Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Kloniranje]: Rođena prva klonirana beba

[es] :: Nauka :: [Kloniranje]: Rođena prva klonirana beba

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 32976 | Odgovora: 82 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu



+629 Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba09.07.2004. u 17:22 - pre 240 meseci
srki, alef ti je lepo rekao, i ne traži vezu raščlanjivanjem i razvrstavanjem droge po težini. Cela ideja je da se neke stvari ne bi smele dozvoliti, čak ni u pojedinačnim slučajevima.
Moj stav je da treba zabraniti kloniranje, zatvoriti i eliminisati sve koji imaju veze s kloniranjem (jednom za svagda)

Jer, ko je dovoljno dobar (vredan) da bi bio kloniran? I ko ima pravo da zaustavi evoluciju?

'Sta ako si ti neplodan ili je tvoja zena neplodna a zelite da imate vase dete?'
Pa ništa, jbga...Šta ako sam mali i crn a želim biti visok lep i plav? Isti odgovor - jbga više sreće next time
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

Alef
Viktor Kerkez
Novi Sad

Član broj: 505
Poruke: 188
*.ftn.ns.ac.yu



Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba09.07.2004. u 18:25 - pre 240 meseci
Uf, ne volim da prepričavam knjige… A za ovu knjigu i ne bi vredelo, jer ima toliko detalja, da kad bih hteo da je prepričam, morao bih skoro pola da prepišem Ma dovoljno je da pročitaš prva tri poglavlja, a to je pola sata posla…

Uglavnom, fora je što tebe niko neće ni pitati da li ti hoćeš klonirano dete ili nećeš, jednostvno ćeš, „iz medicinskih i zdravstvenih razloga” biti sterilizovan čim se rodiš i kraj priče.

Nemam ja ništa protiv genetskog inžinjeringa (barem ne još uvek), jer je to samo vid ustanovljavanja bolesti u ranom stadijumu (barem ovo što ti pričaš), ali imam protiv kloniranja ljudi pogotovo u svrhe uzimanja organa. Jer sve što je iole svesno, za mene jeste čovek i ima pravo na život, a proizvođenje gomile organske materije (samo organi bez CNS-a) mora da počne, barem koliko ja shvatam čitavu priču od oplođene jajne ćelije, tj. ebmriona. E sad čitava ova priča postaje veoma slična sa pričom o abortusu — tj. da li je embrion čoveka čovek. Za mene jeste…
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba09.07.2004. u 19:01 - pre 240 meseci
Elem ovo je vrlo skakljiva tema - ziva bica su smrtna iz jednog jedinog razloga, a to je evolucija - potreba za usavrsavanjem radi prilagodjavanja sredini i novim uslovima.

Kloniranje je po definiciji suprotno osnovnim prirodnim postulatima - dakle, naglim uvodjenjem bi covek ponistio osnovni prirodni mehanizam odbrane od okoline, i verovatno vrlo brzo degradirao svoj DNK za nekoliko generacija - ovo je i razlog zasto je kloniranje strogo kontrolisano.

E, sad, niko ne moze da tvrdi da se u jednom momentu nece izmisliti neki super-kompjuter koji ce potpuno poznavati DNK, i biti u stanju da >simulira< evoluciju, i prilagodjava DNK novim uslovima - e, sad, postavlja se pitanje koja je svrha tog kompjutera kad vec "prirodni kompjuter" tj. procesi selekcije i mutacije vec rade taj posao sasvim zadovoljavajuce?

Mozda ce to biti potrebno za naseljavanje coveka na neku novu planetu - gde bi bilo neophodno brzo "prepraviti" konfiguraciju radi izdrzavanja uslova na toj planeti, mada u danasnjoj perspektivi, takav proracun i dubina poznavanja organizacije DNK su nezamislivi, ali ko zna...


Citat:

Uf, ne volim da prepričavam knjige… A za ovu knjigu i ne bi vredelo, jer ima toliko detalja, da kad bih hteo da je prepričam, morao bih skoro pola da prepišem Ma dovoljno je da pročitaš prva tri poglavlja, a to je pola sata posla…


Sta droge urade od coveka (Haksli) :-) Vizija mu je skroz realisticna, i ne samo ta u toj knjizi...



DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba10.07.2004. u 02:18 - pre 240 meseci
Citat:
MyWay: Moj stav je da treba zabraniti kloniranje, zatvoriti i eliminisati sve koji imaju veze s kloniranjem :) (jednom za svagda)

Ali da li shvatas da je vecina ljudi za to da se zabrani kloniranje? A i takodje 99% ljudi sa kojima sam pricao ne bi htelo da ima klonirano dete. Ni oni koji su protiv zabrane kloniranja isto ne bi hteli da imaju klonirano dete. Recimo ja sam protiv zabrane ali nikada ne bih hteo da moje dete bude klon nekoga. Zato su one price o zaustavljanju evolucije cista glupost i paranoja.

Ali kloniranje ce da pomogne neplodnim parovima. Takodje ce da pomogne da se neke bolesti koje se genetski prenose ne dogode. Prosecna osoba ima 8 defektivnih gena. Ako se parovima poklope defektivni geni onda ce dete sigurno imati neki problem. Ali genetskim inzenjeringom bi mozda moglo samo taj gen da se promeni. Naravno to je za neku dalju buducnost.

@Alef:
Alef, koliko sam razumeo ti si protiv kloniranja jer bi se desillo da kako ti kazes pocne kloniranje zbog uzimanja organa. Ali tu gresis:

1) to moze zakonom da se zabrani ali nema potrebe za tim jer...
2) ...to je vec zakonom zabranjeno jer je i klon ljudsko bice i sa njim se mora postupati kao sa bilo kojim detetom. kada se ziv fetus nadje iznad materice ima sva prava kao bilo koji gradjanin
3) radi se na tome da se direktno kloniraju celije jetre, burega, srca ili kostane srzi sto bi pomoglo ljudima kojima otkaze neki bubreg ili koji su preziveli infarkt ili imaju bolesnu jetru ili imaju leukemiju.

Ne mozes ti da zabranis sve automobile zbog saobracajnih nesreca. Ili da zabranis kuhinjske nozeve jer ima manijaka koji ih koriste da ubiju nekoga. Jednostavno se ubijanje zabrani zakonom a ne sredstvo koje se koristi.

Sve u svemu mislim da previse paranoisete jer
1) vecina ljudi za zabranu
2) i oni koji su za zabranu i velika vecina onih koji nisu za zabranu nikada ne bi hteli da imaju klonirano dete....
3) sve zloupotrebe mogu da se zabrane i ne mor da se zabrani kompletno kloniranje. To bi bilo isto kao kada bi zabranili sibice jer ima piromana koji bi zapalili sumu.
 
Odgovor na temu

Alef
Viktor Kerkez
Novi Sad

Član broj: 505
Poruke: 188
*.ftn.ns.ac.yu



Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba10.07.2004. u 14:03 - pre 240 meseci
Citat:
Ali kloniranje ce da pomogne neplodnim parovima. Takodje ce da pomogne da se neke bolesti koje se genetski prenose ne dogode.


Pazi, ovo nije kloniranje. Uzmeš n hromozoma od muža i n od žene, dobiješ 2n hromozoma i to je to. Ovo je genetski inžinjering, kao i ostatak koji si napisao. To nije kloniranje. Kloniranje podrazumeva da dobiješ identičnu, genetski, jedinku. Nisam ja protiv genetskog inžinjeringa, kao što sam već napisao, već protiv kloniranja.

Citat:
kada se ziv fetus nadje iznad materice ima sva prava kao bilo koji gradjanin


Tu je ono što sam napisao u prošlom postu. Po nekima, tu ubrajam i sebe, fetus ima ista prava i pre nego što izađe iz materice. Ali ova tema je veoma trusno područje i zato ću ubuduće apstinirati od bilo kakvih komentara, jer ne želim da izazovem raspravu na tu temu.

A što se tiče kloniranja samih organa, ja nisam upoznat tačno sa postupkom, pa ću da kažem samo ovo (a molim nekoga ko je upoznat da me prosvetli ):
1) Ako organ prolazi kroz fazu fetusa u bilo kom smislu, pa se onda veštački navodi na razmnožavanje samo ćelija jedne vrste tkiva, recimo koštane srži, to po meni, namerno naglašavam i nikoga ne teram da misli isto kao ja , znači po meni je to jednako sa umorstvom jer je fetus istog trenutka kada je začet čovek, bez obzira što je samo grupa ćelija.
2) Ako se polazi samo od ćelija tkiva koje se onda uzgajaju i dobija se organ koji se posle transplantira, onda to potpuno podržavam.

