Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kuda ide web development?

[es] :: Web razvoj :: Kuda ide web development?

[ Pregleda: 2951 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Conica
Aleksandra Gaborovic

Član broj: 7384
Poruke: 304
*.beotel.net



Profil

icon Kuda ide web development?12.01.2003. u 03:53 - pre 258 meseci
Postovanje svima

Pre odredjenog vremena naisla sam na dva izuzetna sajta radjena u Flash-u, i mislim da je prava steta ne pogledati ih. Adrese su:
www.lennykravitz.com
www.lookandfeel.com

Licno ne radim u flashu, a ono sto me je odusevilo (osim ideje i izvedbe) jeste mogucnost kombinovanja tehnologija u izradi sajtova. Nije da sam tek sada postala svesna toga ;O) , ali i sama Flash tehnologija je neverovatno napredovala.

Jos uvek webom dominiraju ( u domenu Flash sajtova) sajtovi radjeni u osnovnom editoru, bez koriscenja ActionScript-ova. Nalepljeni kruzici, nekoliko motion-a, ubaciti malko texta i ..to je od prilike to, a mogucnosti su...pa ogromne.

Volela bih da cujem vase misljenje o ova dva sajta, narocito o metodima implementacije glavne navigacije, posto me je taj deo stvarno fascinirao...retko se vidja nesto tako lepo odradjeno. Takodje smatram da buducnost nije vise u kompletnim sajtovima radjenim u flash-u, vec u dobrom osmisljavanju samog sadrzaja i njegovog "pojavnog oblika", kao i tehnologije kojom ce se odredjeni DEO stranice realizovati. Na kraju mozemo da zavrsimo sa sajtom gde je recimo navigacija u Flash-u, podaci se dovlace sa lokalnog sql servera, stranica u asp-u ili php-u, malo jscripta i Flash-a za efekte na baneru koji podatke vuce sa udaljenog servera xml-om (svi smo videli one banere-reklame koji se ni od kuda pojave na sajtu u sred citanja stranice, pretrce preko strane, otpikaju lopticu i povuku se u neki ugao da se vise ne bi pokrenuli). Bice zanimljivo videti dokle ce sve to da stigne :O)


Web razvoj: www.homeofweb.com
Blog: (HRK)www.pljuc.com
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Kuda ide web development?12.01.2003. u 19:47 - pre 258 meseci
,,Metod implementacije glavne navigacije'' je ono što bih svrstao među ,,šarene'' ideje. Dalje neću komentarisati, mada bih mogao još mnogo.

Citat:
Takodje smatram da buducnost nije vise u kompletnim sajtovima radjenim u flash-u...

A kada je to budućnost bila u kompletnim sajtovima rađenim u Flash-u? ;)


A ostale pomenute tehnologije (ASP, PHP, SQL, XML) su tehnološki toliko nenapredne da o tome ne treba ni govoriti. Prve dve predstavljaju jezike koji se izvršavaju na strani servera: ništa naročito, to postoji već nekoliko desetina godina. SQL je takođe veoma star (za računarske prilike), a ,,mladi'' XML je tehnološki patuljak u odnosu na složeni SGML koji datira iz 1960-tih i 70-tih godina.

Prema tome, sve je to lepo, ali ništa novo.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

veljaradenkovic
Velja Radenkovic
Beograd

Član broj: 2977
Poruke: 281
*.ptt.yu

ICQ: 147120023


Profil

icon Re: Kuda ide web development?16.01.2003. u 02:17 - pre 258 meseci
Mislim da gresis u vezi XML-a. dotNET platforma donela je nove, mnogo vece upotrebne vrednosti XML-a u svakom pogledu.
Evo ti link ako si dokon www.pdf.org.yu u sekciji e-knjige ima knjiga XML.NET Developers guide. Treba da izmenis link sto ces da dobijes za download, to ti pise na njihovom sajtu.
Naravno ne mislim da je XML trenutno gigant vec da je u povoju i rekao bih da ga ceka svetla buducnost.

