Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Umrežavanje više uredskih računala, prijedlozi?

[es] :: SOHO Networking :: Umrežavanje više uredskih računala, prijedlozi?

[ Pregleda: 4489 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Ivan_HR

Član broj: 87291
Poruke: 142
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Umrežavanje više uredskih računala, prijedlozi?31.05.2006. u 10:41 - pre 217 meseci
Radim na umrežavanju računala u jednoj udrugi! Imali su samo dva računala koje sam umrežio! Na oba računala je XP, i samo je jedan spojen direktno na net preko ISDN-a i na njemu je instaliran FreeProxy pa pomoću njega idem na net sa drugim računalom.
Sad dolaze tu još dva računala koja treba spojiti u mrežu, samo jedan od njih smije na net a drugi će služiti samo za neke kalkulacije! Zanima me dali mi je isplativije uzeti switch ili ruter i šta mi zapravo treba! Oni će si kasnije uzeti ADSL pristup netu pa me zanima šta da sad napravim a da kasnije nemam previše komplikacija kad im se bude mijenjao pristup na internet, možda će tu još doć i neko računalo i tako....
Znači želim sad spojit tako da sve funkcionira i bude otvoreno za kasniju nadogradnju, koja bi mi bila najjeftinija opcija?? Switch, ruter ili da im postavim jedan server ili kako??
...trying to do my best...
 
Odgovor na temu

kumkat
Beograd

Član broj: 22180
Poruke: 522



+15 Profil

icon Re: Umrežavanje više uredskih računala, prijedlozi?31.05.2006. u 21:59 - pre 217 meseci
Pa u svakom slucaju za pocetak uzmi switch. U koliko nemas neke potrebe da delis protok ne treba ti server, ali pazi kad budes uzimao ADSL da uzmes i adsl ruter, njega ubodes u taj switch i resio si posao....

Pozdrav

 
Odgovor na temu

Ivan_HR

Član broj: 87291
Poruke: 142
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Umrežavanje više uredskih računala, prijedlozi?01.06.2006. u 07:35 - pre 217 meseci
E hvala! To me zanimalo jer nisam znao kako se kasnije sve spaja na ADSL. Relativno sam novi u ovome hvala na pomoći!
...trying to do my best...
 
Odgovor na temu

ctrlS
aleksandra adzic
38118 nis

Član broj: 6922
Poruke: 120
*.nbss.org.yu.



Profil

icon Re: Umrežavanje više uredskih računala, prijedlozi?01.06.2006. u 12:27 - pre 217 meseci
Zakacis ruter-modem i jednim udarcem resio si vise muva.
 
Odgovor na temu

Ivan_HR

Član broj: 87291
Poruke: 142
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Umrežavanje više uredskih računala, prijedlozi?29.06.2006. u 23:46 - pre 216 meseci
Evo da ne otvaram novu temu nastavit ću ovdije!
Uzeo sam switch i mreža radi bez problema, ali sada je došao prelazak na adsl!

Zanima me dali ja sada to mogu staviti ovako? Jedno računalo direktno spojeno na adsl modem i na njemu Free Proxy Control Centre, šerana veza i da druga dva klijenta koriste taj adsl? Ili se to mora drugačije postavljat?
ili
trebam uzimat i ruter, ako da onda mislim da mi se najviše isplati uzet adsl modem ruter sa 4 porta, i samo spojiti direktno na switch i da to radi??? Dali sam u pravu nisam baš siguran kako se ovakve mreže inače postavljaju?
Naravno potrebno mi je najjeftinije riješenje!
...trying to do my best...
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
195.252.89.*



+10 Profil

icon Re: Umrežavanje više uredskih računala, prijedlozi?30.06.2006. u 09:44 - pre 216 meseci
Oba resenja koja si naveo su moguca i ispravna. I jedno i drugo resenje imaju svoje prednosti i mane.

Prvo resenje (ADSL modem u racunar) zahteva da taj racunar sa modemom bude ukljucen tokom celog radnog vremena jer ostali racunari ce ici na Net preko njega. Sa druge strane, implementacijom Proxy-a si ogranicio koriscenje Internet-a samo na Web i npr. Mail, sto je dobra stvar (ako su vam potrebe samo tolike). Ah da, ako koristis Proxy nije potrebno serovati Internet konekciju na prvom racunaru (ako ono "serana veza" u tvom poslednjem postu znaci ukljucivanje ICS-a), jer ne verujem da si ga instalirao zbog kesiranja, vec samo zbog podele interneta. Dakle, ako koristis Proxy, njega instaliras tamo gde imas Internet, a ostalima u Browser-ima podesis adresu tog Proxy-a. To ce ti mozda malo zadati glavobolje oko podesavanja Mail-a, ali sam si se prihvatio Proxy-a.

