Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

gcc instalacija?

[es] :: Linux :: gcc instalacija?

[ Pregleda: 3189 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladoboss
Vlado Stefanov
trade executive
Makedonija

Član broj: 6812
Poruke: 23
62.220.221.*



Profil

icon gcc instalacija?13.12.2002. u 14:04 - pre 259 meseci
Imam dva pitanja:
1. Kako da uradim upgrade gcc-a na mom RedHat 7.3 Linuxu. Skinuo san GCC3.2 u tar.gz formatu ali uputstva nisu bas jasna tako da necu da riskiran da zajebem ceo sistem. Ako neko zna neka napise malo detalnije.
2. Drugo pitanje je povezano sa prvim jer ne mogu da instaliram Mplayer sa ovim gcc-2.96 koji stoji na RedHatu. A kad instaliram na Mandrake 9.0 ne mogu da ga podignem u X-modu . Treba mi uputstvo za instalaciju za podrsku GUI-a i kasnije pokretanje istog sa GUI suportom.
Hvala.
 
Odgovor na temu

mucky
Aleksandar Mastilović
Freelancer
Novi Sad - Srbija

Član broj: 237
Poruke: 412
*.telekom.yu



+1 Profil

icon Re: gcc instalacija?14.12.2002. u 08:33 - pre 259 meseci
1. Ja sam zbog istog problema (mplayer upozorava da kompajliranje sa gcc
2.95 moze prouzrokovati nepoznate lose posledice) instalirao gcc 3.2. Cela
poenta je u ./configure --prefix install_direktorijum (naravno, moras pogledati
kako taj switch *stvarno* izgleda, sve pise u INSTALL. Sa time odredjujes gde
ces instalirati novi gcc! Jedini problem je sto me mrzelo da duze od pola sata
trazim gde RedHat instalira gcc po default-u, pa sam novi gcc roknuo u
/usr/local/gcc3.2 i samo napravio link u /usr/bin ka novom gcc-u... I kompajler
radi (skoro) kao savrsen!
2. mplayer mozes iskompajlirati i sa starim kompajlerom, pogledaj u README ili
INSTALL fajlu kako (nesto tipa ./configure --no-compiler-check) ali da bi GUI
proradio prvo treba da skines sa neta i instaliras neki od skinova, i da mplayer
pokrenes sa gmplayer i trebalo bi da radi... Naici ces i na zezanje
sa fontovima kada budes hteo i prevod u filmu, ali sve to pise u dokumentaciji...
 
Odgovor na temu

vladoboss
Vlado Stefanov
trade executive
Makedonija

Član broj: 6812
Poruke: 23
*.unet.com.mk



Profil

icon Re: gcc instalacija?15.12.2002. u 13:32 - pre 259 meseci
A dali treba da posle toga obrisem stari gcc, jer kako ce onda sistem znati koji od njih da koristi? Ako ima nacin da se postavi novi gcc kao difoltni reci, ako ne, mislim da moram obrisati stari, jer ce on opet koristiti 2.96.
 
Odgovor na temu

mucky
Aleksandar Mastilović
Freelancer
Novi Sad - Srbija

Član broj: 237
Poruke: 412
*.telekom.yu



+1 Profil

icon Re: gcc instalacija?16.12.2002. u 14:21 - pre 259 meseci
Pa ja nisam obrisao stari gcc, u stvari samo sam obrisao /usr/bin/gcc i namestio
umesto njega link istog tog imena ka gcc-u u mom instalacionom direktorijumu
i radi.
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beotel.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: gcc instalacija?16.12.2002. u 18:08 - pre 259 meseci
Pogrešno!!!

Potpuno pogrešno!

Ako već ne umete da instalirate GCC kako treba, onda pronađite odgovarajući RPM paket za vašu distribuciju -- paket koji su napravili profesionalci.

Način koji ste koristili samo poziva na greške u prevođenju programa! Najverovatnije se vaši include fajlovi neće pozvati kada je to potrebno, ili će nastati neki drugi problemi.

