Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

modeliranje - zabava ili zarada

[es] :: 3D modelovanje :: modeliranje - zabava ili zarada
(Zaključana tema (lock), by reject)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 9224 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

DragonHeart
Ivan Kocic
Bor

Član broj: 78846
Poruke: 145
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon modeliranje - zabava ili zarada28.06.2006. u 15:23 - pre 217 meseci
Iskreno, modeliranjem sam moceo od skoro da se bavim i svidjami se. Radim u 3ds max 8.0 ali pitanje je dali time moze da se zaradi za zivot i koliko veliko znanje treba neko da ima da bi zaradio dobru paru. Za sada mi je to zabavno ali dali se isplati baviti se time i profesionalno. Kazu da moras imati barem 4 godine iskustva. Drugi problem je sto je sam program previse skup (3.000 evra najnovija verzija). Dali bi moglo da se zaradi nekako na crno, tj. radeci sa piratskom verzijom dovoljno da se kupi original. Naleteo sam na neke sajtove gde se mogu staviti na prodaju modeli koje clanovi rade. Dali oni moraju biti uradjeni u originalnom programu ili to niko ne moze da proveri? Zadnje pitanje za sada bi bilo dali kod nas ima nekih firmi kod kojih bi mogo da se zaposle 3d modelatori, cuo sam da je u Nisu pre 2 godine otvorena kompanija "Media4 3D artwork" koja radi outsorce za enviroment game assets (high-poly modele i high-end animacije) ali ima li jos neke firme (reklame, spotovi, modeli za video igre...).
Inspiration exists, but it has to find you working.
 
0

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.83.beocity.net.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada28.06.2006. u 16:57 - pre 217 meseci
Zabava ili zarada? Nema zabave, ali je definitivno zanimljivije nego kopanje kanala. :)

3k eura nije mnogo za takav program, kupi ga, ako ce 'lebom da te 'rani.
Mislim, bolji auto, polovan, kosta vise od toga.

Kad negde dodjes da radis, koristis softver koji ti daju i njegova legalnost nije tvoja briga. Ovo ne
znaci da propagiram koriscenje nelegalnog softvera, cak bi poostrio kontrolu legalnosti do te mere da svaka
firma mora, znaci __mora__ da ima licencu za svaku kopiju svog softvera na svakoj masini, ali svi znamo da
jos uvek nije tako. I rado bi ti pobrisao deo poruke gde pominjes ovakve stvari, ali ajde posto si neupucen,
necu sada.

Sto se tice pitanja da li moze da se proveri da li je nesto radjeno u nelegalnom programu - moze, veoma jednostavno.

Ne znam ko ti to kaze da moras da imas 4 godine iskustva i za koji to posao? Mislim, treba imati iskustva,
ali mi se cini da je to od 4 godine malo ofrlje bacena cifra - neko uci brze ili ima srecu da radi u okruzenju
u kome uci mnogo od iskusnijih - neko za 4 godine ne napreduje ni malo. Neko uzme kurs pa veoma brzo
od nikakvog znanja dodje do pristojnog znanja, nekome jednostavno sve to ide k'o od sale pa mu ne treba
niko da ga savetuje, i tako... :)

Sto se plata tice, zavisi gde dodjes da radis. Negde je 200, 300, 500, negde je 1000 i vise, zavisno od kvaliteta
firme, od njihove uprave, od tvog znanja i od toga koliko si bezobrazan - ali to nije za ovu temu. Isto vazi i
za pricu o prijavljivanju radnika ili ne.

Moj ti je savet da, za pocetak, probas da uvatis neki posao preko neta, da vidis malo na squidiju koji kvalitet
modela ima kakvu cenu, da vidis mozes li ti da radis taj kvalitet i da procitas teme o turbosquidu ovde i probas tako nesto.
Takodje, provrti malo es, naci ces par firmi u kojima mozes poceti.



Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
0

DragonHeart
Ivan Kocic
Bor

Član broj: 78846
Poruke: 145
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada28.06.2006. u 20:19 - pre 217 meseci
Hvala na savetu, samo mi jedno sada nije jasno. Da uhvatim neki poso na netu? Ali kako, moji zaradjuju po 170 evra mesecno sto je jedva i za hranu a kamoli za moje "letenje u vazduh" kako oni to nazivaju. Za njih je sve vezano za komp igrarija, a zarada time je isto kao i baviti se glumom (samo mali procenat uspe) tj. za neke tamo :) Jednostavno i kada bi imali mogucnosti za tako nesto nebi investirali u to a kamoli sa ovom platom. Jedina varijanta je da sam zaradim i da se nadam da cu za koju godinu ustedeti dovoljno za program. Zivim u malom gradu tako da kada bi i odlucio da potrazim posao u neku firmu kod nas morao da odvojim barem 500 evra da odem u neki veci grad poput Nisa, Bg-a ili Novog Sada gde takva neka firma postoji.

[Ovu poruku je menjao reject dana 28.06.2006. u 21:31 GMT+1]
Inspiration exists, but it has to find you working.
 
0

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.83.beocity.net.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada28.06.2006. u 20:35 - pre 217 meseci
Sad si informisan, tako da ti brisem deo poruke koji nije za es. :)

Pa ovaj, vidi, nisam ni ja uz'o jednog dana da radim ovaj posao i odma imao platu i ostalo.
Ako sad ne mozes da se bavis ovime, radi nesto drugo za pare - ovaj, sta drugo da ti kazem.

Vidi temu o turbosquidu...
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
0

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.83.beocity.net.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada28.06.2006. u 23:35 - pre 217 meseci
Ovaj, da dodam, "graficara" kod nas ima ko blata i svi uvek imaju neku sljaku, tako da nije stvar kao sa glumcima,
sto se tice ko ce da uspe, ali jeste sto se tice koliko ih je dobrih. :)
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
0

7p33d_K1ng
Dejan Backovic
Enviroment modeler i texture artist
Media4 Artwork&Design Studija u
Nisu, f(r)eelancer
Nis

Član broj: 97722
Poruke: 93
..nis1-nis.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada29.06.2006. u 01:01 - pre 217 meseci
DragonHeart, just don't give up! :)

Ti samo uzmi i radi u bilo kom programu za 3D, vezbaj, pravi modele i ako si dobar, taj kvalitet ce kad tad da izadje na povrsinu. Ni ja nisam znao da li cu da vidim crn dinar od 3d grafike kada sam pocinjao da radim LightWave, ali sam cepao dalje - skidas tutorijale sa neta, gledas kako su drugi radili, kopiras, implementiras u svoj modeling, ukratko vezbas. Nista ne moze da se desi preko noci, pa tako i pare nece tek tako da ti padnu sa neba. 3d grafika je po meni vrlo isplativ posao, ali se kao i svuda pocinje od nule. Stisni se par meseci, pusi lose cigare i peci zanat, eventualno kad budes imao dovoljno radova iza sebe napravi sajt i okaci ih tamo, pretrazuj net, guraj se svuda, na sva vrata vici kako ti radis u 3d-u (iako to mozda ne radis sjajno)... isplatice se kad tad. Ali samo ne odustaj. Znam da su vremena teska, ali veruj mi primanja moje porodice su bila i manje od primanja tvoje. Ali sam stisnuo zube i verovao u sebe, pa, na kraju krajeva svaki pocetak je tezak. Probaj da uporedo sa modelingom ucis i pravljenje textura i sam proces teksturisanja, mi u Srbiji nemamo tu privilegiju da specijalizujemo samo jedan aspekt posla. Meni se u jednom trenutku smucilo da jajarim kod kojekakvih privatnika koji te samo izrabljuju, pa sam rizikovao i oprobao se u 3d-u...

BTW, ja vec mesec dana radim u Media4 3d Artwork studiju, pa sam se osetio malko prozvanim ;)
Shot them all and let God sort them out!
7p33d_K1ng
 
0

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.83.beocity.net.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada29.06.2006. u 01:27 - pre 217 meseci
Citat:
7p33d_K1ng:crn dinar

Crn si 'leba izabrao. :)
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
0

7p33d_K1ng
Dejan Backovic
Enviroment modeler i texture artist
Media4 Artwork&Design Studija u
Nisu, f(r)eelancer
Nis

Član broj: 97722
Poruke: 93
..nis1-nis.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada29.06.2006. u 15:27 - pre 217 meseci
Pardon htedo da kazem dolar ;)))
Shot them all and let God sort them out!
7p33d_K1ng
 
0

media4_marko
Marko Spasojevic
Nis

Član broj: 100833
Poruke: 7
..nis1-nis.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada09.07.2006. u 16:41 - pre 216 meseci
DragonHeart, pozdrav!