Ali kao što sam rekao, sve ovo nema nikakve veze sa kloniranjem.

I usput, neko je pomenuo da se kod kloniranih jedinki već posle veoma kratkog života vide veoma očigledni znakovi starenja. Da li je to zbog grešaka u replikaciji DNK koje su nastale kod davaoce ćelije ili je to iz nekog drugog razloga?

Citat:
Sta droge urade od coveka (Haksli) Vizija mu je skroz realisticna, i ne samo ta u toj knjizi...


Nisam znao da je Haksli bio „uživaoc”? A i nisam čitao ništa više od njega imaš da preporučiš neku knjigu?

I jedan predlog potpuno nevezan za bilo šta (navelo me ovo sa Hakslijem): mogao bi da se otvori forum pod imenom, recimo „umetnost”, gde bi ljudi mogli da raspravljaju o knjigama, filmovima, pozorištu…
Kome da se obratim za tako nešto?
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba10.07.2004. u 15:05 - pre 240 meseci
Citat:
Alef
Pazi, ovo nije kloniranje. Uzmeš n hromozoma od muža i n od žene, dobiješ 2n hromozoma i to je to. Ovo je genetski inžinjering, kao i ostatak koji si napisao.
Da ali ipak kloniranje je put do toga. A i ako neki neplodni par putem tog genetskog inzenjeringa dobije dete pa im posle par meseci pogine u saobracajnoj nesreci onda je pretpostavljam najlaksi nacin da ponovo imaju dete upravo kloniranje.

Citat:
To nije kloniranje. Kloniranje podrazumeva da dobiješ identičnu, genetski, jedinku.

Znam, ali kloniranje moze nekome da pomogne a i to omogucava napredak u medicini pa ce nekada mozda moci direktno da se kloniraju celije jetre, srca ili bubrega...

Citat:
Nisam ja protiv genetskog inžinjeringa, kao što sam već napisao, već protiv kloniranja.

I ja sam protiv kloniranja. Ovo sam morao da napisem da ne mislis da sam neka budala koja bi htela da zaustavi evoluciju. Ja nikada ne bih voleo da imam klonirano dete i ja sam za to da se zabrane sve zloupotrebe. Ali to sto sam ja protiv kloniranja ne znaci da sam za zabranu kloniranja. Nisam za zabranu zbog onih razloga sto sam pre rekao: 1) to je put za napredak u medicini 2) zaustavljanje evolucije je cista paranoja jer je jako malo broj zena koje bi htele da rode klona. Ne znam nijednu!

A za to da li je tek zaceti fetus covek ili nije je za filozofsku i medicinsku raspravu a tu sebe smatram nekompetentim pa ne zelim da ulazim u raspravu jer je moguce da silno gresim.

A sto se tice filmova i knjiga mislim da na www.tolkien.co.yu/forum.php imas neke forume posvecene tome.

Ako bi doslo nekada do preterane zloupotrebe kloniranja onda sam za to da se zabrani. Ali ne zelim da trcim pred rudu i da unapred osudjujem nesto sto mozda moze da donese vise toga korisnog nego loseg. Isto kao i sa automobilima. Ako bi svakog dana stotine njih ginulo od od automobila onda bih bio za to da se zabrane automobili kao stetni....Napredak u medicini je omogucen i time sto se lekovi testiraju na misevima i ostalim zivotinjama. Ali ako bi to pretilo da unisti zivotinjsku vrstu onda se na to sasvim drugacije gleda. Zato neka se uvede zabrana neceg kada je sigurno da ce nesto lose da se desi. Ivan je lepo rekao gore :
Citat:
Obicno se radi o sledecem - odredjena aktivnost je zabranjena ako preti ustrojstvu drustva - opet, to je procena neke kvalifikovane vecine u datom trenutku.


Citat:
Alef: I usput, neko je pomenuo da se kod kloniranih jedinki već posle veoma kratkog života vide veoma očigledni znakovi starenja. Da li je to zbog grešaka u replikaciji DNK koje su nastale kod davaoce ćelije ili je to iz nekog drugog razloga?

