Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?

[es] :: Access :: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 22038 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?01.06.2006. u 21:07 - pre 217 meseci
Interesantno kako najjednostavnija baza od dve tabela ima iznenada tri tabele
I doktorka pored zahteva da vidi izvestaje jedan po jedan iznenada zeli da dodaje i nalaze, i to na neki jednostavan nacin, kombo boxom.

Ne izgleda mi dobro relacija nalaz-izvestaj. lepo ej sto si nam dao dijagram nacrtan u Visio, ali ne vidimo po kom polju su vezane tabele. Kako mozes na srpsdkom jeziku da iskazes relaciju izmedju nalaza i izvestaja. To moras da pitas doktorku.
Odgovor treba da izgleda nekako ovako:

Za svaki izvestaj moze da postoji vise nalaza
Za svaki nalaz moze da psotoji vise izvestaja
Jedan pacijent moze/ne moze da ima isti nalog ponovljen vise puta

Sta ce biti kad pacijent donese rezultate nalaza? Da li ce i to da se negde cuva? Kako? Koliko stavki ima na nalazu?

Sve ovo ce ti doktorka traziti, jedno po jedno. I poraste jednostavna baza, malo po malo. ;-)
 
Odgovor na temu

Serbiankum
Srbija

Član broj: 54947
Poruke: 240
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.drvoumomdvoristu.com


Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?01.06.2006. u 23:03 - pre 217 meseci
He he, najjednostavnija baza postaje ozbiljna baza:)

Za ove operacije projektovanja koristim Erwin data modelar 7, onda radim generisanje seme baze podataka u access(jos druge SUBP nisam probao).

Relacija nalaz-izvestaj ima vise tehnicku nego logicku ulogu. Naime, ta tabela je zamisljana kao jedan sifarnik u kome ce se nalaziti 5 do 10 gotovih izvestaja. Znaci vec unapred napisani izvestaji. Jer desi se da na pregled dodju pacijenti koji prakticno imaju iste nalaze(znaci nije im nista, zdravi su), pa da doktorka ne bi kucala dva puta isti izvestaj ona bi samo uzela vec gotov izvestaj iz tabele "Gotovi nalazi" i kopirala ga u tabeli Izvestaji.
To je jedina uloga te tabele. Nista drugo.
Moja ideja je bila da napravim combo box, i da ona sa te liste izabere neki gotov nalaz, i kad izabere da se taj gotov nalaz prekopira u tabeli "Izvestaji" u polje Memo.

Znaci kako bi to mogao da odradim. Ako mislite da ne valja zamisao ili ta tabela, recite kako da to popravim?

Prethodno pitanje i dalje ostaje za redni broj. Na koji nacin mogu da napravim da se redni broj automatski upisuje po redosledu za svakog pacijenta(1,2,3....).

Evo opet kacim istu bazu, posto smo presli na novu stranu:)

pozdrav

P.S Kad pacijent donese svoje nalaze, ti nalazi se samo citaju, tacnije ne upisuju se u kompjuter.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

BiloKoje
Beograd

Član broj: 40147
Poruke: 401



+4 Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?02.06.2006. u 06:58 - pre 217 meseci


Evo malo sam menjao neke stvari u tvojoj bazi.
Obrati pažnju na tipove polja u tabelama. Redni broj ne treba da bude text već number.
Inače sve što je napisao Zidar stoji. (ne bih baš da se lečim kod tvoje doktorke)
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Serbiankum
Srbija

Član broj: 54947
Poruke: 240
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.drvoumomdvoristu.com


Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?02.06.2006. u 10:16 - pre 217 meseci
Hvala Bilokoje svidjaju mi se izmene, samo me intereresuju neke stvarcice da li mogu da se promene.

1. Ovo za redni broj mi se svidja. Automaski idu brojevi, ali da li redni broj moze da ide od broja 1,2,3 umesto 0,1,2,3..

2. Takodje svidja mi se regulisanje Gotovi Nalaz pogotovo kada se pritisne dugme "Upisi nalaz" i popuni se u tabeli izvestaji u polje "memo".

Za ovo drugo pitanje me interesuju 2 stvari.

2a. Da li moze da se sa kombo boxa(koji se nalazi na formi Pacijenti) izabere jedan od gotovih pregleda i da se odmah taj pregled upise u polje memo. Znaci da se ne otvara forma GotoviNalazi pa onda pritisne dugme "upisi nalaz".

