Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Delphi 6 i Firebird povezivanje baze

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Delphi 6 i Firebird povezivanje baze

[ Pregleda: 3452 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.adanet.co.yu.



+17 Profil

icon Delphi 6 i Firebird povezivanje baze10.04.2006. u 20:36 - pre 219 meseci
Pozdrav!

Odlucio sam se za Firebird bazu jer sam citao da je free, zauzima malo radne memorije i da je mocna. Skinuo sam firebird bazu i procitao quick start guide firebird 1.5. Skontao sam neke osnovne stvari i skinuo posle toga ODBC drajvere. Muce me par stvari. Ne znam kako mogu da povezem tu bazu sa delphijem. Trebalo bi da moze preko ADO komponente, ali kada je postavim i kada napravim connection string tamo u ODBC drajverima nemam firebird drajver. Zasto ga nema tamo? Ne kontam jos par stvari vezano za host i za fdb fajl. Host je server na kome se nalazi baza zar ne? Kako mogu da podesim host i da povezem bazu sa delphijem? I koji je najbolji free program za kreiranje tabela i povezivanje. Skinuo sam neki IBManager. Deluje mi ok. Mada ne uspevam ni tamo da odradim kako bi trebalo.
Ako bi neko mogao da mi objasni princip kako mogu to da odradim bio bih mu veoma zahvalan... Do sada sam radio preko ODBC drajvera sa access-ovim bazama i radilo je super. Cuo sam da je firebird mnogo bolji pa bih nastavio u njemu da radim.
Hvala unapred onim strpljivima :)
 
Odgovor na temu

IvanBeograd
Kladza
Beograd

Član broj: 83376
Poruke: 379
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.dza-bu-drz-ne-daj.com


Profil

icon Re: Delphi 6 i Firebird povezivanje baze10.04.2006. u 20:59 - pre 219 meseci
Pogledaj Zeos lib komponentu,besplatna je,a i moze i sa firebirdom da se poveze,ali ne znam kako
jer nisam nikad radio sa njim!
Pozzz

[Ovu poruku je menjao IvanBeograd dana 10.04.2006. u 21:59 GMT+1]
SERVIA NOSTRUM REGNUM!
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.voban.co.yu.



+73 Profil

icon Re: Delphi 6 i Firebird povezivanje baze11.04.2006. u 08:20 - pre 219 meseci
Ako trazis free onda pogledaj http://info.borland.com/devsupport/interbase/opensource/

Interbase 6 je koliko vidim free a imas sve

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

staleks
Aleksandar Stoisavljevic
Java Technical Team Leader
Novi Sad

Član broj: 10869
Poruke: 59
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.staleksit.in.rs


+1 Profil

icon Re: Delphi 6 i Firebird povezivanje baze11.04.2006. u 08:36 - pre 219 meseci
Imas Interbase tab, na paleti komponenti u Delphiju.

Jedna od komponenti je i TIBDatabase.

Postavis nju na formu, prikljucis joj TIBTransaction a zatim i TIBTable za pristup nekoj od tabela.

naravno za prikaz ce ti standardno trebati TDataSource i neki gridovi.

Toliko od mene.

 
Odgovor na temu

aleksandarpopov
IT consultant
Senta

Član broj: 57172
Poruke: 484
62.108.123.*

Sajt: www.linkedin.com/in/aleks..


Profil

icon Re: Delphi 6 i Firebird povezivanje baze11.04.2006. u 11:43 - pre 219 meseci
Ako si instalirao ODBC drajver za Firebird, MORA da ti se nalazi u listi instaliranih darjvera, ili ih nisi ni instalirao. Idi u Controlpanel -> Administrative tools -> Data Sources i tu napravi dsn da gadja tvoju bazu. Posle iz ado konekcije samo podesis na naziv dsn - koji si zadao...Ako ne vidis Driver, skini ga pa ga ponovo instaliraj. Da, host ti je racunar gde ti je server, za localni mislim da ne trebas ni da namestas, samo ides C:\....\examples\employee.fdb ili sta god ti je naziv fajla baze...Imas u dokumentiaciji dosta dobro opisano sve sto ti treba...
Poz...
RTFM
 
Odgovor na temu

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.adanet.co.yu.