Ne znam ali dok se to ne resi ja bih zabranio kloniranje ljudi! Ne sme se niciji zivot ugrozavati radi toga da bi doktori eksperimentisali....kao sto rekoh ja sam za to da se zabrane sve zloupotrebe! Mislim da bi svi trebalo tako da gledaju na nove stvari koje se pojave a ne unapred da osudjuju celu stvar.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba10.07.2004. u 15:38 - pre 240 meseci
Citat:

Nisam znao da je Haksli bio „uživaoc”? A i nisam čitao ništa više od njega imaš da preporučiš neku knjigu?


Preporucujem ti da procitas i "Vrata Percepcije" .

Haksli je bio vrlo poznat po eksperimentisanju sa drogama, sto ga je verovatno i inspirisalo da napise "Vrata Percepcije", po kojoj su i "The Doors" dali sebi ime :-)

Citat:
I jedan predlog potpuno nevezan za bilo šta (navelo me ovo sa Hakslijem): mogao bi da se otvori forum pod imenom, recimo „umetnost”, gde bi ljudi mogli da raspravljaju o knjigama, filmovima, pozorištu…
Kome da se obratim za tako nešto?


Mislim da to ispada iz okvira (scope'n'spirit) ES foruma, ne verujem da bi to proslo.

Citat:

I usput, neko je pomenuo da se kod kloniranih jedinki već posle veoma kratkog života vide veoma očigledni znakovi starenja. Da li je to zbog grešaka u replikaciji DNK koje su nastale kod davaoce ćelije ili je to iz nekog drugog razloga?


Verovatno posledica loseg inzenjeringa... naime, razmnozavanje visokih primata je vrlo kompleksno i postoje jos mnoge stvari i sub-genetski procesi koji nisu bas razjasnjeni. Zbog toga je kloniranje coveka i dalje zvanicno nemoguce, a ako je moguce procenat uspeha je vrlo mali, a verovatnona anomalija izuzetna.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.beotel.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba10.07.2004. u 15:48 - pre 240 meseci
o ovome sam već jednom pisao. u stvari, o svemu ovome smo već raspravljali, tako da je glupo ponovo pokretati istovetnu raspravu (zato, koga zanima, pre nastavljanja, neka pročita stare teme).


prvo, ne može se govoriti o kloniranju bez pominjanja genetskog inženjeringa, tako da je idiotski reći "šta će nam 1000+ kopija ne-znam-ni-ja-koga", zato što u stvarnosti i nećemo imati 1000 kopija jedne jedinke, nego genetski modifikovanu decu..

Citat:
Ivan Dimkovic:
Elem ovo je vrlo skakljiva tema - ziva bica su smrtna iz jednog jedinog razloga, a to je evolucija - potreba za usavrsavanjem radi prilagodjavanja sredini i novim uslovima.

Kloniranje je po definiciji suprotno osnovnim prirodnim postulatima - dakle, naglim uvodjenjem bi covek ponistio osnovni prirodni mehanizam odbrane od okoline, i verovatno vrlo brzo degradirao svoj DNK za nekoliko generacija - ovo je i razlog zasto je kloniranje strogo kontrolisano.


kloniranje da, ali genetski inženjering ne!

a inače, i sama civilizacija je po definiciji suprotna osnovnim prirodnim postulatima, jer poodavno prirodna selekcija i evolucija ne važe za ljudsku vrstu. slabašni i bolesni ne umiru od običnih zapaljenja pluća i slično, ne razmnožavaju se samo "najbolji" (šta god da je definicija najboljeg u tom trenutku. da li najjačeg, najizdržljivijieg, najpametnijeg ili nešto treće).

znači, ja to posmatram iz tog ugla. mi smo samom civilizacijom uspeli da zaustavimo prirodnu evoluciju čoveka, pa to moramo da nadoknadimo veštački (genetski inženjering).. i stiven hoking je sličnog mišljenja (samo valjda zbog drugih pobuda)


inače, od priča/filmova na ovu temu, meni je gataka mnogo jača.. a oba filma kao da su inspirisana PkD-ovim delima, koji je takođe, kada već pričamo o tome, dobar deo svog opusa stvorio "pod uticajem aktivnih supstanci".. :-P