2b. Kombo box "Gotovi NalazID" koji se nalazi na formi Pacijenti obavezan je da se popuni, jer ako se ne popuni ne moze da se pise ni novi izvestaj ni novi pacijent. To bas ne odgovara, jer ta opcija bi se koristila samo po potrebi. Znam da je to primarni kljuc tabele Gotovi izvestaji i da zato trazi da se popuni. Ali ako treba, da li mogu da razbijem vezu tabele GotoviNalazi-Izvestaj da bi polje bilo neobavezno?

jos jednom hvala svima, pogotovu zidaru i bilokoje.

pozdrav
 
Odgovor na temu

BiloKoje
Beograd

Član broj: 40147
Poruke: 401



+4 Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?02.06.2006. u 11:41 - pre 217 meseci


1. Može. Tako i radi. Kod menja Default Value koji je inicijalno 0, pa može da se promeni, mada u formi je vrednost 0 dok ne otvoriš (uneseš) novog pacijenta, kada si uneo novog pacijenta i klikneš na novi izveštaj redni broj postaje 1.
2. Može. Ali. Da bi se napravio ozbiljan program za ordinaciju treba mnogo više znanja i truda. Ovakav program može da zameni neke doktorove pribeleške, da pojednostavi neku totalnu rutinu za koju bi doca izgubio "dragoceno" vreme. Recimo, da ne piše: "bez promena". E, to "bez promena" stavi u tabelu GotoviNalazi pod brojem jedan. Ja sam napravio da tekst iz GotoviNalazi prepisuje u polje Memo da bi mogao i u velikom tekstu da napravi(š) neke male izmene, a da ne kuca(š) sve. Znači sve što se prepiše iz tabele GotoviNalazi, može da se menja, ako se štampa štampa se promenjen tekst.
Naravno, može i da se raskine veza , ali se ništa bitno ne menja. Sad malo žurim, čitamo se u ponedeljak.

I nikad ne počinji da praviš "jednostavmu" bazu.
 
Odgovor na temu

Serbiankum
Srbija

Član broj: 54947
Poruke: 240
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.drvoumomdvoristu.com


Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?02.06.2006. u 12:20 - pre 217 meseci
1.Nesto mi ne uspeva, Uvek mi ide 0,1,2,3...

2.Odlucio sam da ostavim kao si napravio. Potpuno odgovara.

Odlicno si me shvatio za tabelu gotovi izvestaji. Upravu tu se nalaze nalazi koje doca kopira i onda radi odredjene izmene. E to je cilj te tabele. Tako da je odlicno to sto si ostavio da tekst moze da se izmeni.

Inace razbio sam vezu GotoviNalaz-Izvestaj. Zato sto ce se nalaz kopirati samo po potrebi a ne uvek. U ovom slucaju tabela GotoviNalaz se ponasa kao sifarnik gde ce se cuvati gotovi nalazi. I po potrebi ce se kopirati u tabelu Izvestaji. Zato mislim da ne treba da postoji veza izmedju te dve tabele.Sta vi mislite?


Evo saljem skoro zavrsnu fazu baze, u kojoj sam razbio vezu GotoviNalaz-Izvestaj, ubacio automatsko upisivanje datuma i na formi pacijenti sam napravio dugme koje otvara formu GotoviIzvestaji(umesto kombo boxa kako sam prvobitno hteo).

Jedino sto sada ostaje jeste redni broj. Jednostavno nikako mi ne ide 1,2,3 nego mi ide 0,1,2,3

Bilokoje, cujemo se onda u ponedeljak
hvala i pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?02.06.2006. u 19:43 - pre 217 meseci
Citat:
Relacija nalaz-izvestaj ima vise tehnicku nego logicku ulogu. Naime, ta tabela je zamisljana kao jedan sifarnik u kome ce se nalaziti 5 do 10 gotovih izvestaja. Znaci vec unapred napisani izvestaji. Jer desi se da na pregled dodju pacijenti koji prakticno imaju iste nalaze(znaci nije im nista, zdravi su), pa da doktorka ne bi kucala dva puta isti izvestaj ona bi samo uzela vec gotov izvestaj iz tabele "Gotovi nalazi" i kopirala ga u tabeli Izvestaji.
To je jedina uloga te tabele. Nista drugo.
Moja ideja je bila da napravim combo box, i da ona sa te liste izabere neki gotov nalaz, i kad izabere da se taj gotov nalaz prekopira u tabeli "Izvestaji" u polje Memo.

