Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

A/D -> preko FM-a -> D/A

[es] :: Elektronika :: A/D -> preko FM-a -> D/A

[ Pregleda: 2681 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
82.208.250.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon A/D -> preko FM-a -> D/A08.02.2006. u 01:01 - pre 220 meseci
Nadam se da je naslov teme dobar.
Naime potrebno mi je da mi pomognete prilikom izbora integralaca za ovaj moj mini projekat.
Ajde prvo da napisem sta mi je cilj.
Hteo bih da obican coveciji govor (analogni signal) pretvorim u digitalni i takvog ga prenesem preko FM predajnika do FM prijemnika i tamo ga vratim u analogni. Ovo prvenstveno radim iz puke radoznalosti i razonode tj. hobija.
E sada, za pocetak bi voleo da sve ovo isprobam bez radio prenosa, znaci samo A/D i D/A konvertovanje.
Pa ja vas sada pitam koja mi IC kola vi preporucujete za konverziju?
Kvalitet prenosa mi nije toliko bitan, za pocetak cu biti zadovoljan i sa 8 bita i 11KHz brzinom semplovanja. Ali ako neko zna moze da mi napise i neke jace IC-ove ,ali samo one koje se mogu lako nabaviti kod nas (Srbija, Subotica), svakako ce mi kasnije biti od koristi. Podrazumeva se da se radi o seriskom digitalnom signalu.
A ako mi sve ovo uspe krajnji cilj mi je, normalno ako proracun pokaze da se isplati, napraviti digitalni bezicni mikrofon! Pa znate, da nema kablova, pre svega, a i da kada se izadje iz opsega nema sustanja nego samo tisina!
P.S.
Da li kod semplovanja ja moram da pravim oscilator ili ce kolo to samo da odradi i kako ce se sihronizovati prijemna strana?
Koliko vodova ide od A/D do D/A konvertora? Po mojoj logici idu dva ako se sihronizacioni takt (Clock) signal umesa u Data...
 
Odgovor na temu

vladobk
penzija
Loznica

Član broj: 27081
Poruke: 389
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.melting.rs/bk


Profil

icon Re: A/D -> preko FM-a -> D/A08.02.2006. u 08:19 - pre 220 meseci
pa nije ti ovo bash mini projekat
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
82.208.250.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: A/D -> preko FM-a -> D/A08.02.2006. u 12:04 - pre 220 meseci
Hehehehe...
Pa ne izgleda komplikovano, makar ne na blok semi.
Ali meni trebaju oznake IC-a koje bi koristio, jer kada odem u Elementu i trazim A/D konvertor oni me svi bledo gledaju i kazu "Kazi ti nama decko oznaku IC-a pa cemo ti ga doneti...", a ja kada kazem "Koji mi preporucujete?" svi se tako bogube koda sam ih pitao kvadratni kodren iz 2676786...
I takvi ljudi rade u elektro prodavnicama......
No comment
 
Odgovor na temu

fica13
Igor Filko
Novi Sad

Član broj: 83463
Poruke: 14
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: A/D -> preko FM-a -> D/A08.02.2006. u 12:08 - pre 220 meseci
Kao što vladobk reče ovo uopšte nije mini projekat!

Veliki je problem preneti i samo digitalne signale preko FM-a(treba ti FSK modem tipa TCM3105, a i on je samo do 2400bps). Da ne bih ulazio sada u teoriju, treba ti odgovarajući modulator i demodulator koje je gotovo nemoguće nabaviti kod nas. Za projekat koji radim elemente sam morao naručivati iz USA i to po ceni od $18.00 po IC-u. Za veće brzine prenosa treba ti mnogo komplekzniji hardver i to je ono što pravi problem, pogotovo ako uzmeš u obzir da ovde ku SCG ne možeš nabaviti i neke osvone komponente kao što su AD i DA konvertori pogotovo ako si fizičko lice na ne pravno tj. firma!

Ako misliš da se time "igraš" onda razmisli prvo o slanju statičnig semplova preko FM-a, u fazonu
Mikrokontroler sa AD ulazom meri svake sekunde analogni signal a zatim ga preko serijske 232 veze na 1200 ili 2400bps šalje na Packet Radio modem koji ga putem radio stanice šalje drugoj a koja isti signal preko sličnog modema prosleđuje drugom kontroleru koji radi DA.

Kada ovo izvedeš, i ako u međuvremenu ne odustaneš, onda se javi ponovo pa će mo da vidimo za dalje.
 
