Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Najbrzi linux je

[es] :: Linux :: Najbrzi linux je

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10618 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Najbrzi linux je01.06.2006. u 14:42 - pre 218 meseci
Citat:
Apatrid: Naime i to optimizacije i ubrzanja što može da se skuči podešavanjem GCC opcija, razlikuje se od paketa do paketa, u smislu da je "najbolji i najbrži" set GCC opcija nešto što se razlikuje od paketa do paketa. Gentoo taj "optimum svih optimuma" jednostavno ne može da postigne u svom izvornom obliku, jer je... skup opcija za GCC definisan u /etc/make.conf i korišćen za SVE programe, osim, naravno, ako korisnik nije "ručno" definisao set opcija od programa do programa, što je nepraktično.

Tako ta čitava "ricer" priča o Gentoo nema premnogo smisla, jer, po toj logici, svaki korinik mora da traži "Nirvanu" ne na nivou čitavog sistema, već na nivou pojedinačnih paketa. Pošto je što veće razdvajanje monolitnih paketa u što manje cjeline (koje se nezavisno prevode) trend ne samo u Gentoo svijetu, već i u široj zajednici (vidjeti pod XOrg i KDE), cijela ta potraga za tako definisanom ¨Nirvanom¨ postaje bespredmetna, jer je broj paketa veliki.

Ne ulazeći u to da li je praktično ili ne, napomenuo bih samo da postoji način da se ovo izvede preko fajla /etc/portage/bashrc i on je opisan u ovoj diskusiji. Ukratko, moguće je definisati C/CXX/LD flegove kako pojedinačno za svaki paket, tako i po kategorijama.

Citat:
Ne pričam napamet, o ovome se pisalo na Gentoo forumu, povod je bio saznanje da Debian mašine dostižu i prestižu Gentoo "optimizovan" box po mjerenjima performansi koje su tada rađena. Zašto? Po sjećanju što je tad rečeno (ja nijesam Debian guru), to je bilo zato što GCC parametre za Debian pakete definišu ljudi koji te pakete održavaju. Po toj priči, GCC parametri su "štimani" i provjeravani (neke agresivne optimizacije jednostavno ne rade na nekim paketima), ukupni rezultat Debian-a kao distribucije je bio da se "nosio" sa Gentoo koji bi, bar na papiru, trebao da bude mnogo brži.

Pa da, sigurno da taj koji ga je pisao najbolje zna koje mu optimizacije prijaju, a i on može da uloži neko vreme da prouči taj jedan program, dok korisnik treba da prouči sve programe, što je naravno nemoguće.

Meni je tu pala na pamet jedna ideja da se formira neka baza podataka o tome koje optimizacije prijaju kom programu. Npr, ja proučim (ili možda još bolje dođem do toga prostim isprobavanjem) OpenOffice, neko drugi GIMP, treći KDE, i onda bi svi imali na raspolaganju sve optimizacije. A kad malo bolje razmislim, zašto ne bi developeri odali tajne i na sajtu svog programa objavlili i preporuku o optimizacijama?

Citat:
Većina "starih" korisnika na Gentoo forumima, koliko sam ja uspio da ispratim (i koliko se uopšte smije generalizovati) danas vozi mašine koje imaju veoma "pitome" GCC parametre. -O2 (i -Os) je veoma često sretan opšti nivo optimizacije. Svako ima neki svoj set parametara (iskopiran ili napravljen poslije čitanja GCC dokumentacije) koji vozi, ali ja i dalje mislim da je trend u zajednici mnogo manje agresivno optimiziranje na taj način. Cijela zajednica je pomalo pod stigmom zbog ekipe koja se loži na te optimizacije (otud i posprdni termin "ricer"-i), ja mislim da danas sve manje ima razloga zato.

Slažem se da postoje neke strasti koje stvaraju probleme samoj osobi i drugima. A tzv. agresivne optimizacije po mojim iskustvima ne dovode do problema kao što to neki ljudi opisuju, bolje reći nikad nisam imao ni jedan jedini problem zbog toga. Samo ja se držim stabilne grane. Testing je verovatno nešto drugo.

Citat:
vladared: He he he...
Nisam ni mislio da treba zbog toga nabaviti Gentoo... Ali jedan od pluseva mu je definitivno... Elem, 100% se slažem sa mojim predhodnikom!!!! Ovde je povedena priča o tome koji je najbrži linux samo zato što sam video da na forumu malo malo pa iskoči tema ovog tipa a nige ništa relevantno. Naleteo sam na info i samo sam stavio ljudima na uvid.

Ja mislim da je dobro da tako nešto postoji da bi ljudi imali neku orijentaciju.
 
