Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kompajliranje i instalacija kernela

[es] :: Linux :: kompajliranje i instalacija kernela

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5110 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
*.internet.krstarica.net.



Profil

icon kompajliranje i instalacija kernela25.01.2006. u 11:36 - pre 221 meseci
E ovako, imam na jednoj masini SUSE 9.3 sa kernelom 2.6.11.20a neka bigsmp varijanta od 1.5mb(image) .Skinuo sam sors 2.6.15 kernela otpakovao u usr/src/ i promenio link sa starog sorsa 2.6.11.20a na novi sors 2.6.15.Posto je u pitanju slabija masina resio sam da probam da kompajliram kernel da bih ga malo optimizovao za svoje potrebe.
usao sam u folder sorsa i radio sledece:
make clean
make mrproper (mislim da je ovaj deo nepotreban za ovaj kernel)
make menuconfig
make (moglo je i make bzImage pa make modules ali make radi obe stvari)
make modules_install
prekopirao bzImage u /boot/
make install
napravljen mi je automatski initrd novog kernela
kao i System.map novog kernela u /boot/ direktorijumu
podesio /boot/grub/menu.lst (sa istim setovanjima(hd4 i ostale opcije) kao i prethodni kernel samo novikernel i initrd)
root fs mi je reiser a root particija hda4
podesio sam u konfiguraciji kernela da je reiser fs ukljucen u kernel a ne kao modul.

reboot
pojavila se u grub meniju nova stavka sa novim kernelom koju sam izabrao i pise:

waiting root /dev/hda4 to appear .. ..exiting to /bin/sh... sh: can't access tty: ... (tako nekako)
dalje se sistem zakucao
Probao sam i bez initrd-a u grub-u samo kernel i situacija je sledeca:
kernel panic! unable to mount root fs unknown block(0.0) tako nekako
Nemam nikakvo resenje za ovaj problem pa da vas pitam

2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela25.01.2006. u 14:27 - pre 221 meseci
Prvo da li si skinuo source kernela sa kernel.org ili...Poznato je da distro-i tipa suse-ta imaju kernel patchovan do iznemoglosti, i kod njih vanilla kernel često ne radi.
UVIJEK prije instalacije novog kernela sačuvaš stari u obliku kernel_stari (i initrd_stari), i odgovarajuće dopišeš u lilo/grug config.
Izgleda nisi pročitao readme koji dolazi uz kernel source:
make menuconfig (xconfig), a make oldconfig ako sačuvaš stari .config.
make
make install
make modules_install
Iz:
Citat:
Probao sam i bez initrd-a u grub-u samo kernel i situacija je sledeca:
kernel panic! unable to mount root fs unknown block(0.0) tako nekako

mi izgleda da možda ipak nemaš podršku za reiserfs u samom kernelu (nego kao modul).
Ne znam da li SUSE obezbjeđuje .config fajl ili si ti u stvari odradio default config
Sad možeš da butuješ linux sa suse cd-a i odabereš rescue opciju.

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 25.01.2006. u 15:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

skriven.iza.laznih.imena

Član broj: 82343
Poruke: 151
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela25.01.2006. u 14:43 - pre 221 meseci
Citat:
ilaj:> waiting root /dev/hda4 to appear .. ..exiting
to /bin/sh... sh: can't access tty: ... (tako nekako)

Očigledno u novi kernel nisi ubacio neki modul koji ima veze sa tty-om, a koji
je neophodan da bi tvoj SuSE radio! Dakle rekompajliranje ti ne gine

Citat:
ilaj:Probao sam i bez initrd-a u grub-u samo kernel i situacija
je sledeca:
kernel panic! unable to mount root fs unknown block(0.0)

Modul za reiserfs ti se nalazi u intrd-u. Tako da bez njega ne možeš da digneš
sistem! Dakle, nemoj da probaš bez initrd-a :)
 
Odgovor na temu

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela25.01.2006. u 15:49 - pre 221 meseci
Pa sacuvao sam ja stari kernel i imam funkcionalan stari sistem(sta mislis odakle sam postavio pitanje) i ne volim xconfig a oldconfig mi je nepotreban kernel sam kompajlirao sto se kaze minimalisticki sa po meni neophodnim i korisnim stvarima a ukljucen je reiser fs to sam 3X proverio
a pitanje koji to modul ima veze sa tty
patcheve za SUSE sam instalirao kao i patcheve za kompajler tako da smatram da je kernel source sa kernel.org i gcc up to date
Ima li resenja?

