Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ostala pitanja i odgovori

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Registar Nacionalnog ID :: Ostala pitanja i odgovori

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 17200 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pyc
Marko Domanović
Beograd

Član broj: 2771
Poruke: 902

Sajt: www.getmonero.org


+80 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 09:00 - pre 216 meseci
U potpunosti se slazem sa piscem, zaista logicno covek zbori, i tako treba da bude... kraj. :)
 
Odgovor na temu

valeksic
Vladimir Aleksić
Beograd

Član broj: 20451
Poruke: 325
195.252.89.*



Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 09:10 - pre 216 meseci
Kada se promeni sama skraćenica ne vidim zašto bi to trebalo da se tiče vlasnika domena. Jednostavno sve ide pod novu skraćenicu, a .yu ostaje 5 godina.

Ono što je mnogo važnije za vlasnike je kako će se izvršti proces tranzicije sa postojećeg na novi način registracije po novim pravilima. Moj predlog:

Od dana početka registacije domena po novim pravilima postojeći domeni funkcionišu normalno narednih 6 meseci. Ako vladnik domena u tom periodu ne preregistruje domen po novim pravilima, domen se automatski blokira na period od sledećih 6 meseci. Nakon toga domen se briše iz registra i postaje dostupan za slobodnu registraciju.

Šta dobijamo blokadom od 6 meseci? Vladnik domena se na neki način primorava da ne čeka zadnji trenutak da preregistruje svoj domen, već da to uradi u prvih 6 meseci, ako ne, domen mu neće biti vidljiv. S druge strane i ako zakasni ima fore još pola godine da izvrši preregistraciju, a da bude siguran da mu niko neće preuzeti domen. Naravno ovaj period može da bude i 6 meseci za preregistraciju/12 meseci blokade, ili 12/12.

Što se plaćanja naknade za registraciju domena tiče, možda ne bi bilo loše da postojeći vlasnici domena imaju mogućnost da u prvih 6 meseci ne plate naknadu za registraciju, ili da plate manju naknadu. S druge strane, ako uđu u period blokade domena naknada bi bila jednaka onoj za novi domen.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 09:11 - pre 216 meseci
Citat:
pisac
Šalu na stranu takodje, po kojoj logici neko može da pomisli da oni koji poseduju .yu domen ne treba da imaju (apsolutnu) prednost?


Mozda zbog enormnog broja nepravilnosti prilikom dodele .yu domena? ;-)

Ja nisam za automatsko dodeljivanje novog domena, vec za jednu skuplju ali po meni bolju operaciju - da se svim vlasnicima domena posalje cirkularna poruka da imaju 6 meseci da regulisu pitanja svog domena, i da ce im za to vreme novi domeni biti rezervisani - naravno, imace puno pravo da zadrze isto ime samo sa drugim ISO 3166 sufiksom.

E, sad ide catch - ko zeli da koristi tu pogodnost, morace da prilozi dokumentaciju sa kojom je dobio .yu domen. Time ce se eliminisati nepravilnosti koje su radjene tokom rada prosle YU-NIC ekipe. Da li ce "stari-novi" vlasnici placati punu cenu, smanjenu cenu - je stvar komercijalne procene i finansijske konstrukcije RNID-a.

Naravno pretpostavljam da ovakva stvar nije u interesu nekih u UO-u novog RNID-a, kao i da uopste nije u interesu trzisne logike da je bolje imati vise domena nego manje ;-) Ali svakako bi bila dobar nacin da se RNID ekipa iskupi za nedela njihovih predhodnika.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 09:37 - pre 216 meseci
mislim da ovakav predlog ne bi odgovarao clanovima/poslanicima/[whatever] starog+novog yunic-a, posto bi ukazivalo na mnoge ... kahm ... propuste u radu prethodnog, a posto je dobar deo strukture preliven dobre su sanse da ce:

1) novi domeni biti registrovani "tajno" (previse cimanja + teorije zavere imho)
2) naprosto biti automatski preregistrovani domeni
3) pod 2) + zahtev da se potvrdi legitimnost domena u nekom zakonskom roku, ili ce biti ugasen (npr. priloziti dokumentaciju prilikom uplate itd.)

mogucnosti su razne, ali sumnjam da ce bilo ko ikada odgovarati za rad (ex-)yunic-a, posto je ionako sve bilo volonterski radjeno od strane par superheroja (ex-)yu interneta. nadajmo se samo da se to ipak nece ponoviti i da vise nece biti volontera i heroja, mada delim skepsu SmilieBG-a.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 09:45 - pre 216 meseci
Ako se primeni #2, dakle automatska preregistracija sa ekskluzivnim pravima starih vlasnika bez dodatnih dokaza o legalnosti vlasnistva - mozda bi dobra ideja bila da neko udruzenje gradjana / NGO / javno glasilo postavi javno pitanja novom RNIDS-u koja se ticu problematicnih .yu domena - posto RNIDS u svom Statutu inkorporira stavke o javnosti rada i sl... bilo bi moguce zahtevati odgovor i na tu temu.

