Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koncept mail servera na linuxu...

[es] :: Linux :: Koncept mail servera na linuxu...

[ Pregleda: 1981 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Koncept mail servera na linuxu...03.06.2006. u 20:03 - pre 217 meseci
Pozdrav,

Zanima me sledece, ako bi neko mogao u par recenica da mi objasni, cisto da shvatim koncept, pa odatle dalje :)

Dakle, imam RedHat. Na njemu http i ftp. Zeleo bi da podesim i mail server na njemu. Ono sto znam jeste:

Treba da otvorim portove 25 i 110 i preusmerim MX u DNS-u ka serveru. Takodje, znam da je pozeljno imati fallback mailserver, ali recimo da nije kritican mail, te bounce nije preterano strasan. I to je od prilike to. Sada deo, koji me zbunjuje :)

Recimo, qmail bi hteo da koristim. Molim vas da ne ulazite u tehnicke detalje dal' je bolji ovaj ili onaj, za sada trazim samo koncept - kako mail server radi, te slanje / primanje maila.

Daklem - qmail salje mail, da? Dal' je on odgovoran i za primanje maila? Podesavaju li se u njemu domen koji treba da opsluzuje, kao i korisnicki nalozi (aliasi) ili...? Treba li mi druga aplikacija server za to?

Ono sto mi dakle treba jeste - koji serveri / aplikacije su mi potrebne za kompletan mail server (ukljucujuci i spam / virus filtere) i naravno, sve da bude open source.

I za kraj - da citao sam gomile tutorijala, ali mi je koncept i dalje vrlo vrlo nejasan, inace ne bi otvarao temu za to :)
Ukoliko znate za neki tutorial tipa linux mail server for dummies - pisite. Ako neko ima volje u par recenica da mi objasni koncept, bio bi zahvalan.

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Koncept mail servera na linuxu...03.06.2006. u 21:30 - pre 217 meseci
Citat:
SmilieBG: Pozdrav,

Zanima me sledece, ako bi neko mogao u par recenica da mi objasni, cisto da shvatim koncept, pa odatle dalje :)

Dakle, imam RedHat. Na njemu http i ftp. Zeleo bi da podesim i mail server na njemu. Ono sto znam jeste:

Treba da otvorim portove 25 i 110 i preusmerim MX u DNS-u ka serveru. Takodje, znam da je pozeljno imati fallback mailserver, ali recimo da nije kritican mail, te bounce nije preterano strasan. I to je od prilike to. Sada deo, koji me zbunjuje :)

Recimo, qmail bi hteo da koristim. Molim vas da ne ulazite u tehnicke detalje dal' je bolji ovaj ili onaj, za sada trazim samo koncept - kako mail server radi, te slanje / primanje maila.

Daklem - qmail salje mail, da? Dal' je on odgovoran i za primanje maila? Podesavaju li se u njemu domen koji treba da opsluzuje, kao i korisnicki nalozi (aliasi) ili...? Treba li mi druga aplikacija server za to?

Ono sto mi dakle treba jeste - koji serveri / aplikacije su mi potrebne za kompletan mail server (ukljucujuci i spam / virus filtere) i naravno, sve da bude open source.


OK, idemo redom. Dakle qmail je MTA, program koji vrsi transport mail-a. To ukljucuje i slanje i primanje. Slusa na portu 25, sto je standardni port SMTP protokola.

MTA ume da :

- Primi mail od korisnika, i posalje ga gde treba
- Primi mail za nekog od svojih korisnika i isporuci ga u MDA-u.

Da, on mora da zna koji domen opsluzuje, njemu dajes spisak aliasa i sve sto ide uz to. Ono sto on ne zna je da isporuci mail korisniku. Tome sluzi prvo MDA, pa i dalje. Primeri su Qmail, sendmail, ili postfix koji dobijas uz RH.

MDA dalje vrsi isporuku mail-a u mailbox korisnika. Tipican primer MDA je procmail. Ovakvi programi su po pravilu konfigurabilni, tako da pomocu njih mozes raditi filtriranje mail-a, ako to ne podesis u samom MTA (Qmail je dosta star, i treba dosta da se budzi za to sto zelis - zato ovo i spominjem).

