Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ADSL modem D-link DSL302T ?

[es] :: Linux hardware :: ADSL modem D-link DSL302T ?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11220 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?04.07.2006. u 08:10 - pre 216 meseci
Prvo da se nesto generalno razjasnimo: ja sam Linux samouk i ADSL problematiku sam resavao "glavom kroz zid" najprostije receno. Osim toga, ADSL u mojoj kuci ima bolnu predistoriju - koristio sam Memodatin "kablnet", ako ti je poznato sta je to, koji nam je pokidao zivce nacisto. Otislo je i nesto novca, ali to nije najvaznije. Uglavnom, time je ugled nekakvog mreznog povezivanja na Internet kod nas imao katastrofalno nizak nivo. Onda su dosla natezanja sa ADSL i cekanja od nekoliko meseci, zatim je trebalo platiti ovaj modem 60 E(!) i naravno da mi je bilo stalo da ga sto pre pokrenem. Zato sam koristio sve sto sam saznao i sto mi je bilo lakse. Ubrzo sam uspeo i otada me zbog raznih zivotnih okolnosti (starost, teska bolest) ni ne zanima previse da ucim komande, ako ikako moze da se smucka grafickim komandama. Ovo ti je i delimican odgovor na ono tvoje ranije pitanje: "vidim da si probao dosta razlicitih distribucija pa nikako ne shvatam zasto se oslanjas na graficke alate za konfiguraciju mreze. Zar nije jednostavnije koristiti ifconfig, route itd."

E sad idemo redom. Nekako podesim karticu da ima adresu 192.168.1.2. Do tvog prethodnog posta nisam znao kako se to radi pomocu ifconfig, sto i nije neko zlo, jer se to najcesce dobije pomocu DHCP. Sada ulazim u setup modema i tamo radim sta radim.



Uradim u gore prikazanom meniju Server off, zatim Save i izadjem iz setupa. Ugasim racunar. Ponovo ga ukljucim. Konekcije sa Internetom nema, jer je Server off. Da udjem u Setup ne mogu, jer je Server off. To je od prilike to. To sam probao nekoliko puta, to je tako kao sto kazem. Osim toga, redovno pomogne vracanje na fabricki default guranjem "eksera" u odgovarajuci prekidac. Za lampice nisam siguran da li ili ne svetle, ali dzaba lampice kad modemu ne mogu da pridjem ni na kakav nacin - ni za setup, ni za konekciju na Internet.

Zasto sam to uopste radio? To je bio jedan od pokusaja da podesim modem da radi preko PPPOE, onog koji je u njemu i koji mi do danas nikada nije proradio.

Iz vec pomenutih razloga, nemam zelju da nesto eksperimentisem previse. Kupio sam jos jedan isti modem, po daleko nizoj ceni, onako - za rezervu, a i stari mi radi na vec opisani nacin i to bi bilo sve po tom pitanju.

Vise puta sam opisivao svoj postupak konekcije sa ovim modemom, spominjao "none" protokol i laznu staticku adresu i nije se nasao niko do tvog prethodnog posta da mi kaze kako to mogu uraditi komandom ifconfig - mislim na ovo "# ifconfig eth0 0.0.0.0 up". Cudni su ljudi, sta ces. Sada sam to po prvi put pokusao i uspelo je, tako sam i snimio gornju sliku, pa se vratio opet na konekciju za Internet.

Puno ti hvala za ovu komandu! To nisam znao ni kako da pitam, ni kako da trazim, samo sam kod pojedinih distribucija video da postoji kartica podignuta bez adrese, a kako - pojma nisam imao. Moderator na original Knoppix forumu mi verovatno ni danas ne veruje da se povezujem na Internet obicnim ADSL modemom. Cim se neko tamo pojavi, on odmah vice: "Kupi ruter obavezno!" i ostao je do kraja vrlo skeptican prema mom objasnjenju, reklo bi se da ne zna za "ifconfig eth0 0.0.0.0 up" sto je prilicno cudno.

Jos jedna sitna stvar za kolegu IrieTux: prilikom setup-a modema trazi se password i on je isto tako "admin" kao i user name. Ovo je sitnica, ali moze da pomogne.

Nadajmo se, da ce i on uspeti, da bude jos neka korist od ovog naseg pisanja, osim sto sam ja naucio da palim i gasim karticu po zelji .