Znaci kako bi to mogao da odradim. Ako mislite da ne valja zamisao ili ta tabela, recite kako da to popravim?


U bazi podataka nista ne sme da bude bez logicke uloge. Ovde imas veeeliku gresku. Nalaz nije isto sto i IZvestaj. U medicini NALAZ nije 'sta je doktor nasao pri pregledu pacijenta'. To se zove DIJAGNOZA. A da bi se dijagnoza uspostavile, lekar mora da obavi ejdan ili vise PREGLED. Na pregledu lekar radi jednu ili vise stvari sa liste (nije zavrsena):
1) saslusa sta pacijent ima da kaze (ANAMNEZA)
2) Obavi PREGLED, jdno od sledecih stvari:
- slusa srce
- slusa pluca
- pregleda grlo
- opipa puls
- meri temperaturu
- pogleda usi
- pogleda zenice

Sta god nadje, lekar upise u KARTON.

Ako pregeld nije dao dovoljno informacije da se postavi dijagnoza, ili se zeli znati vise, lekar moze da UPUTI pacijenta u LABORATORIJU ili kos SPECIJALISTE. Kad laboratorija ill specijalista odradi svoje, lekaru se vraca izvestaj. E to se zove NALAZ. Cuo si za nalaz leukocita, nalaz kolicine secera u krvi, nalaz secera ili krci ili bakteriaj u mkraci, nalaz bakterijske kulture u stolici i slicno.

Lekar na osnovu pregleda i/ili nalaza moze da pacijentu napise RECEPT za LEKOVE. Ili moze da mu napise UPUT za bolnicu, sa zahtevom za operaciju. I to se upisuje u KARTON.

Sve stvari koje se pacijentu dese van lekarske ordinacije treba da se vrate lekaru kao nekakav izvestaj. i lekar sve to zapisuje u KARTON BOLESNIKA.

Tvoja baza podataka treba da pomogne lekaru da odradi ovaj proces efikasnije i bolje. To sto ce lekar da iz kombo boksa izabere sablonski izvestaj, u kome pise 'pacijentu nije nista' ne pomaze nilekaru ni pacijentu. To sto ti zoves nalaz u svojoj bazi trebao bi da zoves SablonIzvestaja. Mada mi nije jasno koju od navedenih komponenti (pregled, nalaz, uput, recept, anamneze, dijagnoza) podrzava tvoja tabela Izvestaj. Jednu ili vise njih? Posto ej u pitanju memo polje, ond aje to otvorena tema. Kako ce lekar da vidi koliko puta je u proslosti pacijent uzimao odredjeni antibiotik, posto isti ne deluje vise? da otvori svaki 'izvestaj' i gleda ima li zapisano? Cini mi se da tvoj 'izvestaj' treba na neki nacin da zameni bolesnicki karton. Slabo da ce se to desiti.

Najbolje bi bilo da ti i doktorka sednete i proucite jedan bolesnicki karton. Pa da ti ona kaze kako se odvija njen radni proces. Pa ti odatle zakljucis kako bi taj proces trebao da se modelira bazom podataka. Pa napravis bazu podataka, logicki model. pa onda to pretvoris u Access bazu. Pa onda napises interfejs (forme i reporti) koji ce imati nekog smisla i svrhe.

Ovako, samo gubis vreme. i svoje, i doktorkino i moje i od BiloKoje koji te snabdeva jako dobrim savetima od kojih na zalost neces imati puno vajde jer ides preko reda. Postujem tvoju energiju i zelju da ucis, ali ovako neces stici daleko. A mogao bi, uz malo strpljenja. Daj boze da sam pogresio.

:-)
 
Odgovor na temu

Serbiankum
Srbija

Član broj: 54947
Poruke: 240
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.drvoumomdvoristu.com


Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?02.06.2006. u 21:43 - pre 217 meseci
Ne bih mogao da se slozim sa vama da je to gubljenje vremena. Zar forumi ne sluzi za te stvari, ako negde zagusti da se potrazi pomoc?

