Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Racunanje rastojanja izmedju dve tacke

[es] :: GPS :: Racunanje rastojanja izmedju dve tacke

[ Pregleda: 16762 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

batalule

Član broj: 39086
Poruke: 105
*.magnetplus.net.



Profil

icon Racunanje rastojanja izmedju dve tacke23.03.2006. u 22:09 - pre 219 meseci
Interesuje me kako da izracunam rastojanje izmedju dve tacke ciju poziciju odredjujem GPS-om. Npr. izmerim tacku1 i dobijem longitudu i latitudu i onda izmerim poziciju tacke2 i dobijem long i lat za nju - kako da izracunam rastojanje izmedju ove dve tacke? Kako izgleda matematika? Koliko je precizna ova racunica? U principu, ideja je da po dobijanju GPS podataka racunam rastojanje izmedju prethodne i trenutne pozicije i da ta rastojanja kumulativno sabiram kako bih na kraju nekog perioda imao ukupno predjeni put. Koliko je ovakav koncept precizan u odnosu na realno predjeno rastojanje?
Pozdrav
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.ftn.ns.ac.yu.



+54 Profil

icon Re: Racunanje rastojanja izmedju dve tacke24.03.2006. u 16:42 - pre 219 meseci
Naravno da može, samo računica nije baš sasvim jednostavna, jer se radi o sfernoj trigonometriji. Mada bi svi GPS prijemnici trebali da ti daju i ovu informaciju. Za grubu računicu uzmi poluprečnik Zemlje (kao sfere) 6377km. Verovatno i na netu ima da se nađu programčići koji bi ti sračunali ovo.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Racunanje rastojanja izmedju dve tacke25.03.2006. u 20:32 - pre 219 meseci
Racun mozes da pojednostavis ako prebacis GPS na metricke jedinice (UTM). Tada ti on daje koordinate u metrima u odnosu na neku referentnu tacku, tako da se racun svodi na osnovnu trigonometriju.

Ovo moze da ti radi posao ako se kreces po terenu koji se nalazi u istoj UTM zonu, te se povrsina moze gledati kao ravna ploca. Nase topografske karte imaju pored uglovnih i metricke koordinate (u stvari su one glavne), pa isti princip mozes da primenis na podatke iz GPS-a.

 
Odgovor na temu

DjordjeGeo
Novi Sad

Član broj: 66729
Poruke: 47
213.244.208.*



+3 Profil

icon Re: Racunanje rastojanja izmedju dve tacke17.05.2006. u 21:16 - pre 218 meseci
ovaj prvi nema pojma, samo se pravi pametan...
ovaj drugi ti je rekao pravu stvar... zna znanje
ima programa za to, evo jednostavno, udjes u AutoCAD ukucas point i kucas koordinate tacke, jedne, pa druge, iz menija tools izaberi inquiry zatim distance i dobices duzinu...
ima varijanta sa digitronom, oduzmes koordinatu x jedne tacke od x koordinate druge tacke, pa isto to sa y koordinatom, kada dobijes tako dve koordinatne razlike svaku od njih podigni na kvadrat zatim ih saberi i izvadi koren iz toga, metod je apsolutno pouzdan i apsolutno tacan, stim da tacnost zavisi od tacnosti dobijanja koordinata tacaka gps-om znacu matematicki deo je apsolutno tacan , ali gresku pri merenju pravi sam uredjaj...
naravno moras prvo da prebacis uredjaj u utm, kako ti je vec rekao broker, moze i sa longitudom i latitudom, ali je malo slozenija racunica...
pozdrav
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.ns.ac.yu.