 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Kuda ide web development?16.01.2003. u 03:51 - pre 258 meseci
e sad i ti gresis. nije .net doneo NI JEDNU novu primenu xml-a. sve aplikacije (recnici) xml-a koje su uvrscene u .net su poznate i od ranije, a .net je samo framework koji obuhvata razne xml aplikacije, webservise (opet vec vidjeno van .net), java-oliki kompajler i josh neke dzidza-bidze.. sve to samo lepo upakovano, i oblepljeno jednim "catchy" - zaraznim imenom koje se promovise 10milionskom reklamnom kampanjom ms-a u poslednje dve godine...


a sada i da odgovorim towk-u (posto nisam ranije primetio ovaj komentar)

i ja se slazem da malo gresis za xml. jeste xml samo podskup funkcija / mogucnosti sgml-a, ali bash je taj visak funkcija u sgml-u doveo do situacije da se od sume ne vidi drvo, tj, zbog njegove komplexnosti sgml nije bio u preteranoj upotrebi osim u industriji stampe (dsssl) i u ibm-u i partnerima (iako je imao takvog giganta iza sebe da ga gura).

iako sgml ima vec skoro 40tak godina, i toliko je napredniji, cini mi se da trenutno ima vise primena / dokumenata xml-a nego sgml-a. ili ako ne danas, onda za godinu dve ce sigurno biti...

pa i sam html je nastao zato sto je hteo "prostiju" i manje rigoroznu - zahtevnu varijantu jezika za oznacavanje. (ali su oni otisli u drugu krajnost ;)

 
Odgovor na temu

Marko Bijelic

Član broj: 3296
Poruke: 1077
*.teol.net

Sajt: markobijelic.com


+1 Profil

icon Re: Kuda ide web development?16.01.2003. u 11:34 - pre 258 meseci
Ne znam bas, ali XML je upravo razvijen da ocisti nered koji su napravili SGML i HTML. Prvi, velik, star, trom i slozen, odnosno fakticki sirokim programerskim masama neupotrebljiv, a drugi dosta mladji, nedovljno sposoban da odradi neke stvari.

Dalje, iako iza SGML-a stoji IBM, imajuci u vidu mogucnosti ovog giganta cinjenica je da SGML jednostavno nije bio pravo rjesenje.

Sledece prihvatljivo rjesenje koje su ljudi u w3 konzicorijumu je XML, koji lici na hibrid, ali nije.

XML je imao tu srecu, sto ga je odmah u startu prihvatio najveci gigant (Microsoft) na podrucju kompjuterskog softvera i sto ga je uvrstio u svoju platformu buducnosti (kako oni to kazu) i sto taj jezik reklamiraju na sve strane. To po meni moze biti samo (veliki) plus za ovu tehnologiju.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Kuda ide web development?16.01.2003. u 16:45 - pre 258 meseci
Zašto mi stavljate reči ,,u usta'', kad ja nisam sporio upotrebnu vrednost XML-a, već njegovu ,,tehnološku naprednost''?

Znači ,,naprednost'' sa tehničke strane nije isto što i popularnost i prihvatljivost. Svakako da je upotrebna vrednost XML-a već sada značajna (ako već i nije prevazišla SGML, osim u naročitim industrijskim primenama gde još uvek mnogo zaostaje), ali to nema nikakve veze sa njegovim kvalitetom u odnosu na SGML, već cenom (jeftiniji je za implementaciju zbog jednostavnosti, a dovoljan za većinu potreba).


mungos:
Ja sam ,,čuo'' drugačije priče: XML je nastao kao mlađi rođak SGML-a koji će biti jednostavniji za implementaciju. Nikakav nered se nije pominjao, a SGML je veoma precizan i ne može raditi ,,uneređen''.

Hm, ode i ovo u raspravu o SGML-u i XML-u, i jedan najmanje željeni ,,flame''.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Kuda ide web development?19.01.2003. u 10:29 - pre 258 meseci
Pod Web razvojem ne podrazumeva se programiranje samo po sebi, nego prvenstveno njegova upotreba. U uslovima apsolutne dominacije tehnokratski nastrojenih menadžera koji prodaju neka tehnološka rešenja, priča o samoj upotrebi nekog programa veoma je bitna.