PS: Koji je tvoj konacni sud - mogu li modemi ovog tipa, bez dodatnih zahvata (fleshovanja) da se konektuju direktno, tu mislim na ono Bridge ili PPPOE? Kao sto rekoh, ja sam probao vise puta, sa vise distribucija i ovako, laickim / grafickim nacinom nije islo.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 04.07.2006. u 09:50 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?04.07.2006. u 08:46 - pre 216 meseci
E, sad ste me presli - sta se ja mucim "cak" iz Beograda, pa vi ste obojica iz Novoga Sada!!! . Tek sam sad primetio! Dobro, jeste ovaj modem malo cudan, ali snaci cete se vi vec !
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?04.07.2006. u 09:06 - pre 216 meseci
Mozda je zanimljivo i ovo:


Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?04.07.2006. u 09:51 - pre 216 meseci
Citat:
tdjokic: E, sad ste me presli - sta se ja mucim "cak" iz Beograda, pa vi ste obojica iz Novoga Sada!!! :-) . Dobro, jeste ovaj modem malo cudan, ali snaci cete se vi vec :-) :-) !

Pa kakve to veze ima, pomoc je uvek dobrodosla :)

Citat:
tdjokic: Mozda je zanimljivo i ovo:


Ovako izgleda kada radi net?

Sto se tice opcije "Server off", ona jednostano iskljucuje dhcp server (kako mi to nije pre palo na pamet).
Kazes da si prvo izabrao tu opciju i onda iskljucio i ukljucio racunar, nakon cega nisi mogao vise pristupiti
modemu. Ovo se najverovatnije desilo iz razloga sto je linux zatrazio adresu od dhcp servera koju nije dobio (nema server).
Modemu si mogao pristupiti tako sto bi dodelio staticnu adresu (kao sto sam rekao ifconfig eth0 192.168.1.2 up).
Uvek je moguce da je jos nesto u pitanju, nikad ne mozes biti siguran...


Citat:
PS: Koji je tvoj konacni sud - mogu li modemi ovog tipa, bez dodatnih zahvata (fleshovanja) da se konektuju direktno, tu mislim na ono Bridge ili PPPOE?

Siguran sam da moze...MORA...
Znaci samo uneses podatke za konekciju i on radi, bilo da je u pitanju linux, mac os x ili windows.
Ako mi ne verujes pogledaj ovaj opis.
Ovo se nalazi pri kraju:
Citat:
If you also check the IP address of your network card after a short while you should find that the IP address assigned has altered to that listed in the IP column of the Connection status screen. If it has not then it is case of forcing your network card to renew its IP address.

Znaci dhcp ti treba dodeliti adresu koju si (odnosno modem) dobijo od provajdera (vec sam to jednom pomenuo).
Druga je prica sto on nece tako...


Posto kazes da imas dva takva modema, trebao bih ozbiljno razmisliti o upgrade-u firmware-a.
Ne treba iskljuciti gresku nekog programa unutar modema (iako malo verovatno).
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?04.07.2006. u 16:34 - pre 216 meseci
Citat:
niceness: Modemu si mogao pristupiti tako sto bi dodelio staticnu adresu (kao sto sam rekao ifconfig eth0 192.168.1.2 up).

Mislim da sam napisao, mozda ti nije palo u oci - ja nisam samo izabrao tu opciju, koja bi nakon restarta nestala, vec sam je i Save u modemu i onda sumnjam da bi prihvatilo bilo sta. Mozda cu pokusati opet kasnije, trenutno imam neke drugo stvari, izvan IT da resim.

Dogadja se interesantna stvar (u Mepisu, ipak nemam hrabrosti da reskiram Kurumin): nakon izvrsenja komande "root@1[~]# ifconfig eth0 192.168.1.2 up" mogu naizmenicno da prilazim i Internetu i modem setup-u. Evo jos par slika:





"Ako mi ne verujes pogledaj ovaj opis." Sajt koji si mi preporucio mi je dobro poznat. Valjda sam citao i opis nekada ranije. Pokusacu ipak opet, mada mi se cini da su se proizvodile 2 razlicite verzije tog modema. U onom opisu me cudi sto se koristi PPPoA.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 04.07.2006. u 18:03 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?04.07.2006. u 17:19 - pre 216 meseci
Citat:
Mislim da sam napisao, mozda ti nije palo u oci - ja nisam samo izabrao tu opciju, koja bi nakon restarta nestala, vec sam je i Save u modemu i onda sumnjam da bi prihvatilo bilo sta.