Odgovor na temu

fica13
Igor Filko
Novi Sad

Član broj: 83463
Poruke: 14
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: A/D -> preko FM-a -> D/A08.02.2006. u 12:17 - pre 220 meseci
Gospodo!

Kao prvo ! u našim prodavnicama elektronskih komponenti uglavnom rade ljudi kojima to nije ni blizu zanje!
Kao drugo! Ako vi idete u kupovinu delova a ni sami ne znate šta kupujete, E to je veoma neozbiljno sa vaše strane, kako mislite da vam i prodavci pomognu!

Što će reći, prvo osmislite šta vam treba, nađete podatke o IC-ovima, prverite nabavljivost u Evropi uopšte( preko Beirklin-a, Conrad-a, Reichelt-a, Schukat-a itd.) a zatim odete i to tražite kod naših dilera. Možda se i nađe po neki koji vam ponudi adekvatnu zamenu ali to je sve.
 
Odgovor na temu

fica13
Igor Filko
Novi Sad

Član broj: 83463
Poruke: 14
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: A/D -> preko FM-a -> D/A08.02.2006. u 12:21 - pre 220 meseci
ksrele što se tiče tvog P.S.-a

Google ACD0803

a zatim pročitaj Datasheet i onda postavljaj pitanja. Ako misliš da će ti neko dati sađvakan odgovor, grdno si se prevario. Za rad sa elektronikom treba puno, puno čitati.
 
Odgovor na temu

dendic
servisi ,odrzavanje
Mostar

Član broj: 10678
Poruke: 1856



+10 Profil

icon Re: A/D -> preko FM-a -> D/A08.02.2006. u 12:48 - pre 220 meseci
A sta se dobije ako obicni analogni mikrofon bezicno zakacis na PC.Znaci na mic ulaz u zvucnu karticu PC-ija prikacis FM prijemnik pa onda to sve nekim programom digitalno obradjujes..
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
82.208.250.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: A/D -> preko FM-a -> D/A08.02.2006. u 13:08 - pre 220 meseci
OK ljudi,
Citajuci ovo zaljkucujem da nema sanse da ja ostvarim ovaj projekat, pa makar delimicno.
Ja sam zavrsio elektrotehnicku skolu i sada studiram visu tehnicku. O elektronici sasvim dovoljno znam, tj znam malo vise od osnovnih stvari. Ali da budem iskren u digitalnu elektroniku se tek polako ukljucujem.
Nadao sam se da je ovo jednostavnije, ali vidim da nije.
Mada sam dosta razmisljao da i sam u diskretnoj tehnici napravim A/D konvertor nekih jako slabih karateristika...
Nije vise ni bitno.
Nisam totalno odustao od projekta ali sam ga za neko vreme bacio iza ledja...
Inace, dendic-u nije fazon tako spojiti jer.... ipak je cilj digitalan prenos podataka (bez gubitaka i bez suma pred kraj opsega predajnika)
Hvala vam svima koji ste mi dali pozitivne ali i negativne kritike.
Ko jos ima neke ideje neka pise, tema jos nije zavrsena...
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
*.ptt.yu.



+321 Profil

icon Re: A/D -> preko FM-a -> D/A08.02.2006. u 20:08 - pre 220 meseci
Citat:
ksrele: jer kada odem u Elementu i trazim A/D konvertor oni me svi bledo gledaju i kazu "Kazi ti nama decko oznaku IC-a pa cemo ti ga doneti...", a ja kada kazem "Koji mi preporucujete?" svi se tako bogube koda sam ih pitao kvadratni kodren iz 2676786...
I takvi ljudi rade u elektro prodavnicama......

Izvini, ne znam koji je tvoj nivo poznavanja elektronike, ali to sto si ti uradio je slicno kao da si otisao u prodavnicu cipela i trazio plitke cipele, pa da si posle pitanja "Koje hocete" rekao to sto si rekao u Elementi.
Citat:
ksrele: Hteo bih da obican coveciji govor (analogni signal) pretvorim u digitalni i takvog ga prenesem preko FM predajnika do FM prijemnika i tamo ga vratim u analogni.

Mislim da to sto hoces vec imas gotovo u obliku bezicnog telefona, pa mozda da probas njega da preradis.

Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
82.208.250.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: A/D -> preko FM-a -> D/A08.02.2006. u 22:07 - pre 220 meseci
Eh kada je tako, da ti ja lepo kazem da kada odes u prodavnicu cipela, odece, automobila, aviona....... svaki prodavac ce trcati oko tebe i preporucivace ti sta god te imalo zanima! Znaci udji u prodavnicu cipela i kazi "Trebaju mi plitke crne cipele" a prodavacica ce ti pokazati policu sa crnim cipelama, a kada je pitas "Sta mi preporucujete" odmah ce ti dati njene omiljene cipele i manje-vise iskoreno ce ti reci o njihovom kvalitetu i svemu. A o kolima da nepricam...
A uporedi to sa prodavnicom elektro opreme. Ali pazi, za neke osnovne sitnice mi daju nekad dosta dobre upute, ali vecinom nemaju pojma. Ne znaju mi ni obicno predpojacalo kvalitetno preporuciti, ali neka, priznajem da sam i ja malo cudan kada postavljam takvo pitanje u prodavnici, ali moje je da pitam.
Mislim da si shvatio poentu.
Ja ne zeli da se svadjam ovde, ljudi, ali bre?!!! Sta je sa vama???
Postavio sam obicno pitanje, ako vam se ne odgovara onda TISINA!!!!!
Skroz sam zamrzeo ovaj forum, stvarno!
Bilo je tu par odgovora koji su OK, ali ima i onih drugih, necu nikog imenovati.
Nadam se da se ova svadja nece nastaviti dalje, a i ako se nastavi ja vise necu komentarisati.
Vec sam napisao koje je moje znanje iz elektronike (teoretsko). Prakticno znam, iskreno, malo ali dovoljno. Znaci znam sasvim dobvoljno da mi covek moze objasniti neku nepoznatu stvar i da ja odmah mogu da shvatim.
Nadam se da cete i nekad imati problem za koji cete potraziti pomoc na forumu i tada se nadam da ce vas ljuti ovako izbacati.
Ja cu ovo sto mene zanima nauciti na mnogo tezi nacin, a da ste vi ljudi OK naucio bih na mnogo laksi nacin.
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
*.ptt.yu.



+321 Profil

icon Re: A/D -> preko FM-a -> D/A08.02.2006. u 23:01 - pre 220 meseci
Citat:
ksrele: Ja ne zeli da se svadjam ovde, ljudi, ali bre?!!! Sta je sa vama???
Postavio sam obicno pitanje, ako vam se ne odgovara onda TISINA!!!!!

Izvini ako si ovo shvatio kao da hocu da se svadjam sa tobom, mada nisam nigde upotrebio ni jednu pogrdnu rec niti sam pisao velikim slovima. Hteo sam samo da kazem da ne mozes za neke stvari tek tako uci u prodavnicu i traziti nesto za sta ni ti nisi siguran koje su ti karakterstike potrebne; ipak je potrebno da pre toga proucis bar osnovne stvari. Veruj mi da je to danas, kada postoji internet, neuporedivo lakse nego kada su neki od nas sa foruma pocinjali da se bavim elektronikom, kada je bila veoma velika sreca naci na nasim prostorima npr. kompletan katalog TTL kola jednog proizvodjaca koji je imao preko 600 strana.
Sto se tice odgovaranja, pogledaj moju poslednju recenicu u prethodnom postu i videces da sam pokusao da ti pomognem.
Citat:
ksrele: Skroz sam zamrzeo ovaj forum, stvarno!

To sto si ga zamrzeo, samo pokazuje da nisi spreman da prihvatis sugestije, iako si pocetnik. Ni jedna od ovih poruka nije bila zlonamerna.
Citat:
ksrele: Znaci znam sasvim dobvoljno da mi covek moze objasniti neku nepoznatu stvar i da ja odmah mogu da shvatim.

Opet ces da mislis da se svadjam, ali moram da ti kazem ovo: da si hteo da naucis nesto, prvo bi, posle one epizode u Elementi, otisao kuci i pokusao da vidis zasto te je to prodavac pitao. Video bi da postoji podela na serijske i paralelne, video bi da ih ima sa razlicitom rezolucijom, i da ih ima sa kracim i duzim vremenom konverzije. E, onda bi seo i razmotrio koji su tvoje potrebe i na osnovu toga odredio osnovne karakteristike A/D konvertora, a tada je vec mnogo lakse doci do konkretne oznake.