Zabava ili zarada? i jedno i drugo!

Pre nego sto krenes u ovaj posao treba da znas da je extremno zarazna materija. Da moze da bude i jedno i drugo, zavisice samo od tebe i nikoga vise. Da bi dosao do tog stadijuma prvo treba da zapitas sebe dali je to ono sto stvarno zelis, ili si video necije radove i pozeleo da i ti uradis tako nesto. Ukoliko si tu zbog novca, prvi veci projekat nateracete da odustanes i da oboris kvalitet u radu kako bi ga zavrsio a samim tim i zatvorio sebe za dalje projekte. Ali ukoliko radis zato sto volis taj poziv, novac ce sigurno doci i obezbediti ti pristojan zivot bilo gde da zivis. Nema miliona i luksuza! Do sad jos nisam niti upoznao niti cuo da je postojao neki bill gates za 3d.

Da, apsolutno je magicno da od nekoliko vertex-a, edge-ova i mapa napravis nesto sto je zivo, da mu das pokret i jednostavno uneses zivot. Ali iza toga krije se mnogo rada, ucenja i iznad svega odricanja. Koliko si spreman da odvojis dnevno po 6-8 sati kako bi radio i ucio 3d? 5x nedeljno? Da ne ides negde sa drustvom kako bi zavrsio projekat za deadline?

Ukoliko su odgovori potvrdni na gore postavljena pitanja evo ti nekoliko smernica koje su meni pomogle i do danasnjeg dana su dale pozitivne rezultate.
1. izbaci sujetu iz svog posla, to je idaelna stvar zbog koje mozes da propadnes u ovom poslu. Pitaj sve sto ti nije jasno. Time neces ostaviti utisak da neznas materiju, vec da zelis da je savladas na najbolji moguci nacin. Na kraju krajeva kada si pocetnik u poslu niko i ne ocekuje od tebe da razbijas koliko dobro poznajes modeling ili cime se vec bavis.
2. postuj svakog i svaciji rad ukoliko zelis da ti se tako i vrati, iznad svega svoju konkurenciju jer ce ti ona pokazati gde gresis i gde si dobar. Budi realan koliko god mozes u proceni svojih i tudjih radova ili kritika a ne subjektivan.
3. nadji motiv za svoj posao zasto to zelis da radis. Moj motiv su moje dve cerkice i zadovoljstvo po dobro zavrsenom projektu.
4. uci od onih koji znaju posao a ne od onih koji polazu na svoj marketing i reklamiranje. Na zalost u Srbiji je mnogo takvih.....
5. ne ocekuj da ce ti ikad iko pomoci ili pomagati u tome sto radis, ni od porodice, ni od drzave. Veruj u sebe, i sve stvori sa svojih deset prsta.

Ako na 3D gledas kao kompletnu materiju, po mom misljenu (koje je mozda pogresno) deli se na sledece kategorije:
1. modeling
2. izrada textura i mapiranje
3. rasveta
4. postavljanje kamera (kadriranje)
5. rendering
6. particle
7. vfx
Svaka od ovih kategorija u danasnjem vremenu je nauka za sebe i materija koja se neprestano razvija. Tako da mozes za pocetak da savladavas jednu po jednu po gore navedenoj listi. Za junior modelara moras da savladas prve tri, i uopste nisu tako jednostavne koliko ljudi misle da jesu. U modeliranju imas podkategorije u nacinu rada (mesh, poly, nurbs, patch...modeliranje) i svaka ima svoju namenu. Nemoj da mislis da ako si savladao modeling sa basic elementima u maxu da znas modeliranje. Ili ako nabacas svetla u sceni da je to rasveta. Za rasvetu jednog modela automobila koristi se 32 izvora razlicitih tipa svetala, i svaki od njih ima svoju namenu. Rendering nije samo render button u render dijalogu vec podesavanje svih parametara kako bi pogodio stil i ujednacio kvalitet izlaznog materijala i.t.d. Nemoj da "provaljujes" programe kako rade i sta koja opcija radi vec citaj u knjigama. Mnogo je brze i nema sumnje dali ces dobro da shvatis odredjenu funkciju nekog programa. Za pocetak uzimaj knjige koje ti daju osnovu, ne biblije i serijale do kraja. Idi korak po korak ma koliko ti vremena trebalo, i ma koliko ti dosadno bilo jer ukoliko nemas dobru osnovu nista dobro neces moci da razvijes iz toga.