Dalje, za isporuku udaljenom korisniku koristis odvojeni server, koji radi po nekom drugom protokolu - najcesce POP ili IMAP. Vecina modernih servera dolazi sa IMAP serverom, koji razume i POP, kao sto su Courier IMAP, ili Dovecot. U zavisnosti od verzije RH-a imas sigurno jedan od ovih.

Konacno, za fino filtriranje ti uz RH stize i SpamAssassin koji filtrira mail i eliminise SPAM. Uz novi RH ces dobiti prilicno lepu kombinaciju Postfix-a, procmail-a (ovaj se najcesce i ne spominje), Dovecot-a, i SpamAssassin-a.

Za filtriranje virusa mozes, od free aplikacija, dodati eventualno Clam AV. Budi spreman da ne radi ni priblizno onoliko dobro koliko komercijalni antivirusi, ali jeste bolji nego nista. To je, opet, odvojen program.

Konacno, cisto da shvatis : Spam filter i Antivirus mogu se integrisati u MTA. Oni rade kao odvojeni programi, ali MTA-u jednostavno kazes da ih "pita za savet" za svaki mail. Za postfix je to dosta lako, ali je moguce izvesti i za qmail. Onda ti dodje MDA i na kraju IMAP server. Znaci, to je redosled, kojim mail prolazi kroz sve te slojeve.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.speed.planet.nl.



+3 Profil

icon Re: Koncept mail servera na linuxu...03.06.2006. u 21:58 - pre 217 meseci
@nkrgovic: hvala na iscrpon odgovoru.

Imam jos par pitanja, ako nije frka.

"OK, idemo redom. Dakle qmail je MTA, program koji vrsi transport mail-a. To ukljucuje i slanje i primanje. Slusa na portu 25, sto je standardni port SMTP protokola."
Onda se dakle za isti server / proces otvara i port 110?

Od servera mi dakle treba:
MTA (Postfix) - prima i salje mailove;
MDA (procmail) - prosledjuje mailove iz MTA ka korisniku;

E, sada - ne razumem ovo: MDA isporucuje mail korisniku, a zatim navodis da mogu da koristim odvojeni server (POP ili IMAP) za prosledjivanje mail-a udaljenom korisniku. Da li to znaci da MDA prosledjuje samo lokalnim korisnicima (koji imaju shell nalog na Linux masini), dok taj odvojeni (POP ili IMAP) server sluzi upravo za korisnike koji koriste mail client na svojim racunarima? Moze li neki primer ovog servera (ime, firma ili slicno - open source, svakako). Prednost ima server koji bolje podrzava IMAP nego POP.

Za SMTP mi dakle ne treba nista drugo, to Postfix sve odradjuje?

Sto se tice spam-a, to mi je verujem relativno jasno. Odvojen proces / server koji se poziva prilikom obrade maila (slanje ili primanje). Isto je i za anti virus (Clam AV imam vec).

Na kraju, svaki drugi savet vezan za mail server je od koristi. Tvoj odgovor mi je pomogao da razumem proces, pa cu sutra pokusati da instaliram sve to.

Hvala jos jednom.

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
195.252.126.*



+257 Profil

icon Re: Koncept mail servera na linuxu...05.06.2006. u 09:09 - pre 217 meseci
Smilie, ja mislim (stvarno ne znam tacno sta se sve desava, ali ovako nekako ide) da je proces sledeci:
smtp server sluzi za primanje i slanje mailova (u zavisnosti da li ide na tvoj ili neki durgi domen). pop3/imap sluzi da korisnici sa drugihmasina pristupe serveru i pokupe mailove.