U svakom slučaju, bar nemojte prebacivati gcc binary (jer može koristiti argv[0] za ostale ,,default'' putanje), već dodajte jednostavno novu putanju ispred svih ostalih u PATH promenljivu okruženja:

export PATH=/usr/local/gcc3.2/bin:$PATH

Takože može biti poželjno da izmenite i INCLUDES putanje, LD_* itd.

Nadam se da niste uvređeni, ali ovakve brlje su ono poslednje što treba raditi. Ako se već odlučite za to, pa nemojte se usuditi ni da se žalite na probleme.

Pozdrav


Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

mucky
Aleksandar Mastilović
Freelancer
Novi Sad - Srbija

Član broj: 237
Poruke: 412
*.telekom.yu



+1 Profil

icon Re: gcc instalacija?17.12.2002. u 16:08 - pre 259 meseci
Ja se ne ljutim, ali ne vidim zasto koristis takav ton...
Ali pretpostavljam da ti znas kako saznati gde se moze naci RPM paket gcc-a
koji su napravili profesionalci za nase distribucije, ili kako saznati gde je on
po default-u instaliran, ali neces da nam kazes :)

Uopste, zivo me interesuje kako da saznam gde mi je sta instalirano,
jer sta god hocu da upgrade-ujem ne znam GDE da upgrade-ujem?
Koristim RedHat ali na njihovom sajtu nista covek ne moze saznati...
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.dial.InfoSky.Net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: gcc instalacija?17.12.2002. u 16:29 - pre 259 meseci
Ne koristim RedHat (poslednja verzija koju sam koristio je 5.0), ali čini mi se da se način instalacije nalazi u tvom trenutnom GCC RPM paketu.

Kako ne koristim RPM baziranu distribuciju, ne znam sintaksu za komandu ,,rpm'', ali možda i ona može da ti da neke podatke o tome gde se šta instalira.

Ako ne, onda pronađi CD sa izvornim kodom tog paketa (ili potraži na RedHat-ovom FTP-u, rsync-u ili CVS-u ako imaju), i zaviri u .spec fajl.
U njemu bi se morale nalaziti naredbe koje se pokreću pri instalaciji, i tada ćeš videti sve što ti treba.

Čak, tu ćeš sigurno naći i naredbe kojima se kompajlira ceo paket, pa ih samo iskoristi i prilagodi novoj verziji GCC-a, i pokreni ,,rebuild'' (kako god da se on radi za RPM pakete).

Ukoliko ti je ovo suviše složeno, a želiš da menjaš svakakve sistemske komponente, neka ,,jednostavnija'' distribucija može biti od pomoći: Slackware. Međutim, sa njom gubiš one pogodnosti koje imaš sa RedHat-om, i tako u krug.

Opet, ističem da sam samo naglasio da je ono pogrešno, i da ne valja tako raditi. Ima toliko detalja koje treba saznati o konkretnom sistemu! (Ja se, npr., ne bih usudio na RedHat-u koji ne poznajem da tako olako zamenim gcc -- dodavanje gcc-a pored u drugi direktorijum nije problem)

Znači, na RedHat-u je najbolje napraviti novi paket pomoću izmenjenih .spec fajlova (i šta još da treba). A ako vi, kao RedHat korisnici, ne znate gde da ih nađete, verujte mi da ne znam ni ja! Probajte da ih ,,ukradete'' iz neke novije distribucije, ili sa gcc.gnu.org. Zaista ne znam gde bih ih još tražio.

Toliko

PS. Sajt redhat.com je sigurno jedna stranica koja predstavlja veliku reklamu. Na njoj se sigurno ne može mnogo pronaći, a najbolje adrese su one koje imaju u sebi ftp, ili sources.redhat.com i slične.
Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