Sto se tice software-a kreni sa demo verzijom maxa (free) kako bi prosao (redom) sve tutorijale za modeling i texturisanje. Kasnije mozes da nadjes GMAX koji je besplatan i moze ti pomoci da zaradis sebi svoju licenciranu verziju max-a (3475$ online download). Ukoliko kupis shipped(box) verziju platices dodatnih 30$ troskova slanja, +30% na cenu na ime carine i poreza. Uz svaki malo bolji skener dobijas photoshop elements koji ce ti zavrsiti vecinu stvari za texturisanje, kasnije Photoshop ti ne gine, a i treba ga uzeti jer je standard u ovoj industriji.

Sto se tice hardvera: Prvo kupi veoma udobnu stolicu (50eur su ti daktilografske) jer ces sedeti do besvesti. Ne bacaj pare na skupe graficke, ne znam kakve monitore i cuda po testovima, racunar od 500 eur je sasvim dovoljan za pocetak. Kolicina memorije ti je presudna za 3d aplikacije. Kod nas nema profi graf. kartica osim jakih igrackih. Profi su ti nvidia quadro serije, ati fire serije, 3dlabs wildcat ili realizm serije...i sve su hardware open gl ne softverski emulirane. Pocetne cene su ti od 600$ za entry level dok highend su od 1500$ pa gornja granica i ne postoji. Ukoliko uzimas racunar da bi mogao i neku igru da probas znaj da od posla nema nista. Kupi neku konzolu bolje.

Ok, imam sve i naucio sam sve sta sad? Imas dve varijante: da se zaposlis negde i freelance. Dve potpuno razlicite filozofije. Vidi sta ti u trenutku odgovara. Ukoliko planiras da ides iz Bora racunaj na troskove odvojenog zivota ma gde da ides, veci grad - veci su i troskovi! Lepo je kad cujes da neki strani freelancer naplacuje 60$/po satu ali dok je dosao dotle on je 4 godine u srednjoj skoli ucio sve programe za design bilo 2d ili 3d, onda studirao jos 3-4 god. usko specijalizovane materije (max, maya, tradicionalno crtanje, vajanje.....) pa je radio u nekom studiu ili volontirao u nekom jakom projektu "AAA rated", pa je krenuo sam, sakupio referencu i iskustvo i tek tad naplatio toliko, mada je to vise reklama nego stvarnost, vecina radi na "per project basis" naplati posla. Jeste konkurencija je velika, ali pod ovim suncem ima posla za sve. Ukoliko ne nabavljas posla onoliko koliko zelis ili mislis da mozes, napravi kreativnu pauzu probaj da proanaliziras gde gresis u radu ili nastupu. Ukoliko trazis posao u nekom studiu, ukoliko ides kod "gazde" znaj da si odmah izgubio vreme jer samo ti sam sebi mozes da budes gazda, ukoliko ides kod "poslodavca" onda vec imas sanse da uspes, jer postoje jasna pravila poslovnog bontona u ponasanju kako prema zaposlenom tako i prema poslodavcu, ali iznad svega profesionalni odnos prema poslu i dobra poslovna etika su jedine stvari koje mogu tebe da zastite od poslodavca i njega od zaposljenog. Postovanje je kljuc uspeha bilo kog tima, u svakoj sitnici "i u dobru i u zlu".
U zavisnosti od tvog iskustva vezanog za zeljeno radno mesto tolika ce ti biti i plata. Kod nas u Srbiji je to poremeceno ali ne boli da probas. Dejan (7p33d_K1ng) je u pravu sto se tice jurnjave, moras da budes aktivan. On je jedini koji se sam javio i pitao za posao. Ja sam postavljao nekoliko oglasa do sada i imao intervjue sa preko 70 zainteresovanih. Naslusao sam se svakakvih prica o tome kako velicaju sebe tipa "ja radim fluide u mayi, ja radiosity u max-u....", donosili su mi preradjene tudje radove sa neta(u ovoj materiji sam skoro 13 god. za vecinu stvari mogu da kazem i sa kog sajta je skinuto), medjutim svakom sam dao test low-poly objekat da odradi u roku od 7 dana sa primerom kako je to vec uradjeno. I rezultati su porazavajuci. Danas zalim sto sam ubacio dejana jer nas redovno masakrira u unreal tournamentu :-) na sledecem turniru ima da mu vezemo jednu ruku :-)....
Koliko god da znas materiju ukoliko neka firma zeli da uspe investirace u tvoje znanje i sticanje iskustva. Na kraju krajeva svaki lanac je jak onoliko koliko i njegova najslabija karika.

