Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nuklearna centrala u Srbiji ...

[es] :: Nauka :: Nuklearna centrala u Srbiji ...

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 32276 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Tom^Cat
BG

Član broj: 53661
Poruke: 77
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...10.03.2006. u 23:48 - pre 220 meseci
Citat:
Vostoki: ma nemoj pctele, a sto onda ne opauce S. Koreju ?

Hteli su, ali sad kao da su se predomislili. A znamo i zasto.


Zato sto cekaju da sami umru od gladi, nema potrebe da se cimaju.

Dajte bre ljudi kakva atomska bomba, jel ste vi normalni, tema pocela o izgradnju nuklearke da bismo imali dovoljno struje u buducnosti a vi je pretvorili u kvazi nacionalno - patriotsko fantaziranje. Napravimo nuklearnu bombu i onda smo face, niko nam nista ne moze i ne sme ... stashno ...

Ali ajde da ipak napisem komentar na to iako deluje kao sala.
Kada bismo poceli (nekim cudom) da pravimo nukelearnu bombu USA, koji jedva cekaju povod, bi nas odrali i bili bismo prinudjeni na ko zna koju po redu kapitulaciju veoma brzo.
Za to cak ne bih mogao puno ni da krivim nikoga jer ni ja da sam na mestu USA, EU ili nekog u nasem okruzenju ne bih dozvolio da ova nazovi drzava poseduje nuklearno oruzje.
A da je nekim dvostrukim cudom cak i dovrsimo koga biste napali nuklearnim oruzjem ? Hrvatsku, Bosnu, Rumuniju, Madjarsku ? Nema sta, to bi bas potreslo Amerikance. Ili planirate paralelno i izgradnju jedne nuklearne podmornice ?
 
Odgovor na temu

sasa022

Član broj: 15151
Poruke: 4501



+361 Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...11.03.2006. u 00:23 - pre 220 meseci
@srki
Mislim da se nismo razumeli.Ovde se radi o izgradnji elektrane u Srbiji,a HES Buk-Bijela je predvidjen za gradnju na granici CG i RS tako da to sa Srbijom ( bar geografski ) nema ( nikakve ) veze.

[Ovu poruku je menjao srki dana 12.03.2006. u 04:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zikka
Zika Jovic
Dublin

Član broj: 29076
Poruke: 677
213.244.197.*

ICQ: 270814588


+1 Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...11.03.2006. u 00:29 - pre 220 meseci
Ja sam za . Ali nazalost mi nemamo pare za to.
Don't Worry Be happy!
 
Odgovor na temu

Fuzz
Bojan Vukovic
Novi Sad

Član broj: 8631
Poruke: 3866
*.PRI-1.panline.net.



+9 Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...11.03.2006. u 00:44 - pre 220 meseci
Pa ako uzmem u obzir "zdravlje" Save u Zagrebu i Dunava u Novom Sadu (koji je prikupio g**** pola Evrope) mogu da kazem da da je cistoca atomske energije u najmanju ruku diskutabilna.

[Ovu poruku je menjao srki dana 12.03.2006. u 15:21 GMT+1]
anti-heroin spree
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...11.03.2006. u 01:46 - pre 220 meseci
PREVASHODNA MI JE NAMERA bila da prodiskutujemo o nedostatku struje u Srbiji, pa sam i zato otvorio temu.

Ja sam za izgradnju nuklearne centrale, evo ima je Slovenija pa nikad nije imala s njom problema, ima je i Bugarska, pa ni oni nemaju problema. Remontovali su tu nuklearku Kozloduj pre 4 ili 5 godina, i sad savršeno funkcioniše.


A šta vi kažete na to, valjda je dovoljan dokaz da su one bezbedne ovo što sam upravo rekao.

[Ovu poruku je menjao srki dana 12.03.2006. u 15:22 GMT+1]
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...11.03.2006. u 02:04 - pre 220 meseci
Dosta predrasuda, koliko vidim.

Pa Francuzi imaju 80 nuklearki, pa im ne rastu deca sa dve ili tri glave.