U svakom slucaju, bilo bi lepo pritisnuti novi RNID da se izjasni o problematicnim .yu domenima i da javno dostavi dokumentaciju o .yu domenima koji bi automatski dobili pravo na .rs . Jako je bitno traziti proslu dokumentaciju, a ne neku novu koja bi mogla sadrzati izmenjene informacije o pravnim licima.

Ovim bi se sprecilo da, ako neko pravno lice ima vise domena (sto nije bilo saglasno sa pravilnikom) ono ima ilegalno stecena ekskluzivna prava i u novom RNIDS-u.

Kako je ES ozvanicen kao mesto za raspravu o RNID-u i od strane nekih clanova UO - molim da se RNID izjasni o ovom predlogu.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.wireless.org.yu.



+82 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 14:40 - pre 216 meseci
Ljudi, stvarno vas ne razumem... Mislim, šta znači -- da neka NVO/javno glasilo PRITISKA RNIDS radi dobijanja nekih osnovnih informacija ili odgovora na prosta pitanja?! Pa, nije RNIDS Kraljevski dvor, pa da komunikacija ne može da se uspostavi nikako drugačije osim upućivanjem nekakvih 'zvaničnih' dopisa. Za sada je sasvim je dovoljno postaviti pitanje ovde i ja ću se potruditi da, u okvirima svog vremena i granicama svog znanja, napišem odgovor. Kada RNIDS stane na noge, imaće, 'fala Bogu, osobu zaduženu i plaćenu samo za obezbeđivanje javnosti rada.

Nego, da se vratimo na temu:

1. Zamolio bih nekog admina da premesti ovih par poruka u novi thread "Tranzicija registra .yu domena i registracija u okviru novog TLD"

2. Kada razmišljate o trenutno registrovanim domenima, imajte na umu par stvari:

- Stabilnost svih registrovanih .yu domena ne sme da se dovede u pitanje -- sajtovi moraju da rade, mailovi moraju da prolaze, svaka eventualna promena u tom registru mora da se obavi pažljivo i postepeno. Dakle, krajnje izvesno je da otimanja, brisanja i slična rešenja "preko kolena" neće biti favorizovana.

- Ja do sada nisam imao uvida u dosijea trenutno registrovanih domena, ali pretpostavljam da uniformna i lako dostupna dokumentacija ne postoji za sve registrovane .yu domene (što zbog različitih metoda internog vođenja dokumentacije, koji se menjao tokom proteklih 12 godina, što zbog činjenice da su neki domeni, opravdano ili neopravdano, registrovani izvan standardne procedure). Što je domen stariji, može se očekivati lošija dokumentacija. Situaciju dodatno pogoršava činjenica da su se zakoni koji regulišu registraciju pravnih lica menjali i da pribavljanje dokumentacije iz ranijih vremena (trgovinskih sudova) može biti dosta opterećujuće u smislu vremena/novca za vlasnike postojećih .yu domena. Istina, verovatno najveći broj starih domena više nije u upotrebi (nijedan upisani .yu domen nikada nije brisan iz registra), ali dosta nih i dalje funkcioniše i za njihove vlasnike (legalne i ilegalne) treba naći odgovarajuće rešenje.

Ove nezgodne činjenice su životna realnost i ne mogu se ignorisati, već se moraju uzeti u obzir prilikom razmatranja kranjeg rešenja. Da li imate neke predloge o tome kako bi RNIDS trebalo da se postavi u odnosu na ova pitanja?
 
Odgovor na temu

Pera60

Član broj: 90181
Poruke: 35
*.83.beocity.net.



Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 17:55 - pre 216 meseci
A kako ce da bude podeljen taj novi .xx domen? Da li cemo imati stare .co.xx .org.xx i sl. ili ce sve da ide direktno pod .xx? Tu se sada javlja problem ako imamo dva ista domena, a dva razlicita vlasnika npr. domen.co.yu i domen.org.yu ko ce da ima prednost na domen.xx? Licno nemam predloga kako bi ovo moglo da se resi.