Iskreno se nadam da ti je ovaj mail pomogao u razmisljanju na ovu temu. Hvala elitesecurity-ju sto se bavi i ovom temom, malo je organizacija i ljudi koji bi pomogli na bilo koji nacin stvaranju 3d scene ili industije u Srbiji.

btw. naziv firme je "Media4" a 3d artwork & design su delatnosti kojima se bavimo i prvenstveno radimo low poly objekte za gaming industiju, high end modele i animacije po potrebi i ne toliko cesto. ne postoje 3d modelatori vec 3d modelari ;-).

_________________________
Media4 - 3D Artwork & Design
 
0

7p33d_K1ng
Dejan Backovic
Enviroment modeler i texture artist
Media4 Artwork&Design Studija u
Nisu, f(r)eelancer
Nis

Član broj: 97722
Poruke: 93
..nis1-nis.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada09.07.2006. u 17:22 - pre 216 meseci
Citat:
Danas zalim sto sam ubacio dejana jer nas redovno masakrira u unreal tournamentu :-) na sledecem turniru ima da mu vezemo jednu ruku :-)....


:))))))))

Btw, kad cemo sledecu partiju? ;)
Shot them all and let God sort them out!
7p33d_K1ng
 
0

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.83.beocity.net.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada09.07.2006. u 19:08 - pre 216 meseci
Citat:
media4_marko: Ukoliko si tu zbog novca, prvi veci projekat nateracete da odustanes i da oboris kvalitet u radu kako bi ga zavrsio a samim tim i zatvorio sebe za dalje projekte.

Ovo je nesto sto se, nazalost, ponekad mora raditi. Po meni, ipak je bitnije zavrsiti posao na vreme i imati iza sebe jos jedan
zavrsen posao nego vrhunski uraditi deo posla, pa probiti rok, pa imati jos jedan nezavrsen posao iza sebe. Doduse, mozda
je ovo sto pricam poslednje sto treba govoriti nekome ko pocinje. :(
Citat:
Ukoliko trazis posao u nekom studiu, ukoliko ides kod "gazde" znaj da si odmah izgubio vreme jer samo ti sam sebi mozes da budes gazda, ukoliko ides kod "poslodavca" onda vec imas sanse da uspes

Svaka cast za ovaj pasus. Da nisam previse lenj, odstampao bih ga na majci. :)
Citat:
medjutim svakom sam dao test low-poly objekat da odradi u roku od 7 dana sa primerom kako je to vec uradjeno. I rezultati su porazavajuci.

