Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

SWCN - Serbian Wireless Community Network

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: SWCN - Serbian Wireless Community Network
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 47821 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mikis
Mihailo Stefanović
Beograd

Član broj: 1825
Poruke: 767
*.verat.net

Sajt: www.mikis.org


Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network26.12.2002. u 16:00 - pre 259 meseci
Citat:
ventura:
Hm.. Radi se o tome da BBS-ovi nisu kostali $9000 mesecno...

I sta vi sada ocekujete od potencijalnih korisnika?
Da dam 1000dem za opremu, i da onda da godinu dana imam privilegiju da mi se mail server jednom u 3 dana konektuje na internet i da razmeni postu sa svetom (neko je pomenuo SezamNET), i da tako bude nekih godinu dana, sa NADOM da ce sve to proraditi...


Pa ko je rekao da će ovo da košta 9000$ ? Ko hoće 2 Mbitni link, neka ide kod "ozbiljnih" wireless, cable ili DSL provajdera (kada se ovi pojave, naravno).

Takođe, ni za opremu ti ne treba 1000 maraka. Sada već USB wireless adapter košta manje od 100€ (ima Sweex/Safeway za 85€, dil. cena), access point košta od 150€ pa na više (a opslužuje korisnike u krugu od 50-100 metara), za antenu verovatno treba 50-100 €, a kao ruter može da posluži neka stara 486-ica koja inače skuplja prašinu. Niko ne kaže da svaki korisnik mora da ima sve ovo od opreme, većini će biti dovoljan adapter, dok troškove za ostatak opreme mogu da podele. Ako projekat propadne, oprema se uvek može iskoristiti za nešto drugo ili prodati.

Ni razmena e-maila ne mora da se obavlja jednom u tri dana, mislim da smo za ovih 10-ak godina malo napredovali :) 100€ košta zakup 128Kb linka bez mesečnog limita kod Verata, što mislim da za početak nije loše rešenje.
 
0

ImPlant
Panajotis Zamos
bgd

Član broj: 730
Poruke: 238
*.verat.net

Jabber: aqw137@gmail.com
Sajt: weevify.com


Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network26.12.2002. u 16:47 - pre 259 meseci
da li neko moze da kaze koliko bi ljudi u pocetku bilo zainteresovano za ovakvu mrezu.
da li su to par desetina ili 300-400 ili preko 1000 ???

look
closer

DON'T
PANIC
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dial.InfoSky.Net



+6455 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network26.12.2002. u 17:36 - pre 259 meseci
Mikis, dobro, nije 1000 vec 800dem... Jaka razlika..

Ok, i ja dam te pare, i sta dobijam za te pare?

Imacu mail @swcn.org.yu (nebitno koja adresa) i mocicu da igram CounterStrike 24/7 ...


Izvini sto moram da te razocaram, ali to mi trenutno nije potrebno u zivotu...


Ali posto verujem da ti nisi organizator tog projekta, molim te da ne govoris u njihovo ime, i o tome sta ce biti, sta nece, i kako je sve to 'zamisljeno'...
 
0

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.verat.net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network26.12.2002. u 17:44 - pre 259 meseci
Bez obzira na famozni broj članova ES....

prvo čini mi se da je broj beogradjana i ...pančevaca :-) preuveličan od pojedinih postera

drugo relativno je mali broj iz Bgd koji ima kintu koju bi mogao da izdvaja iz meseca u mesec za ovako nešto

treće dosta likova i ne zanima wireless internet

četvrto... brat bratu :-) mislim da bi cifra od max 200 da ne kažem u najbojme slučaju plus/minus 10 odsto bila cifra korisnika o kojoj mi ovde parlamo
 
0

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network26.12.2002. u 18:04 - pre 259 meseci
Sta god da vi mislili, imamo vec preko 190 prijavljenih, od toga 30% hoce samo da kupi opremu, ostale mi finansiramo, naravno niko nije ni u kakvoj obavezi dok mi ne budemo objavili javno kakve uslove i sta nudimo za tu mesecnu pretplatu, pa molim Venturu da ne drami oko toga i sabotira projekat, niko ga ne tera da se povezuje ovde, to ce vec doci prirodnim tokom kao sto je doslo da posecujete ES, jer mi kao nokija radimo - CONNECTING PEOPLE, a ne pruzamo komercijalni wireless internet.