Kakve to sad veze ima. Ako si sacuvao podesavanje to samo znaci da ce, kao sto si i sam rekao, ostati zapamceno i posle restarta modema.
Opcija "Server off" jedino iskljucuje dhcp server. Znaci nema automatskog dodeljivanja ip adrese, adrese gateweya (u ovom slucaju to je
192.168.1.1), adrese dns servera ... nema nikakve razlike da li si je ukljucio samo privremeno ili je trajno zapamtio.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?04.07.2006. u 18:52 - pre 216 meseci
Citat:
niceness: Kakve to sad veze ima. Ako si sacuvao podesavanje to samo znaci da ce, kao sto si i sam rekao, ostati zapamceno i posle restarta modema.
Opcija "Server off" jedino iskljucuje dhcp server. Znaci nema automatskog dodeljivanja ip adrese, adrese gateweya (u ovom slucaju to je
192.168.1.1), adrese dns servera ... nema nikakve razlike da li si je ukljucio samo privremeno ili je trajno zapamtio.

Cuj, ja sam priznao da sam samouk i da ne znam mnogo. Ovo oko Server off je bilo u vezi pojave da se nekad modemu ne moze prici. To sam isprobavao odavno i verovatno zaboravio. Sada je Server off i modem ipak radi. Mozda sam bio poremetio jos nesto, ali cu se sada zaustaviti, nemam vise vremena ni zivaca za eksperimente. Ja sam coveku rekao kako meni radi, mozda je to glupo ili nakaradno - ako je tako, izvinjavam se, i nista vise. Nemam ambicija da tek pocnem da ucim mreze itd. u ovom zivotnom dobu.

Sto se tice podesavanja: "Znaci samo uneses podatke za konekciju i on radi, bilo da je u pitanju linux, mac os x ili windows." vec sam rekao da sam to vise puta probao i nije mi radilo. Evo, danas sam opet probao i okacicu sliku pa kazi gde gresim, jer i dalje radi iskljucivo kao Bridge:



Na slican nacin sam pokusao i sa PPPoA, kao sto je na onom sajtu i NE RADI NIKAKO. Sve sam probao, stavljao korisnicko ime i bez @verat.net i nece. Ja ne znam sta tu jos da probam, a iskreno govoreci, meni je dobro i ovako kao sto sad radi.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?05.07.2006. u 00:54 - pre 216 meseci
Ako nece, onda nece. Drzi se onoga sta ti radi.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?06.07.2006. u 13:49 - pre 216 meseci
Citat:
niceness: Ako nece, onda nece. Drzi se onoga sta ti radi.

Dobro, ja sam se i drzao onoga sto mi je radilo i jos radi, ali se cesto javljaju sugestije i objasnjenja, kao sto je tvoje:

"Vidim, podesio si ga da radi kao bridge sto ,usput receno, nema nikakve veze da li je ruter ili ne.
To je potpuno nepotrebno i upravo je razlog zasto ne mozes da se povezes preko dhcp-a.
Koristi od ovoga bih imao samo ako zelis da modem povezes na neki router i hoces da sa njega uspostavljas
i prekidas konekciju. Po meni je bolje ostaviti da to radi modem.

Siguran sam da bih sve radilo kad bih stavio vrstu konekcije na pppoe i uneo svoje login parametre u modem.
U tom slucaju bi racunar (odnosno interfajs eth0) preko dhcp dobio ip adresu koju je provajder dodelio modemu i
naravno vise ne bih morao da podesavas ppp na samom racunaru."

Kao sto sam vec rekao, nemam nekog velikog teoriskog znanja, ali sam uporan u radu i sumnjam da sam toliko puta pokusao da se konektujem na predlozeni nacin i uvek negde pogresio. Toliko malo podataka je moguce uneti, da je skoro nemoguce uvek negde pogresiti, sto me navodi na zakljucak da je takvo povezivanje nemoguce.

Sa druge strane, citajuci uputstvo za ruter 502T, naisao sam na poglavlje



gde objasnjava da se i on moze povezati kao moj modem, ali da se u tom slucaju koristi softver sa racunara, a ne sa rutera. To me opet navodi na zakljucak da se ruter moze povezati na PPPoE nacin a moj modem ne moze, jer ruter ima neki dodatni softver u sebi, a moj modem nema.

