Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

dupli prekidac ili ne

[es] :: Elektronika :: dupli prekidac ili ne

[ Pregleda: 7840 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon dupli prekidac ili ne02.02.2006. u 23:57 - pre 221 meseci
Zanim me sledeca, vrlo elementarna stvar. Ako imam uredjaj sa uzemljenjem koji se napaja iz mreze kroz trafo i prekidac za paljenje istog koji se nalazi na primarima tog trafoa, da li je neophodno i zasto da koristim dupli prekidac koji bi prekidao kontakt na oba primara ili mogu da jednostavno prekidam samo jedan kontakt?

Znaci mora li ovako


ili moze i ovako



Znam da verovatno deluje trivijalno, ali mi je jako bitno pa ne bih da se zeznem

Pozdrav
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: dupli prekidac ili ne03.02.2006. u 00:29 - pre 221 meseci
Nije trivijalno. Nista sa strujom nije trivijalno, ali su prisutne mnoge improvizacije i slicno.

Godinama kod bojlera citam uputstvo kako treba ugraditi prekidac koji prekida obe zice i to sam video samo u jednom jedinom domacinstvu - bio je ugradjen onaj dugacki prekidac, sa vise kontakata, mislim da se zove grebenasta sklopka, koja se koristi recimo za elektromotore.

Sa druge strane, u bilo koju prodavnicu elektromaterijala da udjes i trazis prekidac za bojler, ponudice ti jednopolni prekidac, obicno sa jacim kontaktima, koji mnoge fabrike namenski proizvode za bojlere. Takdoje postoji onaj prekidac sa vise prekidaca spojenih zajedno, za kupatilo, mislim da su i oni svi jednopolni, znate ono: bojler, grejalica, vesh-mashina, sijalica.

Ko je tu lud - ne znam.

Kod ranijih racunara, koji su imali prekidac 220V na samom racunaru, ti prekidaci su prekidali obe zice.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: dupli prekidac ili ne03.02.2006. u 00:45 - pre 221 meseci
evo sada sam procitao kako moze da se koristi sp prekidac (single pole - jednostruki) samo ako se postavi da prekida fazu. sto znaci da moras znati sta ti je faza i uvek ukljucivati tako. a naravno faza negde moze biti levo a negde desno posto nema nekog standarda.

tako da idem na dupli, samo da napravim malo mesta na masci da ga sabijem tu.

pozdrav
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: dupli prekidac ili ne03.02.2006. u 02:44 - pre 221 meseci
Namena duplog prekidaca je da prekida oba voda i tako otkloni svaku sumnju da li je prekinut dovod faze. Koriste se za iskljucivanje i ukljucivanje uredjaja kod kojih je bitno da ni slucajno ne ostanu na fazi, ne zbog samih uredjaja, vec zbog opasnosti da se ugrozi zivot nekome ko dolazi u dodir sa iskljucenim uredjajem.
 
Odgovor na temu

dendic
servisi ,odrzavanje
Mostar

Član broj: 10678
Poruke: 1856



+10 Profil

icon Re: dupli prekidac ili ne03.02.2006. u 07:42 - pre 221 meseci
Pa ukljuci taj trafo preko produznog kabla,znas onaj produzni sa 5-6 uticnica i ima na sebi prekidac sto svjetli.Taj ti prekidac obe zice prekida.
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
..shall-bg.customer.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: dupli prekidac ili ne03.02.2006. u 10:07 - pre 221 meseci
Vec sam ga sredio sa duplim. Nisam imao mesta prvobitno, ali sam malo prosirio rupu na masci da bi ga gurnuo dovoljno u stranu da prodje izmedju stand by switcha i signalne lampice.

Sto je sigurno sigurno je, a osim toga celo kuciste je uzemljeno (metalna kutija) pa ko zna sta tu moze da se desi.

Pozdrav i hvala na pomoci
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: dupli prekidac ili ne03.02.2006. u 16:25 - pre 221 meseci
Citat:
dendic: Pa ukljuci taj trafo preko produznog kabla,znas onaj produzni sa 5-6 uticnica i ima na sebi prekidac sto svjetli.Taj ti prekidac obe zice prekida.

Ovo je OK, ali mu se moze desiti da mu zatreba i na nekom drugom mestu. Onda je bolje da sam uredjaj ima dvopolni prekidac.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: dupli prekidac ili ne

[ Pregleda: 7840 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.