Pozdrav i puno uspeha u daljem radu.
Sinisha
 
Odgovor na temu

ksrele
Programer - informatičar
Gold Drink D.O.O. Subotica
Subotica

Član broj: 14253
Poruke: 1642
82.208.250.*

ICQ: 66444502


+47 Profil

icon Re: A/D -> preko FM-a -> D/A09.02.2006. u 00:05 - pre 220 meseci
Evo, poslednji post od mene u ovoj temi.
Prvo, nisam totalni pocetnik, znam dosta stvari, ali nije ni bitno koliko ja znam, tj. ma sta ja ovde da napisem i dalje cete misliti da nista ne znam.
Znao sam ja i pre epizode u doticnoj prodvnici podelu i nacin rada A/D konvertora, i jos jedna stvar koju nisam napisao je ta da sam ja dosao sa oznakom jednog kola, ali mi je lik, pre nego sto je krenuo da trazi u katalogu, rekao da za tako nesto nikad nije cuo i na moje insistiranje je potrazio i nasao da je to stvarno neki konvertor ali da oni to nikad nisu niti ce ikad naruciti, jer im, KAO, to niko nikad nije trazio i KAO nikad nece. E tek tada sam ja rekao da mi da neki drugi pa cu ja da prilagodim semu, ali lik nije znao sta da mi kaze. Pa ja bih tacno znao sta imam u prodavici i ponekad uzeo i upoznao se sa nekim komponentama pa bih cak i pomogao kupcima preporucujuci onim neupucenim i pocetnicima neki deo.
I jos jedna svar, ne zelim da uzmem vec totalno gotovu stvar pa da preradjujem i da se pravim pametan, vec zelim iz pocetka krenuti, pa makar i nikad nista ne napravio. To je moj licni inat proistekao iz dosta uspelih projekata i par onih neuspelih.
Inache, na ovom forumu sam video da su ljudi postavljali dosta teza i komplikovanija pitanja, pa su dobijali komplikovane odgovore i ljudi su se trudili da im odgovore. Nije mi jasno zasto na svako moje pitanje, za koje se cak trudim da ga jako dobro formulisem i napisem, nikad nedobijem neku duzu listu postova tipa nabacanih ideja i projekata na zadatu temu. I, naravno, nisam ja jedini. Ima tu jos ljudi koji traze pomoc a neki drugi im kazu :"Mani se ti decko toga jer ti to nece nikad uspeti!" i sta se onda desi sa ambicijama i samopouzdanjem onoga sto je postavio pitanje?? Pa makar dajte neki link, ako ga vec znate i imate, koji ce pomoci i usmeriti nekog na pravu stranu i dati mu dovoljno podataka da on sam oceni da li ce mu uspeti ili nece to sto je naumio da uradi.
I dosta mi je vise te price kako se u proslosti dolazilo do sema i kataloga, jer da neko stvarno zeli da pomogne, onom ko i sada trazi neke podatke i seme, dao bi mu one koje je davno i tesko nasao. Lep je osecaj kada nekom na taj nacin pomogne covek.
A ako niste u mogucnosti nikako da pomognete, onda makar dajte neku podrsku i napisite neki pozitivan post, pun optimizma. Lepo je videti mlade ljude zaniteresovane za elektroniku, mislim da ih ima sve manje i manje. Svi se okrecu informatici od tehnickih nauka.
Toliko od mene, a i previse.
Pozdrav za one koji su procitali sve do kraja i puno uspeha u daljem radu na polju elektronike i eksperimentisanja u istoj.
Srele
 
Odgovor na temu

dendic
servisi ,odrzavanje
Mostar

Član broj: 10678
Poruke: 1856



+10 Profil

icon Re: A/D -> preko FM-a -> D/A10.02.2006. u 18:57 - pre 220 meseci
Eto vidis i sam kako se danas tesko baviti elektronikom.Stvari su se zakomplikovale,sve se informatiziralo.Niko vise ne zna odgovore na sve vezano za elektroniku.Prije si mogo imat uzi krug ljudi koji znaju "sve".Sa dolaskom interneta sve se promijenilo.Manje se druzimo,elektronika je sve sira i sira, a vjeruj mi da mi je ovaj forum jedini nacin druzenja u posljednje vrijeme.Mogu da shvatim sve sto ljudi napisu bilo to ozbiljno ili neozbiljno.Uglavnom neka nama foruma.Ako ikako moze rado bih pomogo ljudima koji drze ovaj sajt na nekom serveru..
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: A/D -> preko FM-a -> D/A

[ Pregleda: 2681 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.