Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

VHS to MPEG - otklanjanje suma

[es] :: Video softver :: VHS to MPEG - otklanjanje suma

[ Pregleda: 3036 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

WOODY_NS

Član broj: 64993
Poruke: 6
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon VHS to MPEG - otklanjanje suma27.02.2006. u 18:32 - pre 221 meseci
VELIKI POZDRAV SVIMA NA FORUMU

Nabavio sam neku tv karticu i uspeo sam da prebacim neki film iz vhs u mpeg [naravno uz pomoc ovog foruma],i slika i zvuk idu ujednaceno, samo sto ima dosta suma ,dali postoji neku program sa kojim bi mogao da se otlonim taj sum ???

UNAPRED H V A L A
 
Odgovor na temu

mikoni
Dinko Mikoni
Beograd

Član broj: 85369
Poruke: 328
..taman-bg.customer.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: VHS to MPEG - otklanjanje suma27.02.2006. u 23:08 - pre 221 meseci

Probaj sa iuVCR. Ovaj program spada u bolje za ove namene.
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: VHS to MPEG - otklanjanje suma28.02.2006. u 22:29 - pre 221 meseci
Da li misliš na šum u slici, ili na šum u zvuku?
Ili na oboje?
 
Odgovor na temu

WOODY_NS

Član broj: 64993
Poruke: 6
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: VHS to MPEG - otklanjanje suma01.03.2006. u 20:12 - pre 221 meseci
Mislim na sum na zvuku ,slika je ok .!!
Jel imas neku ideju kako bi mogao to da otklonim !!??
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
..njuel-bg.customer.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: VHS to MPEG - otklanjanje suma01.03.2006. u 20:48 - pre 221 meseci
Ja sve što imam da uradim sa zvukom, obavim to u SoundForge-u, jer u taj program imam najviše poverenja kad je zvuk u pitanju.

- pomoću nekog programa za rad sa mpeg-om (Tmpgenc, Mpeg Video Wizard itd.) prvo demuxuješ video i audio;
- dobijeni audio stream učitaš u SoundForge;
- pomoću plug-ina za Noise Reduction smanjiš šum (plug-in za redukciju šuma radi na tom principu da mu prvo odrediš neki deo audio-fajla u kome nema signala, nego samo šum, a onda on "snimi" karakteristiku tog šuma na osnovu koje posle toga smanji nivo šuma u celom snimku);
- eventualno, ako je potrebno, uradiš normalizaciju, središ frekventrnu karakteristiku pomoću ekvilajzera, uradiš fade-in/fade-out itd.;
- dobijeni audio-fajl komprimuješ u MPEG1-layer2 (mp2) pomoću, recimo, Tmpgenc-a;
- pomoću istog programa kojim si uradio demux, sada muxuješ video-stream i audio-stream sadržan u tom .mp2 fajlu;
- u novodobijenom .mpg fajlu proveriš da li su zvuk i slika u sinhronizaciji. U slučaju da nisu, postoje programi (npr. Video ReDo) koji imaju alatku za sinhronizaciju slike i zvuka. Moguće je to obaviti i ručno, tako što ćeš u SoundForge-u u tom audio-fajlu ili iseći malo početka, ili dodati malo tišine na početak, zavisno da li zvuk kasni ili prednjači u odnosu na sliku - a zatim ga ponovo komprimuješ u .mp2 i muxuješ sa video-streamom.

Neko će reći da je ovaj postupak previše komplikovan, ali ne znam za jednostavniji postupak, a da zvuk očistim iz SoundForge-a. Eventualno, mogao bi da se nađe plug-in za SoundForge, koji nije besplatan, a koji omogućava da se učita kompletan .mpg-fajl i da se onda radi na audio-streamu, ali nisam ga isprobao, tako da nemam iskustva s time.

Još jedan savet. Ako planiraš da posle capturinga radiš na audio-streamu bilo kakvo procesiranje (kao što je redukcija šuma), onda je bolje da audio snimaš nekomprimovano (WinDVR dozvoljava tu mogućnost - LPCM), zatim obradiš audio i na kraju komprimuješ u mp2. Na taj način zvuk prolazi kroz samo jednu kompresiju, za razliku od slučaja da ga snimaš u mp2, dekomprimuješ ga radi obrade, a zatim opet komprimuješ po drugi put, čime se dodatno gubi na kvalitetu.
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.195.*



+3 Profil

icon Re: VHS to MPEG - otklanjanje suma03.03.2006. u 00:05 - pre 221 meseci
Pozdrav,
Danijelov odgovor je sjajan i gotovo da se nema šta dodati.
Želim samo da spomenem i program Wave Lab od Steinberg-a koji ima istu namenu kao i Sound forge. On u sebi već ima implementiran noise reduction, ima nekoliko zanimljivih rešenja u odnosu na SF i ako vam je pri ruci vredi ga probati.
 
Odgovor na temu

[es] :: Video softver :: VHS to MPEG - otklanjanje suma

[ Pregleda: 3036 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.