Takodje, bilo bi dobro kada bi novi .xx domen imao WHOIS pa da se zna ko je regostrovao koji domen.
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 20:07 - pre 216 meseci
@twiddle

niko ne spori "da nesto treba da radi", a ocigledno je da mnoge stvari ne funkcionisu kako bi trebalo - to i jeste poenta cele price. da ne budemo samo kao dva matora mapetovca, evo ti jedan konkretan i banalizovan predlog:

1) kompletna tld baza ostaje netaknuta, sve ostaje identicno, ne pali se skupstina and stuff, ne pravi se predstava, revolucija, niko se ne vesa itd. - samo se daje obavestenje (posredstvom medija, licnog kontakta za one koji su zapravo i registrovani i za koje postoji neki vid dokumentacije, itd. - uostalom, vesti se brzo sire) da postoji rok od 6-12 meseci za preregistraciju u kontekstu davanja dokumentacije na uvid.
2) ukoliko nadlezno lice ne donese potrebnu dokumentaciju u datom zakonskom roku, domen biva parkiran/zamrznut/whatever na 6-12 meseci i placaju se odredjeni simbolicni penali, posto je opaljivanje po novcaniku najbolji metod osiguravanja da se neko toga zapravo i seti tokom prve runde. posle isteka druge runde, domen se brise iz registra i "pusta u promet".
3) jace je od mene, ali sta ces, 1) i 2) su moguci samo ukoliko postoji do sada nepostojeca kontrola i mogucnost provere porekla domena koja bi mogla da bude i javna - recimo simbolicna domaca whois baza, mada je to nebitno - bitno je da sistem ne bude truo iznutra.
4) ovo, of korz, znaci dosta konkretnog posla, znaci da bi to bio i dobar test za postojece-nepostojece telo tako da ce biti potreban placen ne-volonterski kadar koji bi zapravo izneo ceo ovaj posao. takodje bi bio dobar medijski potez u kontekstu - "evo mi zapravo nesto i radimo" i bio bi dobar korak ka utemeljivanju bolje institucije.

naravno, bez volontera i dobrih dusica, celokupna administracija mora da bude dobro placena da bi besprekorno, ili bar zadovoljavajuce, funkcionisala - nema nista gore od ogorcenog BOFH-a, ili halapljivog i nesposobnog univerzitetskog kadra koji se gura u institucije (of course, "cast izuzecima" disclaimer kako bi se svako osecao posebno i netaknuto).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 20:14 - pre 216 meseci
@Twiddle,

Molim te da pazljivije citas sta sam napisao - moja opaska za NGO/Medije vazi ako i samo ako bude primenjena blanko pre-registracija sa .yu na .xx bez ponovne provere uslova za posedovanje .yu domena - dakle, samo ako ne bude uradjena transparentna kontrola predhodnog poslovanja YU-NICa.

Ne zelim da zvucim ruzno, ali ja licno imam debele razloge da smatram da je u YU-NIC-u bilo malverzacija, i da postoje domeni koji su registrovani potpuno van procedure, i kao gradjanin Srbije zelim da se tim ljudima/firmama koji su eventualno dobili van procedure .yu domen ne dozvoli da na osnovu "zatecenog stanja" dobiju bona-fide prava na pre-registraciju i novi .xx domen.

Naravno, ako RNIDS usvoji pogled da nije potrebno dodatno proveravati "poreklo" vlasnistva .yu domena, bilo bi mi jako drago da javnost, preko nevladinog sektora, medija pa i pritisaka vlade pritisne RNIDS da to ipak uradi, cisto kako se ne bi legalizovale nesavesne radnje koje su se desavale u proslosti.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 20:18 - pre 216 meseci
Tako je. Da se spc.yu vrati na spc.org.yu gde mu je i mesto!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 20:20 - pre 216 meseci
Ja sam pak mislio na gomilu nekih drugih domena :-)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 20:45 - pre 216 meseci
Ne bih se previše upuštao u to, jer je to sizifov posao, i neće dati apsolutnu pravdu kao ni bilo šta drugo u ovoj zemlji. Mislim da je najbolje da svi koji imaju firma.co.yu i firma.org.yu automatski dobiju firma.co.ss i firma.org.ss (ili .rs) bez ikakve provere da li su uopšte do sada imali pravo na dotični domen, jer se pravila sada ionako menjaju tako da će u svakom slučaju imati pravo ubuduće, ukoliko plaćaju.

Ono što je zaista problem o kome treba raspravljati je da li treba dati neku prednost za registrovanje drugostepenog domena (ispod .ss) onima koji imaju trećestepeni (ispod .co.yu/.org.yu), i kome od ta dva domena dati prednost (.gov.yu i ac.yu ne bih razmatrao). Moje mišljenje je da ako neko već treba da ima prednost, to bude .co.yu, jer je ionako u samom nazivu "komercijalan". Ako se oko toga ne složimo, onda neka drugostepeni domen firma.ss dobije (kupi) neko od vlasnika firma.co.yu i firma.org.yu ko da više para za prvu godinu registracije, a za naredne godine registracije neka cena bude normalna.
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.wireless.org.yu.