Da, to je ono crnilo koje vlada kod nas. Nedavno sam imao tesku raspravu sa jednim likom koji se pojavljivao na es-u, bas oko toga kako kod nas
mnogi znaju sve, a nemaju nista uradjeno iza sebe, iz prostog razloga sto ih niko ozbiljan nije primio da rade kod njega. Takodje, takvi likovi donekle
"ubijaju cenu" posla kod nas jer oni prave neki output i prodaju ga po mizernoj ceni. Buduci da su "gazde" kod nas jos uvek nepismeni ljudi, kada
govorimo o ovoj oblasti, jasno je da ce uzeti ono sto je najjeftinije. I tako...
Citat:
Hvala elitesecurity-ju sto se bavi i ovom temom, malo je organizacija i ljudi koji bi pomogli na bilo koji nacin stvaranju 3d scene ili industije u Srbiji.

Nema na cemu.
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
0

DragonHeart
Ivan Kocic
Bor

Član broj: 78846
Poruke: 145
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada09.07.2006. u 22:09 - pre 216 meseci
Pozdrav i tebi marko. Hvala na ovako opsirnom odgovoru, zaista si mi dao veoma lepe smernice koje cu ja nastojati sto je vise moguce da pratim. Jedno pitanje, nisam do sada cuo za gmax, koliko je on slican 3ds maxu?
Inspiration exists, but it has to find you working.
 
0

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.



+7 Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada09.07.2006. u 22:49 - pre 216 meseci
Dosta slican, na neki nacin jeste max samo je free i naravno ima manje stvari itd...

ne mogu mnogo nesto da ti opisujem jer sam ga samo video, nisam radio u njemu.
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
0

3D-generik
Beograd

Član broj: 67258
Poruke: 184
*.pristop.co.yu.



Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada10.07.2006. u 01:52 - pre 216 meseci
Citat:
media4_marko: Za rasvetu jednog modela automobila koristi se 32 izvora razlicitih tipa svetala


Ko te to slag'o?!


Citat:
Reject:Da, to je ono crnilo koje vlada kod nas. Nedavno sam imao tesku raspravu sa jednim likom koji se pojavljivao na es-u, bas oko toga kako kod nas
mnogi znaju sve, a nemaju nista uradjeno iza sebe, iz prostog razloga sto ih niko ozbiljan nije primio da rade kod njega. Takodje, takvi likovi donekle
"ubijaju cenu" posla kod nas jer oni prave neki output i prodaju ga po mizernoj ceni. Buduci da su "gazde" kod nas jos uvek nepismeni ljudi, kada
govorimo o ovoj oblasti, jasno je da ce uzeti ono sto je najjeftinije. I tako...


...svaka cast za ovo....istina ziva...........zato, pravac inostranstvo, gde ljudi cene steceno 3d znanje!

Promenljiva nece, konstanta ne moze!!!
 
0

biotech
ChemNinja
www.surrealtalesthegame.com |
www.chemninja.com

Član broj: 18355
Poruke: 1367
*.adsl.beocity.net.

Jabber: mpx220@elitesecurity.org
ICQ: 243403453
Sajt: www.chemninja.com


+5 Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada10.07.2006. u 02:37 - pre 216 meseci
svi znamo ko je taj lik
to je onaj ssa poserom? jel da?
 
0

media4_marko
Marko Spasojevic
Nis

Član broj: 100833
Poruke: 7
..nis1-nis.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada10.07.2006. u 03:18 - pre 216 meseci
GMAX je ustvari osiromasena verzija MAX-a, nemas napredne mogucnosti max-a ali je dobar za osnovne stvari kao sto je modeliranje i mapiranje. Medjutim User Interface je isti i navigacija u samom programu je ista kao i kod MAX-a. Dobra stvar je sto tvoja produktivnost u njemu nece opasti prilikom promene 3d programa ukoliko je MAX tvoj izbor. Inace uvek je bolan prelazak ili dodavanje nove platforme u kojoj radis, ukoliko su programi razliciti. Prvenstveno je namenjen game art industriji i imas dosta map editora za neke poznatije igre koje lako saradjuju sa GMAX-om tako da mozes i neki mod da napravis za svoju dusu, sa recimo tvojim borbenim vozilima, vojnicima i t.d.
Otkada je Autodesk povukao Discreet iz MAX-a, prekinuli su taj program iz meni nepoznatog razloga, mozda zato sto je bio freeware, i kao takav ugrozavao prodaju MAX-a, ali jos uvek ga mozes naci po netu. Imaj na umu samo jednu stvar, objekat je onoliko dobar koliko i njegova textura i geometrija, kvalitet je odredjen tvojim umecem a ne opcijama koje ti program nudi. Svi 3d programi danas su slicni i svi mogu sve, samo je pitanje kako u 3D programima najbrze da dodjes do zeljenog rezultata.
_________________________
Media4 - 3D Artwork & Design
 
0

media4_marko
Marko Spasojevic
Nis

Član broj: 100833
Poruke: 7
..nis1-nis.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada10.07.2006. u 04:36 - pre 216 meseci
3D-generik pozdrav!