vladoboss
Vlado Stefanov
trade executive
Makedonija

Član broj: 6812
Poruke: 23
62.220.221.*



Profil

icon Re: gcc instalacija?18.12.2002. u 07:49 - pre 259 meseci
Ma resio sam problem. Instalirao sam RedHat 8.0 sa gcc 3.2 i sve je ok. I MPlayer sam stavio sa sve GUI-em i fontovima, radi kao podmazan (ne koristite iso-85..-2 fontove, ne raspoznaju neka slova vec cp1250 arial). Sto se tice mucky-jevog pitanja, kao naci gde je sta instalirano koristi komandu:
"whereis ime rpm paketa" ili samo programa. Da proveris dali je instaliran program ili doznas celu verziju sa brojkama da bi postavio prvu komadu koristi "rpm -q ime programa."
Isto sam konsultovao jednog HAKERA u vezi gcc-a i on mi je rekao da nikako ne koristim taj gcc jer dolazi direktno sa GNU-a , dok sve disrtibucije Linuxa uzmu taj gcc pa ga onda prekompajliraju za njihove potrebe tako da nije bas kompatibilan sa tim verzijama, odnosno mozda ce raditi a mozda...
Inace i mene zivo zanima gde naci gcc u rpm formatu.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

elitefan
Frankfurt/M

Član broj: 4010
Poruke: 135
145.253.135.*



+1 Profil

icon Re: gcc instalacija?18.12.2002. u 09:12 - pre 259 meseci
http://rpmfind.net/linux/rpm2html/search.php?query=gcc


Odkud znam šta mislim dok ne čujem šta sam rekao!
 
Odgovor na temu

twix
NYC

Član broj: 1779
Poruke: 272
*.cac.sezampro.yu

Sajt: www.twixbox.net


Profil

icon Re: gcc instalacija?31.12.2002. u 22:44 - pre 259 meseci
Ja kod sebe imam RH 8.0 i uz njega sam dobio gcc 3.2 vec pomenuti, medjutim zbog nekih drajvera starih ..morao sam da stavim gcc 2.95.3 koji se po mom misljenju najbolje pokazao ... nisam brisao stariju verziju (verovatno da je to greska) ..ali meni sistem radi sasvim ok, ...bez ikakvih promena ..

pokusajte recimo da kompajlirate mozilu 1.2 cini mi se (najnovija verzija u svakom slucaju) ... pa kad pocne da kolje ... najbolje je prosao 2.95.3 ... mozda ce neko reci da lupam, ali to je recimo moje neko iskustvo sa gcc-om ;)

poZz ... e da, srecna Vam Nova godina narode :)
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.dial.InfoSky.Net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: gcc instalacija?03.01.2003. u 20:17 - pre 259 meseci
Citat:
vladoboss:
Isto sam konsultovao jednog HAKERA u vezi gcc-a i on mi je rekao da nikako ne koristim taj gcc jer dolazi direktno sa GNU-a , dok sve disrtibucije Linuxa uzmu taj gcc pa ga onda prekompajliraju za njihove potrebe tako da nije bas kompatibilan sa tim verzijama, odnosno mozda ce raditi a mozda...
Pozdrav


Šta god da si čuo, ili ti je pogrešno rečeno, ili si pogrešno razumeo. U svakom slučaju, GCC (što označava GNU Compiler Collection) dolazi direktno od/iz/sa GNU-a.

Postupak ,,prekompajliranja za njihove potrebe'' je postupak ,,prekompajliranja za njihove procesore'' i time se nikakva ,,nekompatibilnost'' ne dodaje, osim što nećeš moći da kompajliraš programe pomoću tih verzija za HP PA-RISC procesore... Strašno, zar ne???

U jednom trenutku (grana 2.95.2) znam da je postojao bar jedan ,,fork'' GCC-a koji su većinom koristile distribucije: Pentium GCC. A kod je bio samo malo više optimizovan za naše nam računare.

PS. HA-KER je srpska složenica nastala iz HA (podsmeh) i KER (džukac); zato, pozdravi HAKERA

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

twix
NYC

Član broj: 1779
Poruke: 272
*.cac.sezampro.yu

Sajt: www.twixbox.net


Profil

icon Re: gcc instalacija?05.01.2003. u 15:52 - pre 259 meseci
Samo da kazem da sam zeznuo sistem jer sam stavio sa gcc 3.2 na 2.95.3 ... tako da sam ponovo vratio na staro ... toliko o eXperimentisanju :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: gcc instalacija?

[ Pregleda: 3189 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.