Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

LILO, GRUB, BSD loader — koji je najbolji?

[es] :: Linux :: LILO, GRUB, BSD loader — koji je najbolji?

[ Pregleda: 3832 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

misa vranje
Milos Stanojevic
Vranje

Član broj: 15298
Poruke: 127
*.verat.net



Profil

icon LILO, GRUB, BSD loader — koji je najbolji?22.07.2004. u 01:27 - pre 240 meseci
Ljudi molim vas da mi objasnite koja je razlika izmedju lilo,grub i bsd loadera.Koji je po vama najbolji i obavezno zasto.Naravno zanima me da li lilo loaduje bsd sisteme i da li bsd loader loaduje dobro linux(znam da da ali zelim da cujem od vas da li je brzi u tome od lilo ili gruba)

[Ovu poruku je menjao random dana 26.07.2004. u 19:21 GMT]
 
Odgovor na temu

Milan Andjelkovic
Product Manager
Tegus Medical
Beograd

Član broj: 4476
Poruke: 3281
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: www.linkedin.com/in/milan..


+8 Profil

icon Re: (lilo,grub,bsd loader)Koji je najbolji?22.07.2004. u 09:12 - pre 240 meseci
A što ne bi instalirao svaki od navedenih, i sam doneo zaključak? (Ljudi su subjektivni, i svako ima drugačije mišljenje u zavisnosti od navika i potreba).
ex.mangel
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.verat.net

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: (lilo,grub,bsd loader)Koji je najbolji?22.07.2004. u 12:15 - pre 240 meseci
Odnosno, koliko to moze da bude sporo. :)))) U svakom slucaju u pitanju je samo onaj grace period koji mu ti zadas da saceka pre pocetka boot-a sve ostalo su milisekundi. :)
 
Odgovor na temu

Cube4EVER
Bojan Zivanovic
Pancevo,Srbija

Član broj: 5891
Poruke: 161
*.bisinter.net.

ICQ: 105835691
Sajt: bojanz.blogspot.com


Profil

icon Re: (lilo,grub,bsd loader)Koji je najbolji?26.07.2004. u 16:50 - pre 240 meseci
Zavisi od fajl sistema.Koliko ja znam (moguće je da grešim) bsd loader loaduje samo ext2 i ext3 linux particije, znači zaboravi na xfs,jfs,reiserfs i slične.Što se tiče loadovanja bsd sistema nisam neki expert, znam samo da lilo i grub podižu FreeBSD ako je bsd particija tipa ufs1 kao kod Freebsd 4.x sistema, znači ufs2 koji se koristi na FreeBSD 5.x sistemima nije podržan.Kao i obično, Google is your friend
Posetite moj blog
http://bojanz.blogspot.com
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.f.bg.ac.yu

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: LILO, GRUB, BSD loader — koji je najbolji?26.07.2004. u 17:17 - pre 240 meseci
Aman ljudi. Kakva parada neznanja, i to stvari koje se na webu mogu pročitati za 5 minuta.

Citat:
Cube4EVER: ... bsd loader loaduje samo ext2 i ext3 linux particije, ...


Evo sa dve ruke se krstim... Anyway, da prekinem ovu agoniju:

LILO (LInux LOader) ne podiže FreeBSD. BSD loader ne podiže Linux, podiže BSD sisteme i čita FFS. GNU GRUB (GRand Unified Bootloader) podiže FreeBSD, NetBSD, OpenBSD, Linux i GNU/HURD. LILO ne razume strukturu fajl sistema (koristi mape da bi našao kernel[e]), samim tim mu je apsolutno nebitno na kom FS-u se nalazi kernel. GRUB zna da čita ext2, fat, ffs (ufs1 i ufs2, pretpostavljam), jfs, minix, reiser i xfs.

Moj favorit je GNU GRUB, jer je moćan i mogu da ga koristim i sa Linux i na BSD sistemima. Trenutno se radi na rewrite-u GRUB-a — GRUB 2 (ex-PUPA).
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

vladab
Vladimir Bašanović
Beograd

Član broj: 9512
Poruke: 498
*.vdial.verat.net



Profil

icon Re: LILO, GRUB, BSD loader — koji je najbolji?27.07.2004. u 12:59 - pre 240 meseci
I ja glasam za GRUB. Ima svoju konzolu, pa i ako ti ode particija sa Linuxom mozes da startujes drugo OS koji ti je na racunaru.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: LILO, GRUB, BSD loader — koji je najbolji?

[ Pregleda: 3832 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.