Troškovi oko nabavke goriva su manji nego uvoz "gotove" struje. Dugoročno i strateški gledano - to je čistiji vid proizvodnje struje u odnosu na bilo kakvu termo elektranu. Hidro centrala je druga priča, ali ima i onda svoje izuzetno negativne posledice - prva je narušavanje ekosistema unutar područja gde radi (pitajte one koji se sećaju kako je izgledao Đerdap nekada, a kako izgleda sada) itd itd...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Kosta ******um Rex Persia
tre
Ofenbach am Main

Član broj: 44544
Poruke: 2312
*.smin.sezampro.yu.



+4 Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...11.03.2006. u 03:38 - pre 220 meseci
StORM48, e takav stav cenim, zrelo razmišljanje. Potpuno si u pravu oko toga.

A što se tiče " one " teme za koju sam rekao da se više o njoj ne priča, molim da se to ispoštuje i da ova tema ne ide u off-topic.
Live long and prosper.
Permission to come aboard,captain.Permition granted.
 
Odgovor na temu

Buum
Goran Dukić
Beograd

Član broj: 1491
Poruke: 981
..njuel.bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: www.linkedin.com/in/goran..


+8 Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...11.03.2006. u 11:22 - pre 220 meseci
Apsolutno sam ZA izgradnju onih malih, gotovo 101% bezbednih, nuklearki koje su pomenute na ovoj temi.
 
Odgovor na temu

privrednik
ovozemaljska

Član broj: 69568
Poruke: 194
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...12.03.2006. u 13:02 - pre 220 meseci
Da li u prilog izgradnje nuklearki ide nasa, vec poslovicna, radna navika ? Nasa profesionalnost ,znanje ,organizacija , platezne ( citaj - kreditne sposoibnosti )...Zemlja je ,vec , zaduzena sa , oko 14 - 16 milijardi € . Nuklearke su oko 3 - 5 milijardi € . Komad .
Posto je godisnje , odrzavanje i servisiranje , jedne nuklearke ? Koliko kosta sirovina za njen rad ? Zar ste zaboravili onu " magicnu formulu " nekih " nasih "bizminsmena " : " Ima l` mene tuuu...?" ???
Pocev od izrade " Projekta o zeljama i namerama " ? Opet se vracamo na " prvobitnu akumulaciju kapitala " ...? Opet ce se , po koji put , javiti neki " mudrac iz ..." da nam kaze : " ...Sta su nahvatali , nahvatali su ..." ( misleci ,verovatno na istrazne organe i sud )?
Ukoliko ima onih koji misle da mi imamo sopstvene strucne resurse , pojasnite mi zasto u Obrenovackoj TE , ima onoliko Nemaca , a da su " na privremenom radu" u Srbiji ? Ili ce , mozda , da nam se vrate oni " strucni kadrovi " iz N. Zelanda , Australije , Nemacke ,USA ...? Kolika je plata ,eventualna , tim uvoznim ,strucnim kadrovima ?
Da li bi bilo dobro znati kakva je seizmicka ( i ne samo - seizmicka ...! ) situacija na nasem terenu , gospodo " NU lobisti " ? Da li bi Balkan prestao da bude " Bure baruta " nakon izgradnje nuklearke ( ili nuklear-ki ? ) .
Samo nemojmo o Slovenackoj nuklearki njenoj ,dosadasnjoj ,sigurnosti .Zaboravnost je ,isto , jedna od nasih odlika . Prilikom transporta do Krskog ,doslo je do jednog , ne malog , incidenta ( ispadanja sa puta ) .Naravno , proizvodjac je , tvrdio da je sve OK .
U koju grupu seizmickih rizika spada ova teritorija , na kojoj planirate izgradnju nuklearki ?
Seizmolozi kazu da je " bolje " da nas cesce " pogodi nekoliko laksih zemljotresa ,nego da ih nema po nekoliko godina , pa ,da se energija akumulira i izazove nesto ,sto ,nadam se vecina ovde ne zeli . Kada , ono , bese onaj " lagani "zemljotres u okolini Mionice ? Secate li se ? Trajao je , " samo " , oko 50 - tak sekundi .Zaboravili smo strah koji je tada "tresao sa zemljotresom " ...

