Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dimenzioniranje skretnice

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Dimenzioniranje skretnice

[ Pregleda: 8879 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zekoslava
Zagreb

Član broj: 81403
Poruke: 2
*.vodatel.hr.



Profil

icon Dimenzioniranje skretnice16.01.2006. u 19:52 - pre 221 meseci
Evo ovako... Imam pojacalo 2 x 200 W i 2 zvucne kutije po 300 W, ali bez skretnica. Zvucne kutije imaju dobokotonac, srednjetonac i visokotonac, tj. trosistemske. Pojacalo i zvucne kutije su 4 ohma. Zanima me shema skretnice za 1 zvucnu kutiju i da je dubokotonac sto izrazeniji. Unaprijed hvala! :)***
Zekoslava
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
212.62.39.*



+7 Profil

icon Re: Dimenzioniranje skretnice17.01.2006. u 13:57 - pre 221 meseci
Vrlo konfuzno pitanje,ponekad podsecas na moja pitanja?
Vrlo malo podataka za zvucne kutije-zvucnike,drugo kazes imas dve zvucne kutije a nemaju skretnicu?????
Jesu to pravljene kutije?
Drugo nikakvi podatci o zvucnicima,koja marka-tip,kojih 300W(RMS-PEEK?)....itd.
I zasto bi ti neko dzabe radio skretnicu,osnovne pojmove izgleda neznas o Akustici a zelis da pravis kutije i to po 300W?-bez uvrede,mozda je najbolje da kupis gotovu skretnicu, kao sto si i kupio zvucnike ili kutije, nisi objasnio sta si zapravo kupio, kutije bez zvucnika pa si zvucnike posebno kupio, samo zvucnike si kupio, ili si kupio kutije sa zvucnicima-pa izvini ko je izvadio skretnicu??
Ne moze ti niko pomoci ako ne kazes koje zvucnike imas-marka i tip,pa ko je raspolozen neka ti pomogne, ali ti niko ne moze garantovati -dobar bas,to ne zavisi toliko od skretnice,vec od drugih faktora.....
Pozdrav,bez ljutnje ali za pomoc je potrebno vise detalja?
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

reper
Vedran Bojcic
Skola za dizajn "Bogdan
Suput", odsek graficki dizajn
Novi Sad

Član broj: 33890
Poruke: 246
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Dimenzioniranje skretnice18.01.2006. u 17:51 - pre 221 meseci
@Pigoza: Gresis sine gresis! Nije tacno da bas ne moze biti izrazeniji pomocu sktetice... Jer ko ce reci zvucniku koje frekfencije da prima. Tehnici drajvovi sviraju kako skretnica diriguje....
A ti Zekoslava to sto pitas imas po BAS OVOM forumu! Tako da blago tebi nadji moju temu ili nadji na netu imas tih sretnica i imas kalkulatore! Znaci ako nisi znala skretnica ti se na engleskom kaze 3-system ( ili way) crossover + google= majka znanja Malo presaltaj pa onda se opet javi sa malo frishkim pitanjima
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
212.62.39.*



+7 Profil

icon Re: Dimenzioniranje skretnice19.01.2006. u 11:53 - pre 221 meseci
Skretnica ili pasivni filter! je ustvari oslabljivac, i on ne pojacava nikakve ni visoke ni niske tonove,vec zavisno od prelomne frekvencija recimo 300Hz,i recimo 12db po oktavi frekvencije posle 300Hz ce biti prigusene za 12db po oktavi,a pojacivac ce pojacati najvise frekvencije koje nisu prigusene-oslabljene pa se kaze da je pojacan samo bas,skretnicom odredjujemo faktor prigusenja i odabir frekvencije prigusenja-oslabljenja-nema ti tu nikakvog pojacanja,i sve je relativno ko kakav bas voli,misleci u zavisnosti od raspona frekvencije moze biti duboki-tup do 160Hz,otvoreniji 300Hz i vise -do 700Hz, i dali zelimo subwoofer pa skretnica ide prelomna 160Hz-uglavnom,ili zelimo bas-woofer sa F=500-750Hz.
To je moje misljenje!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

Proko
Martin Hric
St.Pazova

Član broj: 29355
Poruke: 1562
80.93.231.*

Sajt: proko.rs


+28 Profil

icon Re: Dimenzioniranje skretnice19.01.2006. u 14:18 - pre 221 meseci
Tačno, svaka skretnica unosi slabljenje. Može se samo oslabljivanjem ostalih zvučnika dobiti utisak da je jedan "pojačan".
 
