Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

da li sunce moze ostetiti fotoaparat???

[es] :: Digitalni fotoaparati :: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11195 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???11.04.2006. u 19:23 - pre 219 meseci
Kokretnije podatke trebam, jer sam počeo vrlo ozbiljno da razmišljam kako da DIREKTNO fotografišem Sunce, sa mojim analognim aparatom. Ali sumnjam da će ta folija pomoći, evo ovom prilikom molim sve vrsne profesionalne fotografe ovde(kojih ima sasvim dovoljno), i da mi daju savet kako da sa mojim Canon EOS 300V uslikam Sunce, a da ono bude u centru fotografije.

Nemoguće je da se tako nešto ne može odraditi. Inače, obično koristim film FUJIFILM Superia od 100 ASA, a fotoaparat ima mogućnost da se ručno snizi ISO vrednost.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Rendisha
Dusan Beatovic
Beograd

Član broj: 10917
Poruke: 298
*.ptt.yu.



+7 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???11.04.2006. u 20:31 - pre 219 meseci
Sumnjaj ti koliko hoces, ali milar se koristi u astrofotografiji kao jeftinije resenje od kvalitetnih (i jako skupih) staklenih filtera koji opet kao polupropusni sloj imaju neki metal / metale nanesene naparavanjem u vakuumu.

Ono sto je pitanje je zasto ti hoces da imas Sunce u centru slike? Sa tom ziznom daljinom ono ce biti samo jedna tacka na filmu, znaci nista posebno...
 
Odgovor na temu

Vader
Banja Luka

Član broj: 67805
Poruke: 261
*.dialup.blic.net.

Sajt: www.duhovnaizgradnja.com


Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???11.04.2006. u 21:25 - pre 219 meseci
Može li se slikati zalazak i izlazak sunca bez ikakvih filtara?
Neko reče da samo treba paziti da sunce nije u centru fotografije. Da li je to sve na šta treba obratiti pažnju?
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???11.04.2006. u 22:17 - pre 219 meseci
Citat:
Rendisha: Ono sto je pitanje je zasto ti hoces da imas Sunce u centru slike? Sa tom ziznom daljinom ono ce biti samo jedna tacka na filmu, znaci nista posebno...


Pa pre svega zbog toga što mislim da će to proizvesti vrlo zanimljive rezultate, a i volim da eksperimentišem. Taj milar što spominješ, kakav je to filter, objasni malo detaljnije ako te ne mrzi. Koliko on košta, ako znaš tu informaciju?

Citat:
Vader: Može li se slikati zalazak i izlazak sunca bez ikakvih filtara?
Neko reče da samo treba paziti da sunce nije u centru fotografije. Da li je to sve na šta treba obratiti pažnju?


Na ovo ni ja ne znam odgovor, ali kladim se da ovde ima ljudi od kojih itekako možemo čuti naučne i visoko kvalitetne odgovore, poput Nebojše Milanovića ili drugih pro fotografa ovde.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

maki101
Niš

Član broj: 44944
Poruke: 152
*.adsl.sezampro.yu.



+1 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???11.04.2006. u 22:26 - pre 219 meseci
Vazi opste pravilo sto se tice slikanja sunca ili bilo kog drugog jakog svetlsnog izvora,
a to je ako ne smeta oku onda nece smetati ni senzoru,
a ako ne mozemo gledati golim okom onda treba neka zastita i ispred objektiva
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.neobee.net.



+1269 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???11.04.2006. u 23:07 - pre 219 meseci
@Vader
Nisam profesionalni fotograf ali vam mogu ponuditi odgovor na to da se i bez ikakvog filtra moze snimiti i zalazak i uranak.
Ove fotke sam napravio skromnim Ixusom V2 bez ikakvog filtra i bez obrade u PSu.
http://www.telfon.net/album/di...ge.php?pid=1070&fullsize=1
http://www.telfon.net/album/di...ge.php?pid=1068&fullsize=1
@Kosta
Analognim aparatom se itekako mogu napraviti kvalitetne fotke. Koristi rad sa zatvorenom blendom (kao kad kontrolises dubinsku ostrinu) i neka stalno stoji u tom polozaju. Izmeri expoziciju i fotkaj +, -, jednu expoziciju (“briketiraj”) tj napravi po 3 skljoca za svaki snimak. Mora da uspe.
 
Odgovor na temu

Rendisha
Dusan Beatovic
Beograd

Član broj: 10917
Poruke: 298
*.ptt.yu.



+7 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???12.04.2006. u 00:55 - pre 219 meseci
@Kosta
Rekao sam ti otprilike sta je milar, ako oces vise da saznas, proGooglaj malo i naci ces mnogo. Rekoh ti i gde bi mogao da nadjes nesto tako, mozes i da potrazis po knjizarama onu "metalik" foliju za uvijanje - to ti je to, samo probaj da nadjes neku koja nema mnogo dodatnih obojenih sara, odnosno da ima dovoljno neobojene povrsine da iseces neki disk koji bi mogao razapeti ispred objektiva.