[Ovu poruku je menjao srki dana 12.03.2006. u 15:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

notover

Član broj: 56250
Poruke: 5
*.panet.co.yu.



Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...12.03.2006. u 15:13 - pre 220 meseci
radna navika moze da se dovede u red, kada se to hoce.
ako nemamo nas strucni kadar, a ja mislim da nemamo, onda se on uvozi, to je tacno. samo, koliko je to ljudi? hiljadu? ili jedan tim?
nije bitno koliko kosta nuklearna elektrana nego kolika je njena cena u odnosu na druga moguca resenja. posle koliko godina se isplati jedno ili drugo resenje i koliko kosta struja koja se tako dobija.
bugarska, rumunija i madjarska imaju nuk. elektrane. koliko se njihova seizmicka situacija razlikuje od nase? japan ih ima preko 50, a zemljotesi jaci od onog kod mionice nisu retka pojava u japanu.

srbija ce morati da uvede nova postrojenja za proizvodnju el. energije ili da uvozi struju. ja ne znam sta se vise isplati izgradnja ili uvoz, termo,hidro ili nuklearna elektrana, samo kazem da ne treba odbacivati nuklearnu tek tako. licno, mnogo sam pre za nuk. elektranu nego za novu termoelektranu, a hidro, tipa djerdap, mislim da nemamo gde da izdradimo.

na ovom sajtu ima zanimljivih stvari: ko ima koliko nuk. elektrana, koliko u izgradnji, koji procenat el. energije se u kojoj zemlji dobija od nuk. elektrana...
http://www.iaea.org

 
Odgovor na temu

privrednik
ovozemaljska

Član broj: 69568
Poruke: 194
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...12.03.2006. u 17:27 - pre 220 meseci
Sve je to lepa projekcija zelja, ali realnost je : 14 - 16 milijardi € dugaaa...i oko 5 milijardi suficita .
Zatim , koliko kosta tekuce servisiranje nuklearke,po godini rada.
Sirovina ,koju mi ,bar koliko je meni poznato, nemamo na svojoj teritoriji, koliko kosta godisnja potreba? Zatim , po zavrsetku rada ( sve ima svoj kraj ,pa i NE ?!) ,sta sa zemljistem na kojem se tako lepo, pravila struja ? Koliko kosta sanacija tog terena ? Da nije ,mozda , u vrednosti izgradnje jedne NE ( a, to je od 3- 5 milijardi €) ??? Koliko kosta odlaganje nuklearnog otpada u toku rada NE ?
A,sta se dobija ,osim onog : " ...dje sam ja tu ...? " ? Posebno je pitanje : odakle nama jeftini " novci " za takvu igracku ? Iz kredita ...? Onih ,tipa : " ...Uzmes kredu , paaa..." ! Pa,onda....? Duznicka kriza !
A,sto se tice poredjenja sa Japanom ? Sta tu reci ? Mi i Japanska privreda ?! Mi i Japansko uredjenje ?! Mi i Japanske radne navike ?! " ... Mogu radne navike da se dovedu u red , kada se to hoce ..." Da . Mogu .Kada se to hoce . A,hoce li nam se ? I kako ih steci ?! A ,vreme prolazi .
Kancerogene bolestine ,samo na to ,mozda , cekaju . Ovde na " ...Brdovitom Balkanu ", a ne u Australiji , Novom Zelandu , Floridi , Nemackoj ( Istocnoj i Zapadnoj ) , Francuskoj ili na Sejselima ...
 
Odgovor na temu

Vera Vukanic
Q

Član broj: 40634
Poruke: 226
*.crnagora.net.

Jabber: oceanography
ICQ: 128
Sajt: www.geocities.com/kadezi/..