Primetio sam takodje da se recimo u Engleskoj navodno najvise koristi PPPoA, u Francuskoj opet PPPoE, a da je uvek najbolje pitati ISP sta koristiti. Spominju se i razne revizije programa itd., pa mislim da je za celu tu stvar vrlo tesko bilo sta kategoricki tvrditi, da ce garantovano raditi ili ne.

Kao sto rekoh, ja nista ne trazim, niti protestvujem sto ne mogu da se konektujem ovako ili onako, ali ne prihvatam da mi se kaze "sigurno ce raditi" a kad mi to ne radi na predlozen nacin onda slegati ramenima. Ako gresim u podesavanju - molim za savet: gde gresim. Ako ne gresim, onda je tvrdnja "sigurno ce raditi" pogresna.

Modema kao sto je moj mozda i nema mnogo, pa ova diskusija mozda nikome ne pomaze. Ako je tako, izvinjavam se. Ali ako nije tako, onda je potrebno da ljudi znaju da se neki modemi ovog modela mogu povezati iskljucivo kao Bridge, pri cemu se mora koristiti softver sa racunara za podesavanje PPPoE konekcije.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?06.07.2006. u 18:48 - pre 216 meseci
Ok, mozda nisam smeo reci da ce sigurno raditi, kao sto se dalo zakljuciti iz pog posta, ali
i dalje ostajem uveren da se ovaj modem moze naterati da radi kada se namesti na type:pppoe samo ne
bas tako lako.
Od daljnjih (pokusaja) objasnjavanja sam odustao zato sto si naglasio da ne zelis da se previse zezas sa ovim,
kao i zbog toga sto ne posedujem dsl modem pa mi je tesko pricati napamet.
Mozda bi mi mogao poslati jedan od svojih modema da malo eksperimentisem ;)

BTW,
Citat:
gde objasnjava da se i on moze povezati kao moj modem, ali da se u tom slucaju koristi softver sa racunara, a ne sa rutera. To me opet navodi na zakljucak da se ruter moze povezati na PPPoE nacin a moj modem ne moze, jer ruter ima neki dodatni softver u sebi, a moj modem nema.

To nije tacno. Ako pogledas svoj post videces da modem ima sve potrebno.

[Ovu poruku je menjao niceness dana 07.07.2006. u 15:11 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao niceness dana 07.07.2006. u 15:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?06.07.2006. u 20:00 - pre 216 meseci
Citat:
niceness:
To nije tacno. Ako pogledas svoj [url=http://www.elitesecurity.org/t184379-0#1205196]post[url] videces da modem ima sve potrebno.

E pa, neka ga onda nosi djavo Primetio sam jos nesto, ako to ima veze - u statusu izmedju ostalog pise: "DHCP Clients
No DHCP Clients Available"

Update: U medjuvremenu sam ukapirao da je DHCP Client ustvari moj PC i kad sam tamo izabrao opciju DHCP pojavio se i u statusu modema, ali i dalje nije hteo da se konektuje direktno. I dalje radi samo kao Bridge.

Zao mi je sto se kolega IrieTux jos ne javlja. Bas bi mi bilo krivo ako to znaci da nije uspeo da se poveze (kako bilo ). Mozda je jos zauzet sa onim drugim poslom, koji je vec spominjao.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 06.07.2006. u 22:07 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 06.07.2006. u 22:07 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?06.07.2006. u 21:07 - pre 216 meseci
Tdjokicu, ima jedan aspekt ove price koji mi se cini da nijesi skapirao. Treba posebno da ti bude krivo zato sto je taj modem embedded Linux uredjaj. :) Njegov stariji brat, 604T, je voljen i trosen sa ove strane okeana.

Na talijanskom postoji stranica posvecena njegovom hakovanju (custom firmware), ljudi od te igracke prave potpuno funkcionalne rutere. Nazalost, sva ta prica je od male koristi, tebi ocigledno uspostavljanje PPPoE sesije ne radi (da l' zbog neke specifike vezane za server tvog ISP-a, da l' zbog setovanja ATM transporta, dakle nacina kako ADSL funkcionise u zemlji Srbiji) . Bilo bi nas koji bi ti sa zadovoljstvom pomogli da imamo pristup modemu i da mozemo da probamo na tvom konkretnom linku.