Izuzetno cenim vase vreme a pogotovu strpljenje da mi pomognete da zavrsim bazu do kraja.

Svakako da sam pricao sa doktorkom, da sam je pitao sta zeli, da sam slusao kako se odvija proces. Pregledao sam i prethodni memorandum u kome se nalaze podaci o pacijentu(licni i izvestaj). Memorandum izgleda isto kao i forma u accessu koju sam napravio.
Proces se odvija ovako: pacijent dodje na pregled, pregleda se, napisu se izvestaj o njegovoj/njenoj bolesti. Ako treba dodatni nalaz iz druge ordinacije, posalje se tamo, zatim se vraca i doktorka cita rezultate(broj leukocita,eritrocita, papa test ili drugo).

Ono sto je trazila od programa jeste:

1.Da moze da unese podatke o pacijentu(ime, prezime, god,telefon, adresu)

2.Izvestaj o pacijentu, tu doktori kucaju svoj nalaz,sta mu fali, koje lekove mu prepisuju. U programu to polje je Memo(tabela izvestaj). Jer tu doktori kucaju ceo svoj izvestaj. U tom memu se nalazi sve o tegobama i problemima pacijenta ukljucujuci i lekove koje doktor prepise. Tako je trazeno da uradim. Recimo mogao sam da napravim u tabeli izvestaji jedno polje koje bi se zvalo na primer "lekovi" ili neko slicno ime, u kome bi se samo pisali koje lekove pacijent da uzima.Onda bi mogla da se napravi i pretraga po tome.Trazi pacijenta i lekove koje trenutno pije. Ali to nije trazila, nego je trazila samo jedno mesto u kome ce da upisuje ceo izvestaj pacijenta.

Jasno je meni da moze da se napravi mnogo komplikovanija i detaljnija baza, ali jednostavno to mi nije trazeno. Cak nemam ni tabelu(sifarnik) doktora.Jer kad se nalaz odstampa tek onda se doktori potpisuju i udaraju pecate(opet napominjen da je tako trazeno).

Vi ste ljudi koji ste iskusni i koji imate vrhunsko znanje iz ove oblasti, i verujem da kad gledate ovako neku bazu da deluje nikako i bezveze. Ali verujte da radim sve kao sto se od mene trazi. Normalno ako uvidim da bi nesto bilo bolje da se drugacije resi, predlozim pa ako moja ideja prodje onda baza bude jos bolja. Ali kada kazu ocu tako i tako bez ovoga i ovoga onda tako i radim.

pozdrav

:)

 
Odgovor na temu

tabi
BGD

Član broj: 81691
Poruke: 33
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?03.06.2006. u 23:22 - pre 217 meseci
da se Zidar oko mene potrudjo ovoliko kao oko tebe ja bi pokusala danapravim bolju bazu bar za njegovu disu ako vec za doktorsku.Ovo ispade kao tresla se gora rodio se mis.Za sve ove savete da radis sam trebali bi sati i sati......
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.qc.sympatico.ca.



+79 Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?04.06.2006. u 17:25 - pre 217 meseci
Citat:
Ali verujte da radim sve kao sto se od mene trazi. Normalno ako uvidim da bi nesto bilo bolje da se drugacije resi, predlozim pa ako moja ideja prodje onda baza bude jos bolja.


Drago mi je da me ne shavtas pogresno, ne pokusavamm da te nagrdim. Sve ti ovo pricam jer sam i sam iste greske pravio i grdno platio ceh zbog toga. Osnovna greska je "Ali verujte da radim sve kao sto se od mene trazi". Doktor/ka ne zna tvoj posao, ona zna svoj posao. Nije dobro da ona odlucuje o tome kako ce baz ada se napravi. Ti kad odes kod doktora pa kazes 'doktore prepisi mi molim te taj i taj lek' pa,etan doktor te smesta izbaci iz ordinacije. Nije tvoje da trazis ovaj ili onaj lek, tvoje je da kazes sta te muci, pa ce doktor/ka da odluci sta ti treba. Isto je i ovde. Ona kaze sta je muci - htela bi da zapise nesto o tome sta se desilo na pregledu. Ti moras da segledas st u stvari ona hoce i sta njoj u stvari treba. Ne mozes da bukvalno nacrtas sve sto ti kaze. Ako malo kopas po forumu, videses da mnogo zahteva za baze koje pokrivaju na primer prodavnice pocinje recima 'hocu kad ukucam naziv artikla da mi izbaci stanje'. I svi koji pocnu rad tako sto nacrtaju formu sa combo boxom ubrzo ne mogu da se pomere ni korak i eto ih na forum da pitaju. Ti jos u stvari nisi nista napravio, pa nije kasno da zastanes i malo razmislis i odradis posao kako treba. Tebi ce se smejati kad program ne bude radio, ne doktorki.

