Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ispit za licencu

[es] :: Vodič za učenje :: Ispit za licencu
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1267709 | Odgovora: 3574 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

slobos
Savic Slobodan

Član broj: 176619
Poruke: 7
*.dynamic.adsl.itsisp.net.



Profil

icon Re: Ispit za licencu27.10.2009. u 07:54 - pre 176 meseci
za gospodina DDJXXI, 16.04.2009. u 14.09 casova, imate i iskustva 'dusebriznika' (doduse pod drugim imenom...), cisto da se i nas glas cuje, ako to nije moralisanje...!?!?
izvinjavam se ostalima zbog ovog, moze se reci prepucavanja na forumu, zato se odjavljujem i ja, da ne bih moralisao.
makarenko
 
Odgovor na temu

upsizvini
Nataša Marković
pedagog

Član broj: 237442
Poruke: 2
93.87.168.*



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu27.10.2009. u 17:40 - pre 176 meseci
Pedagog sam po struci sa položenim ispitom za licencu. Do sada sam "spremala" 17 nastavnika i svi su sa popriličnom lakoćom položili pedagoške situacije. Jednog od nastavnika njegov metodičar je pitao da li je sarađivao sa nekim na izradi pripreme i rekao mu da u poslednjih pet godina nije video tako metodički kvalitetno urađenu pripremu. Drugog kolegu su pitali na situacijama da li je sa nekim sarađivao i pohvalili to što je sarađivao sa pedagogom.
U suštini metodiku struke morate poznavati, znači sve didaktičko-metodičke elemente. Neko od metodičara može tolerisati manje ili malo veće metodičke greške, ali pitanje je koji će vam metodičar biti. Mene je moj metodičar pitao gradivo iz komparativne pedagogije (sa 4.godine fakulteta) a koleginica je dobila pitanje iz Uvoda u pedagogiju (sa prve godine fakulteta). Meni su takođe rekli da se ne brinem, ali su njih ispitivali drugi metodičari koji su imali drugačije zahteve. Na zakonima je bilo sasvim korektno. Pitanja su bila povezana sa praksom, tipa: ocenjivanje, organi škole i organ upravljanja, prigovor na ocenu, evidencija, itd.
Pročitala sam odgovore na pedagoške situacije koje je neko napisao i ne slažem se sa odgovorima. Šta više ne slažem se sa mnogim tvrdnjama ovde izrečenim, ali moje poznavanje upotrebe interneta i nedostatak vremena mi onemogućavaju da na sve odgovorim.
Da rezimiram, za zakone morate da se snađete sami, ali oko pisanja pripreme i pedagoških situacija mogu ja da vam pomognem. Javite mi se na mail:
[email protected]
Pozdrav
 
Odgovor na temu

novatorta
profesor
Kragujevac

Član broj: 237168
Poruke: 41
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Ispit za licencu27.10.2009. u 18:54 - pre 176 meseci
1. Za sve one koji ce se skorije po prvi put ukljuciti u temu (poput mene): Satima citam prvih 20 strana ove teme. Ono sto mogu da vam prenesem je da se na tim stranama nalazi spisak literature potrebne za polaganje, takodje je u par postova okacen fajl, negde su to zakoni (napomena, NOV zakon je na par strana pre ove cini mi se, a ima ga i na sajtu ministarstva, za divno cudo), negde pedagoske situacije, zatim pravilnik o sticanju licence, pravilnik o ocenjivanju, par priprema za pisanje casa, pa cak i poneki koncept sa polaganja. VELIKA zahvalnost svim ljudima, koji su doprineli kako spomenutim fajlovima, tako i prepricavanjem licnog iskustva sa polaganja. Dakle, za sve novajlije, skuvajte kaficu i odvojte popodne da procitate temu ispocetka. Ja sam rekoh stigla do pola, pa cu dopuniti ovaj post zanimljivim sadrzajem iz druge polovine, ako zatreba.