2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela25.01.2006. u 17:41 - pre 221 meseci
Citat:
ilaj: Pa sacuvao sam ja stari kernel i imam funkcionalan stari sistem(sta mislis odakle sam postavio pitanje) i ne volim xconfig a oldconfig mi je nepotreban kernel sam kompajlirao sto se kaze minimalisticki sa po meni neophodnim i korisnim stvarima a ukljucen je reiser fs to sam 3X proverio
a pitanje koji to modul ima veze sa tty
patcheve za SUSE sam instalirao kao i patcheve za kompajler tako da smatram da je kernel source sa kernel.org i gcc up to date
Ima li resenja?

Upravo zbog ovakvih stvari treba početi minimalizaciju od distro-ovog .config fajla pa postepeno izbacivati ono što ti nije potrebno. Ono što na početku možeš slobodno izbaciti su drajveri za hardver koji nemaš (ili ne misliš imati), kao i podrška za fajl sisteme koje ne koristiš.
Moj kernel je takođe 2.6.15, koristim slackware 10.2 a veličina je 1.4MB +jedan modul: nvidia.ko. Do toga sam došao u roku od 20 dana, i jedno 10 rekompajliranja, još za vrijeme 2.6.12.2. i Slackware-a 10.1 Od tada samo make oldconfig.

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 25.01.2006. u 18:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

skriven.iza.laznih.imena

Član broj: 82343
Poruke: 151
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela26.01.2006. u 00:16 - pre 221 meseci
Citat:
ilaj:a pitanje koji to modul ima veze sa tty

Ne znam! Moraš sam to da utvrdiš!
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela26.01.2006. u 00:23 - pre 221 meseci
Citat:

Probao sam i bez initrd-a u grub-u samo kernel i situacija je sledeca:
kernel panic! unable to mount root fs unknown block(0.0) tako nekako
Nemam nikakvo resenje za ovaj problem pa da vas pitam


Nisi mu naveo root fs u LILO za to sluzi npr. root=/dev/hda4 u lilo.conf a za bare kernel rdev. GRUB nikad nisam ni koristio pa ne znam, pogledaj info grub ili man grub

Hint: garant ce to da se desi ako ti distro koristi initrd (a koriste ga bez razloga!). Moras grub boot konfiguraciju da menjas.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 26.01.2006. u 01:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
*.internet.krstarica.net.



Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela26.01.2006. u 09:33 - pre 221 meseci
Koristim GRUB pa kazem da sam dobro editovao menu.lst evo vidite :


# Modified by YaST2. Last modification on Tue Jan 24 10:24:34 CET 2006

color white/blue black/light-gray
default 2
timeout 8
gfxmenu (hd0,3)/boot/message




###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: linux###
title SUSE LINUX 9.3 bigsmp
kernel (hd0,3)/boot/vmlinuz-2.6.11.4-20a-bigsmp root=/dev/hda4 vga=0x317 selinux=0 splash=silent resume=/dev/hda6 showopts
initrd (hd0,3)/boot/initrd-2.6.11.4-20a-bigsmp

### evo novog kernela
title SUSE LINUX 9.3 novi
kernel (hd0,3)/boot/vmlinuznovi root=/dev/hda4 vga=0x317 selinux=0 splash=silent resume=/dev/hda6 showopts
initrd (hd0,3)/boot/initrdnovi


###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: windows###
title Windows XP i Windows 98 SE
root (hd0,0)
chainloader +1

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: floppy###
title Floppy
root (fd0)
chainloader +1

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: failsafe###
title Failsafe -- SUSE LINUX 9.3
kernel (hd0,3)/boot/vmlinuz-2.6.11.4-20a-bigsmp root=/dev/hda4 showopts ide=nodma apm=off acpi=off vga=normal noresume selinux=0 barrier=off nosmp noapic maxcpus=0 3
initrd (hd0,3)/boot/initrd-2.6.11.4-20a-bigsmp

