Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

razlike izmedu kompilera

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: razlike izmedu kompilera

[ Pregleda: 2803 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

The Godfather

Član broj: 84585
Poruke: 32
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon razlike izmedu kompilera26.03.2006. u 10:20 - pre 219 meseci
ucim C++ u borland c++5.02 i svidja mi se-nemam velikih problema, ali me zanima koje prednosti moze da mi pruzi VC++, c#, borlandov builder(razlike izmedju buildera i "obicnog" c++a-ovo me bash interesuje) i gde ih mogu nabaviti,
koji od ovih mi preporucujete i sta nanjima mogu da radim sto ne mogu u mom borlandu5.02
p.s. znam da je DevC++ besplatan na netu i da radi posao, ali me zanimaju i drugi
hvala
poz

[Ovu poruku je menjao The Godfather dana 26.03.2006. u 13:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

#Ninja#
Tuzla

Član broj: 28925
Poruke: 259
*.PPPoE-2344.sa.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: razlike izmedu kompilera29.03.2006. u 22:33 - pre 219 meseci
Za početak nije ti puno bitno koji kompajler ćeš koristit. Ali, kako budeš napredovao, polako ćeš shvatiti šta želiš i šta ti odgovara. Najbolje ti je da isprobaš sam. Ako već hoćeš preporuku, uzmi Visual Studio 2005 (ili Visual C++ 2005).
 
Odgovor na temu

Knjaz Milos

Član broj: 89765
Poruke: 2
*.3dnet.co.yu.



Profil

icon Re: razlike izmedu kompilera30.03.2006. u 22:24 - pre 219 meseci
a koje su razlike izmedju borland buildera i "obicnog"???
za sta sluzi jedan a za sta drugi? i prednosti?

Fuck The Fucking Fuckers!
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
..81.static.gus.vf.siwnet.net.

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: razlike izmedu kompilera31.03.2006. u 03:13 - pre 219 meseci
Ono o cemu se ovde diskutuje zapravo NEMA veze sa temom. Podsecam, tema je "razlike izmedju kompajlera". Vi ste gospodo skrenuli diskusiju od razlike izmedju kompajlera ka RAZLICI IZMEDJU RAZVOJNIH OKRUZENJA.
Sta je kompajler? - Najkrace receno, to je jedan obican program (konzolni) koji zadati sors fajl (ili fajlove) PREVODI u objektni (masinski) kod. Kako to radi izlazi iz domena ovog teksta. Dodacu da je za stvaranje izvrsnog fajla (.exe na Windows-u) potreban i povezivac (eng. "linker") - koji objektne fajlove vezuje sa odredjenim bibliotekama (pre svega C runtime) i od svega toga "skuva" jedan izvrsni fajl.

Sta rade ta famozna razvojna okruzenja (Dev-C++, Code::Blocks, Visual C++ 2005 Express, Borland C++ Builder...)? - Sva razvojna okruzenja su zapravo OGROMNE graficke aplikacije koje u sebi sadrze svu potrebnu logiku za rad sa bilo sitnim, bilo krupnim projektima. Ovi programi zapravo pozivaju kompajler i linker (i jos stosta drugo kasnije cete nauciti) i fajl-po-fajl lagano "grade" finalni produkt (izvrsni fajl, dodatne biblioteke i ko zna sta je sve u projektu).

Banalno receno, razvojna okruzenja mozete da posmatrate kao jako lepu ambalazu za kompajler, linker, make, resource compiler, deployment prog. (itd.). To je fasada za ove gore spomenute programe.

Iz licnog iskustva i prema ES diskusijama mogu da vam TVRDIM jedno - direktno koriscenje razvojnih alata ostavlja trajnu RUPU u razvoju jednog programera. Ko odmah pocne da ih koristi, a ne nauci kako zapravo izgleda put od sors fajla (recimo mojprog.cpp) do izvrsnog fajla (recimo mojprog na Linux-u, ili mojprog.exe na Windows-u), ostace trajno osakacen za jedno jako vazno znanje.

Naravno, razvojna okruzenja imaju i svoje visestruke prednosti. O njima nema potrebe diskutovati.

Druga mana je sto uglavnom popularna razvojna okruzenja funkcionisu samo na jednoj jedinoj platformi. Cast izuzecima, tipa Eclipse ili Code::Blocks (u razvoju) .
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: razlike izmedu kompilera

[ Pregleda: 2803 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.