2. Ovo je sramota za Ministarstvo prosvete sto za polaganje svega ovoga moramo da se dovijamo na razne nacine i da prikupljamo podatke sa neta, od kolega, itd. Da se bavimo citavim jednim istrazivackim radom, kako bismo pribavili neophodne informacije. Zasto kod nas sve mora da bude misterija. Moze li lepo da se otkuca i posalje skolama jedan dokument ili se okaci na sajt, gde ce pisati: potrebna literatura (precizno, a ne treba li Ustav ili ne, na primer), postupak polaganja, prosecno vreme koje prodje od poziva do polaganja (2, 3, 5 nedelja), i tako neke uopstene informacije. Niko ne trazi uslugu, trazimo samo da budemo informisani na nacin na koji to dolikuje, ako me razumete.

3. Iskreno se nadam da ce svi koji polazu sada i koji budu polozili, odrzavati ovu temu zivom i pisati update, da bismo bili u toku. Unapred im hvala.

4. Hvala svima, koji nude svoju pomoc, kao i pedagogu u postu iznad. Svakako cu Vas/ te kontaktirati mailom, vezano za pedagoske situacije sa kojima se ne slazete, jer me kopka kako zbog ispita, tako i radi prakse (volim da cujem razlicita misljenja)

[Ovu poruku je menjao novatorta dana 27.10.2009. u 20:45 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao novatorta dana 27.10.2009. u 20:46 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ZAELIT
KATARINA
NASTAVNIK TEHNIČKOG OBRAZOVANJA,
OSNOVNA ŠKOLA

Član broj: 198658
Poruke: 80
93.87.141.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu27.10.2009. u 19:39 - pre 176 meseci
novatorta,
obrati pažnju da li ti je to novi zakon, ako ga preuzimaš sa prvih strana. Na nekoj od prethodnih strana neko je napisao, da potenciraju na ispitivanju NOVOG zakona.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

novatorta
profesor
Kragujevac

Član broj: 237168
Poruke: 41
*.ptt.yu.



+2 Profil

icon Re: Ispit za licencu27.10.2009. u 19:43 - pre 176 meseci
Da, videla sam to u par zadnjih strana, koje sam citala pre nego sto sam krenula temeljno redom. Editovacu gornji post, mozda to nekome pomogne. Hvala ti u svakom slucaju :)
 
Odgovor na temu

ddjxxi
nastavnik, skola
Beograd

Član broj: 237419
Poruke: 3
91.148.85.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu27.10.2009. u 21:54 - pre 176 meseci
Ovo je za sada pravi izvor informacija o ispitu za licencu (AKA drzavni ispit) s obzirom da se prema mom iskustvu takve informacije nisu mogle valjano dobiti od legitimnih istitucija, odnosno na njihovim zvanicnim sajtovima.
Naime, preko Ministarstva se, bez eventualno nekih "veza", ne moze doci do korisnih informacija: literatura, autori, spisak pitanja, nacin polaganja, raspored polaganja, kriterijumi, plan bilo kakav itd. Sto bi trebalo da je normalno za jednu ozbiljnu drzavu i njene institucije kojim bi u opisu rada trebalo da je to da se brinu za sadasnjost i buducnost, citaj decu, koja su ovde u stvari i najbitnija. A ljudi koji ih vaspitavaju, obrazuju i formiraju opet za "bolje sutra" od malih nogu kroz osnovnu i srednju skolu itd. jedino na ovaj nacin (pomocu stapa i kanapa) dolaze do elementarnih informacija o tome kako da nastave kvalitetno i kvalifikovano da se bave opet ovde retko spominjanom decom, koja su opet buducnost.

I t d. odnosno, kada se nastavnici ovoliko vremena na mrezi pomuce da pronadju, pa kad i uspeju da pronadju i procitaju ovih 40-ak stranica na forumu, onda koliko im vremena ostane da obave ono za sta su se upustili u pretragu!?
 
Odgovor na temu

upsizvini
Nataša Marković
pedagog

Član broj: 237442
Poruke: 2
*.uforce.net.



