Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)

[es] :: C/C++ programiranje :: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)

[ Pregleda: 4589 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
..81.static.rny.vf.siwnet.net.

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)24.04.2006. u 14:14 - pre 219 meseci
Pozdrav svima, predlazem da zapocnemo STL (ja to ipak zovem STDC++) diskusiju ovde.
Pre par godina sam presao sa STLport na STLsoft "framework" pakete (pre svega UnixSTL, InetSTL i InetSTL). Toplo preporucujem. Iza ovih paketa stoji jedna jako uvazena licnost: Matthew Wilson (autor sledecih knjiga: "Imperfect C++", "Extended STL").
URL: http://synesis.com.au/software/stlsoft/
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.lionbridge.com.



+6 Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)24.04.2006. u 17:15 - pre 219 meseci
Da Matt je zanimljiv momak i stvarno ne znam zašto ne koristim njegove biblioteke. U stvari, posebno mi je interesantna jedna koju još nije dovršio: XMLSTL.

A što se naziva tiče, pod STL-om se obično podrazumeva deo STDC++ biblioteke koji se odnosi na kontejnere, algoritme i iteratore. iostream na primer ne spada u STL.
 
Odgovor na temu

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)24.04.2006. u 22:18 - pre 219 meseci
Citat:
Dragi Tata:iostream na primer ne spada u STL.

'iostream' mi je jedan jako ruzan sistem, naprema onome starom definiranom u 'stdio.h'
Citat:
leka: Pozdrav svima, predlazem da zapocnemo STL (ja to ipak zovem STDC++) diskusiju ovde.
Pre par godina sam presao sa STLport na STLsoft "framework" pakete (pre svega UnixSTL, InetSTL i InetSTL). Toplo preporucujem. Iza ovih paketa stoji jedna jako uvazena licnost: Matthew Wilson (autor sledecih knjiga: "Imperfect C++", "Extended STL").
URL: http://synesis.com.au/software/stlsoft/

Svidja mi se STL filozofija pa je ovo jako lijepo otkrice za mene, ali, koliko sam na brzinu pogledao, STLsoft nema onaj obicni standardni STL?
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
..81.static.rny.vf.siwnet.net.

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)26.04.2006. u 09:45 - pre 219 meseci
Ja kad kazem STDC++ mislim na iostream + veci deo STL-a koji je postao deo STDC++-a. :)
Licno mislim da naziv *STL u StlSoft nazivima biblioteka nije bas primeran, jer te biblioteke mozda nikada ne vide ni "S" od standard-a...
U svakom slucaju pomenuti "framework"-ovi su odlicni.

Sto se tice opaske u vezi iostream-a, od strane NrmMyth-a - mislim da se radi o ukusu. Ni ja nisam voleo iostreams jedno vreme... Ceo STDC++ tacnije. No, vremenom se pokaze da jedan covek nema vremena da pise toliko koda sam, tako da mora da "pokupi" dobre stvari, i koristi ih u svojim projektima. Ako je nesto STANDARD, onda je to dobar kandidat za koriscenje, bar sto se mene licno tice. :)
Srecom covek ne mora da koristi iostream u C++-u, vec moze koristiti STDC i POSIX funkcije bez ikakvih problema.
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.lionbridge.com.



+6 Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)26.04.2006. u 12:31 - pre 219 meseci
Glavni problem iostream-a je što je spor.
 
Odgovor na temu

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.net.t-com.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)26.04.2006. u 20:41 - pre 219 meseci
Tocno! Na natjecanjima se uopce ne isplati koristiti.
 
Odgovor na temu

Buffy
Stanko Culaja
Sipovo, BiH

Član broj: 45310
Poruke: 312
*.teol.net.



Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)27.04.2006. u 19:35 - pre 219 meseci
sumnjam da se na takmicenjima moze primjetiti "sporost" iostream-a, jer citanje i pisanje u fajl ne traju dugo.
Nikako mi se neda poceti uciti STL. Mozete li preporuciti neki dobar pdf ili bilo kakav drugi resurs za ucenje.
Takodje, kakve su verzije STL-a koje po default-u dolaze uz Linux distribucije (Slack, Fedora) i kakve su na MinGW? ( mislim na brzinu rada, stednju memorije...)
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

RooTeR
Rajko Nenadov
nema ga
Detelinara, NS

Član broj: 2386
Poruke: 385
*.ADSL.neobee.net.



Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)27.04.2006. u 20:35 - pre 219 meseci
Citat:
#1130436/Buffy: sumnjam da se na takmicenjima moze primjetiti "sporost" iostream-a, jer citanje i pisanje u fajl ne traju dugo.


Naprotiv, moze se i te kako primetiti!

mmmmmm.. aahhhhhh..
e, nije sex nego serem!
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.lionbridge.com.



+6 Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)27.04.2006. u 21:34 - pre 219 meseci
Citat:
Mozete li preporuciti neki dobar pdf ili bilo kakav drugi resurs za ucenje.



Nažalost ne znam za baš dobar on-line kurs STL-a. Ovaj je relativno pristojan http://www.pottsoft.com/home/stl/stl.htmlx
Međutim, ima odličnih knjiga na tu temu, a najbolja je verovatno ova: http://www.amazon.com/gp/produ...-6383966?v=glance&n=283155

Citat:

Takodje, kakve su verzije STL-a koje po default-u dolaze uz Linux distribucije (Slack, Fedora) i kakve su na MinGW? ( mislim na brzinu rada, stednju memorije...)
Pozdrav!


GNU verzija C++ standardne biblioteke je odlična u poslednje vreme. Obrati pažnju na ovo "u poslednje vreme", jer ranije (recimo pre 3 godine) nije bila baš slavna. Ako koristiš neku noviju distribuciju, verovatno je sve OK.
 
Odgovor na temu

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.net.t-com.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)27.04.2006. u 21:54 - pre 219 meseci
Citat:
#1130518/RooTeR: Naprotiv, moze se i te kako primetiti!

Momak zna...

Po meni, najbolja knjiga za STL je ona od Nicolaia Josuttisa, a to je bas ova koju ti je Dragi Tata preporucio.

Jedno pitanje:
Kakav je STL koji dolazi uz VC++ 7 po razini kvalitete, naprema nekim drugim?
 
Odgovor na temu

Buffy
Stanko Culaja
Sipovo, BiH

Član broj: 45310
Poruke: 312
*.teol.net.



Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)28.04.2006. u 07:29 - pre 219 meseci
Hvala na linku!
Pa nista, onda takmicenjima koristimo STDC io :)

[Ovu poruku je menjao Buffy dana 28.04.2006. u 08:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

tupito
Vladan Milivojevic
Beograd

Član broj: 55195
Poruke: 54
*.041net.co.yu.



Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)28.04.2006. u 13:08 - pre 219 meseci
Citat:
#1130644/NrmMyth: Momak zna...

Kakav je STL koji dolazi uz VC++ 7 po razini kvalitete, naprema nekim drugim?


veoma spor, ako ti brzina neznaci nista onda ga nemoj menjati, ali ako ga koristis na tajm-kritikal delovima koda to je cisto programersko samoubistvo. konkretno u odnosu na STLPort meni je izvrsavanje programa palo sa 30 minuta na 16 minuta kada sam instalirao STLPort. Inace STLPort pored hedera zamenjuje i iostream, bilo statickom ili dinamickom bibliotekom. kako su meni es-ovci objasnili u microsoft ne koriste STL, sto mozda i najbolje govori o njegovom kvalitetu, inace je iz verzije u verziju sve sporiji.
 
Odgovor na temu

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.net.t-com.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)28.04.2006. u 18:13 - pre 219 meseci
dobro je znati...
 
Odgovor na temu

Filip Strugar
Filip Strugar
UK

Član broj: 9871
Poruke: 383
213.253.84.*



+1 Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)08.05.2006. u 16:06 - pre 218 meseci
evo bas slucajno naleteh na:

...how to get it (STLPort) working under Visual Studio C++ 7(.net).

http://www.geocities.com/simudream/Tutorial2STLport
 
Odgovor na temu

kiklop74
Darko Miletić
Buenos Aires

Član broj: 78422
Poruke: 569
*.fibertel.com.ar.