Vidim da ti je lepo opisala proces. Prvo se uzmu podaci o pacijentu. Ali smao jednom, kad pacijent dodje prvi put. Ko to radi? Sestra ili doktor? Ako je sestra, , onda treba neki interfejs za sestru da unes tacno te informacije. I da je sigurna da tog istog pacijenta nije unele ranije.

Onda doktor napravi pregled. Doktor prvo treba da pronadje pacijenta. Pa da pogleda prethodne memorandume. Evo opet novi naziv 'memorandum'. Jedan od prvih koraka u anlizi procesa jeste da se pokupe svi izrazi i da se objasne. ne moze jedna stvar nazivati cas izvestaj, cas memorandum, cas nalaz. Sve je to pomesano i tvoj posao je da to raspetljas. Kad to raspetl;jas i lepo objasnis doktoru kako ce to otprilike da izgleda, doktor ce biti zadovoljan. Moras da objasnis doktoru (klijentu) zasto ne moze samo da se bukvalno prekopira pairni dokument. Za to sluzi Excel, a ne baza podataka.

Pogledaj teme o prodavnicama i magacinima. Svuda se pominje Racun. Mi uvek napravimo barem tri tabele da pokrijemo jedan jedini dokument - racun (zaglavlje, stavke, roba). Nismo nikad strpali ceo racun u jednu tabelu. Isto tako i kod tebe. Ne moze ceo proces dolaska bolesnika kod lekara da se strpa u jednu tabelu i jedno memo polje u koje se upisuje sve i svasta. Kad bi doktori pravili baze podataka, to bi se tako radilo. I kad bi softverasi prepisivali lekove, svi bi pusili marihuanu. Na zalost, nama ne daju da prepisujemo lekove. Zasto - zato sto ne umemo to da radimo. Isto tako mi ne mozemo da dozvolimo da doktori prave baze podataka, jer oni to ne znaju da rade, a mi smo odgovorni za konacni proizvod. To sto nesto izgleda kako izgleda, ne znaci da je stvarno tako. I Zemlja je okrugla, mada ja to licno nikada nisam video, osim na crtezima i fotografijama, koje naravno mogu da se laziraju. Oko sebe vidim ravnicu i brda, a kazu da je okrugla i ja im verujem, jer iza toga stoji neka logika. Isto tako, doktor vidi jednu prostu formu, ali ne vidi koliko ima tabela iza toga. Tvoj posao je da doktoru PONUDIS dobro resenja, a ne da cekas da ti doktor kaze da napravis formu ovu ili onu. Pocetnik to ne moze da uradi, naravno. Zato pocetnici i ne vode takve poslove, nego rade u timu i uce zanat.

Ako napravis los proizvod, paravis medvedju uslugu i doktoru i sebi. Da li bi isao da ti vadi slepo crevo neko ko je prvi razred srednje medicinske skole? Neka se covek malo uci. S kakvim pravom doktora koji ti je verovatno prijatelj podvrgavas takvom tretmanu? To sto je doktor to trazio od tebe, isto je kao kad ljudi idu kod gatare da im izleci kojesta, pa i plate za to. To je princip 'neznalica pomaze budali'. Ne treba ti to, a ni nama koji od tog posla zivimo. Cela profesija se blati time sto se ljudi guraju da naprave nesto sto ne umeju. Nazalost, nema zakona protiv toga.

Radi kako hoces i srecan rad.

:-)

:-)
 
Odgovor na temu

BiloKoje
Beograd

Član broj: 40147
Poruke: 401



+4 Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?05.06.2006. u 06:50 - pre 217 meseci

Serbiancum,
Što se rednog broja tiče, u tabeli Izveštaji za polje RedniBroj postavi Default Value na 1 ili isto to na formi Izveštaji Subform.