Ovako mozemo samo da otprdujemo u prasinu i pricamo price "ma mora da moze da se namjesti". Moze, sve moze, pitanje je koliko je prakticno da ti se ovako na daljinu pomogne.
 
Odgovor na temu

IrieTux
Novi Sad

Član broj: 79602
Poruke: 15
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?07.07.2006. u 00:13 - pre 216 meseci
Imam privatnih, neodložnih poslova. Nadam se da sledeće nedelje rešavamo problem. Nisam odustao, jednostavno nemam vremena, već sam od par kolega tražio da mi pomognu, koristeći vaše predloge, ne bi smelo da bude problema.
Pozdrav svima
Mepis 3.4.3 :)
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?07.07.2006. u 06:31 - pre 216 meseci
Citat:
IrieTux: Nisam odustao

Drago mi je. Mi smo se malo vise raspricali, ali tebi to nije na stetu.

Citat:
Apatrid: Tdjokicu, ima jedan aspekt ove price

Cuj, ja sam ga kupio februara PROSLE godine, kad je "gorela voda", samo da dobijem ADSL i da ga nekako pokrenem. Kostao je ko sv.Petra kajgana (60 E) a sada su oko 20 E ali ih sve manje ima. Dakle, to mi je bilo tada skoro jedino sto sam mogao nabaviti na brzinu i "jeftino" - ako su drugi bili i preko 100 E.

Kad se sve uzme u obzir, meni radi odlicno. Recimo da na 10% Linuxa nisam uspeo da se konektujem preko njega, sto mi je bilo vise onako za probu, nije mi to problem. Ali me ipak zanima cemu u njemu one opcije PPPoE i PPPoA, pored Bridge i (valjda) staticke. Osim toga, ponekad se pokrene i ova prica da se u UK moze povezati, a tamo se koristi PPPoA, pa u Francuskoj itd., pa me i zato dodatno kopka.

Inace, uopste nije problem, ovo je vise neko ceprkanje da se vidi sta moze, ako moze i kako moze :-) . Meni je ISP rekao "Podesi kao Bridge" od prvog dana i tako radi, a na par mesta sam citao savet "ali ipak poshtujte ono sto vam preporuci ISP" sto je i uradjeno. A jako mi je prijalo i kad sam procitao u uputstvu za ruter 502T da se i on moze povezati kao bridge, "ali je potrebno instalirati dodatni softver na racunar". Bas bi bilo komicno kad bih kupio ruter, pa ne znao da ga povezem direktno preko PPPoE i bio prisiljen da i njega povezem kao bridge!
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
*.istop.com.



Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?07.07.2006. u 14:46 - pre 216 meseci
Citat:
tdjokic: Ali me ipak zanima cemu u njemu one opcije PPPoE i PPPoA, pored Bridge i (valjda) staticke.


Da probam da objasnim najjednostavnijim mogucim recnikom. Put paketa kroz mrezu, veoma grubo i pojednostavljeno, mozes da zamislis kao proslijedjivanje obicnog (snail mail) pisma. Recimo da pismo iz Engleske dodje na srpsku granicu, treba da prodje kroz Srbiju i srpski postanski sistem (gdje se slabo govori engleski) i nastavi svoj put za, kaziga, Australiju (gdje isto pricaju engleski). Sto uradi srpska posta? Uzme novu kovertu, u nju stavi cipan-cijelo pismo, na njemu napise cirilicom da treba proslijediti put Australije i to pismo nastavi da putuje kroz Srbiju. Kad dodje na granicu, zadnji srpski postar koji radi sa tim pismom pocijepa spoljnu kovertu i pismo, kakvo je uslo u srpski postanski sistem, nastavi da putuje put Australije. Troskovi pocijepane koverte postoje, ali su oni minimalni u poredjenju sa cinjenicom da sistem funkcionise, te da svaki postanski cinovnik koji je dio lanca prenosenja pisma prica na svom jeziku.

Elem, da se vratim na pocetak price. PPPoE i PPPoA su transportni mehanizmi u ADSL svijetu i ekvivalent su one koverte na kojoj je adresa ispisana cirilicom (jedno cirilicom, drugo grckom azbukom). Sluze samo zato da tvoji paketi (pisma) stignu do prvog servera tvog ISP-a, a kroz ADSL kao tehnologiju za kopcanje na Internet, koja se koristi da premosti zicu od tebe do ¨oboda¨ Interneta, tojest servera tvog ISP-a.