Odgovor na temu

reper
Vedran Bojcic
Skola za dizajn "Bogdan
Suput", odsek graficki dizajn
Novi Sad

Član broj: 33890
Poruke: 246
..mtsns-ns.customer.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Dimenzioniranje skretnice19.01.2006. u 16:26 - pre 221 meseci
Pa dobro majku mu pa to sam i mislio... Kako coeku da palamudim i bacam mudologiju ako ne zna.

Znaci ja nisam glup i cuo sam sve Vajferdejlove zvucnike!!!

Cuo sam one od 5000 pa do 36000!!!! I verujte da imate zvucnike iste snage a razlicite serije... Na jednoj je bas izrazen do kraja a na drugim kutijama je dosta ublaze i sklad je upotpuniji... I kada sam pitao kakva je razlika covek je rekao:
" RAZLIKA JE U SKRETNICAMA! I KAKO SU SREZANE FREKFENCIJE"
Ovo nije flejm niti treba da bude shvacen tako... ali Pigoza molim te ne dizi vatru ako nesto ne razumes...
 
Odgovor na temu

Zekoslava
Zagreb

Član broj: 81403
Poruke: 2
*.vodatel.hr.



Profil

icon Re: Dimenzioniranje skretnice19.01.2006. u 20:14 - pre 221 meseci
Alo vi :)
Nabavila sam si skretnice... hehe..
tnx na kakvoj-takvoj pomoci :)***

Zekoslava
 
Odgovor na temu

Pigoza
Igor Markovic
tv snimatelj/montazer
TV Telemark Cacak
Pozega

Član broj: 41017
Poruke: 1726
212.62.39.*



+7 Profil

icon Re: Dimenzioniranje skretnice20.01.2006. u 08:00 - pre 221 meseci
Eto ti Vedrane, dok se ja i ti raspravljamo a u sustini isto mislimo,Zekoslava je resila svoj problem, ne raspaljujem vatru,reko si nista da ne razumem,ja to tebi nisam rekao i nemam nameru,ja jesam pocetnik u audio elektronici,posebno sto se tice samogradnja zvucnih kutija, ali laik nisam,to sto si slusao zvucnike od 36000....ne znaci mnogo-bez uvrede, i ja sam se vozio i u dzipu ciroki, i u mnogim mercedesima,radio sam sa kamerom od 50000 maraka u to vreme, ali me to ne cini strucnjakom i inzinjerom masinstva-elektronike,i nisam ih ja konstruisao pa da znam sta je unutra,sigurno i kod tih zvucnika nije rec samo o skretnici, da ona ima veliki udeo u kvalitetnom reprodukovanju zvuka ima, ali isti takav deo imaju drajveri,zatim damping materijal i konstrukcija same kutije, svi ovi segmenti moraju biti podjednako dobro uradjeni da bi na kraju rezultat bio odlican 5!,one jevtinije kutije od 5000 su sigurno losije od prethodnih ali ne samo zbog skretnica,,,,,,
Ne drzim ti predavanje i ne dizem vatru,ali mnogo stvari ni ja nisam znao,pa sam poceo da ucim,istrazujem pitam.....pa recimo ako nekome mogu bilo kako da pomognem ja to i radim,Zekoslavi sam hteo u rangu svojih mogucnosti da pomognem,ali kao sto sam i video na ovom forumu prijatelji nasi koji sigurno mnogo vise znaju od mene,uvek pitaju za marku-tip zvucnika pa se nadju ts parametri i prema svemu tome se bira tip i vrsta skretnice kao i tip kutije-litraza itd, i onda daju svoje savtete cak i daju semu skretnice.....
Bez ljutnje,valjda smo ovde da se druzimo i pomazemo jednim drugima,izvini ako sam te uvredio, ali ja nikoga ne omalovazavam.
PS-sve je relativno dok se ne dokaze suprotno!
Blago onome ko zna da ne zna, a hoce da zna.
Covek se uci dok je ziv, pa opet lud umre.
 
Odgovor na temu

vladobk
penzija
Loznica

Član broj: 27081
Poruke: 389
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.melting.rs/bk


Profil

icon Re: Dimenzioniranje skretnice20.01.2006. u 17:28 - pre 221 meseci
program za proracun skretnica imas na mom sajtu download NFS10
 
Odgovor na temu

scarface444
skubi dubi
student
serviser
bosna

Član broj: 310318
Poruke: 72
109.163.155.*



+1 Profil

icon Re: Dimenzioniranje skretnice15.12.2013. u 19:47 - pre 125 meseci
heh
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Dimenzioniranje skretnice

[ Pregleda: 8879 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.