[Ovu poruku je menjao BiloKoje dana 05.06.2006. u 09:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Serbiankum
Srbija

Član broj: 54947
Poruke: 240
212.200.219.*

Sajt: www.drvoumomdvoristu.com


Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?06.06.2006. u 00:21 - pre 217 meseci
Cenim sto mi pomazete oko ove baze i sto iskreno kazete sta valja a sta ne. Nije bas "neznalica pomaze budali".

Samo zelim da napomenem da ova baza predstavlja vrlo malu aplikaciju koja ima svoju ulogu. Iako deluje prilicno jednostavno(svega 3 tabele) ipak radi kako je zamisljeno.

Vratio bih se jos jednom na redni broj. Mislim da postoje neki problemi.

Naime, kada otvorim novu formu, upisem podatke o pacijentu, i kada dodjem do izvestaja, tu lepo pise redni broj 1, i sad ja popunim podatke o pacijentu, i sad pozelim da dodam jos jedan izvestaj o pacijentu, pritisnem novi i on opet ispise redni broj 1 umesto 2. Da li ovo nekako moze da se resi?

pozdrav
 
Odgovor na temu

BiloKoje
Beograd

Član broj: 40147
Poruke: 401



+4 Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?06.06.2006. u 09:13 - pre 217 meseci


To sa brojevima se dešava kada novi zapis nije sačuvan a klikneš na Novi. Evo dodao sam po jedan red u Form_Current i Command11_Click. Mislim da rešava numeraciju.

Ne ljuti se na Zidara, vrlo je dobronameran i vrlo je u pravu. Videćeš to i sam kasnije.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Serbiankum
Srbija

Član broj: 54947
Poruke: 240
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.drvoumomdvoristu.com


Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?12.06.2006. u 22:35 - pre 217 meseci
Hvala svima koji su mi pomogli da zavrsim bazu, ponajvise bilokoje na uradjenim kodovima i zidaru na korisnim informacijama, a da ne zaboravim i tabi koja je takodje ucestvovala u radu.

Nego, Zidar mozes li napraviti skicu,tacnije grafik tabela i relacija vezano za ovu bazu? Zanima me kako bi to trebalo da izgleda, tacnije kako si ti zamislio celu situaciju.

pozdrav
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.eqao.com.



+79 Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?13.06.2006. u 13:45 - pre 217 meseci
Malo posle tebe javio se neko sa slicnim problemom.
http://www.elitesecurity.org/tema/180496
Covek je vrlo detaljno potrpao u tabelu sve sto mu treba. jedini problem je bio sto je takva tabela ne-normalizovana. Svoj predlog sam dao u par odgovora. Nazalost, to izgleda nije to. Covek je odgovorio kratko i nestao:
[quote]Zahvaljujem se na pomoći. Ovo je odlično, samo što se baš i ne uklapa u potrebe koje sam naveo.[quote]
Ko ce ga znati sta vlaj a sta ne valja....
 
Odgovor na temu

Borderline

Član broj: 255942
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.online-stomatolozi.co..


Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?30.03.2010. u 05:24 - pre 171 meseci
@Kume,
ako ste još tu, ja bih imala par stvari da dodam kao korisnik, da možda opet porazgovarate sa prijateljicom.
Iako do dana današnjeg nije zakonski precizno definisano da li ordinacija treba da vodi "kartonski" karton ili elektronski, SVAKI mora da ispunjava vrlo jasne uslove.
Dakle, ja apsolutno cenim vaš napor i želju, ali i za vas i za koleginicu je najbolje da uzmete neki karton DOma zdravlja, i da lepo pregledate šta tu sve ima. Nju zabavica sa elektronskim-kartonom-kakav-ona-želi može da košta ihahaj kazne i privremeno zatvaranje radnje odmah, to prvo.

Drugo, ja sam stomatolog koji je video najmanje 20 programa za ordinacije različitih vrsta, i prvo što korisnik gleda je - da li postoji jasna finansijska evidencija. Dakle, vidite - ordinacija je radnja kao i svaka druga radnja, ima svoje poslovanje, i to je to.

Osim ovoga, postoje nizovi evidencija koji se šalju periodično Zavodu za zaštitu zdravlja i ovima i onima, i ne bi bilo loše da sve to takođe postoji u elektronskom obliku, osim ako koleginica ne želi da ima orman registratora za par godina :).