Ono sto je unutra je IP paket, pismo kome je adresa napisana engleskim, dakle nesto sto se univerzalno koristi i vezano je za Internet u cjelini.

PPP je jos jedna koverta oko IP paketa, ali ubacena ili u ATM, tacnije AAL5 kovertu (otud ono oA u PPPoA, znaci PPP over ATM) ili u Ethernet (PPPoE) kovertu. Svrha te ¨koverte¨ je da ti dodijeli dinamicku adresu, te da omoguci da se tvoji paketi razlikuju od paketa tvog komsije (koji svoja pisma salje kroz isto sanduce).

Ako je staticka IP adresa, PPP ne treba, radi se direktno ubacivanje IP paketa u donje ¨koverte¨. Stedi se na kovertama, ko ima staticku IP adresu moze da digne internet server, ali su staticke IP adrese skupe, jer doticnih nema dovoljno.

Ako je ¨bridge¨, onda PPP koverte putuju kroz tvoj modem (on ih ne cijepa), vec samo prepakuje iz Ethernet (to se ¨prica¨ od tvog racunara do ¨bridge¨) kovertu u neku ADSL kovertu, koja li se vec koristi. Dakle, racunar je taj koji pakuje u PPP kovertu.

Ako je ¨router¨, racunar ne pakuje u PPP kovertu, vec salje obicne IP pakete do rutera. Ruter to prvo spakuje u PPP kovertu, pa u jos u neku od ADSL koverti i ... ode posta. Ruter se postavi izmedju tebe i servera tvog ISP-a tako da server ISP-a prica sa njim, samo njega vidi, ne interesuje ga koliko racunara je zakaceno za ruter.

Ako je ¨bridge¨, onda svaki racunar treba da prica sa serverom, jer server ¨vidi¨ PPP sesiju do cvora koji PPP prica. Bridge je tu poprilicno transparentna stvar, koju ISP server a ni tvoj racunar ne ¨vide¨ (u smislu, ne vode konverzaciju sa njim) niti ih je previse briga da li postoji. Pismo stigne. Kako? Postin (ovdje bridge-ov) problem.

Vrlo grubo, vrlo banalizovano, najjednostavnije sto ja umijem.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?07.07.2006. u 17:56 - pre 216 meseci
Citat:
Apatrid: Da probam da objasnim najjednostavnijim mogucim recnikom.

Hvala za objasnjenje. Ja sam u bedaku jer sam svestan da se masa ljudi povezuje ruterom, sto valjda znaci da osim Bridge provajederi DAJU i druge opcije, a opet mi je glupo sto i za moj modem kazu (doduse na UK i francuskim sajtovima): "Izaberite PPPoA (UK) odnosno PPPoE (Francuska), unesite user name i password i stvar ce raditi" a za razliku od rutera, sa mojim modemom ne radi. Na kraju cu morati da nabavim 502T, cisto iz inata.

Sto je najgore, nema nikakvog dodatnog objasnjenja koje bi ukazivalo na mogucnost neke moje greske ili da treba jos nesto podesiti. Ja sam juce i racunar podesio na DHCP klijent, sto mozda ranije nisam radio, pa opet nece.

Ma, nema veze, i ovako je super kad se uporedi sa dial-up-om. Narocito je korisna stvar sto ukucani mogu nesmetano da koriste telefon dok ja "visim" na netu. Ranije mi je, osim novcanika, ponekad i zivot bio ugrozen zbog toga
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
47.248.0.*



Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?07.07.2006. u 19:40 - pre 216 meseci
Citat:
tdjokic: Ja sam u bedaku jer sam svestan da se masa ljudi povezuje ruterom, sto valjda znaci da osim Bridge provajederi DAJU i druge opcije, a opet mi je glupo sto i za moj modem kazu (doduse na UK i francuskim sajtovima): "Izaberite PPPoA (UK) odnosno PPPoE (Francuska), unesite user name i password i stvar ce raditi" a za razliku od rutera, sa mojim modemom ne radi.