http://imdb.com/title/tt0119177/
http://imdb.com/title/tt0080468/

 
Odgovor na temu

Alef
Viktor Kerkez
Novi Sad

Član broj: 505
Poruke: 188
*.ftn.ns.ac.yu



Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba12.07.2004. u 10:18 - pre 240 meseci
Samo jedna replika na Srkyjevu priču o saobraćajnoj nesreći.
Možeš da uzmeš n hromozoma od žene i n od sebe i napraviš novo dete, ne moraš da kloniraš staro, da bi imao dete sa tom ženom. Znači opet nema kloniranja, samo genetski inžinjering. Samo ostaje pitanje ko je spreman da nosi to dete u utrobi i da ga se posle odrekne
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba12.07.2004. u 10:51 - pre 240 meseci
Citat:
Alef: 1) Ako organ prolazi kroz fazu fetusa u bilo kom smislu, pa se onda veštački navodi na razmnožavanje samo ćelija jedne vrste tkiva, recimo koštane srži, to po meni, namerno naglašavam i nikoga ne teram da misli isto kao ja , znači po meni je to jednako sa umorstvom jer je fetus istog trenutka kada je začet čovek, bez obzira što je samo grupa ćelija.


Ali, kod kloniranja nema zaceca... No, ipak, mislim da shvatam tvoj stav i pokusacu da ga formulisem.

Znaci:

Ako nesto ima potencijal da postane ljudsko bice, ima sva prava kao ljudsko bice.

Ili cak mozda:

Sve od cega ce verovatno postati ljudsko bice (sa ili bez asistencije) sve vreme svog postojanja jeste ljudsko bice.

Samo, onda kloniranje stvara moralni problem, jer svaka mrtva celija mog tkiva sada
moze postati ljudsko bice, jer sadrzi informaciju o ljudskom bicu koja, ako se unese u zigot, moze proizvesti ljudsko bice. Stavise, gde pocinje i gde se zavrsava moje postojanje? Moglo bi se argumentovati da se ono proteze kroz sve moje pretke. Da li me to onda cini odgovornim za sva njihova dela ("...krv tvoja na nas i nase potomstvo...")? Sa druge strane, ako mi se da pravo da raspolazem svojim genetskim materijalom po sopstvenoj diskreciji, onda bi mi to dalo pravo da imam potpuno (u konsenzusu sa drugim roditeljem) pravo nad zivotom i smrcu svoje dece (sto je ocigledno nedopustivo).

Mislim da ce cela ova rasprava da se zavrsi onog trenutka kada se otkrije sta je to sto neku celiju cini stem celijom ili na koji nacin se ona diferencira, tj. kad budemo mogli da uzmemo celiju vezivnog tkiva i "restartujemo" je (ubedimo je da je stem celija). Za sada znamo da je genetski kod u jedru celije isti kod svih celija organizma i da, ako ga premestimo u celiju koja ima potencijal razvica u nekom smeru, dobijamo kompletnog klona ili klonirano tkivo. To pokazuje da jos uvek ne znamo dovoljno, odnosno ne znamo sve sto nam treba da bi ostvarili sva obecanja kloniranja. Jednostavno, iako smo pronikli u kod naslednih osobina, nismo pronikli u kod zivota, kako je bombasticno najavljivano, nemamo pod kontrolom kljucne procese koji cine razvice i verovatno jos i ne znamo tacno gde da ih trazimo.