+1 Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...12.03.2006. u 22:49 - pre 220 meseci
Buducnost i jeste u ekonomicnim izvorima energije i nuklearnim postrojenjima!!!
Te centrale vise nisu tako nesigurne ako se rade po propisima i ako izvodjac radova ne ukrade pola materijala, sto kod nas cesto biva....
Tako da bi za gradnju nuklearke trebalo imati malo stabilniju drustvenu klimu i smanjiti korupciju na minimum, jer to jeste opasno postrojenje pod odredjenim i mogucim okolnostima...
ALI je neverovatno jeftin izvor energije!!!

Da tu je i problem nuklearnog otpada, stvarno ne znam....

[Ovu poruku je menjao Vera Vukanic dana 12.03.2006. u 23:50 GMT+1]
Vera
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
*.ev.co.yu.



+110 Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...13.03.2006. u 09:58 - pre 220 meseci
Mislim da je sasvim iluzorno ocekivati da ce nasa drzava finansirati izgradnju bilo kakve elektrane. Znaci jedno sto mozemo ocekivati je da neko dodje, sagradi elektranu i prodaje struju svima (pa i nama) po svetskim cenama.

Sada se jedno ceka da se zakonski dozvoli izgradnja nuklearki i mi cemo ih dobiti (vojvodina je bila interesatno podrucje za izgradnju nuklearki). Naravno, najlepsa stvar kod izgradnje elektrana u stranim zemljama je sto zagadjenje ostaje tamo pa tako i nuklearni otpad.

Da ne zaboravimo, radni vek jedne nuklearke je ~30 god. Toliko traje reaktorski sud. Sta uraditi posle toga sa tom elektranom? Treba to sve razmontirati i dekontaminirati zemljiste. Mislim da i to sve kosta skoro kao nova elektrana.

Kako god da okrenemo, situacija je vrlo, vrlo zajebana.


...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

Vera Vukanic
Q

Član broj: 40634
Poruke: 226
213.149.122.*

Jabber: oceanography
ICQ: 128
Sajt: www.geocities.com/kadezi/..


+1 Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...13.03.2006. u 22:30 - pre 220 meseci
Ne moze se zemljiste dekontaminirati!!!
da moze Japanci bi to odavno uradili u Hirosimi i Nagasakiju!!! Pada li vama to na pamet????
Da li znate na kom nivou je japanska tehnologija??? Sto oni to ne bi uradili???
Uzasna je ideja da se izvori energije nalaze u bilo cijim privatnim rukama, to treba biti vlasnistvo drzave, to je jedina garancija da ce se drustvo razvijati!!!
Postoje i drugi izvori energije, zasto mi moramo da uvek radimo stvari na svoju stetu bez povratne koristi????
Sto ne krenemo sa alternativnim izvorima?
Vera
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...13.03.2006. u 22:34 - pre 220 meseci
Citat:

Uzasna je ideja da se izvori energije nalaze u bilo cijim privatnim rukama, to treba biti vlasnistvo drzave, to je jedina garancija da ce se drustvo razvijati!!!


Zasto tako mislis? Eto mnoge druge industrije i njihov materijal nisu u vlasnistvu drzave pa se i te kako razvijaju ;)

Citat:

Sto ne krenemo sa alternativnim izvorima?


Osim vetra ne pada mi na pamet neki alternativni izvor energije koji je preterano "cist" - nisam siguran da imamo toliko potencijala za pretvaranje vetra u neki znacajan % ukupne potrosnje energije.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.ADSL.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...13.03.2006. u 22:42 - pre 220 meseci
Citat:
Uzasna je ideja da se izvori energije nalaze u bilo cijim privatnim rukama, to treba biti vlasnistvo drzave, to je jedina garancija da ce se drustvo razvijati!!!


Poznato je da je u dosta razvijenih drzava energetski sektor privatizovan pa one idalje napreduju ekonomski i privredno. Nikakve stete nemaju cak sta vise, konkurencijom i razbijanjem monopola drzave sticu se uslovi i za manje cene.

Citat:
Postoje i drugi izvori energije, zasto mi moramo da uvek radimo stvari na svoju stetu bez povratne koristi????
Sto ne krenemo sa alternativnim izvorima?