Ne daju provajderi nista ;). Njih da pitas, zabranili bi rutere, vec bi te tjerali da platis za svaki racunar koji koristi internet ;)

Taj "ruter" implementira NAT (network address translation) funkciju. Efekti NAT se mogu objasniti jednom recenicom: "provajder vidi samo JEDAN uredjaj zakacen za njegovu mrezu" (ne samo provajder, bilo ko na Internetu, sem ako nema kakva rupa u NAT implementaciji). Ali bas ne moze da vidi racunare iza NAT-a. Da stavis ruter je tvoj ceif, pravo, prcija i niko ti ne moze nista dok ne narusis ugovor o koriscenju interneta (i/ili zakon) na neki drugi nacin (prekardasis sa skidanjem, saljes spam, hakujes nekoga).

Za 99.99% korisnika je ta operacija bas tako bezbolna, povezes, ukljucis u struju, nasetujes par parametara i to radi.

Citat:
tdjokic:Na kraju cu morati da nabavim 502T, cisto iz inata.


Ako je 502T modem/ruter kao i 302T (ne znam, te sprave se nude svugdje sem na americkom kontinentu, ko zna zbog kakvog razloga), velika je vjerovatnoca da ni on nece raditi. Vjerovatno dijeli isti softver, a hardverske razlike su u domenima nekih dodatnih funkcija (bezicni prenos, primjera radi). To su zivuljke iz iste kategorije (model) i od istog proizvodjaca (D-link).

Ako problem hoces da razrijesis grubom silom i prinudom (citaj: parama), vise sanse da ti sve proradi imas sa modelom drugog proizvodjaca.

Posto si na Linux-u, na raspolaganju ti je veoma jeftino rijesenje: ako negdje u podrumu jos uvijek imas 486-icu (od viska glava ne boli), napravis sam sebi rourter/firewall/stosta_jos.

Citat:
tdjokic:Sto je najgore, nema nikakvog dodatnog objasnjenja koje bi ukazivalo na mogucnost neke moje greske ili da treba jos nesto podesiti. Ja sam juce i racunar podesio na DHCP klijent, sto mozda ranije nisam radio, pa opet nece.


Najvjerovatnije je da se ne radi ni o kakvoj tvojoj greski, vec o nekom modu u kome tvoj provajder radi, a koji nije testiran na tvom ruteru. Ja da tu igracku skucim u ruke, prvo bih joj roknuo novi firmver, ali tebi NE preporucujem da se s time igras jer ce put do znanja bit trnovit.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?08.07.2006. u 18:36 - pre 216 meseci
Citat:
Apatrid: ali tebi NE preporucujem da se s time igras jer ce put do znanja bit trnovit.

Sa ovim se potpuno slazem i necu to da radim.

Sto se oznaka modela tice, mislim da je kod D-Link-a ovako

prva brojka 3 = modem, 5 = ruter,

druga brojka 0 = obicna tel.linija (Anex A), druga brojka 6 = ISDN tel.linija;

treca brojka 0 = samo Ethernet prikljucak, treca brojka 2 = Eth. + USB prikljucak

http://www.dlink-india.com/dlink/Products/Modem/dsl-302t.htm
DSL-302T ADSL Modem With Ethernet & USB Interfaces

http://www.dlink.com.au/Produc...p;Sub1=1&Sub2=2&PID=48
DSL-502T ADSL/ADSL2/2+ Modem Router

http://www.okcomputers.cz/d-li...ni-adsl-modem-annex-b/d-52964/
D-Link DSL-360T je externí ADSL modem (Annex B - digitální telefonní linka, ISDN).

http://www.abclinuxu.cz/hardware/show/112501
D-Link DSL-362T Combo ADSL modem s jednim USB portem 2.0 a jednim ethernet portem 10/100.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 08.07.2006. u 19:53 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?16.07.2006. u 08:23 - pre 216 meseci
RADI! Fleshovao sam firmware na svom D-Link 300T i sada mi se povezuje direktno preko PPPoE, sa podacima koji su u setup-u modema! Sretan sam ko malo dete Dakle, ja sada smatram da nije nedostajalo nista od ISP-a nego je u modemu nedostajao neki softver potreban za ovo (u onom postu od ranije, gde sam dao spisak softvera pre fleshovanja sada sam dao i spisak nakon fleshovanja).

Sad pise ovako: "Connection 1 pppoe 85.222.xxx.xx Connected"

Javicu se kasnije sa jos par podataka, sada idem malo da odremam.


