Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

početničko pitanje - instalacija programa na BSD vs Linux

[es] :: BSD :: početničko pitanje - instalacija programa na BSD vs Linux

[ Pregleda: 3466 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sasas
Saša Slavnić
radim za neke švabe

Član broj: 35478
Poruke: 617
195.246.3.*



Profil

icon početničko pitanje - instalacija programa na BSD vs Linux30.04.2006. u 09:26 - pre 218 meseci
Ovih dana sam se malo zanimao instalacijom linuxa (fedora & debian), i juce sam na zaista spektakularan nacin uspeo da srusim fedoru - hteo sam da deinstaliram dvadesetak paketa (tipa spell checkera, bluetooth podrske i slicnih meni nepotrebnih stvari), usput me je pametna fedora primorala da smaknem jos 10ak "dependency" paketa, ja rekoh ok, i onda mi je mackage manager hladno deinstalirao SVE. Da, sve, od apdejta kernela od ls komande :)
E, mene zanima kakav je po pitanju robusnosti *BSDov sistem instalacije (pretpostavljam da i tu postoje nekakvi paketi poput rpm i deb na linuxu, da mi olaksaju zivot). To jest ako npr. deinstaliram perl da li ce to da mi deinstalira i jos 100 drugih stvari? Ili su BSD paketi samostalniji, tj. manje se oslanjaju jedan na drugi na treci...?

hvala svima na odgovorima,

ss.
When something is hard to do, then it's not worth doing.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: početničko pitanje - instalacija programa na BSD vs Linux30.04.2006. u 09:55 - pre 218 meseci
Nenadmasan. Dalje, sto se zavisnosti tice, za razliku od fedore, BSD ne prave budale.
 
Odgovor na temu

Borovic
Stefan Borovic
Beograd

Član broj: 80154
Poruke: 204
*.eunet.yu.

Jabber: borovic@elitesecurity.org


Profil

icon Re: početničko pitanje - instalacija programa na BSD vs Linux30.04.2006. u 14:22 - pre 218 meseci
*BSD je jedan veoma kvalitetan sistem.Sto se tice paketa, VECINU ces naci vec ponudjenu - komanda sysinstall->configure->packages ce ti prikazti veliki broj grupa paketa koje se nalaze na zvanicnom ftp bsd-ovom serveru.Znaci oznacis zeljene pakete (ili portove) sa <SPACE> pritisnes install i gotovo!Inace BSD paketi su u obliku .tbz, ali mozes da koristis i mnoge sa linux-a u raznolikim oblicima .tgc, .rpm, .deb...Sve u svemu, odusevljen sam (ali ipak nisam mogao da napustim mog prijatelja Slack-a...).A sto se tice "zavisnosti" paketa, koliko ja vidim skoro je ista kao i na linuxu, ali mozes veoma explicidno da odredis sta ce biti deinstalirano kada obrises a sta ne prosledjujuci argumente komandi pkd_delete (pogledaj man pkg_delete).Linux je, opet, koliko mi se do sada cini vise podrzan na internetu (jer ima vise korisnika), tako da ti preporucujem da ostavis i neki linux.Moja konfiguracija: Slackware + FreeBSD.U svakom slucaju srecno!
n
 
Odgovor na temu

Body Bag
/dev/null

Član broj: 82460
Poruke: 565
*.inffo.net.



+4 Profil

icon Re: početničko pitanje - instalacija programa na BSD vs Linux18.05.2006. u 23:21 - pre 217 meseci
Fedora je odlicna distribucija,ali ne da smara package manager-moram da priznam da je manipulacija rpm paketima daleko bolje resena u SuSE-u preko Yast-a,nego ona cuda kod Fedore-pirut i yumex...
Konkretno,mora dosta toga da se radi peske(doduse samo prvi put),da bi se na kraju dobilo ono sto na SuSE-tu dobijas na tacni...

Sto se tice BSD-a,manipulacija paketima je sjajna,i sto je jos vaznije vrlo jednostavna-prosto obozavam CVS-up...
Apt kod Debiana i emerge kod Gentoo-a su skoro preslikan BSD port sistem...
Ako imas jos pride i dobar net,sve ti se svodi na make clean install ili pkg_add -r,plus pride i baza od 14000 portova za FreeBSD,oko 5000 za NetBSD i jos nesto manje za OpenBSD koja se redovno osvezava....
Sta drugo reci?
Power of simplicity - http://www.archlinux.org



 
Odgovor na temu

[es] :: BSD :: početničko pitanje - instalacija programa na BSD vs Linux

[ Pregleda: 3466 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.