Sta se desava kod slanja maila? Npr. ti preko svog mail klijenta, preko tvog smtp servera saljes mail na [email protected]. Tvoj mail server vidi da nije mail za lokalnog korisnika, i kontaktira DNS da vidi gde treba mail da ode. Kad nadje ime mail servera (tj. IP adresu), on se kaci na port 25 tog drugog mail servera i isputucuje mu mail. Smtp server na domen.co.yu vidi da je mail za lokalnog korisnika, i on proverava da li korisnik postoji, i ako postoji smesta ga u odredjeni fajl u odredjeni direktorijum, u zavisnosti od vrste mailbox-a (maildir format i onaj drugi kako se vec bese zove). Na tom serveru npr., postoji i pop3 server koji ceka poziv na portu 110. Kada pera u svom mail klijentu kaze - vidi ima li maila, onda njegov program kontaktira pop3 server, da mu paramere (username i password), i ako su ispravni pop3 server uporedjuje stanje koje je dobio od mail programa sa stanjem u lokalnom mail direktorijumu korisnika (recimo nesto tako) i gleda da li ima novih mailova od tada. Ako ima, uzima ih i salje mail klijentu. Ako nema - javlja da nema. Isto je i obrnuto, kad [email protected] salje mail tebi na [email protected]

Medjukorak u ovom "slanju" maila kod smtp servera je provera na natispam i antivirus, koje moze da spreci dostavljanje maila u mail direktorijum korisnika.

fetchmail sluzi ukoliko zelis da "dovuces" mail sa nekog pop3 servera i prosledis ga na lokalnoj masini (gde ti je recimo i smtp server) u mailbox nekog drugog korisnika (npr. imas na veratu mail [email protected], a lokalno hoces da ti bude pera@localhost ..., ali to je druga prica)

procmail sluzi da se mail razvrsta na osnovu nekog kriterijuma, moze da bude neki globalni filter (recimo da "banujes" neku mail adresu za stalno) ili lokalni (korisnikov) filter (recimo da ti automatski rasporedjuje po nekim mail direktorijumima, npr liste u direktorijum liste...) ili npr recimo da ti sav mail sa [email protected] stize na [email protected] - onda fetchmailom pokupis sve mailove sa [email protected] u privremeno@localhost, a procmail-ovim definicijama na osnovu headera preusmeravas te mailove sa privremeno@localhost na ime1@localhost, ime2@localhost itd itd, u zavisnosti koliko imas ljudi u firmi...

Mislim da nisam nista zaboravio, ali ukratko nesto tako slicno radi... nisam nista namerno pricao o RBL, SBL, white, black i graylisting-u, da ne odemo previse daleko.

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Koncept mail servera na linuxu...05.06.2006. u 21:48 - pre 217 meseci
Citat:
SmilieBG:
E, sada - ne razumem ovo: MDA isporucuje mail korisniku, a zatim navodis da mogu da koristim odvojeni server (POP ili IMAP) za prosledjivanje mail-a udaljenom korisniku. Da li to znaci da MDA prosledjuje samo lokalnim korisnicima (koji imaju shell nalog na Linux masini), dok taj odvojeni (POP ili IMAP) server sluzi upravo za korisnike koji koriste mail client na svojim racunarima? Moze li neki primer ovog servera (ime, firma ili slicno - open source, svakako). Prednost ima server koji bolje podrzava IMAP nego POP.

Za SMTP mi dakle ne treba nista drugo, to Postfix sve odradjuje?


Tako je, MDA ti isporucuje lokalnim korisnicima - onima koji imaju shell nalog, tj. onima koji svoju postu mogu citati citajuci iz fajla u /var/spool/mail. Za POP/IMAP ja bi izabrao dovecot, kao sto sam vec i spomenuo - uglavnom zato sto uz novi RH dodje lepo integrisan, a i generalno je u pitanju fin softver, pisan da bude siguran. To + postfix ti dodje uz RH sve lepo za rad :).

Poenta je : I Postfix i Dovecot i procmail - sve ti to dodje uz RH :). Eventualno, treba da izaberes da li koristis sendmail ili postifx. Samo uzmi novi RH (CentOS je dz, zasto placati :) ), i vozi.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Koncept mail servera na linuxu...

[ Pregleda: 1981 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.