Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

dokaz ekvivalentnosti definicija limesa po Cauchyu i Heineu?

[es] :: Matematika :: dokaz ekvivalentnosti definicija limesa po Cauchyu i Heineu?

[ Pregleda: 4875 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bierkof
Japan

Član broj: 11028
Poruke: 162
*.team.ba.



Profil

icon dokaz ekvivalentnosti definicija limesa po Cauchyu i Heineu?09.02.2006. u 15:01 - pre 221 meseci

Da li neko moze da mi navede spomenuti dokaz, i kako se on tumaci...

Shvatio sam da mogu da dokazem da ako je neki broj L limes funckije po Cauchy-u onda je i po Heineu, ali obratno nisam. Bio bih zahvalan kad bi neko iznjeo taj dokaz, ne mora se pretjerano muciti oko objasnjavanja ako ne zeli.

Unaprijed hvala.
 
Odgovor na temu

uranium
Beograd

Član broj: 60097
Poruke: 543
*.eunet.yu.

Jabber: uranium@elitesecurity.org
ICQ: 324386953


+5 Profil

icon Re: dokaz ekvivalentnosti definicija limesa po Cauchyu i Heineu?09.02.2006. u 23:15 - pre 221 meseci
Neka je i tačka nagomilavanja skupa .

Treba da pokažemo da ako (po Heine-u) za svaki realni niz , (takav da i ) važi , onda važi i .

Izgleda da je uobičajen dokaz kontrapozicijom tj. da iz sledi da postoji niz koji ispunjava sve navedene uslove, ali za koga ne važi .

Pretpostavimo da je (za dokaz ostaje potpuno isti samo se pripadnost tačke okolini tačke iskazuje neznatno drugačije - pa bi zapis preko okolina bio sažetiji - ali kad smo već krenuli ovako... )

Prisetimo se da u stvari znači da .

Dakle, iz sledi da postoji neko takvo da za svako postoji za koje važi ali za koje ne važi nego .

Pošto to važi za svako , onda uzimajući redom da je dobijamo niz tačaka za koje važi i ali za koje očigledno ne važi .

Ajde, da probam sad to isto ali bez kontrapozicije. Neka je skup svih realnih nizova koji ispunjavaju one Heine-ove uslove i neka je .

Neka je proizvoljno i , pa ako stavimo , onda za svako za koje važi , postoji neki niz i postoji tako da važi , pa samim tim i .

Neke očigledne stvari nisam posebno obrazložio ali, ako bude potrebno, rado ću to učiniti.

[Ovu poruku je menjao uranium dana 10.02.2006. u 00:16 GMT+1]
Attempt all the problems. Those you can do, don't do. Do the ones you cannot.
 
Odgovor na temu

bierkof
Japan

Član broj: 11028
Poruke: 162
*.team.ba.



Profil

icon Re: dokaz ekvivalentnosti definicija limesa po Cauchyu i Heineu?10.02.2006. u 18:40 - pre 221 meseci

Hvala uranium! Svaka ti cast, odlicno si ovo objasnio. Malo sam kombinovao tvoj dokaz i jedan koji sam vec imao ali mi se cinio malo konfuzan... malo vise, ali skontao sam sada, mozes i kontradikcijom doci (ali nisi, to si napomenuo) ako za delte uzimas redom clanove niza 1/n, da lim f(x)!=L, sto odmah implicira da predpostavka nije tacna. Ali meni se takodjer svidja i tvoj pristup.

U svakom slucaju zahvalan sam ti jer si mi pomogao puno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: dokaz ekvivalentnosti definicija limesa po Cauchyu i Heineu?

[ Pregleda: 4875 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.