Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

O posledici "o"-a u fdisku

[es] :: Linux :: O posledici "o"-a u fdisku

[ Pregleda: 2233 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

C__E

Član broj: 84333
Poruke: 6
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon O posledici "o"-a u fdisku09.02.2006. u 20:33 - pre 221 meseci
Zdravo ljudi!

Ovo mi je prva poruka ovde, a eto ispalo je da je pisem zbog problema.

Naime: Na jednom hard disku sam imao tri particije (dos, ext2, swap). Tokom fdiskovanja tog harda sam greskom izvrsio naredbu "o" i u MBR diska upisao "empty dos partition table". Rezultat toga je da su sve tri particije "nestale", a pojavio se ceo disk kao jedna dos particija. Obzirom da je samo upisana tabela u MBR , pretpostavljam da moje particije nisu fizicki izbrisane i da su jos na disku. Posto znam tacne velicine i tipove (bivskih) particija, postoji li mogucnost da editujem MBR i upisem stare podatke i tako dobijem pristup starim particijama.

Nemojte mi zameriti ako se pitanje slucajno ponavlja jer sam pregledao arhivu, gde je vec je bilo reci o MBR, ali nisam naisao na odgovore koji bi resili ovaj problem.

Unapred hvala!
Nenad
 
Odgovor na temu

Damjan S. Vujnovic
London, UK

Član broj: 30444
Poruke: 81
82.117.193.*

Jabber: damjan@elitesecurity.org
ICQ: 68189289
Sajt: www.javasvet.net


Profil

icon Re: O posledici "o"-a u fdisku10.02.2006. u 09:31 - pre 221 meseci
Da, naravno... Ako pogodis tacno poziciju, velicinu i tip (ovo je verovatno najlakse, 82 ili 83) svake particije moci ces da ih mountujes...

DSV
I love the smell of copyright violations in the morning. Smells like... freedom!
 
Odgovor na temu

C__E

Član broj: 84333
Poruke: 6
*.dialup.neobee.net.



Profil

icon Re: O posledici "o"-a u fdisku10.02.2006. u 13:33 - pre 221 meseci
Damjane,
mozes li mi opisati postupak i reci koji je softver potreban za to?
Znam tacnu velicinu, a tipovi su 0c, 82 i 83.
 
Odgovor na temu

Damjan S. Vujnovic
London, UK

Član broj: 30444
Poruke: 81
82.117.193.*

Jabber: damjan@elitesecurity.org
ICQ: 68189289
Sajt: www.javasvet.net


Profil

icon Re: O posledici "o"-a u fdisku10.02.2006. u 13:39 - pre 221 meseci
Bilo fdisk bilo cfdisk ce uraditi posao. Podigni racunar sa nekog Live diska, napravi identicnu strukturu particija, snimi particionu tabelu, restartuj racunar i sve bi trebalo da bude kako treba.

DSV

P.S. Znaci ne treba da formatiras particije (tj ne treba ponovo da kreiras fajl-sisteme, znaci nista mkfs.xxx), ako sve uradis kako treba moci ces da ih mountujes kao da se nista nije ni desilo.

[Ovu poruku je menjao Damjan S. Vujnovic dana 10.02.2006. u 14:42 GMT+1]
I love the smell of copyright violations in the morning. Smells like... freedom!
 
Odgovor na temu

C__E

Član broj: 84333
Poruke: 6
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: O posledici "o"-a u fdisku11.02.2006. u 00:21 - pre 221 meseci
Uradio sam ali ne mogu da mauntujem linuks particiju. Najverovatnije neodgovarajuci superblok particije. Da li bi pomoglo ako prebrisem superblok particije i u njega upisem lilo?
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: O posledici "o"-a u fdisku11.02.2006. u 12:07 - pre 221 meseci
Sigurno nisi pogodio sve isto, jer mora da se poklapa u sektor.
 
Odgovor na temu

C__E

Član broj: 84333
Poruke: 6
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: O posledici "o"-a u fdisku11.02.2006. u 15:19 - pre 221 meseci
Pa nisam pogadjao, imao sam zapisano. Medjutim kad je fdisk upisao praznu dos tabelu u MBR povecao je broj cilindara na disku 4 puta tako da sam i ja pozicije pocetaka particija povecao 4 puta.

Sta se nalazi u superbloku particije? Da li je moguce njega popraviti? Da li je moguce iz linuksa (sa drugog harda) citati i editovati (heksadecimalni) sadrzaj harda bez mauntovanja istog? Mozda bih mogao da proverim da li sam se tacno pozicionirao na pocetak particije potragom (heks.) za njenim superblokom? Je li radio neko nesto slicno?

Mozda izgleda da previse dizem frku ni oko cega, ali na nestaloj linuks particiji mi se nalazi arhiva raznih clanaka sa koje sam dugo skupljao sa mreze. Ponovno skupljanje svega toga je skoro nemoguce.
 
Odgovor na temu

Marko_R
Marko Ranđelović
Programer
Niš

Član broj: 3737
Poruke: 575



+4 Profil

icon Re: O posledici "o"-a u fdisku11.02.2006. u 18:29 - pre 221 meseci
Možeš da kucaš hexedit /dev/hdN kao root, ali sumnjam da imaš instaliran taj program. Ja sam ga sačuvao sa Red Hata. Ako ga ne nađeš poslaću ti ga na mail.

Ne znam kako ti je fdisk povećao broj cilindara, to je fizička karakteristika samog diska, a OS treba da pravilno detektuje taj podatak. On nije zapisan na medijumu pa da može da se promeni. Možda bi trebalo da probaš sa originalnim vrednostima.
 
Odgovor na temu

C__E

Član broj: 84333
Poruke: 6
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: O posledici "o"-a u fdisku13.02.2006. u 14:13 - pre 221 meseci
Nasao sam hexedit. Medjutim nisam nasao nacin da pronadjem superblok particije na disku. Ima li neko korisno uputstvo o ext2 fajlsistemu?
 
Odgovor na temu

Not now, John!

Član broj: 231
Poruke: 1318
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: O posledici "o"-a u fdisku15.02.2006. u 00:07 - pre 221 meseci
Imaš gotov program za to: TestDisk (www.cgsecurity.org)
"I'd take the awe of understanding over the awe of ignorance any day."
- Douglas Adams
 
Odgovor na temu

C__E

Član broj: 84333
Poruke: 6
*.dial.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: O posledici "o"-a u fdisku16.02.2006. u 21:55 - pre 221 meseci
TestDisk mi je pronasao stare particije i reparticionisao disk. Ispostavilo se da sam prosli put ipak pogresno odredio granice particija (mada i TestDisk i fdisk prijavljuju razlicite brojeve cilindara na pojedinim particijama !). Iako je pronadjena stara particija nije joj moguce pristupiti, a ni mautovati je. Verovatno je ostecen superblok. Citajuci kojekakva uputstva sa interneta saznao sam da se kopije superbloka nalaze na vise mesta u okviru particije. Da li je moguce pronaci neku ispravnu kopiju superbloka i iskopirati je na mesto glavnog superbloka? Nisam nasao neko uputstvo koje bi pominjalo tu mogucnost.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: O posledici "o"-a u fdisku

[ Pregleda: 2233 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.