Dakle, kako lepo reče g. Zidar, ovo prosto NE MOŽE da bude jednostavan program, čak i ako vaš klijent to želi, prosto jer je zakonska regulativa drugačija.

Mnogo sreće sa programiranjem, nadam se da ste za ove godine daleko stigli, srdačan pozdrav :).
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
91.148.80.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?01.04.2010. u 23:04 - pre 171 meseci
@Borderline, slazem se sa vasim komentarom ali eto slucaj je hteo da nisam bio clan ovog foruma kada sam svojevremeno napravio malecku aplikaciju za mog prijatelja dr Ljubisu Veljovica, kardiologa. To je bila donacija uz kafu i kilo kajmaka...:-)

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2831



+45 Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?02.04.2010. u 07:18 - pre 171 meseci
Dodao sam link u temu http://www.elitesecurity.org/t...Gotovi-programi-clanova-foruma ,
u nadi da će program koji je Zoran okačio, pomoći članovima foruma u kreiranju aplikacije.
 
Odgovor na temu

Borderline

Član broj: 255942
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.online-stomatolozi.co..


Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?04.04.2010. u 06:39 - pre 171 meseci
@ Zorane,
1. UAU :),
2. Hvala što ste se javili :), posle toliko godina - nisam mislila da ste još tu, a ovo što ste pokazali je stvarno nešto drugo :).

Ja sam videla za poslednjih (mnogo) godina baš jako mnogo programa za ordinacije (mislim najviše na stomatološke), prosto zato jer maltene na svakom stručnom skupu ili sajmu neko postavi računar sa demo verzijom, i onda sam se baš svega nagledala.

Kako ja vidim, tu postoji ceo spisak problema, a prvi smo - mi :).
Ja kada pričam sa kolegama, vrlo malom broju je bitno da program radi to što radi, i pretežno pojma nemaju šta program treba da radi - a neće da saslušaju programera (normalno :), a većina želi slike, vodopade, grafiku, Bog sveti zna šta, samo da šljašti nešto impresivno za oko, do te mere da sam ja rekla jednom kolegi da bolje da stavi na desktop jedan slideshow nekog automehaničarskog kalendara nego program koji ima :).

Osim sve sile zakonski obaveznih stvari, većina nas nije svesna da smo (opet po zakonu) odgovorni za svoje podatke, i - generalno nekih zakonskih obaveza uopšte. Vidite, kao što sam rekla - jedno je evidencija za ordinaciju, a drugo je za državu (i finansijska i medicinska); ako ja imam dnevne, mesečne, tromesečne itd. izveštaje po vrsti usluga, pa isto to po međunarodnoj klasifikaciji oboljenja, stanja itd. - i sve to moram redovno da šaljem Zavodu za zdravstvenu zaštitu, većina nas gleda da to bude u elektronskom formatu. A kad dođe zdravstveni inspektor da objasni, onda je - joj :).

Posle dugog niza probavanja, ja sad imam jedan naoko relativno neugledan program, koji mi je (kao i vašem prijatelju) napravio kum :), C++ programer; ovaj program ne samo da radi sve što nama treba, vodi izveštaje svega i svačega po svakom željenom osnovu, nego je i vrlo žilav (ja sam čula da programeri kažu: idiot proof :) ). Mislim, ne gubi podatke ni na iščupavanje računara iz struje, da ne govorim o ostalom...:). No, nema šarenih slika zuba, nema sjajnih pozadina, što nama i ne treba. Ukusi su razni :).

Jedan jako veliki problem je i iz vaše profesije - Bog sveti zna koliko sam videla ljudi koji nude razne programe za ordinacije, a kasnije ih ne možete naći ni svećom, tu vrstu vi bolje znate ("take money and run"), i generalno mislim da je vaš posao baš u ovoj sferi baš jedna prokleta rabota :).

Posebno mi je zanimljiv bio jedan baja koji je napravio za oko jako lep program u dot netu, koji je instalirao da probam, ali nisam mogla da probam deo koji radi finansije jer čovek nije imao pass da uopšte uđem u taj deo programa :). Tražio je 600 eur samo za softver, pa za održavanje, pa za posebne (hitne) intervencije... Šta sad čovek da kaže. A koji će mi đavo dot net kad nemamo računara za umrežavanje, kad ovo, kad ono...lol.

