Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako da izracunam kolika se toplota oslobodila u grijacu?

[es] :: Fizika :: Kako da izracunam kolika se toplota oslobodila u grijacu?

[ Pregleda: 4869 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Liquid_Snake




Profil

icon Kako da izracunam kolika se toplota oslobodila u grijacu?30.04.2006. u 11:01 - pre 218 meseci
Zdravo!
Kako mogu da izracunam kolika se toplota razvila na grijacu pri prolaskom struje? Ja sam mislio koristiti sledece:

Qs=R*I^2*t - toplotna energija el. struje,
Q=c*m*delta t,

Qs=Q pa slijedi da je delta t=R*I^2*t/(m*c),

Da li mogu ovu jednacinu koristiti ili moram uzeti o obzir stepen iskoristenja? Koliko on otprilike iznosi i kolika je spec. toplotni kapacitet volframa i bakra?

Pozdrav Miroslav!
 
Odgovor na temu

kurtkobejn

Član broj: 89514
Poruke: 29
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Kako da izracunam kolika se toplota oslobodila u grijacu?01.05.2006. u 22:20 - pre 218 meseci
trebao si napisati zadatak jer naprimejr ja u svim ovim zvjezdicama i brojevima ništa ne razumijem:)
a koliko ja znam da je mc(delta)t=UIt
 
Odgovor na temu

Petar
Gajic Petar
Republika Srpska

Član broj: 1661
Poruke: 74
81.93.72.*



Profil

icon Re: Kako da izracunam kolika se toplota oslobodila u grijacu?01.05.2006. u 22:37 - pre 218 meseci
Pa recimo: Grijalica uzima snagu iz mreze koja iznosi 2,2 kW, tacnije 220V*10A. Dio sange koja se koristi u grijanju iznosi 75% od ukupne snage. kolika se toplote razvija na grijalici ako je ona teska 100g i da je njen otpor 2 oma i ako grijalica radi radi 10s?

Drugi primjer. Transformator za zavarivanje ima snagu od 2kVA i na izlazu daje struju jacine 100A. Koliko vremena treba da bi se poceo topiti 100g aluminijuma i otpora 0,5oma, ako se zna da je specificni toplotni kapacitet aluminijuma 680J/kg*K?

Je l` ti sda jasno zasto mi trebaju te formule? Bas za moju grijalicu i trafo za zavarivanje,jer sam sastavio zadatke.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Kako da izracunam kolika se toplota oslobodila u grijacu?

[ Pregleda: 4869 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.