Takodje bez namere da menjam icije misljenje, zeleo bih da pokusam da objasnim preovladjujuci (i svoj) stav po pitanju abortusa. Priroda ne poznaje kategoriju umorstva, (generalno, jer besmisleno je govoriti o abortusu u prirodi, ... osim mozda kod torbara, koji su u stanju da izbace svoj nejaki porod u opasnosti) odnosno ono nije automatski kaznjeno. Ponekad je cak i nagradjeno. Mi smo ti koji stvaramo zakone koji zabranjuju (obecavaju kaznu za) oduzimanje zivota i izazivanje patnje, a koji su izraz nase saosecajnosti (ili straha da se nama samima nesto lose moze ili moglo dogoditi, ako nije zabranjeno zakonom) prema objektima zastite. Razvitak je naizgled ponovljena i ubrzana evolucija, a fetusi svih zivotinja i coveka se prilicno poklapaju u ranim fazama razvitka i to duze se poklapaju sto su dve vrste bliskije na stablu evolucije. Tako i zakon sada predvidja visu zastitu za fetuse koji su razvijeni do nivoa kada su vrlo izdiferencirani u pravcu humanosti, odnosno na nivou kada pokazuju znake aktivnog zivota (kada im proradi srce i pocnu da pokrecu udove). Odrasli ljudi koji pisu zakone znaju (osim ako ne veruju u reinkarnaciju) da se njima samima ne moze dogoditi da budu abortirani (sem ako ne gledaju na eventualnog svog klona kao na same sebe). Dakle, motivacija zastite sebe otpada, a preostaje motivacija saosecanja, tj. imaginacije. Znaci, ako zakonodavac moze da zamisli kako bi mu bilo na mestu fetusa (Ja sam fetus...fino mi je i toplo, mlataram rucicama i nozicama i pravim kolutove, ponekad se protegnem, ponekad vidim mutno svetlo i cujem zvuke, sav sam dobar i nikom nista nisam skrivio, bicu neodoljivo meden ako se rodim), onda ce ga uzeti u zastitu, a ako ne moze, ako mu je to suvise apstraktno (kako zamisliti svest grupe celija koje jos nemaju mozak?), onda ce pre biti na strani "ljudskijeg" bica u prici, tj. nevoljne potencijalne majke (ako je zakonodavac zena, uz to moze i da pretpostavi da moze da se nadje u situaciji nezeljene trudnoce). Dakle, trenutno vazece misljenje je da nesto moze biti vise ili manje ljudsko bice (tipicno za pravnike, koji barataju kategorijama "vise u pravu" i "manje u pravu").
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
195.252.98.*



+629 Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba12.07.2004. u 11:28 - pre 240 meseci
Citat:
srki:  A i ako neki neplodni par putem tog genetskog inzenjeringa dobije dete pa im posle par meseci pogine u saobracajnoj nesreci onda je pretpostavljam najlaksi nacin da ponovo imaju dete upravo kloniranje.
.

Elem, srki, napravis nekoliko kopija dece i slobodno ih pustis u zivot (ako vrisne n-ti u saobracajki, ti lepo skines v. n+1 sa ice-a)
Znaci kloniranje kao pravo olaksanje za muke roditeljstva...

Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba12.07.2004. u 21:32 - pre 240 meseci
da, ali zanimljivo je razmisliti i o stavu druge strane. Npr. ti MyWay vozis auto i odjednom ispred tebe vidis srkijevo dete kako pretrcava put. U trenutku biras izmedju 2 mogucnosti:
- da nastavis pravo i zgazis dete
- da naglo skrenes sa puta i izgrebes farbu

naravno biras ovo prvo - sto bi ti ostetio farbu svog skupog auta kad dete tako lako moze da se klonira...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

Alef
Viktor Kerkez
Novi Sad

Član broj: 505
Poruke: 188
*.ftn.ns.ac.yu



Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba12.07.2004. u 22:17 - pre 240 meseci
Citat:
Sve od cega ce verovatno postati ljudsko bice (sa ili bez asistencije) sve vreme svog postojanja jeste ljudsko bice.


To je otprilike moj stav, dobro si rekao…

Citat:
Stavise, gde pocinje i gde se zavrsava moje postojanje?


Ma nema tu nikakvog filosofiranja Svaka ćelija tvog tkiva može postati živo biće, ali neće postati, osim ako to veštački ne izvedeš. A čim si to uradio to potencijalno biće jeste čovek… I ta tvoja ćelija više nema apsolutno nikakve veze sa tobom, to je potpuno nova jedinka, jedino što imate isti genetski materijal, tako da tu nema nikakvog nasleđivanja tvojih grehova ili ostalih gluposti…

Citat:
Mislim da ce cela ova rasprava da se zavrsi…


Sa ovim se potpuno slažem. A kada će se to desiti?…

Citat:
Dakle, trenutno vazece misljenje je da nesto moze biti vise ili manje ljudsko bice (tipicno za pravnike, koji barataju kategorijama "vise u pravu" i "manje u pravu").


A u koju od te dve kategorije spadaju pravnici?