+82 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 20:46 - pre 216 meseci
@Ivan Dimkovic

A šta kažete na predlog da se trenutni i budući registri posmatraju potpuno odvojeno tj. da se za novi TLD uradi potpuno novi "sunrise period" (kao što je uradjen za recimo .eu)?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 20:49 - pre 216 meseci
I to je skroz kul ideja i moze da resi probleme - ocekujemo da vidimo pravilnik za domene uskoro ;-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.wireless.org.yu.



+82 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 21:03 - pre 216 meseci
@Ivan Dimkovic
Citat:
Ne zelim da zvucim ruzno, ali ja licno imam debele razloge da smatram da je u YU-NIC-u bilo malverzacija, i da postoje domeni koji su registrovani potpuno van procedure, i kao gradjanin Srbije zelim da se tim ljudima/firmama koji su eventualno dobili van procedure .yu domen ne dozvoli da na osnovu "zatecenog stanja" dobiju bona-fide prava na pre-registraciju i novi .xx domen. Naravno, ako RNIDS usvoji pogled da nije potrebno dodatno proveravati "poreklo" vlasnistva .yu domena, bilo bi mi jako drago da javnost, preko nevladinog sektora, medija pa i pritisaka vlade pritisne RNIDS da to ipak uradi, cisto kako se ne bi legalizovale nesavesne radnje koje su se desavale u proslosti.

Ja ne verujem, ja pouzdano znam da ima dosta domena koji su registrovani van procedure. No, poenta moje priče je u tome da se za veliki broj takvih domena jedostavno ne može obaviti pouzdana provera porekla vlasništva. Za te domene eventualno postoji formular sa zahtevom (koji sadrži podatke o 'nekom', pravom ili lažnom, administrativnom kontaktu) i sama DNS zona. Čuo sam neke horor priče koje kažu da su neki domeni upisivani i bez formulara... Dakle, ne postoji nikakva druga dokumentacija na osnovu koje bi moglo da se utvrdi ko je tražio domen, kad je tražio domen i ko ga je odobrio. Veliki broj takvih domena registrovan je preko Internet/hosting provajderskih veza (dakle, kupiš neku Internet/hosting uslugu, a provajder ti "sredi" .yu domen... hint: mrva). Šta raditi sa takvim domenima? Da li onda Internet/hosting provajder treba da se opredeli samo za jedan (obično sopstveni) domen za koji će imati preferencijalno pravo u novom TLD, a njihovi korisnici (koji možda nisu ni imali pojma šta se tu zapravo dešavalo) da budu uskraćeni za to pravo za svoje domene (to sve pod uslovom da se provajder vodi kao administrativni kontakt za sve domene)? Šta raditi sa onim domenima koji nemaju kompletnu dokumentaciju, ali provajder nije naznačen kao administrativni kontakt (zato što ga je preko veze registrovao provajder na ime korisnika, a korisnik nije ni podnosio dokumentaciju... možda nije imao pojma kako je provajder zapravo odradio posao registracije...)


[Ovu poruku je menjao twiddle dana 12.07.2006. u 22:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 21:31 - pre 216 meseci
Citat:
twiddle: A šta kažete na predlog da se trenutni i budući registri posmatraju potpuno odvojeno tj. da se za novi TLD uradi potpuno novi "sunrise period" (kao što je uradjen za recimo .eu)?


Ni slučajno. Novi co.ss i ostali domeni, moraju biti preslikani sa co.yu i ostalih, i to je jedino što je pravilno i pravedno. Ukoliko se to ne uradi tako, više će biti nepravde nego što će se ućariti pravde na onima koji su neregularno registrovali neki .yu domen.

EU domen tu uopšte ne može da se poredi, jer je to jedan potpuno novi domen nove države.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 22:10 - pre 216 meseci
Na kakvu tačno nepravdu misliš?

Ako se poštuju pravila oko trademark-ova i ako postoji JASNA dispute procedura i telo koje se time bavi, iste su šanse da će neko biti oštećen kao i kod bilo kog .com domena na primer. I meni su ukrali gojko.com zato što sam zakasnio sa uplatom, i još stavili pingvina koji se smeje neko vreme, pa opet ne krivim registar za to.

Dakle predlog mi zvuči korektno za sada, mada moguće je da nismo sagledali sve aspekte, pa ako neko ima konkretnu zamerku, samo napred.