Kako god, jako mi je drago da ste sve uspeli, i još se najeli kajmaka :).
Molim vas da ne zamerite što sam vam sada objasnila kakva je situacija u vašoj profesiji :), poznato je da doktori sve znaju i da su ZA SVE doktori :), ja sam se samo nadala da će nekome pomoći moje viđenje, možda ima još neki stomatolog ovde pa pročita.

Ako vama ili ma kome zatreba nešto od (stomatološke) dokumentacije (obrazaca) da skeniram pa da pošaljem mailom ili podignem ovde, ako će ikom nešto pomoći, samo kažite.
Mislim, u istom smo sosu, i mi i vi...

Nekako godinama mislim da će Onaj Koji Treba da najzad "udesi" objedinjen informacioni sistem u zdravstvu (u Zakonu o zdr. zaštiti iz 2003. stoji da se radi na tome, lol), i godinama čekam da Neko dođe i kaže: taj i taj (standardizovani) softver MORATE da imate, posle se umrežimo i end of story, ali to je samo san.
Imala sam pacijente (ozbiljne) programere koji su radili na jednom delu ovakvog sistema za Norvešku, uspela sam da nazrem veličinu problema, i nisam više optimista što se tiče toga da će jednog dana da se sve odradi kako Bog zapoveda, i kako funkcioniše u uređenim zemljama, iz 1001 razloga.
Sada pogotovo ne.

Hvala vam još jednom što ste se javili, ja vam od srca želim sve najbolje i čestitam što ste uspeli da dovršite to što je još onda počelo, očito je da ste prešli vrlo dug put :). Svaka čast :).
Pozdravite kolegu i ne zamerite na davljenju, molim vas - profesionalna deformacija....:):):

[Ovu poruku je menjao Borderline dana 04.04.2010. u 11:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
91.148.80.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?04.04.2010. u 14:35 - pre 171 meseci
@Borderline,
Hvala na zapažanjima u vezi "Malecke ordinacije". Nastala je kao proizvod primene analitičke metode "analogija". A sada se nemojte smejati. Do sličnog modela došao sam na osnovu iskustva u radu na problemu izrade jedinstvene metodologije pisanja naučno istraživačkih studija u oblasti Infarkta srca, gde sam tada primenio analogiju iz iskustva iz oblasti mašinstva "Kontrolisanje i ispitivanje". Sve to sam radio blagodareći pomenutog doktora koji me je upoznao sa dr Zdravkom Mijailovićem kome sam pomagao u izradi rada. Sve je počelo upravo kako ste naveli, sa željom za mnogo slika i 3d dimenzije i kompjuteri... Postavio sam mu pitanje? A zašto mu trebaju slike i filmovi? A on kaže da bi dobio bolju sliku o pacijentu a u svrhu donošenja odluke. Tada sam u sebi postavio pitanje pa zar nema neka metoda koja bi mogla da realni sistem predstavi kao model (opet analogija iz matematike). Jako sam bio iznenađen činjenicom da se matematika u medicini ne izučava. I tada sam predložio da uradimo takav rad gde bi smo mogli da istraživačke studije prikažem putem modela a na osnovu njega da dođemo do matematičkog modela (sve je ovo u matematici objašnjeno odavno). Na kongresu http://www.cardiologyonline.com/ichd2001/PosterSun.asp iako su radovi bili objavljeni u poster sekciji bili su veoma zapaženi. Opšti zaključak vaše priče i ove malecke ordinacije je "Why the math is not taught in Medicine". Ako pogledate uvodnu sliku u ovoj aplikaciji upravo ukazuje na snažnu vezu između više primenjenih metoda.
Tada sam uradio model koji može da prihvati bilo koju i iz bilo koje oblasti objavljenu studiju. Elementi tog modela su prikazani i u ovoj maleckoj ordinaciji.
Srdačan pozdrav.

Malo sam korigovao u vezi terapija...

[Ovu poruku je menjao Zoran.Eremija dana 04.04.2010. u 16:06 GMT+1]


[Ovu poruku je menjao Zoran.Eremija dana 04.04.2010. u 16:28 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Zoran.Eremija dana 04.04.2010. u 16:29 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Jednostavna baza za ordinaciju-kako vam se cini i da li nesto treba izmeniti?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 22038 | Odgovora: 41 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.