im nista nece smetati, a i ne moze se osvetliti drugim izvorom, bez makar kratkog prekida, a to je jeli dovoljno da aktivira alarm.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>26.07.2006. u 16:59 - pre 215 meseci
Jesi li odlucio kako ces ovo da resis?
Pozdrav
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.suonline.net.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>26.07.2006. u 19:51 - pre 215 meseci
Ljudi, u mojoj glavi je sve razradjeno, pozicije "predajnika" i "prijemnika", dobro elektronika jos nije skroz resena samo zato sto jos ne znam koje cu predajnike i prijemnike svetlosti koristiti.
Imam plan da kupim najjacu IR diodu koju mogu u Su i da pozajmim od nekog onu malu crno-belu kamericu za nadgledanje (koja je jako osetljiva na IR) i da nabavim neko socivo pa cu usmeravati svetlost kako znam i umem... Mucicu se sve u svemu bez lasera. Laser (podrazumevam fabricki sredjen sa opticke strane i sve a ja samo treba da spojim napajanje :) ) eto ne mogu da nabavim i sta da radim???
Mozda i odustanem od projekta dok se ne izmisli IR laser i ja budem imao mogucnost da ga kupim. Mada ce mi i tada trebati kamerica da ga centriram i usmerim, ali to je neuporedivo lakse od podesavanja nekog tamo sociva sa LED diodicom i da mi to dobaci 5-6 metara bez problema i u jednu tackicu precnika 1cm max.
 
Odgovor na temu

Firkragg
zadar

Član broj: 85994
Poruke: 130
*.adsl.net.t-com.hr.



+2 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>26.07.2006. u 20:18 - pre 215 meseci
Imas u conrada IE laser modula s vec ugradjenim lecama, jesi pogledao uopce link koji sam ostavio..?

Ako neces to jedino ti preostaju diode iz CD/DVD romova, eventualno starijih laser printera i sl. te naknadna nadogradnja lece.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>26.07.2006. u 22:42 - pre 215 meseci
A da izvadis jednu iz policijskog radara?
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

grabik

Član broj: 32507
Poruke: 311
..nge86-129.btcentralplus.com.



+7 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>27.07.2006. u 01:08 - pre 215 meseci
Da li si razmisljao da zbog vrlo malog snopa "laserski zrak" moze biti vrlo nepouzdan mogu ga aktivirati insekti ako je unutra vani kisa sneg magla itd.

Napravi jedan sa modulisanim infracrvenim svetlom i radice bez problema, stavi lece za usmeravanje u predajnik i prijemnik, predajnik treba oslabiti nije potrebna snaga kao za daljiince. Jedan sam davno napravio sa nekim telefunkenovim ic i prijemnom diodom, ukratko infracrveni predajnik bio oko 2m od obicnog stakla pa onda oko 5metara vanjskog prostora pa ono narandzasto ornamentno staklo na ulaznim vratima pa jos jedno 3m do prijemnika, to je radilo i po jakoj kisi i magli i snijegu jedino ako je padao vrlo gusti snijeg davao je lazne alarme, lece su bile iz nekog rasturenog ruskog grafoskopa oko 10cm precnika:)
Kada ugadjas lece treba ti obicna sijalica i neki tamniji prostor.U prijemnik je korisno da ugradis neku led koju mozes po potrebi da ukljucis i proveris da li ti je prijemnik u infracrvenom snopu.

Jedan sistem nije ti dovoljan treba da rade nekoliko zajedno infracrveni aktivni ili pasivni, ultrazvuk, vibracije itd zavisno sta stitis da zastitu provalnik sto teze onesposobi.


http://www.electronic-circuits-diagrams.com/alarmsimages/19.gif
http://www.members.tripod.com/.../alarmsimages/alarmsckt19.html


[Ovu poruku je menjao grabik dana 27.07.2006. u 02:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.suonline.net.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>27.07.2006. u 15:43 - pre 215 meseci
Hvala ljudi na odgovorima.
Sad za sad necu nista da radim.
Mislio sam da osiguram sopstveno dvoriste i nisam imao nameru da komplikujem stvari, makar ne na pocetku, ali...
Jest da sam imao para pre par nedelja ali je nesto iskrslo i trenutno nemam novaca da zapocnem projekat tako da...
 
Odgovor na temu

aleksandarmitrovic
Sasa Mitrovic
Lazarevac

Član broj: 70283
Poruke: 67
*.veze.net.



Profil

icon Re: <Infra Red Laser>27.07.2006. u 22:30 - pre 215 meseci
Imas na sajtu Radio Kluba tih stvari.Mozes i da na narucis pa da kuci sam sklapas.U radio kitu se zove IR (infra crveni rele) prijemnik-predajnik i kosta oko 7 evra. POZDRAV!
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.suonline.net.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>27.07.2006. u 22:53 - pre 215 meseci
OK, hvala ti.
Pogledacu pa cu odluciti sta cu.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>28.07.2006. u 08:30 - pre 215 meseci
Svojedobno sam imao u planu napraviti istu stvar, mislim da je laserska zraka pravo rijesenje (naravno modulirana sa nekim kodom) pa sam dosao do jednog linka sa podacima o komunikacijskim laser diodama, mozes ga pogledati: http://www.lasermate.com

Pozdrav, pa javi kad napravis.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
*.suonline.net.

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: <Infra Red Laser>28.07.2006. u 14:46 - pre 215 meseci
Zanimljiv link, pogledao sam ga.
I pade mi na pamet ono cudo od tehnike sto koriste gradjevinci, da li je to laser? Ono sto se postavi na stalak i usmeri ka drugom chiki koji stoji nekoliko metara dalje i drzi nesto...
Ma nije ni bitno sada. Rekao sam da nemam novaca pa sam zato i zapostavio ovaj projekat.
Ali svakako je korisno da prikupim sto vise informacija.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: <Infra Red Laser>

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7935 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.