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu28.10.2009. u 08:12 - pre 176 meseci
Za ispit vam trebaju Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, Zakon o osnovnoj skoli, Zakon o srednjoj skoli, Prirucnik za polaganje ispita za licencu, Pedagoske situacije, i priprema. Nastavnici polazu cas, strucni saradnici brane esej. Nakon toga sledi odbrana rada / nastavnog casa ili eseja. Pauza do 16 i 30. Ulazak u Ministarstvo. Odbrana Zakona. Zatim odbrana pedagoskih situacija.
Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja vam je izasao u casopisu Prosvetni pregled pre dve, tri nedelje kao dodatak Ukoliko nemate primerak pitajte sekretara skole. Svaki sekretar skole mora to da ima. Zakon o osnovnoj skoli je takodje menjan. Imate ga na sajtu Ministarstva, ili potrazite kod sekretara skole. Zakon o srednjoj skoli nije menjan tako da mozete uciti iz starijih primeraka ili preuzmite sa sajta Ministarstva.
Prirucnik postoji u prodaji. Raspitajte se kod nekog od kolega(mozda neko ima). Pratite Prirucnik i spremajte ispit po tome sta se trazi tj.po naslovima datim u njemu.
Pedagoske situacije jesu tacne(ono sto je neko na forumu objavio) ali resenja nisu dobra.
Knjige koje su vam dobre za spremanje Pedagogije su * Pedagogija/ Nedeljko Trnavac, Jovan Djordjevic, najnovije izdanje iz 2002. ako se ne varam za godinu. Izdanje iz 1988. je dobro za vecinu tema, ali ovo novije je dopunjeno. Psihologija/Nikola Rot, Razvojna psihologija/Vera Smiljanic, ili bilo koja Razvojna psihologija gde imate period adolescencije.
 
Odgovor na temu

bubavcica
ljubica ivanisevic
profesor

Član broj: 237599
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Ispit za licencu28.10.2009. u 11:50 - pre 176 meseci
Mogu li i ja da dobijem taj spisak?
[email protected]
hvala vam unapred
 
Odgovor na temu

mira007
nastavnik
kragujevac, osnovna skola

Član broj: 237759
Poruke: 6
93.87.104.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu29.10.2009. u 15:51 - pre 176 meseci
Sve ste u pravu!Covek nema gde da se informise a i kada pozovete da se informisete "nista ne znamo" cujete samo takve odgovore! Ko ce znati? Cekamo na poziv godinama a kada nas pozovu i polozimo jedan deo ne zna se kada ce drugi. Produzavaju nam agoniju. Moze za mesec dana a moze i za pola godine. Ja sam prijavljena 2007. godine i cekaaam...samo ne znam sta.
 
Odgovor na temu

milk

Član broj: 75405
Poruke: 7
195.252.70.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu30.10.2009. u 16:03 - pre 176 meseci
Drage kolege koje ste polozili psihologiju kazite mi da li ste ucili Psihologiju licnosti, odnosno poslednji deo knjige od Rota? je li neko dobio pitanja iz tog dela? Treba li to uopste?
 
Odgovor na temu

aleksakv
aleksakv
profesor geografije

Član broj: 176449
Poruke: 4
*.duga-net.com.



Profil

icon Re: Ispit za licencu30.10.2009. u 17:21 - pre 176 meseci
Postovane kolege,
Da li je neko od nastavnika geografije nedavno polagao ili je pozvan na ispit za licencu?
 
Odgovor na temu

zeljalutalica
profesor, srednja skola

Član broj: 216246
Poruke: 4
79.101.197.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu30.10.2009. u 19:20 - pre 176 meseci
Ako polazete psihologiju kod gospodje Jelisavete, svakako je moguce spremiti je iz Rotovog udzbenika. Uvek ce vas pitati, pre nego krenete da odgovarate, iz koje knjige ste se spremali za ispit. Jedno je sigurno, morate pokazati maksimalno samopouzdanje i sigurnost kada udjete u "sobu za proveru znanja". Ipak, Pedagoska psihologija je svakako neophodna kao dopuna bilo kojoj literaturi. Ne opterecujte sebe sa previse udzbenika. Previse teksta rasipa energiju i sigurnost.
 
