Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Laboratorijski ispravljac

[es] :: Elektronika :: Laboratorijski ispravljac

[ Pregleda: 11801 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jovank
Jovan Krstic
Srbija

Član broj: 76349
Poruke: 106
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Laboratorijski ispravljac28.03.2006. u 17:48 - pre 219 meseci
Treba mi sema laboratorijskog ispravljaca koji na izlazu daje od 0-40V ( moze i nesto manje ) i 0-3A sa finomregulacijom ovih parametara
Zivot je nista ali alternativa je neprihvatljiva
 
Odgovor na temu

Blejd
Branko Zebic
Pozarevac

Član broj: 147
Poruke: 327
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Laboratorijski ispravljac28.03.2006. u 18:18 - pre 219 meseci
Upotrebis pretrazivanje i dobijes odgovor:
http://www.elitesecurity.org/tema/155429/0
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Laboratorijski ispravljac28.03.2006. u 23:49 - pre 219 meseci
BTW ne znam zasto se insistira na terminu "laboratorijski", ako se vec "zahtevaju" neki proizvoljni naponi. Ili to "laboratorijski" izgleda "mracno" ili zastrasujuce. Ionako, nikome za po kuci ne treba "laboratorijski" napajac. Posebni zahtevi, koje ispunjavaju "pravi" laboratorijski napajaci, ne mogu se "testirati" u kucnoj, pa i nekoj "poluprofesionalnoj" nameni. Cak i za masu "profesionalaca" (tipa servisa ili sa radnim vremenom od 8-16h) nema potrebe za spravom koja garantuje zadati napon vise nedelja sa promenom (i u promenjenim temperaturnim uslovima) od nekoliko ppm-a.
 
Odgovor na temu

Blejd
Branko Zebic
Pozarevac

Član broj: 147
Poruke: 327
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Laboratorijski ispravljac29.03.2006. u 06:43 - pre 219 meseci

Citat:
vladd:
BTW ne znam zasto se insistira na terminu "laboratorijski", ako se vec "zahtevaju" neki proizvoljni naponi


Termin svakako nije adekvatan. Mi, koji smo amateri u elektronici, preuzeli smo ga od casopisa (Elektor - naprimer), a kasnije sa net-a.
Iza tog bombasticnog naziva najcesce se "krije" manje ili vise uspesan pojekat obicnog stabilisanog ispravljaca sa mogucnoscu regulacije napona i ogranicenjem struje u odredjenim granicama, a mnogo redje i sa elektronskim osiguracem.
Ali, mnogo lepse zvuci kad se kaze "Napravio sam laboratorijski ispravljac", a ne neki tamo obican isptavljac.
Kad se malo zaviri na stranice koje se bave audiom, tek onda coveku "stane pamet" od poplave raznih termina.

jovank:
Predlazem da napravis ispravljac po Elektorovoj shemi. Jednostavan je za izradu, proveren u praksi mnogo puta, upotrebljene su lakonabavljive komponente.
 
Odgovor na temu

jovank
Jovan Krstic
Srbija

Član broj: 76349
Poruke: 106
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Laboratorijski ispravljac29.03.2006. u 11:16 - pre 219 meseci
Vladd znam da naziv izgleda pompezno ali taj naziv nisam ja izmislio.Tako sam i ja negde procitao da se zove.U pravu si ti ali ako neki uredjaj vec ima univerzalni naziv zasto ga drugacije zvati.
BTW - I opticki kabal se strucnije zove svetlovod pa ga niko tako ne zove.
Zivot je nista ali alternativa je neprihvatljiva
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Laboratorijski ispravljac29.03.2006. u 16:03 - pre 219 meseci
Da ne "otvaram" diskusiju sta je "svetlo", da bi "opticki kabal" bio "svetlovod", vraticu se na "ispravljac". Poenta je da me ne zanima kako sta nazivaju domacice ili pijacni trgovci, a na kraju i novinari. Ovo je neki forum koji u nazivu ima "elite...". Samo zbog toga. Da li je ispravljac "dobar", to ostavljam korisnicima. Ako "vrsi posao" onda je dobar. Termin su, prvo "razzvakali" novinari, da bi dali "senzacionalisticki" pristup projektu, a realno, mogli su ga nazvati i "svemirski", posto smo svi zajedno vise u svemiru, nego vecina od nas u "laboratoriji".
Znaci, da ipak, sa nesto "znanja", sami mozemo da nazivamo stvari pravim imenom.
Uzgred, dobri uredjaji, koji i nisu "dostigli" nivo "laboratorijskog" napajaca, imaju cesto vise fiksnih napona, dostupnih na panelu. 5V, +- 5V, +-12V, i poneki "snazniji" 12V/5A ili 24V/5A, plus promenljivi, sa zadavanjem napona i struje.
Tako "koncipiran", resava neke probleme (oko grejanja), relativno je mali (moze da ima 2 trafoa po 150-200VA), ima vise mogucnosti za povezivanje na kompleksne uredjaje, a mogu se "testirati" i uredjaji koji pripadaju i auto i industrijskoj elektronici. A mogu se povezati i dve ploce, jedna na kojoj se radi, i druga "pomocna" sa par digitalnih sklopova, ili plus treca, sa releima ili recimo ventilima na 24V...
Prava mala "laboratorija" :)

Poz.
 
Odgovor na temu

xylik

Član broj: 125882
Poruke: 4
193.198.174.*



Profil

icon Re: Laboratorijski ispravljac15.01.2007. u 17:07 - pre 210 meseci
Prava stvar. Baš sam to tražio.
 
Odgovor na temu

ELFI
Srbija

Član broj: 47580
Poruke: 573



+32 Profil

icon Re: Laboratorijski ispravljac15.01.2007. u 20:11 - pre 210 meseci
Pa kad se pominje elektor evo jednog jednostavnog resenja
mada ga ja ne bih koristio za primopredajnike jer hoce to kolo
da divlja kad oseti vf napon. A ako bas hocete laboratorijski
mogu potraziti po elektoru ima cak i sa procesorima ali siguran
sam da to retko kome treba.
Ako zelite regulaciju uzmite lm338 za struje do 5a.
Ili za punjenje baterija L200 sa strujnom i naponskom regulacijom
ILI savrseni uredjaj za radio uredjaje sa sajta moderatora od pre
20 godina koji kod mene isto toliko godina radi svakodnevno sa jednim
menjanjem elektrolita.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.ptt.yu.



+5251 Profil

icon Re: Laboratorijski ispravljac16.01.2007. u 10:40 - pre 210 meseci
Ma taj 723 je ubedljivo najbolje kolo na svetu. Napravljeno pre milion godina, i jos je aktuelno i dobro.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Laboratorijski ispravljac

[ Pregleda: 11801 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.