Da ilustrujem: Nedavno sam za Danas pisao na temu koliko će se para na Zapadu dati ove godine u prepravljanje (čitaj - zamenu) različitog Web softvera koji je u prehodnom vremenu kupljen za skupe pare, a suviše je predimenzionisan, komplikovan i skup za upotrebu.

Veza napisanog s onim što je ovde prethodno diskutovano je u tome da priča o Web servisima, tj. o Dot Net konceptu (pročitati, ako već niste - www.zion.co.yu/forum/viewtopic.php?TopicID=170), jeste konceptualno veoma nova, i to iz jednog jedinog razloga - Upotrebljivost.

Radi se o tome da nije bitno s kojim programskim rešenjem radite, već šta dajete kao rezultat s njim. Ko razume - shvatiće :)
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Kuda ide web development?19.01.2003. u 13:56 - pre 258 meseci
Citat:
Veza napisanog s onim što je ovde prethodno diskutovano je u tome da priča o Web servisima, tj. o Dot Net konceptu (pročitati, ako već niste - http://www.zion.co.yu/forum/viewtopic.php?TopicID=170), jeste konceptualno veoma nova, i to iz jednog jedinog razloga - Upotrebljivost.


Pošto mi Dot Net nije preterano poznat, moram da upitam: da li pod ,,upotrebljivost'' misliš na ,,upotrebljivost zbog raširenosti'', ili iz nekog drugog razloga? Rešenja upotrebljivih po drugim kriterijumima (cena, jednostavnost, kvalitet, itd.) ima i bilo je na pretek i bez .NET-a, a nekako mi se ne čini da je .NET toliko uzeo maha da zadovolji prvi (svakako, ja nisam objektivan posmatrač, pošto se većinom nalazim u okruženju koje nema praktičnu implementaciju .NET-a).

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Kuda ide web development?19.01.2003. u 17:55 - pre 258 meseci
Citat:
Dragan Varagic:
Veza napisanog s onim što je ovde prethodno diskutovano je u tome da priča o Web servisima, tj. o Dot Net konceptu (pročitati, ako već niste - www.zion.co.yu/forum/viewtopic.php?TopicID=170), jeste konceptualno veoma nova, i to iz jednog jedinog razloga - Upotrebljivost.

Radi se o tome da nije bitno s kojim programskim rešenjem radite, već šta dajete kao rezultat s njim. Ko razume - shvatiće :)


uz sve duzno postovanje, ali vi govorite (u tom textu) kao neki lokalni PR microsofta. (eto ideje. mozda da ih kontaktirate :D)

elem, nije MS izmislio ni xml, ni webServise. a i jedna i druga tehnologija su vec u svom nastajanju bile oformljene da budu apsolutno nezavisne od platforme (sto sumnjam da je ms-u primarni cilj),

u .net verziji, ms je zamislio da da webService "klijenti" mogu biti sa bilo koje platforme, ali njihov .net framework na server strani radi samo na windowsima. ovim korakom je ms hteo da u njegovim rukama ostane "kljuc" nad svim mogucim informacijama koje ce biti dostupne ljudima... (naravno, ljudi sa su se brzo snasli, i brzo su nastali webServisi pod drugim platformama, ali to nije poJenta)

 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-2.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: Kuda ide web development?19.01.2003. u 18:29 - pre 258 meseci
Citat:
zombie / DDG:
(naravno, ljudi sa su se brzo snasli, i brzo su nastali webServisi pod drugim platformama, ali to nije poJenta)


Hm, sad meni nije jasno šta su zapravo web servisi. Može li mi neko dati (bar približnu) definiciju istih?

Ja sam verovao da su to bilo kakve usluge (servisi) namenjene automatskoj obradi koje komuniciraju HTTP protokolom (stoga i ,,web'' u imenu). Ovo je sigurno postojalo mnogo pre .NET-a.


Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.rcub.bg.ac.yu

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Kuda ide web development?19.01.2003. u 23:31 - pre 258 meseci
OFFtopic... (kao i svi vec odavno ;)

prvi (meni poznat) standard za webServise veoma lepo objasnjava sustinu webServisa: RPC - Remote Procedure Call.

znaci nista bash toliko revolucionarno, ali ipak vise nego korisno. ideja je da kao sto se pisu / pozivaju procedure / funkcije / metode u standardnim programima / bibliotekama / deljenim objektima / dll-ovima, tako se isto mogu pisati / pozivati procedure koje se nalaze i izvrsavaju na serveru, a pozivaju sa klijenta.

u zahtev za "poziv" procedure se strpaju svi parametri, a procedura vraca rezultat (ili exception - gresku).

za ovu komunikaciju se koristi vise XML recnika. prvi je bio RPC, a MS verzija se zove SOAP i WDSL (wdsl pakuje parametre, a sve to se pakuje u soap koji "poziva" webSevis).


(napomena: mislim da je XML RPC prvi standard za ovako nesto, ali i pre ovoga su postojale razne propriaty implementacije kao sto su D-COM (MS Distributed COM), CORBA (prvi cross platform), ... )

 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Kuda ide web development?20.01.2003. u 07:37 - pre 258 meseci
Priča o Web servisima ima itekako veze s temom "kuda ide Web development", jer to jeste budućnost ozbiljnog web programiranja.

Nisam PR Microsofta, šta više :) Smatram da je Dot Net čista marketinška priča, tj. izuzetno kvalitetan marketinški koncept koji se oslanja na činjenicu (pročitajte članak) da Web servisi imaju akcenat na konkretnim potrebama korisnika, a ne na tehnologiji kojom se oni ostvaruju, kako sam već rekao.

To se omogućuje poštovanjem standarda koji za promenu (180 stepeni u odnosu na raniji MS koncept) su prihvaćeni globalno i nisu u MS vlasništvu, što omogućava programska rešenja koja nisu u vezi s MS-aom. Razlog zašto su oni tako "velikodušni" je samo u činjenici da oni za njihov koncept imaju već predloge svih rešenja.

Imao sam prilike ovde da pričam s nekoliko ljudi za koje smatram da se razumeju u development, a i u Dot Net (pričao sam i s Bojovićem na ovu temu), i složili smo se da mali broj programera shata suštinu Dot Net-a, a i Web servisa. Nije uopšte štos u tehnologiji, štos je u marketingu :) Ovakva rešenja se prodaju kao veoma napredna (čitaj skupa) customer oriented rešenja. Ponavljam, ko razume - shvatiće :)
 
Odgovor na temu

Reljam
Relja Markovic
San Francisco

Član broj: 531
Poruke: 1793
*.client.attbi.com



+18 Profil

icon Re: Kuda ide web development?20.01.2003. u 09:03 - pre 258 meseci
Ono sto jeste revolucionarno kod kod .NET-ovih web servicea je lakoca pravljenja web servica u C#-u. Pocevsi od IDE-a Visual Studia.NET, preko samog jezika (koji umnogome uproscava celu stvar), do IISove 'ugradjene' podrske za to. I na kraju ide MSDN, tj. help deo MSDNa.

Znaci nije ideja web servica ili RPCa sama po sebi revolucionarna ili originalna, ali implementacija zato jeste.
 
Odgovor na temu

Dragan Varagic
Internet konsultant, P2Internet
Novi Sad

Član broj: 4867
Poruke: 1325
195.252.100.*

Sajt: www.draganvaragic.com


+3 Profil

icon Re: Kuda ide web development?21.01.2003. u 06:56 - pre 258 meseci
Ne radi se o tome da je ideja Web servisa originalna, originalan je koncept kojim se ova ideja promoviše :)
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Kuda ide web development?21.01.2003. u 11:52 - pre 258 meseci
dobro. shvatili smo ;)

a ni koncept nije nesto. daj ti meni $10,000,000,000,000 (zabrojah se ;)

i ce da vidish kampanju za koncept X-Servisa kao koncept buducnosti... :D
 
Odgovor na temu

[es] :: Web razvoj :: Kuda ide web development?

[ Pregleda: 2951 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.