Nego šta bi do kraja sa svim tim kloniranim bebama? Jel iko čuo išta o njima?
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba13.07.2004. u 09:17 - pre 240 meseci
Citat:
Alef: jedino što imate isti genetski materijal, tako da tu nema nikakvog nasleđivanja tvojih grehova ili ostalih gluposti…


Nisam ni mislio n nasledjivanje grehova, nego na cinjenicu da ako neka jedinka profitira od svog nefer ponasanja (na racun jednakih prava druge jedinke ili grupe), uzivalac tog dobitka jeste njegov genom (ne uvek, ali se tezi ka tome) - nasledjena imovina, plemicke titule, vece rasejanje genoma, biranje kvalitetnijih ko-roditelja svoje dece - sve to moze biti pribavljeno na moralno opravdan ili na moralno neprihvatljiv nacin. Na primer, u civilizaciji u kojoj je nemoguc prekid trudnoce, a neprihvatljivo nasledjivanje krivice (mada u malim primitivnim i zaostalim sredinama roditeljska ljaga pada na decu), gen nasilnosti (ako takav postoji, a postoji bar jedan kandidat, pronadjen kod vise kriminalaca sa "kratkim fitiljem" i surovih) ce se nesmetano siriti silovanjem, bar dok nosilac ne bude priveden ... vesalima.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7174 Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba13.07.2004. u 17:16 - pre 240 meseci
Citat:
pctel
naravno biras ovo prvo - sto bi ti ostetio farbu svog skupog auta kad dete tako lako moze da se klonira...


Mozes to i sad da uradis... :) Ali, cuj, pctel - postoji nesto sto se zove zakonska sankcija za ubistvo, dakle ti koknes to dete - policija te uhvati , i ti lezis 10 god :)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

MyWay

Član broj: 25141
Poruke: 1263
*.telekom.yu



+629 Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba13.07.2004. u 18:57 - pre 240 meseci
Ivane zaboravljaš da je u pitanju klon, te ubistvo klona neće neće biti jednako sankcionisano kao do sada :)
Onda krene krvna osveta među klonovima, njegova n+1 replika uzme u zadatak da kokne nekog tvog klona - rat klonova, a ti i tvoj oponent sedite kod kuće i štancujete klonove kao queen bees ...
Save time... see it my way.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon V. Britanija izdala PRVU dozvolu za kloniranje ljudskog embriona11.08.2004. u 14:07 - pre 239 meseci
Velika Britanija izdala je danas prvu dozvolu naučnicima da kloniraju ljudski embrion, tri godine pošto je Britanija postala prva država koja je ozakonila tehniku proizvodnje osnovne ćelije za medicinsko istraživanje.

Ekipa sa Njukasl Univerziteta tražila je od nadležnih vlasti dozvolu da napravi embrion čije bi osnovne ćelije bile korišćene za medicinska istraživanja -izjavio je Dr Miodrag Stojkovic

Naučnici se nadaju da će eventualno stvoriti ćelije koje proizvode insulin, da bi zatim mogli da ih ugrade pacijentima koji boluju od dijabetesa.

http://www.reuters.co.uk/newsP...toryID=563091&section=news



 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Rođena prva klonirana beba12.08.2004. u 12:43 - pre 239 meseci
SRBIN PRVI
KLONIRA ČOVEKA
D. MILJKOVIĆ 11.08.2004, 18:46:25