A bice internet-a u toj mrezi i brze nego sto mislite, uglavnom odredjen link je vec obezbedjen a bice povecavan shodno potrebama mreze.

Ali vise o svemu tome zaista ne mogu sada da pricam takav je dogovor, dakle videcete projekat i uslove i cene kad za to dodje vreme i kada i mi budemo imali sve na papiru spremno.

Ko ima novca i treba mu hitno link, moze se vec sada obratiti nekom od provajdera za iznajmljenu vezu/dsl/wireless/bilo sta, a ako izbor padne na wireless, kasnije cete verovatno moci sa tom istom opremom ponekad i na nas da se kacite, ako budete u vidljivosti nekog access pointa.

Hvala veliko svima na razumevanju i podrsci.
 
0

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network26.12.2002. u 18:06 - pre 259 meseci
Inace, zahvalio bih se posebno svim strucnjacima i poznavaocima mreza/wireless tehnologija/raznih operativnih sistema/programera i web dizajnera koji su se javili ili u svojim prijavama naznacili da su voljni da pruze pomoc vec od samog starta i test faze mreze. Imacemo Vas sve u vidu i neki pojedinci ce biti posebno kontaktirani i dobiti odredjena zaduzenja na mrezi, shodno vremenu/znanju/mogucnostima/zeljama, itd..
 
0

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.datanet.yu

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network26.12.2002. u 18:49 - pre 259 meseci
Citat:
ventura:
Mikis, dobro, nije 1000 vec 800dem... Jaka razlika..

Ok, i ja dam te pare, i sta dobijam za te pare?

Imacu mail @swcn.org.yu (nebitno koja adresa) i mocicu da igram CounterStrike 24/7 ...

Izvini sto moram da te razocaram, ali to mi trenutno nije potrebno u zivotu...


Meni nešto nije jasno. Jel ovde neko nekog tera da se prijavi? Pa ako ti se ne sviđa ideja prođi dalje, traži bolje ili još bolje pokušaj da okupiš ljude pa napravite nešto bolje. Nemoj ovde da smaraš ljude ja ću da dam, ja ću ovo, ja ću ono. Ionako te niko ne tera da kupiš opremu već za početak možeš da iznajmiš kao što će, verujem, većina i uraditi.
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.InfoSky.Net



+6455 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network26.12.2002. u 19:05 - pre 259 meseci
Gojko, ja ne sabotiram projekat, vec samo pitam ono sto ce da vas pita svaki potencijalni clan, musterija, kupac ili kako vec hocete da ga zovete...

Znaci, sta placam, kome i zasto, i sta dobijam sa tim. Veoma jednostavno.
 
0

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.InfoSky.Net

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network26.12.2002. u 19:18 - pre 259 meseci
Dole saboteri ...

Doooleee :-)

p.s.
Citat:
Sta god da vi mislili, imamo vec preko 190 prijavljenih


200 plus/minus10% :-)
 
0

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.verat.net

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network26.12.2002. u 19:28 - pre 259 meseci
Ovde sam video jedno cisto tehnicko pitanje:

Citat:

- Kako ce te resiti kad ja hocu recimo da platim za 1mbit link, a neko recimo za 64k link.. Kako ce se to resiti? Kako ce te ograniciti nekoga da ima samo 64k? A ja recimo samo 1mbit?



Pristupi ka internetu ce biti regulisani pojedinacno, i svako ko bude trazio neki "garantovani" link ce biti pod nekim ( finansijskim? ) uslovima, a zauzvrat ce mu biti ponudjena vpn konekcija na internet.

Vecina AP ce inicijalno raditi na 11 Mbs, i jednostavno swcn ce *za*sad* biti prinudjen da ogranicava korisnike na ne manje od 2Mbs za ukupan korisnickov bandwith, ili mozda sa globalnim policy-em ogranicavanja po konekciji.

Sta ce biti sa kajmakom ?
Pa vrlo jednostavno, sav novac ce ici za nabavku novih i novih AP-ova i za prosirenje kicme, i placanje izlaza za internet, i mislim da ce nase finansije uvek biti javno dostupne, ako nista, onda barem za clanove -- sigurno.