Efekat "pobijanja" nelegalno registrovanih domena i ne bi bio neki ukoliko .yu stvarno ne bi uskoro nestao sa interneta, čak je i 5 godina mnogo u internet svetu. Da ne pričamo što postoji mogućnost da .yu potraje i duže od toga, onda smo džaba krečili.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 22:25 - pre 216 meseci
Ne moze se tek tako zanemariti toliko godina koje su ulozene u mnoge domene. Oni se gase, i zbog toga vlasnicima treba dati mogucnost da premeste aktivnosti na odgovarajuci novi domen kako bi bar malo sanirali stetu koju imaju zbog ukidanja domena.

Treba imati u vidu da promena domena cini VELIKU steta svakoim sajtu i kada bi se vlasnici sajtova pitali oni ne bi nikako zeleli da menjaju domene. Treba obezbediti proceduru kojom se bar u nekoj meri umanjuje steta, a davanje prednosti vlasnicima starih domena da presele sajtove na izmenjene domene je korak u tom smeru.

Naravno, najbolej bi bilo da se uopste ne menja TLD, a po proceduri je i to moguce. Tako bi svi koji sada imaju domene i dalje imali te domene na raspolaganju i ne bi bilo problema, niti potrebe da se vodi racuna d aneko ima prednost ili tako nesto.
 
Odgovor na temu

valeksic
Vladimir Aleksić
Beograd

Član broj: 20451
Poruke: 325
195.252.89.*



Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori12.07.2006. u 23:02 - pre 216 meseci
Citat:
Gojko Vujovic:
Ako se poštuju pravila oko trademark-ova...



Budimo realni. Koliko firmi imaju registrovan trademark kod nas?

I sad ćemo kao da brišemo neke domene za čiju je registraciju kriv neko u yunic-u? Od toga nema ništa. Šta imaju postojeći vlasnici sa tim?

Ne vidim uopšte zašto raspravljamo šta će se desiti sa promenom TLD-a. Zamislite da ne dolazi do promene TLD-a, ali da za par meseci kreće nova procedura registracije domena. Postojeći vlasnici domena moraju da izvrše preregistraciju. Koliko da im se da vremena za to? I koliko bi to trebalo da košta. Hajde da okrenemo diskusiju u tom pravcu.

Dobijamo novi TLD. Super. Domene ne diramo, kao da do promene nije ni došlo.

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Ostala pitanja i odgovori13.07.2006. u 01:12 - pre 216 meseci
Citat:
Gojko Vujovic:čak je i 5 godina mnogo u internet svetu. Da ne pričamo što postoji mogućnost da .yu potraje i duže od toga, onda smo džaba krečili.


Ne vidim problem u tome, može da potraje i u večnost što se mene tiče, neće mi nimalo smetati. A 5 godina nije baš puno čak ni u Internet svetu. Ja imam neke mailove ljudi sa kojima se nisam dopisivao po toliko godina, ali ih čuvam ako mi zatrebaju, i nadam se da će biti ispravni.

Nego, u pravu je valeksic. Da uprostimo:

1) Svi domeni .ss adekvatni domenima .yu neka budu u startu rezervisani na godinu dana za vlasnika .yu domena, pa ako ga ne aktivira/kupi u tom roku, rezervacija ističe i može da ga kupi bilo ko.

2) Razmislite dobro da li želite da uvedete prilikom registracije tih rezervisanih domena .ss proceduru provere da li je stari .yu domen bio regularno registrovan. Možda treba, možda ne treba, meni je apsolutno svejedno, ali će iskomplikovati samu proceduru.


Nego, mišljenje koje mi je upravo palo na pamet je da bi trećestepeni .co.ss (.co.rs) kao i .org.ss (.org.rs) trebali i dalje da ostanu potpuno besplatni, samo što bi vlasnik svakih godinu dana trebao da dokaže da je firma/organizacija i dalje aktivna, a ako ne može da dokaže a želi da zadrži domen onda neka plati. Trebao bi da se obavezno plaća samo drugostepeni .ss (.rs) domen, jer će za njima i biti najveća jagma.

Onda bi se procedura prelaska sa .co.yu na .co.ss (.co.rs) svodila na to da vlasnik dokaže da je firma/organizacija i dalje aktivna (ako je uopšte postojala) i time bi rešili i onaj problem nepravilno registrovanih domena.


Nego, ključno pitanje je da li će postojati prednost prilikom registracije drugostepenog .ss (.rs) domena vlasnicima trećestepenih .co.yu .org.yu domena?
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Registar Nacionalnog ID :: Ostala pitanja i odgovori

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 17200 | Odgovora: 40 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.