Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kablovska televizija i deljenje signala

[es] :: Elektronika :: kablovska televizija i deljenje signala

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26118 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

miLOSm

Član broj: 9411
Poruke: 314



+11 Profil

icon kablovska televizija i deljenje signala23.06.2006. u 21:42 - pre 216 meseci
zanima me da li je moguce na ovaj nacin razdeliti kablovski signal bez nekih velikih gubitaka. Koje splitere kablove da koristim da bi imao sto manje gubitaka? da li je potrebna neka dodatna oprema? gde je postaviti/nabaviti i za koje pare?

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala24.06.2006. u 10:19 - pre 216 meseci
To sto ti hoces, obicno se ne radi tako! umesto razdelnika 2, 3 i 4, trebalo bi iskoristiti jedan R4 i time bi dobio podjednako slabljenje, samim tim, i isti kvalitet slike na svim TV uredjajima (pretpostavljam da R1 vec imas). R4 bi trebalo postaviti negde npr. na tavanu i iza njega distribuirati prema TV uredjajima. Dobio bi slabljenje cca. 10dB na svim uredjajima pa bi mozda trebalo staviti neki pojacavac za nadoknadu gubitaka. Ali, kod tebe je, izgleda, druga situacija. Ako hoces deljenje na ovaj nacin, ne koriste se klasicni spliteri-razdelnici vec odcepnici. To su spliteri koji na prolazu imaju jako malo, gotovo nikakvo, slabljenje a na izlazu zeljeno, vec prema konkretnim zahtevima. Time se postize da na veliku duzinu ide samo jedan kabal nosioc signala, sa kratkim odvodima prema TV uredjajima.
U ovoj situaciji kojoj si dao, sa konkretnim rasporedom razdelnika imao bi sledecu situaciju : 1.TV: -4dB; 2.TV: -10dB; 3.TV: -16dB; 4.TV: -19db. (slabljenja su data aproksimativno i razlicita su po bandovima!). Iz ovoga zakljucujemo sledece:
1. Potreban ti je pojacavac cca. 15dB (ispred prvog razdelnika tj. razdelnika 2 na tvojoj semi)
2. Prvi odcepnik ima slabljenje 12dB
3. Drugi odcepnik ima slabljenje 9dB
4. Treci odcepnik ima slabljenje 6dB
U tom slucaju, imao bi na svim uredjajima isti nivo (+/- 2dB) koji je jednak sa dolaznim nivoom (opet +/- 2dB).
Ovde smo, ponovo, zanemarili linearizaciju pojacanja po bandovima za sta je potreban Equalizer, ili na pojacavacu, ili kao zaseban deo.



[Ovu poruku je menjao buljko dana 24.06.2006. u 11:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

miLOSm

Član broj: 9411
Poruke: 314



+11 Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala24.06.2006. u 11:21 - pre 216 meseci
zahvaljujem na odgovoru.
ja nemam iskustva sa caTV i ovo je bila moja laicka pretpostavka racvanja. koliko sam shvatio najbolje resenje bi bio jedan razdelnik sa 4 izlaza (ili sta vec pretstavlja komponenta R4).

da li bi bilo recimo bolje resenje da se prvi razdelnik stavi negde na sredinu pa da bude duzi kabli do kompa. koliko je gubljenje kvaliteta Internet signala u tom slucaju? da li je to isplativije sbzirom da mi je internet konekcija bitnija od TV signala.

sto se tice pojacavaca da li bi bilo potrebno staviti po jedan ispred svakog televizora ili jedan pre R4.
Kolika je cena pojacavaca, da li on zahteva napajanje (drugim recima : Kako ta komponenta uopste izgleda)




[Ovu poruku je menjao miLOSm dana 24.06.2006. u 15:07 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.ptt.yu.



+128 Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala24.06.2006. u 11:44 - pre 216 meseci
pošto je kablovski net glavni, a on je naravno dvosmeran, onda se vadi sa prvog splitera a ostatak ka tv-ima je "manje važan". imaju da se kupe aktivni spliteri ali im je jedina mana što kablovi za sve tv kreću od njega. znači prvi izlaz ka kompu je pasivan i naravno dvosmeran a ostali izlazi (do 5 kom) idu posle pojačavača.
 
Odgovor na temu

miLOSm

Član broj: 9411
Poruke: 314



+11 Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala24.06.2006. u 12:08 - pre 216 meseci
mozete li da mi napisete nazive (oznake) tih aktivnih/pasivnih splitera, pojacavaca, ili koje vec potrbne opreme da bih mogao da ih kupim
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala24.06.2006. u 13:29 - pre 216 meseci
Ne verujem da ce ti oznake pomoci jer, pitanje je od kog ces proizvodjaca naci pomenute delove a oznake nikada nisu iste! Najvaznije je da skuzis razliku izmedju, kako ih mi zovemo, razdelnika i odcepnika i da onda, prema svojoj potrebi i na osnovu onoga sto mozes naci, sam sebi proracunas mrezu. Bitno je da umes da na osnovu onoga sto vidis na kucistu, zakljucis sta je sta, razdelnik, odcepnik, linijski PA, i sl. jer, svi skoro isto izgledaju!