+54 Profil

icon Re: Racunanje rastojanja izmedju dve tacke18.05.2006. u 11:46 - pre 218 meseci
Ovaj treći se frlja i pravi se da zna, a verovatno misli da je Zemlja ravna ploča. Voleo bi da mi kaže koliko je dužina jednog stepena, minute ili sekunde (geografske koordinate su u stepenima, minutama i sekundama, zar ne?).
Naravno da postoji mogućnost računanja u projekciji, kao što je naveo Broker, ali to važi unutar jedne zone.
I dalje stoji činjenica da je Zemlja u obliku nepravilnog elipsoida i da, kada računaš po pravilima ravanske trigonometrije, praviš manje ili veće greške. Primenom sferne trigonometrije se greške još više smanjuju, ali je nemoguće apsolutno tačno dobiti rastojanje računanjem, jer je Zemlja nepravilnog oblika, dakle ne odgovara ni sferi ni elipsoidu u potpunosti.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Racunanje rastojanja izmedju dve tacke18.05.2006. u 13:34 - pre 218 meseci
S obzirom da covek govorio o pozicijama koje sam izmeri GPS-om, podrazumeva se da su te tacke u istoj zoni i da ce metricki sistem tu odlicno da posluzi (za to je i namenjen).

Evo jedna lokacija gde je objasnjen proracun rastojanja na osnovu uglovnih koordinata:
http://www.mathforum.com/library/drmath/view/51711.html

Kada se govori o racunanju rastojanja na osnovu uglovnih koordinata, to je podrazumevano netacno, jer se korsiti matematicki model oblika Zemlje koji je priblizan ali ne odgovara stvarima u prirodi.

Koga tema vise interesuje moze taj sajt da pretrazi posto ima dosta clanaka na temu geografskih koordinata i raznih izracunavanja.

[Ovu poruku je menjao broker dana 18.05.2006. u 20:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DjordjeGeo
Novi Sad

Član broj: 66729
Poruke: 47
213.244.208.*



+3 Profil

icon Re: Racunanje rastojanja izmedju dve tacke18.05.2006. u 17:56 - pre 218 meseci
zapravo zemla je oblika geoida, a iz razloga matematicke sefinisanosti, ovaj oblik se aproksimira na obrtni elipsoid...
sto se tice racunice, ona je iz prvog razreda srednje geodetske skole, posto sam u medjuvremenu zavrsuo i fakultet... veruj mi to je nacin za racunanje.
nema uglova UTM UTM UTM... koordinate se dobijaju izrazene u metrima, gaus-krigerova projekcija, proracun se radi u trigonometrijskom obrascu br 8, izvodi se obicnim digitronom i traje dva minuta
ali ako zelis da budes najpametniji ja nemam nista protiv... hvali se koliko hoces

a da i ovo sto je broker napisao je tacno...
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.ns.ac.yu.



