Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Los objektiv, slika sva iskrivljena...

[es] :: Rasterska grafika :: Los objektiv, slika sva iskrivljena...

[ Pregleda: 4260 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Whalata
Srbija

Član broj: 54944
Poruke: 58
*.suonline.net.



+1 Profil

icon Los objektiv, slika sva iskrivljena...02.02.2006. u 18:19 - pre 220 meseci
Ima digitalni fotoaparat fuji2600zoom, 2MP. Slikao sam pre par nedelja zgradu visoku 7 spratova, sa 30tak metara udaljenosti. Evo mozete da vidite kako je ispalo:


Pokusao sam u Photoshop-u, preko Free Transform -> Perspective, ali ne dopada mi se ono sto dobijam. Povukao sam crvenu liniju pored desnog zida da vidite da ispravljanje perspektive nije puno pomoglo. Zid jos uvek ima primetan luk. Evo slike:



Da li postoji filter u Photoshopu koji bi mogao tako nesto da ispravi? Vidim da u Filter- Distort- Spherize, ali je meni potrebna opcija slicna onoj koje postoji na CRT monitorima. Verovatno znate na sta mislim.
 
Odgovor na temu

tforgo
Tomislav Forgo
Subotica

Član broj: 34341
Poruke: 166
82.131.178.*



+8 Profil

icon Re: Los objektiv, slika sva iskrivljena...02.02.2006. u 20:09 - pre 220 meseci
http://epaperpress.com/ptlens/

Obrisi EXIF info. Korekcije objektiva su iste kao i kod Fujifilm F601
 
Odgovor na temu

Whalata
Srbija

Član broj: 54944
Poruke: 58
*.suonline.net.



+1 Profil

icon Re: Los objektiv, slika sva iskrivljena...02.02.2006. u 23:07 - pre 220 meseci
Evo je. Mogu da kazem, skoro pa savrseno. Svaka cast!



Jedino mi se cini da srednji niz rasirio na visim spratovima. No, nisam toliko zakeralo.Sledeci put kada budem imao 2000E za pro alatku, kupujem.

Uzgred, malo sam mucio da skinem EXIF data pomocu PS-a pa sam nasao neki command line tool
http://www.sentex.net/~mwandel/jhead/

THX again
 
Odgovor na temu

tforgo
Tomislav Forgo
Subotica

Član broj: 34341
Poruke: 166
82.131.178.*



+8 Profil

icon Re: Los objektiv, slika sva iskrivljena...02.02.2006. u 23:20 - pre 220 meseci
EXIF info je sacuvan u samom fajlu, pa ako u PS slektujes celu sliku, ctrl+c, new file, OK, ctrl+v i nema vise EXIF-a. Mnogo prosto :)

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao tforgo dana 03.02.2006. u 00:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Whalata
Srbija

Član broj: 54944
Poruke: 58
*.suonline.net.



+1 Profil

icon Re: Los objektiv, slika sva iskrivljena...03.02.2006. u 08:47 - pre 220 meseci
Moglo je i tako, samo sam se ja bojao da mi on ne uradi neku rekompresiju, pa neka ona bila na max kvalitetu (12).
U PS-u moze i File->File Info->Advanced
pa tamo ukloniti problematicne grane, ali mi se ni to nije svidelo jer opet moram da uradim Saveas i eto rekompresija.

Doduse nisam bas siguran, kako to radi ovaj program koji sam nasao.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
*.COOL.ADSL.VLine.verat.net.

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Los objektiv, slika sva iskrivljena...03.02.2006. u 17:12 - pre 220 meseci
Izvinjavam se ako lupam, ali ipak nesto ne razumem. Prva, originalna slika je bila onakva kakvu je dao objektiv. Meni se cini da je objektiv ispravan, bar sa stanovista klasicnog fotografisanja. Druga je stvar sada zizne daljine i efekta "riblje oko".

Onda ste uzeli softver i sliku prakticno preradili, da izgleda lepo. Hvala softveru, ali sad to vise nije prirodna slika, zar ne? Osim "fotografisanja" starom web kamericom, nemam iskustva sa digitalnom fotografijom, pa vas pitam - da li se to sada tako radi - jedan objektiv (jedna zizna daljina) pa sa njim slikas sve a softverom doterujes? Kod savremenih aparate se cesto spominje zoom, ali bi fotograf onda morao da se izmakne daleko nazad, sto nekad nije moguce. Ali onda nije los objektiv, nego nema mesta za izmicanje, zar ne?
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Whalata
Srbija

Član broj: 54944
Poruke: 58
*.suonline.net.



+1 Profil

icon Re: Los objektiv, slika sva iskrivljena...03.02.2006. u 19:16 - pre 220 meseci
Verovatno ste u pravu.
Medjutim, meni su prve dve slike bile, jednostavno neprihvatljive. Kada bih dve takve "prirodne" fotografije, kod kojih svaka vertikala vuce na svoju stranu, stavio jednu pored druge u neki arhitektonski katalog, na cega bi to licilo?

U konkretnom slucaju, nije bilo mesta za izmicanje i koristio sam nesto stariji digitalni fotoaparat. Objektiv na njemu je standardni, ali mi se slike koje sam napravio nisu svidele. Uzgred, tada sam po prvi put primetio takve "nedostatke".

Profesionalac nisam, ni fotograf, ni graficki dizajner. Ako takvih ima ovde neka i oni daju svoj sud.

P.S. Na trecoj fotografiji, nakon PTlens filtera, primenjena korekcija perspektive.
 
Odgovor na temu

[es] :: Rasterska grafika :: Los objektiv, slika sva iskrivljena...

[ Pregleda: 4260 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.