+17 Profil

icon Re: Delphi 6 i Firebird povezivanje baze11.04.2006. u 12:42 - pre 219 meseci
Da li je ok ako je povezem preko aliasa i sa BDE komponenatama? Probao sam sa komponentom table i radi...
Napravim bazu u nekom database manager-u i onda preko BDE je povezem sa alias i posle samo izaberem tabelu i to je to...
DA li je tako ispravno? Da li je bolje tako ili preko oDBC drajvera?
 
Odgovor na temu

obucina

Član broj: 38191
Poruke: 723

Jabber: obucina


+7 Profil

icon Re: Delphi 6 i Firebird povezivanje baze11.04.2006. u 15:21 - pre 219 meseci
Citat:
MatezYU: Da li je ok ako je povezem preko aliasa i sa BDE komponenatama?
...
DA li je tako ispravno? Da li je bolje tako ili preko oDBC drajvera?


NE, NIKAKO!!!
Kao što ti je rekao staleks, imaš Interbase paletu sa komponentama i koristi njih. BDE i ADO su apstraktni interfejsi ka bazama podataka i samo će te sprečiti da u potpunosti koristiš sve prednosti i udobnosti rada sa Firebirdom i "native" pristupom (sa komponentama sa Interbase palete). Toplo preporučujem da se umesto TIBTable koristi TIBDataSet. Malo je kompleksniji, ali nudi više mogućnosti.
 
Odgovor na temu

dogriz
Sombor

Član broj: 29744
Poruke: 259
*.pat-pool.so.sbb.co.yu.

Sajt: dogriz.blogspot.com


+6 Profil

icon Re: Delphi 6 i Firebird povezivanje baze11.04.2006. u 20:57 - pre 219 meseci
Postoji naravno i dbExpress koji je sasvim upotrebljiv
 
Odgovor na temu

MatezYU

Član broj: 4114
Poruke: 1586
*.ru
Via: [es] mailing liste



+17 Profil

icon Re: Delphi 6 i Firebird povezivanje baze13.04.2006. u 07:02 - pre 219 meseci
Moze li neko na jednom primeru da mi objasni kako mogu da koristim firebird i najlakse da ga povezem sa delphijem. Sta je to ALIAS? Kako mogu da menjam sifre, zasto uvek imam onu SYSDBA i masterkey sifru kao default. Ne uspevam nikako da povezem sa IBX komponentom bazu. Koji program je najbolji za pravljenje tabela? Ajde neko ako ima vremena bio bih mu veoma zahvalan za objasnjenja... Kako mogu da povezem program na udaljeni firebird server... Sta je to host?
Ne mogu da nadjem nigde odgovor na ovom forumu. Pokusao sam da prckam malo sam ali bih voleo neke osnovne stvari ako bih mogao neko da mi objasni da ne lutam suvise... Hvala svima unapred...
 
Odgovor na temu

dogriz
Sombor

Član broj: 29744
Poruke: 259
*.pat-pool.so.sbb.co.yu.

Sajt: dogriz.blogspot.com


+6 Profil

icon Re: Delphi 6 i Firebird povezivanje baze13.04.2006. u 15:26 - pre 219 meseci
Odgovor na pitanje "koji je program najbolji za pravljenje tabela" - imas dosta programa za tu namenu, ja najvise koristim IBExpert Personal (free) i EMS SQL manager (takodje postoji free verzija), a ponekad i IBOConsole Lorenza Mengoni-a, koji je i najslicniji nekadasnjoj IBConsole-i koja je dolazila uz instalaciju interbase-a.
 
Odgovor na temu

obucina

Član broj: 38191
Poruke: 723

Jabber: obucina


+7 Profil

icon Re: Delphi 6 i Firebird povezivanje baze14.04.2006. u 15:03 - pre 219 meseci
dbExpress je takođe apstraktan interfejs ka bazama podataka, tj takođe te može ograničavati u korišćenju svih mogućnosti FB servera.
 
Odgovor na temu

[es] :: Pascal / Delphi / Kylix :: Delphi 6 i Firebird povezivanje baze

[ Pregleda: 3452 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.