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

miLOSm

Član broj: 9411
Poruke: 314



+11 Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala24.06.2006. u 13:53 - pre 216 meseci
shvatam razliku izmedju razdelnika i otcepnika i odlucio sam se za varijantu sa razdelnikom kao sigurnijom varijantom sa 4 izlaza kako ste naveli u svom prvom postu. zanima me da li je u tom slucaju daljina od 25 metara do cetvrtog TV-a prevelika? koliki pojacavac bi mi bio potreban (10dB ,15dB) da li bi bilo dovoljno staviti jedan ispred R4 ili nakon njega na svakoj liniji prema TV-u? kolika je priblizno cena tog pojacavaca ? (na sajtu lokalnog prodavca postoji pojacavac od 25db za 20eura).

i jos samo jedno pitanje da li je prisustvo pojacavaca neophodno, odnosno da li je bez njega slanje signala na razdaljinu od 25m nemoguce ili je rec o boljem kvalitetu slke za nekih 10-15%, sobzirom da ste rekli da bi gubitak signala na svakom TV-u bio ekvivalentan i iznosio oko 10dB.
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala24.06.2006. u 14:44 - pre 216 meseci
Slabljenje po svakom izlazu R4 razdelnika je 9-10dB sa konektorima + gubici na kablu. Znaci, na duzini od 25m imao bi zbirne gubitke od cca.15dB i to pod uslovom da nemas aktivne kanale na UHF bandu! Sto se tice samog polozaja razdelnika, mozda je najbolje da odlucis sam gde ce biti. Gubitak u kablu za RG-59 na 100m je 21-24dB (za frekvencije do 470MHz) i ne bi bilo dobro da se nivoi na TV uredjajima razlikuju za vise od 3dB (zbog subjektivnog utiska o kvalitetu slike).
Sto se tice pojacavaca, dovoljan je jedan 15-20dB ispred splitera R4 ili, aktivan spliter sa istim dobitkom. Prisustvo pojacavaca mislim da je neophodno jer je -15dB itekako osetan gubitak! 20 Eur za takav pojacavac nije mnogo pod uslovom da je za te namene tj. da trpi vece ulazne nivoe i veci broj kanala bez unakrsnih smetnji.
 
Odgovor na temu

miLOSm

Član broj: 9411
Poruke: 314



+11 Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala24.06.2006. u 15:33 - pre 216 meseci
zahvaljujem na odgovorima. mnogo ste pomogli
 
Odgovor na temu

Jelenaelit
Jelena Jovanovic
Beograd

Član broj: 107548
Poruke: 21
*.dial.b92.net.



Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala25.08.2006. u 13:53 - pre 214 meseci
Meni i dalje nije dovoljno jasno, pa sam malo interesujuci se naisla na neke nove informacije koje su me dodatno zbunile. naime, jasno mi je da postoje razdelnici (spliteri) i otcepnici (oduzimači, nose oznaku TAP, pa sam ih nazvala taperi :)), ali postoje silne varijacije. Kod oduzimača, postoji tzv. gušenje prolaznog (najčesće od 0.5 do 6 dB) i otcepnog signala (najčešće od 6 do 24 dB), kao i ukupna izolovanost (20-25dB), pa bih molila ukoliko neko zna da mi objasni šta znače ove veličine i kako se to odražava na kvalitet slike. Ja ispod krova treba da razdvojim antenu za 1 sprat (10m kabla) i prizemlje (15m kabla), a glavni razdelnik kablovske televizije je na nekih 2-3m pre mog drugog odvajanja. Šta da izaberem od opreme, kako ne bih imala gubitaka u signalu, mada mi je na 1 spratu vazniji bolji kvalitet slike.Hvala unapred :)
 
Odgovor na temu

papa d.j.
Beograd

Član broj: 93887
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala25.08.2006. u 15:09 - pre 214 meseci
@Jelenaelit
Ako sam dobro shvatio, signal treba da se sa tavana vodi na televizore na prvom spratu i prizemlju??
Upotrebi "taper" broj4 sa slika gore, udji u njega sa glavnim kablom, sa OUT (prolaz) vuci signal na prvi sprat, tap signal ide u prizemlje.
U sličnoj situaciji, ja koristim običan spliter, ulazim u njega sa signalom i vodim sa 3 izlaza na 2 tv-a i komp. Nemam primetno slabljenje signala (nema snega u slici). Verovatno mi je dovoljno dobar signal kablovske tv (SBB).
Možeš da probaš i na taj način, spliteri jeftini, ako imaš lošu sliku (sneg), koristi plan B.
 
Odgovor na temu

baresi
Maribor

Član broj: 66006
Poruke: 1667
..2.192.57.80.dc.telemach.net.