Drugo resenje (ADSL ruter) je elegantnije resenje jer ne zahteva da neki racunar bude stalno ukljucen zbog drugih racunara. Sa druge strane, ruter je i Firewall, pa ga svakako treba malo i podesiti jer verovatno ne bi hteo da neki sumnjivi program iz tvoje mreze salje podatke na ko-zna-koji port na Internet-u.

Koje resenje je jeftinije zavisi i od provajdera, tj. sta ce vam dati (modem ili ruter), odnosno prodati.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Ivan_HR

Član broj: 87291
Poruke: 142
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Umrežavanje više uredskih računala, prijedlozi?30.06.2006. u 10:04 - pre 216 meseci
Koliko sam upućen taj adsl modem se spaja preko mrežne karte na računalo?
Pošto imam samo jednu mrežnu karticu na računalu mogu ga spojiti ovako??? Računalo1 -> Switch -> adslmodem?? Sada mi ostanu računalo2 i 3 koji su također spojeni na switch i ali na njima ne postavljam nikakav modem nego samo naredim postavke za Proxy koji je na računalu1?
Znači ta mreža bi izgledala ovako

rač1 --->
rač2 ---> switch ---> adslmodem
rač3 --->

s tim da je modem instaliran na rač1 i na njemu je postavljen proxy! Sada znači kada rač2 pokušava pristupiti internetu ide preko switch na rač1 pa onda rač1 šalje podatke switch --> modem i onda net pa sve to natrag?? da li sam u pravu jel to može ovako??
Nisam baš nešta puno radio s mrežama pa bi volio saznat nešto više prije neko se upustim u ovako nešta??

P.S. Ono šerana veza mi je bilo potrebno da bi drugi u mreži mogli kontrolirati tu vezu, jer je do sada korišten ISDN pa da mogu prekinuti vezu sa svog računala nakon provjere maila i slično. Moram uključiti share this connection i onda svima dopustiti upravljenje tom vezom. To je bilo prvo riješenje koje mi je palo na pamet pa je tako i ostalo, a funkcionira. samo im zabranim automatsko spajanje tako da se mogu spojiti samo preko proxya.
...trying to do my best...
 
Odgovor na temu

plavigor
Igor Petrović
Beograd

Član broj: 24239
Poruke: 1551
195.252.91.*



+10 Profil

icon Re: Umrežavanje više uredskih računala, prijedlozi?30.06.2006. u 14:57 - pre 216 meseci
Modem mora u racunar, ne moze u Switch. Kada bi ga zabo u Switch koji racunar bi ga prijavio kao "new hardware"? Ni jedan. Postoje modemi koji mogu da se zabodu u Router, ali ne verujem da si takav dobio.
A sta je sa provajderom? Da li on obezbedjuje modem ili ruter, ili sve sam nabavljas?
Ako imas modem, a provajder ti ne daje ruter, kupi jos jednu mreznu kartu (<10evra) ili pogledaj da li modem moze da se prikljuci i preko USB-a.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Ivan_HR

Član broj: 87291
Poruke: 142
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Umrežavanje više uredskih računala, prijedlozi?30.06.2006. u 23:21 - pre 216 meseci
Ma nisam ja to još ništa uzeo ali planiram uskoro pa me zato zanima kako se sve to može spojit i šta trebam nabavit??? Zanima me koje su sve opcije??
...trying to do my best...
 
Odgovor na temu

Foki

Član broj: 14836
Poruke: 122
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Umrežavanje više uredskih računala, prijedlozi?05.07.2006. u 10:37 - pre 215 meseci
Za pocetak se raspitaj kod provajdera kakav modem dobijas prilikom prikljucenja (ruter-modem, usb, ethernet...).
Onda se javi da dobijes konkretne odgovore, mada ti je uglavnom vec sve receno.
Najbolje bi ti bilo ako bi dobio ruter modem od provajdera.Onda njega direktno ubodes u taj switch i vozi Misko.
 
Odgovor na temu

[es] :: SOHO Networking :: Umrežavanje više uredskih računala, prijedlozi?

[ Pregleda: 4489 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.