Citat:
Citat:
Apatrid: ali tebi NE preporucujem da se s time igras jer ce put do znanja bit trnovit.


Sa ovim se potpuno slazem i necu to da radim.

Toliko sam cvikao, a pogodio sam iz prve: skinuo neki ruski fajl za ovo, raspakovao, iz setup-a modema izabrao od oka 1 od 3 postojeca fajla, kliknuo 1x na misa i sacekao i gotovo.

Naravno, nesto sam drugo poremetio i onda pokusao opet da se vratim na konekciju preko Bridge, zanimljivo, sada i tu pisu neki podaci, gde je ranije stajalo N/A:

Connection 1 bridge 0.0.0.0 Connected

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 16.07.2006. u 19:34 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 17.07.2006. u 02:29 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.Verat.NET.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: ADSL modem D-link DSL302T ?18.07.2006. u 09:32 - pre 216 meseci
Jos par reci. Trebalo mi je neko vreme da shvatim kako se sad "pali" Internet, jer je malo drugacije nego kad sam imao Bridge. Jedini veci problem je da ne mogu da otvorim saj www.b92.net. Sve zivo otvaram, ozbiljne, neozbiljne, nase, tudje sajtove ali b92 nece nikako.

Zbog toga sam procitao jos gomilu sajtova, ne bih li nasao negde neki nagovestaj. Ta aktivnost me je prilicno zamorila, ali i RAZOCARALA. Ova firma je i inace poznata po vrlo skrtoj tehnickoj podrsci ali sta sam sve procitao i video - da ne verujes. Ima prestavnistva u mnogo zemalja. Sajtovi su saroliki, nejednaki. Mnogi proizvodi se vise ne prave i - hop, nema vise o njima nista ili te salju na neku drugu drzavu, kao da ja znam iz koje drzave je moj modem (najverovatnije Nemacka, ali hajde...) Fajlova za fleshovanje ko mrava, za razne zemlje i slicno, ali nigde ne pise kako i zasto.

Tu stupaju na scenu entuzijasti i njima najvise hvala. Saznao sam da postoje zvanicni fajlovi, poluzvanicni, modificirani i slicno. Najvrednije je bilo objasnjenje sta raditi sa 2 fajla, koja se pojave kad unzip skinuti fajl za fleshovanje. Ne smem da garantujem, ali covek je napisao da postoje 2 kontroverzna uputstva - u jednom se kaze prvo fajl "kernel" zatim "fs" a u drugom pise kontra.

Kao kruna svega i da ne pomislite da sam neki namcor, na nekom forumu se javio jedan jadnik koji je kupio dva bezicna uredjaja, jednaka, a kad ih je pokrenuo utvrdio je da su flesovani razlicitim fajlovima i razlicito se ponasaju! D-Link je velika firma, ali su ocigledno prilicno tvrdi prema korisnicima.

Eto, to bi bilo to. Meni sve radi, osim b92, koliko sam ja znao i umeo da proverim, a znam malo. Probao sam obican download i Torent i to je sve. Pa ko voli, nek izvoli

=Update:=

b92 je proradio, sam od sebe. Da li im je sajt bio preopterecen ili nesto drugo, ne znam, uglavnom radi. To mi je bilo vaznije zbog samog principa, nije toliko bitan sam b92 kao takav, ali mi se cinilo prilicno nenormalno da jedan jedini sajt nece da se otvara, od nekih 20-tak proizvoljnih kojima sam pristupao. Koristio sam i Live CD, da proverim da nije nesto u mom sistemu sto bi eventualno moglo da se drugacije podesi i isto tako nije radilo. A nakon fleshovanja nisam nista menjao u browseru.

Citat:
Apatrid: Ja da tu igracku skucim u ruke, prvo bih joj roknuo novi firmver
A onda saznas da postoji firmver za UK, za RU, za EU, za Spaniju, za SAD, i tako to, ma, boli glava! A oni u D-Linku su bezobrazni sto ne naprave bar neku tabelu gde bi pisao sta je za koga i gde se nalazi, ako vec nemaju centralnu bazu sa svim tim fajlovima, nego se ljudi snalaze kako znaju.

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 18.07.2006. u 22:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao tdjokic dana 19.07.2006. u 00:45 GMT+1]
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux hardware :: ADSL modem D-link DSL302T ?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11220 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.