Odgovor na temu

milk

Član broj: 75405
Poruke: 7
195.252.70.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu30.10.2009. u 21:07 - pre 176 meseci
slazem se da previse knjiga rasipa energiju i sludjuju me potpuno ali u jednoj knjizi, ni po Rotu a ni u pedagoskoj psihologiji nema odgovora na sva pitanja po kojima ja ucim a data su u pravilniku za polaganje. Cini mi se da nikad necu naci sve odgovore, ma koliko knjiga citala
 
Odgovor na temu

maliliki

Član broj: 135305
Poruke: 22
*.telenor.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Ispit za licencu01.11.2009. u 21:07 - pre 176 meseci
Zamolio bih ZELENOG ZUBA ako može da postavi svoju pripremu za čas kada je polagao stručni ( ili na [email protected] ).
Šta je bilo sa kolegenicom Zokom Raičević?
 
Odgovor na temu

ZAELIT
KATARINA
NASTAVNIK TEHNIČKOG OBRAZOVANJA,
OSNOVNA ŠKOLA

Član broj: 198658
Poruke: 80
93.86.21.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu01.11.2009. u 22:55 - pre 176 meseci
- Da li na forumu ima trenutno nastavnika tehničkog i informatičkog obrazovanja ili tehničkog obrazovanja? To je isto :-)

- Da li se polaže metodika na ispitu, ako je nismo imali na fakultetu?

Pozdrav


 
Odgovor na temu

ljupka76

Član broj: 235338
Poruke: 26
91.148.72.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu02.11.2009. u 10:31 - pre 176 meseci
........za kolege koji polazu psihologiju - savet- ne opterecujte se pitanjima sa sajta ministarstva , pogotovo iz psihologije......treba ceo rot, plus adolescencija, plus rad sa obdarenom decom i decom ometenom u razvoju / decija psihologija./.....iz rota izbaciti nervni sistem..... ostalo dolazi u obzir......
 
Odgovor na temu

kunigunde
nastavnik engleskog jezika u I, II, III
i IV razredu

Član broj: 226186
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Ispit za licencu02.11.2009. u 15:12 - pre 176 meseci
Ti si uradila ono što sam i ja želela, kako bih pomogla prvo sebi a onda i drugima! Svaka čast!!! Kada sve prođe (a nemam pojma kada će to biti), dugujem ti piće (gde god bilo)!!!
 
Odgovor na temu

mira007
nastavnik
kragujevac, osnovna skola

Član broj: 237759
Poruke: 6
93.86.140.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu03.11.2009. u 17:18 - pre 176 meseci
Malo cu izaci iz konteksta u odnosu na postavljenu temu ...............pitam se zasto ministar ne zatvori skole do kraja decembra ili januara, a ne samo na par dana????? Stanje je jako opasno, opasno!!!!! Deca dolaze bolesna u skolu, evidentno je rec o virusu! Siri se brzo! Sve se to moze nadoknaditi ali zivot ne!
 
Odgovor na temu

Lincoln Burrows

Član broj: 208257
Poruke: 22
93.86.6.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu03.11.2009. u 19:49 - pre 176 meseci
Molim vas posaljite mi spisak pedagoskih situacija na [email protected]
Geografija je u pitanju.
Prilicno je hitno.Hvala.

[Ovu poruku je menjao Lincoln Burrows dana 04.11.2009. u 10:13 GMT+1]
MSI EX620X: C2D P7350/4Gb RAM/ATi HD3470/250Gb Sata II/running on Windows 7
Ultimate 64bit
 
Odgovor na temu

ddjxxi
nastavnik, skola
Beograd

Član broj: 237419
Poruke: 3
91.148.83.*



Profil

icon Re: Ispit za licencu03.11.2009. u 22:58 - pre 176 meseci
Iskustvo 31.10. pedagogija:
Ispitivao prof. Grandic od 9,00 oko 30 kandidata. Super je.
Ispit trajao 5-10 do 30 minuta, zavisi. Nema koncepta i propituje do 10-ak pitanja, trazi ono sto je primenljivo.
Pitanja su kao i na forumu i iz iskustva, npr. roditeljski sastanci i sl.

PS: jedino cekanje u hodniku ministarstva izludjuje. Mogli su nesto sa organizuju kulturnije, posebno za kolege van Bgd koji od ,,jutra do sutra,, cekaju da rese ispit!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Ispit za licencu
(TOP topic, by Nebojsa Milanovic)
Strane: << < .. 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1267709 | Odgovora: 3574 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.