Odgovor na temu

bags

Član broj: 10072
Poruke: 715
*.12.15.tuwien.teleweb.at.



+2 Profil

icon Re: Najbrzi linux je01.06.2006. u 22:15 - pre 218 meseci
Ubuntu 6.06 se dize na mojoj kanti od laptopa sa 512 rama i celeronu na 2 ghz za 45 sekundi bez ikakvih dodatnih podesavanja ,jedino sto sam mu izgasio bluetooth i izgasio par gluposti u bootmanageru (koji dolazi uz automatix).


Free advice is seldom cheap.
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: Najbrzi linux je01.06.2006. u 22:53 - pre 218 meseci
Citat:
bags: Ubuntu 6.06 se dize na mojoj kanti od laptopa sa 512 rama i celeronu na 2 ghz za 45 sekundi bez ikakvih dodatnih podesavanja ,jedino sto sam mu izgasio bluetooth i izgasio par gluposti u bootmanageru (koji dolazi uz automatix).


ja mislim datu nema govora o brzini dizanja, nego o brzini rada. Moj slackware se pali oko 2minuta.. tokom ukljucivanja, kaci se na net, updejtuje sat sa ntp servera, .. itd.. ako bi iz inita izvadio sve stvari koje nisu nuzne za rad kompjutera.. dosao bi i sa slackwareom ispod 45s,a mozda i dosta manje (nikad nisam ni probavao, kompjuter mi se pali sam u vreme kad sam u skoli, takod a i ne primecujem, iako bi se palio po pola sata)

inace, i na slacku, izmedju binarnih programa i iskompajliranih na mom boxu, razlika je stvarno minimalna u brzini (citaj: ne primecuje se)
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Najbrzi linux je02.06.2006. u 01:24 - pre 218 meseci
U, pa zar ima toliko da se prica?

LFS ili Gentoo ce ipak biti nesto brzi od svega ostalog kad se iskompajliraju kako treba, ali razlika u radu (na desktopu ili serveru) tesko da ce biti primetna. A brzina butovanja, pa sta je to, to je irelevantno. :(
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
216.58.96.*



Profil

icon Re: Najbrzi linux je02.06.2006. u 02:17 - pre 218 meseci
Citat:
Marko_R: Ne ulazeći u to da li je praktično ili ne, napomenuo bih samo da postoji način da se ovo izvede preko fajla /etc/portage/bashrc i on je opisan u ovoj diskusiji. Ukratko, moguće je definisati C/CXX/LD flegove kako pojedinačno za svaki paket, tako i po kategorijama.


Ima tu još jedna mogućnost, da se iskoristi računar da se optimalni set GCC parametara traži za svaki paket. Koga je volja da pročita nešto na tu temu, ključna riječ za pretragu je "Acovea", a stranica je:
http://www.coyotegulch.com/products/acovea/index.html

Broj paketa na mašini moje kćeri, modularni KDE ali monolitni XOrg, je 790 (bez ¨sloted¨ ). I to nema baš koješta, mašina je poprilično "obična". Koliko ih ima na mojoj mašini, bolje da ne kažem... ;). A što će da se desi kad pređem na modularni XOrg, ne smijem ni da pomislim.

Broj paketa raste, što je za Gentoo dobra stvar. Što je više iscjepkano, to manje koda treba da se prevede kad ekipa popravlja bube.

Citat:
Marko_R: Pa da, sigurno da taj koji ga je pisao najbolje zna koje mu optimizacije prijaju, a i on može da uloži neko vreme da prouči taj jedan program, dok korisnik treba da prouči sve programe, što je naravno nemoguće.


Hm, ovdje je moja priča bila nedovoljno precizna, strah me da smo se loše razumjeli. Debian-ove GCC parametre za njihove pakete definišu ljudi koji održavaju te pakete NA DEBIANU (debian devs).

Većina paketa ima default GCC parametre, ko hoće da proba neka skine tarball, makne promjenjive za GCC iz okruženja i pokrene ./configure. Biće iznenađenja, sjećam se da sam negdje čitao da neki od multimedija paketa kao default gcc parametre vozi "-O4"[sic!].

Citat:
Marko_R: Meni je tu pala na pamet jedna ideja da se formira neka baza podataka o tome koje optimizacije prijaju kom programu.


Tu će ti Debian ekipa reć' da takva baza već postoji, razbacana po *.deb fajlovima. :)

Citat:
Marko_R: A tzv. agresivne optimizacije po mojim iskustvima ne dovode do problema kao što to neki ljudi opisuju, bolje reći nikad nisam imao ni jedan jedini problem zbog toga. Samo ja se držim stabilne grane. Testing je verovatno nešto drugo.