ISTRAŽIVAČKI tim koji predvodi dr Miodrag Stojković dobio je u Londonu dozvolu da klonira ljudski embrion. Nakon što je pre tri godine postala prva zemlja u svetu koja je dozvolila proizvodnju matičnih ćelija u medicinske svrhe, Velika Britanija sada je izdala prvu dozvolu koja naučnicima omogućava da kloniraju ljudski embrion.
Zahtev za prvo kloniranje ljudskog embriona u Evropi u ime tima naučnika sa Instituta za genetiku Univerziteta u NJukastlu podneo je doktor Miodrag Stojković, rođeni Leskovčanin koji je pre 10 godina otišao iz zemlje.U izjavi za ”Novosti” Stojković kaže da dozvola za ljudsku reprodukciju znači da će naučnici pacijentima u sledećih 10 godina ponuditi soluciju za trenutno neizlečive bolesti. Za svoje trogodišnje istraživanje Stojković i njegov tim su od britanske Vlade dobili pola miliona funti.Inače, prvi je u Velikoj Britaniji uspeo da izdvoji ljudske embrionalne matične ćelije i po svemu sudeći biće prvi naučnik u Evropi koji će izvesti legalno kloniranje.
Moram da naglasim da se ne radi o reproduktivnom kloniranju čiji sam lično protivnik. Klonirani embrioni nemaju šanse da se razviju u bebu, nas to ne interesuje. Mi hoćemo samo da iz bolesnika koji pati od diabetesa uzmemo ćeliju, nju ubacimo u jajnu ćeliju, dobijemo embrion i iz njega matične ćelije koje imaju potencijal da se razviju u sve tipove ćelija: nervne, srčane, celije pankreasa, pojašnjava za ”Novosti” Stojković.
- Hteli bismo da ih takve zatim iskoristimo i ponudimo pacijentima ćelije koje neće biti odbačene.Jednostavno nema imunološke reakcije, jer imaju genetski materijal kao i pacijenat.S druge strane koristimo te matične ćelije i da naučimo nešto o bolestima za koje danas nema leka, kao što su dijabetes, Alchajmer, Parkinson.
Stojković je u potpunosti razume otpor koji se javlja, ne samo u konzervativnim crkvenim krugovima, nego I kod dela naučnika.
Ovo je pionirski posao i ono što nam je trebalo da počnemo sa tim je ova dozvola.Ona mi mnogo znači jer ću nastaviti da radim na nečemu u šta ja i mnogi drugi naucnici širom sveta verujumo.Sa velikom sigurnošću mogu da tvrdim da Ćemo u narednih 10 godina biti u stanju da pacijentima ponudimo mogućnost izlečenje sada neizlečivih bolesti, kaže Stojković I naglašava da će terapijsko kloniranje moći i da se koristi i u terapiji raka, ali da za sidu nije primenljivo.

NOVA NADA ZA OBOLELE
BEOGRAD (Tanjug) - Odluka Velike Britanije da odobri primenu tehnike za proizvodnju matičnih ćelija u medicinske svrhe mogla bi da otvori nove mogućnosti za izlečenje dijabetesa, izjavila je prof. dr Nada Kostić.
Na molbu da kao član Etičkog komiteta Srpskog lekarskog društva i stručnjak za lečenje dijabetesa prokomentariše izdavanje prve licence za proizvodnju embriona iz kojih će biti dobijene matične ćelije za medicinsko istraživanje, dr Kostić je rekla da je bi takav način lečenja bio stepenica dalje u odnosu na sve dosad poznate metode.

DOKTOR VETERINE
STOJKOVIĆEV put od rodnog Leskovca do NJukastla i jednog od najsavremenijih centara za genetiku na svetu nije bio nimalo lak. U Beogradu je završio veterinu, a prvi posao mu je bio u leskovačkom „Zdravlju“. Početkom devedesetih odlazi u Nemačku gde je dve godine radio kao tehničar u bolnici u Hamburgu na Odeljenju za obolele od side i raka. Paralelno studira veterinu, i na kraju doktorira.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Kako se klonira embrion...22.09.2004. u 13:42 - pre 238 meseci

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Wilmut (naučnik koji je stvorio kloniranu ovcu Doli '96.) dobio dozvolu za klonir. ljudskog embriona08.02.2005. u 14:52 - pre 233 meseci


Ian Wilmut, naučnik koji je stvorio kloniranu ovcu Doli 1996. godine, dobio je danas dozvolu da kolonira ljudski embrion u okviru istraživanja neuroloških bolesti. Vilmut, koji je profesor u edimburškom Institutu Roslin i Kraljevskom koledžu u Londonu, drugi je naučnik koji je dobio tu dozvolu u Velikoj Britaniji.

Tu dozvolu je prethodno, u avgustu prošle godine, dobio tim profesora Miodraga Stojkovića iz Instituta za ljudsku genetiku Univezriteta u Njukaslu.

Vilmut i njegov tim iz Instituta Roslin postali su poznati javnosti kada su 1997. godine objavili da su prethodne godine uspešno klonirali ovcu, stvorivši Doli. Ta objava je rasplamsala raspravu u medijima o etičnosti kloniranja.

Klonirana ovca je, međutim, prerano ostarila i uspavana je 2003. godine, pošto je bolovala od neizlečive plućne bolesti.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/4245267.stm
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: [Kloniranje]: Rođena prva klonirana beba

Strane: < .. 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 32976 | Odgovora: 82 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.