+54 Profil

icon Re: Racunanje rastojanja izmedju dve tacke19.05.2006. u 12:31 - pre 218 meseci
Da ne bi ispalo lično dopisivanje, ali ipak nisam mogao da oćutim neke kvalifikacije.
Vidiš DjordjeGeo, mi smo zapravo kolege po struci. Ja sam završio taj fakultet pre jedno 15 godina, a u međuvremenu i magistrirao, što za ovu priču nije presudno.
Trebao si pročitati pitanje, i ja sam dao odgovor na pitanje čoveku, kad je hteo da sračuna rastojanje iz koordinata koje pročita sa GPS-a, znači u obliku g. širine i g. dužine. Broker je dao praktičnije rešenje, koje se u većini slučajeva može primeniti, kada su tačke relativno blizu jedna drugoj, ali daje velike greške kada su tačke na npr. različitim kontinentima, što opet verovatno nije pitao batatule. Možda on tada nije ni znao da pojedini GPS prijemnici mogu prikazivati i koordinate u nekoj projekciji, kao što je UTM. Dakle na početku priče su koordinate bile dužina i širina, a ne X i Y. U nižoj geodeziji se radi jednostavnijih računanja, geoid aproksimira cilindrom, koji se razvija u ravan, pa u toj projekciji (recimo Gaus-Krigerovoj) se dalje vrše računanja u ravni, odnosno imamo pravougle koordinate X i Y. Iako ti tako u svom poslu računaš dužine, ne znači da su one apsolutno tačne, kao što si napisao, nego su njihove deformacije manje od 1dm/km, što je za tvoje primene više nego dovoljno.
Ja ovaj forum shvatam kao mesto gde se mogu razmeniti iskustva i ne treba da budu tonovi u smislu, ovaj nema pojma. Pogotovo, kada iza toga slede neke stvari koje važe samo u određenim situacijama, a to nije naznačeno.
I na kraju, kad smo zaglibili oko teorije, da se vratimo na praktična rešena. Kao što sam u prvom odgovoru rekao, pretpostavljam da većina GPS prijemnika ima mogućnost beleženja tačaka duž pređenog puta, pa praktično imamo niz kratkih dužina i njihova suma predstavlja pređeni put, kao što je batatule i sam predložio. Garmin koji ja koristim ima tu mogućnost i mogu da pročitam pređeni put. Takođe, kada sa neke tačke pozovem navođenje na neku drugu tačku, dobijem pravac i udaljenost do tražene tačke.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Racunanje rastojanja izmedju dve tacke19.05.2006. u 17:37 - pre 218 meseci
batatule je svoje pitao i odmaglio tako da ne znamo za sta mu tacno treba racun, ali pretpostavljam da podatke negde belezi (vise tacaka) pa mu kasnije treba da racuna rastojanja, inace bi verovatno i sam prosto pogledao na GPS-u rastojanje izmedju dve tacke koje su mu interesantne.
 
Odgovor na temu

DjordjeGeo
Novi Sad

Član broj: 66729
Poruke: 47
213.244.208.*



+3 Profil

icon Re: Racunanje rastojanja izmedju dve tacke21.05.2006. u 13:17 - pre 218 meseci
e pa kolega sad je vec stvar mnogo pojasnjena, stim da ja nisam inststirao na tome da je duzina apsolutno tacna, u smislu tacnosti koordinata... vec samog racuna... koji
je prost... sto se tice razlicitih kontinenata, s sam se u objasnjavanju ipak fokusirao na ovo malo drzave, predpostavljajuci da je to ono sto coveka zanima, ok mozda je putovao tamo daleko pa snimao neke tacke...nebitno
koliko ja znam svaki prijemnik ima utm, pa sam smatrao da je coveku najjednostavnije da tako izracuna, a ti u odgovoru si bio malo skrt na informacijama, cisto
sumnjam da bi na osnovu onoga nesto uradio, ali dobro...
mada deluje da njega ovo stvarno ni neinteresuje bas tako mnogo
nema zle krvi kolega , nisam imao losu nameru...
pozdrav
 
Odgovor na temu

batalule

Član broj: 39086
Poruke: 105
*.magnetplus.net.



Profil

icon Re: Racunanje rastojanja izmedju dve tacke01.06.2006. u 23:07 - pre 217 meseci
Ma nisam nigde odmaglio samo sam par dana bio u cajtnotu na poslu pa nikako da navratim na ES. Elem kao sto rekoh imam neku ideju da malo nasiljim neki sistem za potrebe podrske u odlucivanju. Kombinacija je sledeca: sa terena dobijam koordinate (NMEA) svakih 10 sekundi i to se loguje u neku bazu. Apsolutno me ne zanima realna pozicija vec me interesuje da racunam rastojanje izmedju tacaka. Znaci uradim neki SELECT iz baze i uradim sortiranje po vremenu kada je podatak ocitan (ima i u NMEA recenici kao UTC a ima i u tabeli kao vreme INSERT-a). Onda krenem kroz rekordset i racunam rastojanja izmedju prethodnog i trenutnog sloga. Ta rastojanja kumulativno sabiram i na taj nacin dobijem predjeni put u nekom intervalu. Ono sto me interesuje je sledece: kako da npr iz sledeceg para koordinata dobijem rastojanje: 44,123456 N / 20,123456 E i 44,423456 N / 20,423456 E. Znam da ovo svi mrze ali mi treba cisto resenje bez mnogo teorije (teoriju prepustam strucnijim za problematiku) i interesuje me da li je po kriterijumima zdravog razuma ovakva matematika barem priblizno tacna. Kapiram da sam GPS pravi gresku ali bih mnogo srecan kada bih uspeo da sa ukupnom greskom budem +-2% (znaci 4%) u odnosu na realno predjeni put. Sto se tice naprimer rastojanja izmedju tacaka one su blizu (udaljene su onoliko koliko vozilo krecuci se maksimalnom brzinom od 150km/h moze da predje za desetak sekundi znaci 150000/3600*10=416m maksimalno). Koliko ja mogu da ocenim ovo je "apsolutno blizu" ako je kriterijum dimenzija kvadranta, drzava (jos uz to i mala;-))) ili kontinent.
 