Ta iskustva su vjerovatno veoma individualna stvar, meni je prva mašina koja je podignuta na Gentoo bila PIII 800 na Asus CUSL2 ploči. E, na Gentoo 1.2 nije bilo trika da vozim "-O3" ni u jednoj kombinaciji, a ne da sam probao i postepeno obarao parametre u koje se N ljudi ¨klelo¨ da ne prave nikakve probleme... I GCC i ja smo se družili mnogo prije Gentoo-a, da se razumijemo.

Sad sam na amd64, a tu ima još podosta paketa koji se vode samo kao "nestabilni". Poodavno su mi mašine ili na -O2 ili na -Os (ako je memorija malena ili "embedded" project), odavno se ne igram sa performansama. Čemu, kad mi čak ni procesori nijesu overclock-ovani? Ko voli, široko mu polje.

Ljepota Gentoo je što je fleksibilan da trpi i mene i "ricere" i ostavlja nam slobodu da tretiramo distribuciju kako je već nama ćeif, što se ja pitam.

Gentoo jeste optimizovan. USE parametri i činjenica da se pusti da automake odradi svoj posao daju optimizovan (u smislu, nije prevedena podrška za biblioteke koje se ne koriste) sistem. Sad, i druge distribucije kod kojih mogu da se prevedu paketi to isto mogu da oposle, zbora tu nema. Tom logikom kad se krene, nema, vala, jedne Linux distribucije na kojoj ne mogu da se izvedu stvari koje mogu na nekom drugoj distribuciji, zar ne?

Samo je pitanje koliko truda treba da se za to uloži i koliko često se to radi sa tom distribucijom, te kolika je vjerovatnoća da će Google iščupati pomoć ako se naleti na probleme.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Najbrzi linux je02.06.2006. u 11:01 - pre 218 meseci
@Apatrid: 790 paketa?!
Code:
damir@phoenix:~$ ls /var/log/packages/ | wc -l
308
damir@phoenix:~$

A koristim checkinstall za svaki paket, da ne bude zabune.
JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Najbrzi linux je02.06.2006. u 12:08 - pre 218 meseci
I to na kcerkinom kompjuteru :)
Kako ja da provjerim koliko imam paketa instalirano? Ovo sto je gore naveo VRider nema kod mene, a u world fajlu ima 80-ak programa.
Inace po sjecanju prilikom prelaska na gcc 3.4.6 imam negdje oko 400-500 paketa...
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: Najbrzi linux je02.06.2006. u 12:43 - pre 218 meseci
probaj ovo isto samo sa /usr/portage/
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.verat.net.



+1365 Profil

icon Re: Najbrzi linux je02.06.2006. u 13:04 - pre 218 meseci
Ma ne moze tako.... odkud ti to? Ili sam ja nesto pogresno razumio.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Najbrzi linux je02.06.2006. u 13:57 - pre 218 meseci
Citat:
Apatrid: Tu će ti Debian ekipa reć' da takva baza već postoji, razbacana po *.deb fajlovima. :)

Kako se ta informacija može pročitati iz .deb fajla?
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Najbrzi linux je02.06.2006. u 14:09 - pre 218 meseci
Citat:
Apatrid: Ima tu još jedna mogućnost, da se iskoristi računar da se optimalni set GCC parametara traži za svaki paket. Koga je volja da pročita nešto na tu temu, ključna riječ za pretragu je "Acovea", a stranica je:
http://www.coyotegulch.com/products/acovea/index.html

Interesantno, možda ću morati sam sebe da poreknem, jer mi acovea puca u zadnjem testu (treebench). Probao sam i sa konzervativnim optimizacijama i opet je isto, tako da ne znam da li je do toga. Našao sam isti problem preko google-a, ali nema odgovora.

Dobijem ovako nešto dvadesetak puta:

Code:
*** glibc detected *** double free or corruption (fasttop): 0x0804bdd0 ***

RUN FAILED:
gcc -lrt -lm -std=gnu99 -O1 -march=athlon-xp -o ACOVEA754C9910 -fno-defer-pop -fno-guess-branch-probability -fno-loop-optimize -fno-crossjumping -foptimize-sibling-calls -fcse-skip-blocks -frerun-cse-after-loop -fforce-mem -fschedule-insns2 -fregmove -freorder-blocks -fsched-spec -freorder-functions -falign-loops -falign-labels -funit-at-a-time -frename-registers -ffloat-store -fprefetch-loop-arrays -freduce-all-givs -fno-inline -fpeel-loops -fnew-ra -funswitch-loops -fbranch-target-load-optimize -mieee-fp -mno-push-args -maccumulate-outgoing-args -funsafe-math-optimizations -fno-trapping-math -fno-signaling-nans -finline-limit=500 /usr/share/acovea/benchmarks/treebench.c