Ali sve ovo sto ti pricam je da bi mogao dobiti jasan prikaz suncevog diska bez preteranog bljestavila a ti zelis nesto sasvim drugo izgleda tako da ti ovi saveti oko folije verovatno nece pomoci nego mozda imati i suprotan efekat. Ne vidim kakve "specijalne efekte" ocekujes od ultra-svetlog tackastog objekta u centru slike niti mislim da bi ista interesantno dobio, al' ako oces da se igras, igraj se.
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???12.04.2006. u 01:04 - pre 219 meseci
Hvala, videću da negde nađem tu foliju koja je dovoljno kvalitetna, a pogledaću i Milar.

E sad jedno pitanje, da li je pametno da na filmu od 100 ASA pomoću rućnih podešavanja na mom Canonu 300V, snizim ISO vrednost na 50 ili čak 25, kakve bi to efekte dalo. Pošto znam da što je svetliji izvor, to treba da bude niža ISO vrednost.

Da li bi se javili neki kontra-efekti u slučaju da ručno snižavam ISO osetljivost?
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???12.04.2006. u 07:51 - pre 219 meseci
Koji film koristis? Ne reaguju na push&pull isto filmovi sa trafike i neki kvalitetan materijal...
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???12.04.2006. u 08:34 - pre 219 meseci
Filmu ne mozes promeniti osetljivost. Ako aparat podesis na pogresnu osetljivost filma, postici ces samo to da automatika aparata pogresno racuna parametre. Ako znas sta radis, to mozda moze da bude i korisno.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???12.04.2006. u 09:33 - pre 219 meseci
Brokeru gresis. Mnogo gresis.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???12.04.2006. u 10:13 - pre 219 meseci
Lepo bi bilo kada bi dao objasnjenje u cemu gresim. Inace tvoj komentar nikuda ne vodi.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???12.04.2006. u 10:27 - pre 219 meseci
nisam baš stručan, ali koliko ja znam osetljivost filma zavisi od hemijskog sastava emulzije. dakle jedini način da se promeni osetljivost filma je da se promeni i emulzija, što će fotoaparat malo teže odraditi (ništa nije nemoguće).

a što se tiče mogućnosti za izbor osetljivosti na aparatu, ona služi da aparat zna osetljivost filma kako bi mogao da izračuna ekspoziciju i otvor blende. ako bi ti za film od 100ASA stavio da ima 50, aparat bi mislio da je film "tvrđi" nego što jeste i tek tada bi slike "pregorele".

[Backy: greške u kucanju]

[Ovu poruku je menjao Backy dana 12.04.2006. u 11:57 GMT+1]
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???12.04.2006. u 10:36 - pre 219 meseci
Ne ne ne... Tvoj netacni komentar nigde ne vodi... Bolje sam sebi obrisi post.

Elem,

postoji nesto sto se zove push proces ili silovanje filma (: a sastoji se od podeksponiranja i duzeg razvijanja. Uzmes film od 400 ASA ali ga koristis kao da je od 1600 ASA tj. podeksponiras svaki znimak za dve blende a onda kasnije razvijas duze da bi kompenzovao -2EV. Rezultati variraju u zavisnosti od kvaliteta filma. Neki filmovi se mogu tako koristiti a neki bas i ne. Naravno sve ima svoju cenu pa zrno bude primetnije. Pull proces je obrnuta stvar s' tim da je kod njega preporucljivo ubijati samo jednu blendu i on se radi da bi se spasili hajlajti... Bolji rezultati se kod obe tehnike postizu kada se koristi cb film...
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.neobee.net.



+1269 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???12.04.2006. u 10:43 - pre 219 meseci
Kvalitetnijim filmovima, narocito novije generacije, je moguce promeniti osetljivos (i do +3 blende), znaci sa 100 na 400 ASA i to relativno uspesno ali se kod razvijanja o tome mora voditi racuna. Mora se naglasiti. Produzavanje vremena razvijanja ce dovesti do nezeljenih efekata (zrno, kontrast,...) ali ce rezultati ipak postojati.
Smanjenje osetljivosti je veci problem. Za to bi bilo potrebno, ne skratiti vreme razvijanja vec smanjiti temperaturu razvijaca, a za to bi bila potrebna dobra volja laboranta (u normalnim okolnostima to vam nece uraditi). Ako sami razvijate ovo nije nikakav problem.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???12.04.2006. u 11:03 - pre 219 meseci
izvinjavam se na pogrešnim informacijama... ipak sam previše mlad da bih znao te fore sa filmom, ono gore je bilo samo neko moje razmišljanje. a ionako je najbolji način da nešto naučim da lupim pa da ma ispravite :))
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???12.04.2006. u 12:12 - pre 219 meseci
Abdee, ne vidim da je to sto ti tvrdis u suprotnosti sa onim sto sam ja rekao, cak naprotiv.