I da, jos nesto. Svaki javni servis koji bude bio ponudjen ce imati teznju da radi sa 99,99% funkcionalnosti, sto mozda sa pocetka sa ogromnim nedostatkom sredstava moze ispasti sa vrlo niskim procentom.




ps: Ventura, cenim tvoj pesimizam. l;)

"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
0

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network26.12.2002. u 19:33 - pre 259 meseci
Pošto ja UOPŠTE ne razumem Bojanov odgovor, da pokušam ja da objasnim ovo pitanje ograničavanja brzine interneta krajnjem korisniku.

Elem to se zove traffic shaping ili bandwidth management, i biće implementirano, verovatno ovako preko VPN-a. Dakle izlaz na net ide preko VPN konekcije (i autorizacija) koja je shapeovana na na primer 64k ili čak 1mbit, u zavisnosti od želja, potreba, itd.
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.InfoSky.Net



+6455 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network26.12.2002. u 20:18 - pre 259 meseci
Citat:
B o j a n:

Sta ce biti sa kajmakom ?
Pa vrlo jednostavno, sav novac ce ici za nabavku novih i novih AP-ova i za prosirenje kicme, i placanje izlaza za internet, i mislim da ce nase finansije uvek biti javno dostupne, ako nista, onda barem za clanove -- sigurno.

I da, jos nesto. Svaki javni servis koji bude bio ponudjen ce imati teznju da radi sa 99,99% funkcionalnosti, sto mozda sa pocetka sa ogromnim nedostatkom sredstava moze ispasti sa vrlo niskim procentom.



Konacno jedan lep i jednostavan odgovor. Hvala. :)
 
0

torbica
Zoran Torbica
community manager
Vracar, Beograd

Član broj: 187
Poruke: 1780
*.yubc.net

ICQ: 36726092
Sajt: www.aikstednja.rs


+1 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network26.12.2002. u 23:23 - pre 259 meseci
veceras je 199. prijavljeni... da sa mo znate koliko ljudi iz iste ulice ili zgrade se isprijavljivalo....a verovatno se ne poznaju...
elem bezicni pristup ide do tacke u zgradi...posle mozete ili da razvucete ethernet ili home pna odnosno media konverter iza kutije sa paricama u zgradi pa do stana i tu kartica... switch 8-portni upravljivi za home pna je 350 eura a kartica je 20 eura...
sto se tice mreze...cilj je da se napravi STABILNA mreza a ja se nadam da ce biti dosta ISP-ova zainteresovano da stavi gateway (nekoliko vec podrzava projekat).
sto se opreme tice...pa mislim da osim rentiranja ce biti omogucen i kredit a zasto prjavljivanje?
pa jednostavno kad se odrede standardi znace se i koliko antena i koliko kartica i ostale opreme...
dileri hardwera ce i bolje cene dati jer se uvozi veci broj komada...
u ovom momentu cini mi se da nema vise od 20 kartica u gradu i 10 antena, kod svih distributera zajedno... niko nece d anapravi ozbiljan lager.....
www.aikstednja.rs mesec stednje 2010/ www.snajper.rs servis za media planiranje na Internetu
 
0

boom
bgd

Član broj: 2148
Poruke: 41
*.b92.net

Sajt: www.psyshop.com


Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network27.12.2002. u 04:02 - pre 259 meseci
IMALI U OVOME ISTINE ?

ovo sam posmatrao jedan chat.

CURVA SUD Jesi cuo za swcn ovaj?
aios ?
aios jos od prvog dana
aios ali odma da te rayocaram, nema nista od toga...
CURVA SUD ozbiljno ?
aios ozbiljno... mnogo skupo... bice sledece godine
ozbiljan wireless, ali tek negde og novembra...
CURVA SUD paovi rekose pristupacne cene
aios ma nema ni veze...
missim, sta je pristupacno?
CURVA SUD pane znam ?!
aios 7 cisco aeronet karta...180$
antena 120$
mikrotik licencirani 95$
i trebati jos i jedan racunar samo to da radi...
CURVA SUD hahahahahaha
aios zebiga decko... a ona fora ya ygrade je malo
verovatna, jer svaki user mora biti na svom
interfejsu iy mikrotika...
CURVA SUD pa sta onda fulaju ljude naokolo ?
aios ja imam vireless sa obrenovcem, kostao je
3000e... a to je jos najbwyveynja varijanta, daje
optimalno 256k...
aios a to je ta oprema...
aios prva sledeca stvar koja radi kako treba kosta 18
.000e, po strani...
CURVA SUD aaa;]
CURVA SUD dakle jedu g**** zadzaba
aios osim ako nisu overili nesto sto ja nisam, a to je
iskreno, malo verovatno, jer sam sa time svaki
da...
aios missim, ovako stoji stvar... moy da dobijes
wireless na gajbu da imas 30-40 kb u dovnloadu,
to te kosta 1400E i 50 E 330 mega sta si skino...
pa vidi sad dal ti se isplati...