i onda na kraju "Segmentation fault".
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: Najbrzi linux je03.06.2006. u 02:57 - pre 218 meseci
Citat:
Tyler Durden: I to na kcerkinom kompjuteru :)
Kako ja da provjerim koliko imam paketa instalirano? Ovo sto je gore naveo VRider nema kod mene, a u world fajlu ima 80-ak programa.
Inace po sjecanju prilikom prelaska na gcc 3.4.6 imam negdje oko 400-500 paketa...


Za Gentoo:

$ ls -d /var/db/pkg/*/* | wc -l

int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
216.58.96.*



Profil

icon Re: Najbrzi linux je03.06.2006. u 03:23 - pre 218 meseci
Ja za takve stvari koristim:
Code:
emerge -pv depclean


Mnogo sporije od random-ovog one-liner-a, ali mnogo detaljniji izvještaj na dnu. A i ostatak što depclean ispiše me interesuje, tako da mu to dođe o jednom trošku...


 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
216.58.96.*



Profil

icon Re: Najbrzi linux je03.06.2006. u 03:43 - pre 218 meseci
Citat:
VRider: @Apatrid: 790 paketa?!


Modularni kde (ali kde-meta, dakle sve instalirano), gimp, kb3, tellico, amarok, svi multimedija USE flagovi uključeni, svi fontovi, gomila theme paketa (šareno, volim te šareno) ... koristi evolution i (još uvijek) firefox... gomila (linux) igrica, xsane/kooka, podrška za kameru, cups, qcomic, open-office, screen, gvim...

Tinejdžerska mašina. Mada dalo bi se to ošišati, sad kad gledam ovar world file...
 
Odgovor na temu

Apatrid
Ottawa, ON

Član broj: 34944
Poruke: 471
216.58.96.*



Profil

icon Re: Najbrzi linux je03.06.2006. u 04:45 - pre 218 meseci
Citat:
Marko_R: Kako se ta informacija može pročitati iz .deb fajla?


:)))

A nikako, kad im je to binarna arhiva. Glupih lupost, da prostiš. Ta informacija im je u nekim drugim fajlovima, dok apt-get može da je povuče.
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Najbrzi linux je03.06.2006. u 11:04 - pre 218 meseci
Citat:
Apatrid: :)))

A nikako, kad im je to binarna arhiva. Glupih lupost, da prostiš. Ta informacija im je u nekim drugim fajlovima, dok apt-get može da je povuče.

Slack za svaki paket ima u source direktorijumu .SlackBuild skriptu u kojoj se nalaze i optimizacije, ali su vrlo konzervativne. Možete pogledati na ftp://ftp.slackware.at/slackware-10.2/source
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
194.106.169.*



+1365 Profil

icon Re: Najbrzi linux je03.06.2006. u 15:03 - pre 218 meseci
Citat:
random: Za Gentoo:

$ ls -d /var/db/pkg/*/* | wc -l


565 paketa. Vise nego sto sam mislio. Pretpostavljam da se to povecalo nakon sto sam presao na modularni X, mada nisam sve instalirao. Takodje i KDE je prilicno minimalno instaliran jer koristim FB.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: Najbrzi linux je03.06.2006. u 18:11 - pre 218 meseci
A kako se instalira modularni X i čemu to služi?
 
Odgovor na temu

niceness
Novi Sad

Član broj: 93992
Poruke: 993



+22 Profil

icon Re: Najbrzi linux je03.06.2006. u 18:22 - pre 218 meseci
Pogledaj http://www.gentoo.org/proj/en/desktop/x/x11/modular-x-howto.xml i http://gentoo-wiki.com/HOWTO_Modular_Xorg
pa ce ti sve biti jasno.
btw,
Code:
ls -d /var/db/pkg/*/* | wc -l

404.
 
Odgovor na temu

VRider
Marković Damir
(BGD/SD Karaburma)/Pirot

Član broj: 1510
Poruke: 4132
*.maksnet.net.

Jabber: damirm | gmail | com
ICQ: 134002435


+13 Profil

icon Re: Najbrzi linux je06.06.2006. u 01:25 - pre 217 meseci
Malko sam pocistio.
Code:
damir@phoenix:~$ ls /var/log/packages | wc -l
300
damir@phoenix:~$

JaFreelancer.com
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Najbrzi linux je

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 10618 | Odgovora: 43 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.