###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: memtest86###
title Memory Test
kernel (hd0,3)/boot/memtest.bin

2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela26.01.2006. u 13:28 - pre 221 meseci
Citat:
ilaj: title SUSE LINUX 9.3 bigsmp
kernel (hd0,3)/boot/vmlinuz-2.6.11.4-20a-bigsmp root=/dev/hda4 vga=0x317 selinux=0 splash=silent resume=/dev/hda6 showopts
initrd (hd0,3)/boot/initrd-2.6.11.4-20a-bigsmp

Za početak stavi kernel-default, ako nemaš dva ili više procesora ili više od 2GB memorije. Ovaj što ti koristiš je za više procesora i za 64GB memorije i zna biti osjetno sporiji (i veći) od default. Upotrijebi njegov .config i polako skidaj višak. Kažeš da ti je sporija mašina pa te to možda zeza, ali ne moraš svaki put kad rekompajliraš kernel raditi make mrproper, dovoljno je:
Code:
make menuconfig 
make
make install
make modules_install

Ovo će ti znatno skratiti vrijeme rekompajliranja.
make mrproper koristiš samo ako si prethodno patchovao kernel, ili mijenjao gcc.
 
Odgovor na temu

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela26.01.2006. u 14:34 - pre 221 meseci
Ma znam ja to prijatelju ali onaj problem ostaje i ne znam sta je u pitanju
2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela26.01.2006. u 14:48 - pre 221 meseci
Hmm... Nekada treba jednostavno ići linijom manjeg otpora ali, kad već insistiraš, mislim da bi ti problem mogao biti u initrd-u. Jesi li apsolutno siguran da je on dobro napravljen? Da li imaš zadnju verziju mkinitrd?

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 26.01.2006. u 16:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.pat-pool.le.sbb.co.yu.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela26.01.2006. u 17:44 - pre 221 meseci
Za pocetak izbaci initrd liniju iz GRUB konfiguracije, ako sam nisi pravio taj initrd ne mozes da budes siguran da ce da ti radi uopste sa kernelom. Rekompajliraj tako da root fs (npr. ext3 ili xfs) modul bude u kernelu kao i sve ostalo sto treba za boot (hint: driver za SCSI kartu ako je imas, IDE i ATAPI), pa postuj ovde sta je bilo.
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela26.01.2006. u 18:56 - pre 221 meseci
Još jedno (možda nepotrebno) pitanje. Da li ti je slučajno root particija reiser4 i ako jeste jesi li patchovao kernel sa reiser4 podrškom?
 
Odgovor na temu

random
Vladimir Vrzić
Beograd

Član broj: 85
Poruke: 3866
*.eunet.yu.

Sajt: www.last.fm/user/vrza


+4 Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela27.01.2006. u 09:45 - pre 221 meseci
Meni ovo liči na problem sa udev/devfsd-om.
int rand(void);

Those who do not understand Unix are condemned to reinvent it, poorly.

Upali lampicu — koristi Jabber!
 
Odgovor na temu

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
213.137.127.*



Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela27.01.2006. u 17:00 - pre 221 meseci
Nisam siguran za initrd, on mi se automatski napravio prilikom instalacije a verzija mkinitrd je ona koja se dobija sa suse 9.3 tako da ne verujem da je najnovija
Ako hoces objasni mi postupak rucnog pravljenja initrd-a: kako?, sta?, gde?, kada?
A sto se tice kompajliranja od default pa postepeno smanjivanje odgovor je jednostavan: nemam toliko vremena
jedno kompajliranje u KDE sa 192mb rama traje na ovoj masini 2 sata pa X10 +instalacijaX10
mnogo mi je, zato sam i postavio pitanje mozda je neko iskusniji vec
naleteo na ovakav problem ,ali ako ne bude bilo resenja sati i sati kompajliranja mi ne ginu
Nije meni tesko cekati da se iskompajlira kada ja znam sta je problem i sta mogu da ocekujem ali ovo mi je bas misterija
Mozda je bug u kompajleru ili u mkinitrd-u ,a mozda u mojoj glavi
jer sam bar 3X radio compile sa razlicitim setovanjima i uvek kernel panic unable to mount ...
ako zelis mogu da postavim config fajl pa vi vidite da li valja
E da ista stvar se desava i sa ext 2 file sistemom za koje je po default-u ugradjena podrska usam kernel tako da nisu moduli
ali sam uspeo da lokalizujem problem
naime prilikom boot procesa prepozna moj ide hdd i kada treba da procita particije kaze :
unknown partition table....
Znaci ne moze da mountuje particije kada ne zna gde su ni kakve su
dok default kernel vidi lepo particije
znaci sumnjam da je sam kernel u pitanju vec nesto drugo initrd ili?