Alternativni izvori su dosta skupi za implementaciju i na nasem prostoru je dosta diskutabilno koliko bi oni imali stepen isplativosti ako se u obzir uzme odrzavanje sistema i uopste nagazovanje radne snage za isti.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...13.03.2006. u 22:56 - pre 220 meseci
Citat:

Poznato je da je u dosta razvijenih drzava energetski sektor privatizovan pa one idalje napreduju ekonomski i privredno. Nikakve stete nemaju cak sta vise, konkurencijom i razbijanjem monopola drzave sticu se uslovi i za manje cene.


Uz malu ogradu - vise je nego jasno da potpuna otvorenost trzista energije i energenata jeste veliki plus i nacin da se unapredi usluga, ali postoje primeri regresije gde potpuna sloboda trzista vodi do degradacije.

Tipican primer je USA elektricna mreza, koja je dozivela katastrofalne propuste pre samo koju godinu, kako nedostatkom struje na zapadnoj obali tako i potpunim blackoutom na istocnoj obali - sa jedne strane je doslo do ratova za cenu do nivoa spustanja cene ispod isplativosti - a sa druge strane je doslo do jos kompleksnijeg problema.

Naime, u elektricnom sistemu je neophodno ulagati novac i u tzv. "grid" (mrezu) - medjutim privatizacijom svih stakeholdera, malo ko nalazi za shodno da je potrebno previse ulagati u grid sve dok je grid u stanju da pruzi minimum njihovih potreba - i onda dolazi do problema, tj. nerazvijenog grida za potrebe trzista - takav grid je pukao usled jednog tehnickog problema i ostavio dobar deo Amerike bez struje.

Zemlje sa monolitnijim elektro-sistemima indirektno ili direktno kontrolisanim od strane drzave nemaju taj problem - doduse imaju problem preskupe usluge.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

privrednik
ovozemaljska

Član broj: 69568
Poruke: 194
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...13.03.2006. u 22:56 - pre 220 meseci
KuR @ " ...Ja sam za izgradnju nuklearne centrale, evo ima je Slovenija pa nikad nije imala s njom problema, ima je i Bugarska, pa ni oni nemaju problema. Remontovali su tu nuklearku Kozloduj pre 4 ili 5 godina, i sad savršeno funkcioniše..."
???
Secanje ,bar po nekih od nas ,kaze nesto drugacije . A, sta kaze Google ?Proverite.
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
*.ev.co.yu.



+110 Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...14.03.2006. u 13:03 - pre 220 meseci
Za sve ljubitelje privatnih nuklearki poucan tekst:

http://www.ohiocitizen.org/cam.../electric/pre2003/lapse_at.htm

Ovo se nije dogodilo u Indiji ili Pakistanu, ovo se dogodilo u USA! Malo su falsikovali dokumente o pregledima reaktora za par godina jer su znali da imaju naprsnuce na reaktoru. Nisu hteli da zaustavlju reaktor zbog toga vec su hteli da sacekaju jos koju godinu do zamene goriva. Super!

Privatni kapital jednostavno vidi elektroprivredu kao kravu muzaru. Super se zaradjuje 5-10 godina a onda kada treba ozbiljnije ulagati u mrezu i zastitu nastaju veliki problemi. Jednostavno, energetski sistem je suvise velika i komleksna stvar (citaj: skupa) da bi mogao da se vodi kao klasicna kompanija.


...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

privrednik
ovozemaljska

Član broj: 69568
Poruke: 194
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Nuklearna centrala u Srbiji ...14.03.2006. u 15:50 - pre 220 meseci
To bi ovde , kod nas , bio - horor . Posebno sa nasom " zeljom i navikom da - zabasurimo " . Da li bi to bilo nase " Bikini ostrvo " ili ...?
Strasno...strasno...!
Suvise je to ozbiljna stvar da bi je vodili " bizmismeni " .
Tacno je da " kokosinjcem ne mogu da upravljaju koke " , ali ni - lisice i lasice .
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Nuklearna centrala u Srbiji ...

Strane: 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 32276 | Odgovora: 104 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.