Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Case-study]: Na današnji dan (01.12.) 1942. započeta je atomska bomba

[es] :: Nauka :: [Case-study]: Na današnji dan (01.12.) 1942. započeta je atomska bomba

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16809 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: [Case-study]: Na današnji dan (01.12.) 1942. započeta je atomska bomba - E=mc2 Explained23.08.2006. u 22:50 - pre 216 meseci
http://www.worsleyschool.net/science/files/emc2/emc2.html
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.adsl.sezampro.yu.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon The Hiroshima Bomb - Computer Generated Remake25.08.2006. u 21:22 - pre 216 meseci
http://www.youtube.com/watch?v=p3U040optE4
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
213.240.54.*

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: [Case-study]: Ko su svetske nuklearne sile18.09.2006. u 08:52 - pre 215 meseci


Ovim oružjem velike razorne moći danas, pored velikih sila i njihovih saveznika, raspolažu i države koje su za zapadni svet potencijalno veoma opasne i čije se vlade ne mogu kontrolisati.

Jedna od njih je i Iran koji tvrdi da su njegov nuklearni program i proces obogaćivanja uranijuma isključivo u civilne svrhe. Iran je za razliku od Izraela i Severne Koreje potpisnik ugovora o neširenju nuklearnog oružja. Čitav slučaj se od februara ove godine nalazi pred Savetom bezbednosti UN, koji ima ovlašćenje da Iranu uvede sankcije. Poslednji pregovori između iranskih i evropskih zvaničnika o stopiranju obogaćivanja uranijuma, vođeni u Beču, još nisu dali rezultate i pored izjave iranskog predsednika Mahmuda Ahmadinedžada da je konačno spreman da pregovara.

Diktatorski režim u Severnoj Koreji prošle godine je saopštio da poseduje nuklearno oružje, ali da ta zemlja do sada nije izvela nijedan test. Irak više nije pretnja, jer i pored sumnji UN, a posebno SAD da režim Sadama Huseina razvija nuklearni program, 2004. su utvrdili da je ta zemlja prekinula s programom još 1991. godine.

Sa druge strane, izraelska vlast, koja je tradicionalni saveznik Zapada, tvrdi da nuklearni reaktor nedaleko od Dimone služi u „istraživačke svrhe“. Međutim, identifikovano je skladište oružja i mobilni lanseri projektila. Zvanični Tel Aviv nikada nije potvrdio niti demantovao navode da poseduje nuklearno oružje. Međutim, vojni eksperti procenjuju da Izrael ima oko 200 nuklearnih bojevih glava.

Detalji o izraelskom nuklearnom programu dospeli su u javnost 1986. zahvaljujući inženjeru Mordehaju Vanunu, koji je zbog toga optužen za špijunažu. Sumnja se da je Izrael izvršio nuklearne testove u Južnoj Africi 1979. godine.

Saudijska Arabija takođe pokušava da dođe u posed nuklearnog oružja, ako je verovati izveštajima zapadnih obaveštajnih službi. Nemački magazin „Cicero“ objavio je, pozivajući se na obaveštajne podatke, da Pakistan od 2003. pomaže S. Arabiji u razvoju nuklearnog programa. Navodno se u podzemnom gradu Ghauri, nedaleko od Rijada, nalazi nekoliko nuklearnih bombi iz Pakistana.

Danas u svetu ima sedam zemalja koje su uspešno testirale nuklearnu bombu. Od tih sedam, pet su potpisnice ugovora o neširenju nuklearnog oružja. To su SAD, Rusija, Velika Britanija, Francuska i Kina. Ugovor nisu potpisali Pakistan i Indija, a veruje se da i Izrael poseduje nuklearno oružje.

Zanimljiv je slučaj Rusije, nekada nuklearne supersile, čiji je predsednik Vladimir Putin nedavno izjavio da će se založiti da Rusija odustane od naziva „nuklearna supersila“, kako bi se fokusirala na razvoj energetske mreže.

Nema sumnje da će Rusija zadržati određeni broj nuklearnih projektila, kao sredstvo odvraćanja od potencijalnog napada.

Rusija skupo platila prekvalifikaciju naučnika

Po završetku hladnog rata, Rusija je sa SAD potpisala sporazum o uništavanju nuklearnog oružja i tokom poslednjih 15 godina uništene su 6.252 nuklearne bojeve glave. Program koji je podrazumevao da više od 20.000 nuklearnih stručnjaka promeni zanimanje koštao je šest milijardi dolara.

Program SFRJ zamro 1987. godine

Na listi zemalja koje su imale nuklearni program nalazi se i bivša SFRJ, u kojoj je nuklearni program pokrenut pedesetih godina. Institut u Vinči izgrađen je 1956. godine, a iz SSSR-a su dopremani teška voda i obogaćeni uranijum. Tokom pedesetih i šezdesetih SFRJ je na nuklearnom programu sarađivala i sa Norveškom. Tito je iz nepoznatih razloga zamrzao program 1960. godine, ali ga je obnovio posle prvih nuklearnih testova koje je izvela Indija. Konačna odluka o stopiranju programa doneta je u julu 1987. Rezultat programa je izgradnja nuklearne elektrane Krško 1983. Među ostalim zemljama koje su imale nuklearni program nalaze se Argentina, Australija, Brazil, Egipat, Irak, Japan, Poljska, Rumunija, Južna Koreja, Švedska, Švajcarska...

Bojeve glave SSSR ostale u bivšim republikama

Južna Afrika je tokom osamdesetih proizvela šest nuklearnih bombi, koje je deceniju kasnije uništila. Raspadom SSSR-a znatan deo nuklearnog arsenala ostao je u bivšim republikama. Belorusija je u Rusiju vratila 81 atomsku bombu, Kazahstan čak 1.400 nuklearnih bojevih glava, a Ukrajina 5.000. Ukrajina je do 1996. bila treća najveća nuklearna vojna sila.

A. Petrović

p.s.
Historical Map of Military Fissile Material and Nuclear Weapons Programs
Wiki:List of countries with nuclear weapons
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: [Case-study]: Na današnji dan (01.12.) 1942. započeta je atomska bomba

Strane: 1 2

[ Pregleda: 16809 | Odgovora: 22 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.