[Ovu poruku je menjao ilaj dana 27.01.2006. u 18:11 GMT+1]
2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
213.137.127.*



Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela27.01.2006. u 17:01 - pre 221 meseci
Citat:
random: Meni ovo liči na problem sa udev/devfsd-om.


ajde objasni malo ovo sta da probam i kako?
2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela27.01.2006. u 17:10 - pre 221 meseci
Citat:
ilaj: Ako hoces objasni mi postupak rucnog pravljenja initrd-a: kako?, sta?, gde?, kada?

Žao mi je, ali ja nikad nisam pravio initrd. Sam koncept mi je pomalo čudan na desktop mašini, sa relativno malo različitog hardvera. Ako mi treba modul za npr ext3 uključujem ga u kernel i to je to.
Citat:
ilaj: A sto se tice kompajliranja od default pa postepeno smanjivanje odgovor je jednostavan: nemam toliko vremena
jedno kompajliranje u KDE sa 192mb rama traje na ovoj masini 2 sata pa X10 +instalacijaX10
mnogo mi je, zato sam i postavio pitanje mozda je neko iskusniji vec
naleteo na ovakav problem ,ali ako ne bude bilo resenja sati i sati kompajliranja mi ne ginu

To sam ti već rekao. Za jedan put ti treba 2 sata, a svaki sledeći put se kompajlira samo ono što si DODAO (ako nešto oduzmeš to se neće ni uzeti u obzir), tako da bi sledeći put moglo biti i 5 minuta. A za prvi put, ako je KDE problem zbog male količine memorije, obavi kompajliranje u init 3.

[Ovu poruku je menjao Ned123 dana 27.01.2006. u 18:18 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
213.137.127.*



Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela27.01.2006. u 17:24 - pre 221 meseci
pa nije bas tako npr ako dodam novu stvar ne kao modul vec u sam kernel unga ce morati ceo kernel ponovo zar ne?
ali nema veze to je offtopic
2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

Ned123
Nenad Bošnjak
Senior System Administrator
PIXOMONDO Images
Stuttgart, Germany

Član broj: 64971
Poruke: 835
*.broadband.blic.net.

Sajt: www.linkedin.com/in/nenad..


+28 Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela27.01.2006. u 17:29 - pre 221 meseci
Citat:
ilaj: pa nije bas tako npr ako dodam novu stvar ne kao modul vec u sam kernel unga ce morati ceo kernel ponovo zar ne?
ali nema veze to je offtopic

Ne baš ako ne odradiš make mrproper i ne izbrišeš već kompajlirane .o fajlove, samo se radi kompajliranje novih stvari i rekompozicija kernela. Ako izbacuješ stvari vrši se samo linkovanje a nema kompajliranja.
 
Odgovor na temu

ilaj

Član broj: 68556
Poruke: 140
213.137.127.*



Profil

icon Re: kompajliranje i instalacija kernela27.01.2006. u 17:32 - pre 221 meseci
znas li na sta je random mislio kad je napisao udev/devfsd-om.
2x fujitsu(general) 07LEC + Fujitsu 12LUC
80mkv. spoljni zidovi 25 cm puna cigla 10 cm stiropor, plafon 20 cm mineralna vuna
stolarija PVC , osim dva jako losa drvena prozora koje mislim da promenim u nekim buducim
projektima/dogradnjama oko kuce.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: kompajliranje i instalacija kernela

Strane: 1 2

[ Pregleda: 5110 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.