Primetio sam da u poslednje vreme imas obicaj da moje poruke komentarises u ovom istom omalovazavajucem stilu pokusavajuci da me predstavis kao neznalicu. Ne vidim razlog zasto to radis, a to svakako nije korektno.

Ako imas potrebu da me omalovazis, uradi to bar sa nekim jasnim i tacnim argumentom.
 
Odgovor na temu

Abdee
Srdjan Abdijevic
Novi Sad

Član broj: 42836
Poruke: 1577
*.ADSL.neobee.net.

ICQ: 329875614


+1 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???12.04.2006. u 12:26 - pre 219 meseci
Citat:
broker: Filmu ne mozes promeniti osetljivost.


Ne pritiskom na taster ali u postprocesu mozes. Sama emulzija je deklarisana na jednu vrednost ali ta vrednost ne zavisi samo od eksponiranja vec i od razvijanja i tu se dobija luft.

Slicna stvar se desava i kod mnogih digitalaca. "Normalan ISO" ide od 100 do 400 a vise/nize vrednosti su u stvari push/pull procesiranje.



Citat:
broker
Primetio sam da u poslednje vreme imas obicaj da moje poruke komentarises u ovom istom omalovazavajucem stilu pokusavajuci da me predstavis kao neznalicu. Ne vidim razlog zasto to radis, a to svakako nije korektno.

Ako imas potrebu da me omalovazis, uradi to bar sa nekim jasnim i tacnim argumentom.


Ne kukaj. :-)
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???12.04.2006. u 16:38 - pre 219 meseci
Citat:
Abdee: Koji film koristis? Ne reaguju na push&pull isto filmovi sa trafike i neki kvalitetan materijal...


Koristim skoro isključivo kvalitetan film Fujifilm Superia 100 ASA u normalnim okolnostima, a ponekad i od 200 ASA, isto FUJI Superia. E sad, lepo ste vi razvili diskusiju, što mi je donekle pomoglo, ali niste mi odgovorili na moje pitanje konkretno. Dakle, da li je poželjno da na ovom filmu koji koristim(FUJI Superia 100 ASA) ručno snizim osetljivost na 50 ili 25 ISO, a da to ima vrlo male implikacije na samu fotografiju kasnije.

Abdee, bio bih ti vrlo zahvalan kada bi mi malo detaljnije objasnio šta i kako treba da kažem fotografu kod koga razvijam slike, kako da razvije film, da bi odgovarao uslovima koji su podešeni u samom fotoaparatu. I kako da budem apsolutno siguran da je on tako i razvio film, tj. kao da mu je osetljivost 50 ili 25 ASA?
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

NShappy
Novi Sad

Član broj: 26248
Poruke: 704
*.neobee.net.



+1 Profil

icon Re: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???12.04.2006. u 22:03 - pre 219 meseci
Citat:
Kosta ******um Rex Persia: Koristim skoro isključivo kvalitetan film Fujifilm Superia 100 ASA u normalnim okolnostima, a ponekad i od 200 ASA, isto FUJI Superia. E sad, lepo ste vi razvili diskusiju, što mi je donekle pomoglo, ali niste mi odgovorili na moje pitanje konkretno. Dakle, da li je poželjno da na ovom filmu koji koristim(FUJI Superia 100 ASA) ručno snizim osetljivost na 50 ili 25 ISO, a da to ima vrlo male implikacije na samu fotografiju kasnije.

Abdee, bio bih ti vrlo zahvalan kada bi mi malo detaljnije objasnio šta i kako treba da kažem fotografu kod koga razvijam slike, kako da razvije film, da bi odgovarao uslovima koji su podešeni u samom fotoaparatu. I kako da budem apsolutno siguran da je on tako i razvio film, tj. kao da mu je osetljivost 50 ili 25 ASA?

Kada bi to radio, morao bi u fotoradnji koja ti razvija film da naglasiš da su radio korekciju i da ti tako razvijaju film. Naravno, u većini radnji će te devojke za mašinom belo gledati. Moraš naći neku radnju gde znaju šta je push-pull proces. (I gde ti neće reći da da da znamo mi sve samo da te skinu s' (vrata))

Ovo najviše svrhe ima raditi sa povećanjem osetljivosti filma ali sa snižavanjem baš i nema. Neki Fuji-ji od npr ISO400 sjajno rade push-ovani na 1600. (Prob'o kolega na EXIT-u letos i dobio sjajne slike. Sad, bem li ga, nemam pojma koji je tačno film u pitanju ali nije neki od najskupljih)

E sada, za to što tebi treba a to je slikanje Sunca, ne vredi previše silovati film jer Sunce u podne svakako moraš nekako prigušiti. Ali i da ga nekako snimiš, nećeš videti ništa više od običnog diska.

Probaj oko tih detalja da se raspitaš na forumu: http://astronomija.eclipsedmin...c94199c27a1327523a565495c84871
Tu se ljudi bave specijalno snimanjem nebeskih tela i sigurno imaju više iskustva sa snimanjem Sunca.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: da li sunce moze ostetiti fotoaparat???

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11195 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.