aios to je prica... a ostalo, missim, moz da se
napravi, ali nece ni na k**** da lici, padace
svaki cas, i opet ce da kosta u pm...
CURVA SUD naplaciovanje dloada ??????
aios dlod/ulod, cega ima vise... na flat nece niko
normalan da te pusti...
aios missim, da se iznajmi link kosta love koliko
oces, oprema kosta u pm... ima koa neki prism 200
mw kartica, to ce panduri da ih pobiju smesta jer
ima rasipanje u pm, samo licenca za mikrotika
kosta 75 baka i 95 flash disk... i kartice su od
100$ pa nagore... a antene da ne pominjem... i
placas zakupninu krovnog prostora i da ne pricam
da jebana omni antena kosta 200.000 dinara...
aios naznam... ko sto kazem, mozda znaju nesto sto ja
ne znam...
CURVA SUD videcemo

 
0

boki
Boris Prpic
CTO
CodeZen, Cityexpert
Beograd

SuperModerator
Član broj: 2681
Poruke: 2442
195.252.103.*

Jabber: boki@elitesecurity.org
ICQ: 195245022
Sajt: www.goglasi.com


+34 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network27.12.2002. u 10:47 - pre 259 meseci
Kada bi otprilike krenula realizacija ako se skupi dosta korisnika?
Takodje hteo sam da pitam kada bi to najranije bilo izvodljivo na konjarniku? Mislim da je to dobar teren jer su sve zgrade po 5-6 spratova jedino hotel Srbija koji ima 20-ak spratova i moze da posluzi za access point za ceo konjarnik, takodje se gore nalaze jos 3 solitera (kapije) sa bog zna koliko spratova. Ceo konjarnik bi zagarantovano imao line-of-sight.
 
0

MoHicAn

Član broj: 43
Poruke: 1893
*.verat.net



Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network27.12.2002. u 15:18 - pre 259 meseci
Boom ... pozdravi tog ortaka ... on ne zna ni trenutne cene po gb-u wireless provajdera !!! A da ne pominjem cene opreme ... posto znas kako ide ... imas ti i us robotics modem koji kosta 200 dem a imas i lucenta koji kosta 50 dem a rade i jedan i drugi i to mnogo bolje nego sto je on naveo gore a to govorim iz iskustva, a druga je stvar sto se wireless provajderi do jaja ugradjuju u cenu.
 
0

ImPlant
Panajotis Zamos
bgd

Član broj: 730
Poruke: 238
*.verat.net

Jabber: aqw137@gmail.com
Sajt: weevify.com


Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network27.12.2002. u 15:53 - pre 259 meseci
i koliko uopste treba da se skupi korisnika za BGD?
look
closer

DON'T
PANIC
 
0

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network28.12.2002. u 00:24 - pre 259 meseci
Već ima dovoljno prijavljenih korisnika u Beogradu za start.
 
0

drdrksa

Član broj: 1077
Poruke: 3650



+6 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network28.12.2002. u 00:28 - pre 259 meseci
Citat:
Gojko Vujovic:
Već ima dovoljno prijavljenih korisnika u Beogradu za start.


Koliko je to ???
 
0

B o j a n
eCTRL
EU

Član broj: 1178
Poruke: 2925
*.net.yu

Jabber: bc@default.co.yu
Sajt: default.co.yu/~bc


+1 Profil

icon Re: SWCN - Serbian Wireless Community Network28.12.2002. u 00:31 - pre 259 meseci
209 u ovom momentu.
I to je cifra ljudi koji su samo pokazali interesovanje, sto ne znaci automatski i da ce svi do jednoga i pristupiti mrezi sad i odmah.


"It's okay, I'm just admiring to the shape of your skull!" -- Dr. Gonzo
 
0

[es] :: ISP :: Wireless mreže i ISP :: SWCN - Serbian Wireless Community Network
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 47821 | Odgovora: 168 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.