+242 Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala26.08.2006. u 13:23 - pre 214 meseci
Ja bih u oba slučaja upotrebio prolazne utičnice, osim kod zadnjeg TV-ja, tamo bih upotrebio utičnicu bez prolaza. To se koristi kod svih stambenih zgrada. Daleko najmanje gušenja.
lp
baresi
 
Odgovor na temu

Jelenaelit
Jelena Jovanovic
Beograd

Član broj: 107548
Poruke: 21
*.dial.b92.net.



Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala29.08.2006. u 19:12 - pre 214 meseci
@ papa d.j.
U medjuvremenu sam stavila najobicniji spliter i na donjem Tv-u imam neznatno snega, a duzina kabla je vise od 15m. Ista situacija je i na spratu, mada je zgrada stara pa je duzina kabla za gornji tv 3 puta manja.
Hocu li "taperom" poboljsati sliku u prizemlju ili da se raspitam za neki aktivni spliter koji je kao bolji, ali mozda ne propusta signal u deugom pravcu sto bi bilo lose za internet modem u buducnosti?
@ baresi
Sta je to uticnica?
Hvala momci na pomoci
 
Odgovor na temu

buljko
Ljubisa Spasic
Kladovo

Član broj: 77384
Poruke: 4624
62.108.124.*



+5 Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala29.08.2006. u 19:42 - pre 214 meseci
Sa odcepnikom 6dB na donjem TV-u dobices +3.5dB (u odnosu na sadasnju situaciju) a na gornjem -6dB sto ce reci istu situaciju ali na razlicitim mestima, na donjem TV bolju sliku, na gornjem losiju (nego sada). Za sada, aktivni spliter je najbolje resenje (ako je potreban) ali, ako stigne internet onda...TwoWay.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1537
195.252.113.*



+265 Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala12.09.2006. u 14:40 - pre 213 meseci
Kod nas u Kraljevu umesto splitera koriste filtre koje ubacuju u grane sa TV-om. To je cilindar precnika nekih 2 cm, koji se uvrne direktno na razdelnik.

Jel video to neko u ponudi ...
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

donbozone
Beograd

Član broj: 115072
Poruke: 294
*.dynamic.sbb.co.yu.



+10 Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala22.12.2006. u 13:57 - pre 210 meseci
Gde u Beogradu mogu da se kupe ovi odcepnici i da li je na jednom odcepniku slabljenje isto na svim izlazima ili su svi izlazi razliciti?
 
Odgovor na temu

miljanrajkovic
Miljan Rajkovic

Član broj: 138941
Poruke: 5
91.148.92.*



Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala18.12.2008. u 19:14 - pre 185 meseci
Sve ove uređaje i mnogo više od toga sam našao da proizvodi firma Dual iz Kruševca. www.dual.rs
 
Odgovor na temu

soko
Beograd

Član broj: 468
Poruke: 105
93.87.190.*



Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala16.09.2009. u 15:00 - pre 176 meseci
Malo da podignem temu iz mrtvih ;-)

Korisnik sam PTT-KDS kablovske televizije na Mirijevu. Skoro su nam modernizovali instalacije u zgradi, tj. stavili su novu vertikalu i iz nje po svim spratovima izveli koaksijalne kablove do stanova. Znaci sve razdelnike su skinuli. Skinuli su i razdelnik koji je delio signal za mene i komsiju. Taj razdelnik smo zatekli u kutiju kad se on doselio pa smo ga iskoristili i sve je radilo ok dok nisu pustili novu instalaciju u rad. Juce smo pokusali staviti onaj sa buvljaka jeftini razdelnik medjutim nije moglo da radi. Na izlazima radelnika nije bilo signala tj. slike na tv-u nije bilo sa oba izlaza.

Sada me interesuje da li je moguce da treba neki specijalni razdelnik signala?
Evo i slike razdelnika koji smo pokusali staviti...


 
Odgovor na temu

popiosam
IT Administrator

Član broj: 212361
Poruke: 32
*.ninet.rs.



+1 Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala16.09.2009. u 15:46 - pre 176 meseci
Moras da budes malo jasniji, ako su prepravili liniju, verovatno su stavili kabl do tebe i do komsije, cemu onda kineski razdelnik??? Druga stvar nikakvi specijalni razdelnici bisu potrebni, samo ako delite signal iz nekog razloga, preporucujem kvalitenije razdelnike zbog slabljenja signala koji je kod kineza mnogo veci od 4db, i zbog loseg kvaliteta koji je vise nego ocigledan.
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: kablovska televizija i deljenje signala16.09.2009. u 15:47 - pre 176 meseci
-A sta ako je taj primerak "buvljackog" razdenika bio neispravan,lose zalemljen,lose sklopljen,,
a Vi doneli sud da to NE moze,,

-Kad bi video sta ima u tom razdelniku i kako je lemljen/sastavljan NE bi se cudio sto Ti ovo kazem,

E jesi vala digao temu iz "sarkofaga",,
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: kablovska televizija i deljenje signala

Strane: 1 2

[ Pregleda: 26118 | Odgovora: 25 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.