Citat:
Ko te to slag'o?!


niko, tehnika je stara koliko i rendering zove se "light rig" evo ti i par boljih primera:

light rig modela automobila sa 40 svetala tutorial - englezi, high end animation studio, trik iz rukava na brzinu
http://www.3dm3.com/tutorials/lightwave/arlr/index2.php

light rig cajnika preko 40 svetala tutorial- Pete Draper, za njega si sigurno cuo, ne treba ga posebno predstavljati
http://www.3d-palace.com/xenom...ion/doc_globalillumination.htm

light rig kako se radi i podesava u maxu, tutorial za pocetnike
http://67.15.36.49/team/Tutorials/fake_gi/fake_02.asp


light rig se najcesce koristi u product design-u za prezentaciju producta.... automobili tu prednjace ;-)
uostalom pretrazuj "light rig tutorial" u google-u videces na stotine linkova neki su stariji i preko 4 godine.
Mislim da si me pogresno shvatio pokusao sam da kazem coveku da light setup scene nije samo default rasveta u 3d programu, da je to nauka ustvari i da je ne treba shvatati neozbiljno.
Nadam se da je pomoglo....
Pozdrav
_________________________
Media4 - 3D Artwork & Design
 
0

reject
Ivan Pesic
Bgd

Član broj: 7659
Poruke: 2209
*.83.beocity.net.

Sajt: misc.comli.com


Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada10.07.2006. u 09:55 - pre 216 meseci
Citat:
biotech:to je onaj ssa poserom? jel da?

Jes' tako. "Nema potrebe da ucite modelovanje ljudskih glava, samo uzmete model iz Pozera i malo ga izmenite". :)
Mass murder ain’t just painless,
Now we’ve made it cute.


The Church Of The Holy Transistor
 
0

i-design
Belgrade

Član broj: 26057
Poruke: 200
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: igor78.on.neobee.net


Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada10.07.2006. u 10:21 - pre 216 meseci
Uz najlepse zelje za brzim napretkom upucene pokretacu teme, moram dodati par reci i ovoj temi sa svetlima:
ovakve tehnike su mnogo vise bile aktuelne u prethodnim godinama, kada je pre svega nedostajalo kvalitetno GI resenje, recimo u vidu sadasnjih plug in rendera, poput VRay-a, Brazila ili Maxvella. Realnost se fake-ovala velikim brojem svetala, cak su i postojale brojne scripte koje su ovaj posao prilicno olaksavale. Sada se ovakvi efekti mogu postici primenom nekog od navedenih rendera, a i brzina kompjutera je dosta napredovala pa se i sami kvalitetni rezultati dobijaju za mnogo pristupacnije vreme. Recimo, ona kuca koju sam okacio u temi sa radovima, renderovana je samo sa environment svetlom i jednim directom, pri cemu se moze reci da je svetlo sasvim ok ispalo
 
0

abishai
© S

Član broj: 21085
Poruke: 1338
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.



+7 Profil

icon Re: modeliranje - zabava ili zarada10.07.2006. u 12:58 - pre 216 meseci
btw ako hoces da kupis neki program imas Silo kosta cini mi se 108$ (posto gledam da ga uzmem verovatno u skorije vreme) jedino sto je on prvenstveno za modelovanje, ne znam da li ti je mnogo bitan render itd... ali je za modelovanje extra (pogotovu ako je organic u pitanju)
_/|_|/|_/|/|//|_™
 
0

[es] :: 3D modelovanje :: modeliranje - zabava ili zarada
(Zaključana tema (lock), by reject)
Strane: 1 2

[ Pregleda: 9224 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.