Sajt: ar.linkedin.com/pub/darko..


+13 Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)08.05.2006. u 23:42 - pre 218 meseci
Citat:
tupito: veoma spor, ako ti brzina neznaci nista onda ga nemoj menjati, ali ako ga koristis na tajm-kritikal delovima koda to je cisto programersko samoubistvo. konkretno u odnosu na STLPort meni je izvrsavanje programa palo sa 30 minuta na 16 minuta kada sam instalirao STLPort. Inace STLPort pored hedera zamenjuje i iostream, bilo statickom ili dinamickom bibliotekom. kako su meni es-ovci objasnili u microsoft ne koriste STL, sto mozda i najbolje govori o njegovom kvalitetu, inace je iz verzije u verziju sve sporiji.


STLport jeste jedna od brzih implementacija ali nikad nisam imao ubrzanje od 50% prostom rekompilacijom. Kvalitet dinklumware STL je trenutno na jako visokom nivou. Nije sve ni u chistoj brzini. Ima neshto i u pouzdanosti i sigurnosti a kome stvarno treba brzina taj ce da sam pise svoj kod od nule. Na kraju krajeva niko ne koristi STL za time critical kod.

Sporost je relativna stvar. Po defaultu dinkumware STL implementacija koja se isporuchuje us VS 8 ima ukljuchene checked iteratore. Kada se to ugasi ubrzanje je primetno.

o tome videti ovde http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/y9ww7c1a.aspx

Sto se tiche iostream biblioteke ona defiitivno nije brzinski shampion ali se i tu mogu poboljsati stvari.
Na primer std::ios_base::sync_with_stdio postaviti na false i kad god je moguce raditi sa fajlovima u binarnom modu jer je to dosta brze, zatim ako se cesto koriste odredjene datoteke ucitavati ih kao memorijski mapirane itd.



Tko leti vrijedi
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)09.05.2006. u 11:22 - pre 218 meseci
Može li mi netko objasniti zašto su printf/scanf koje rade runtime parsiranje format stringa brže od cin/cout koji za compile-time odabiru odgovarajuću overloaded metodu?? Ovo drugo je očigledno puno brže... Loši kompajleri? :)

BTW - sjećam se da sam čitao članak koji je uspoređivao ispis newline-a, najsporije je bilo preko std::endl manipulatora, dosta brže sa cout << "\n", a najbrže sa cout << '\n' (primjetite jednostruke navodnike).

[Ovu poruku je menjao cynique dana 09.05.2006. u 15:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
..81.static.rny.vf.siwnet.net.

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)10.05.2006. u 11:19 - pre 218 meseci
Ivane, tvoj problem je sto printf/scanf automatski vezujes za C. :) C++ takodje koristi oboje. Ako moze STDC++ da obilno koristi STDC, zasto ne bi i neka user-defined klasa?
Dakle, zakljucak je - niko te ne obavezuje da koristis iostream. :)
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
193.198.17.*

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)10.05.2006. u 13:35 - pre 218 meseci
Ma znam da mogu koristiti STDC fje, ali ih običavam već neko vrijeme zaobilaziti u širokom luku...

Više me zanimalo zašto su C stdio fje brže, kad se čini logičnijim da bio iostreams trebali biti brži pošto ne moraju embedati u kodu format string koji će runtime analizirati library fja, već kompajler može optimizirati direktnim pozivanjem odgovarajućih overloada.

No jedno je izgleda logika, drugo Stvarni Svijet (TM) :)
 
Odgovor na temu

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)12.05.2006. u 19:32 - pre 218 meseci
iostream je klasa i mora paziti na svoja polja (clanove)
ne znam zasto je C io toliko brzi, ali za velike inpute je

Nemoj overloading shvacati kao neko poboljsanje brzine, jer jedan switch-case u scanf i printf nije skup.
Oveloading i template-i su tu prvenstveno zbog jednostavnosti koda i pisanja istoga.
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: STL (nastavak diskusija o STL u VC++, i sire)

[ Pregleda: 4589 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.