Odgovor na temu

pbenka
Bački Petrovac

Član broj: 41366
Poruke: 506
*.ns.ac.yu.



+54 Profil

icon Re: Racunanje rastojanja izmedju dve tacke12.06.2006. u 18:02 - pre 217 meseci
Pozdrav batatule,

Proverio sam racunanje rastojanja izmedju dve tacke priblizno 25 km jedna od druge iz koordinata u projekciji (gauskrigerova projekcija - drzavni koordinatni sistem) i iz sirine i duzine u WGS84 koordinatnom sistemu. Koristio sam formule za koje je link dao broker. Za poluprecnik Zemlje sam usvojio 6377 km i razlika u duzinama je bila nekih 22m, sto ti je 0.1% od duzine. Mislim da je to vise nego dovoljno za tvoje zahteve.
Pavel - yt7ta
 
Odgovor na temu

batalule

Član broj: 39086
Poruke: 105
*.magnetplus.net.



Profil

icon Re: Racunanje rastojanja izmedju dve tacke12.06.2006. u 20:33 - pre 217 meseci
Hvala na trudu pbenka,
i ja sam u medjuvremenu malo racunao ali mi racunica nije tako dobra kao tvoja. U principu rezultati mi se motaju oko 0.65-1,4% u odnosu na realnu kilometrazu odnosno predjeni put. Problem je u tome sto i nepravolinijsko kretanje ulazi u predjeni put i problem su mi razlicite brzine kretanja - sto je brzina veca bolja je i racunica pada cak ispod 0.7% medjutim po gradu nastaju rezultati koji nisu bas toliko reprezentativni. Medjutim i u statistickom smislu uzorak mi nije bas reprezentativan. Mislim da ce se u duzem periodu (na vecem broju uzoraka) margina greske malo smanjiti a i pitanje je koliko je precizna kilometraza na kolima koju uzimam zdravo za gotovo kao izvor ispravnih vrednosti.
U svakom slucaju hvala svima na odgovorima i pozdrav.
 
Odgovor na temu

docraska
Aleksandar Radonjic
Beograd

Član broj: 99137
Poruke: 8
212.62.59.*

Sajt: www3.tron-inter.net/dokto..


Profil

icon Re: Racunanje rastojanja izmedju dve tacke20.06.2008. u 11:39 - pre 192 meseci
Pozdrav svima, meni treba rešenje sledećeg problema. Naime pišem program koji će sa GPS-a da hvata njegov RS232 izlaz u formatu NMEA0183. Ono što ja mogu da izdvojim su XY koordinate formata UTM u WGS84 projekciji. Ima li ko formulu da ove koordinate prebacim u XY državni koordinatni sistem Gaus-Krigerove projekcije kako bi mi bile upotrebljive na našim topografskim kartama.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

[es] :: GPS :: Racunanje rastojanja izmedju dve tacke

[ Pregleda: 16762 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.