Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Julijanski vs. Gregorijanski kalendar vs. Milankovićev predlog

[es] :: Nauka :: Julijanski vs. Gregorijanski kalendar vs. Milankovićev predlog

Strane: 1 2

[ Pregleda: 23062 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.sbb.rs.



+2789 Profil

icon Re: Julijanski vs. Gregorijanski kalendar vs. Milankovićev predlog31.12.2008. u 11:38 - pre 185 meseci
Citat:
fucumaraxl: Koji je to vas crkveni kalendar? Koliko mi je poznato Vaskrs se racuna po julijanskom, a Uskrs po gregorijanskom kalendaru.


Pravoslavne crkve, koje nisu reformisale kalendar (Srpska, Ruska, Gruzijska i Jerusalimska) za sve potrebe koriste julijanski kalendar. Takodje, u srpskom jeziku se zaista kaze Uskrs. Cak i u kalendaru Sv. sinoda Srpske pravoslavne crkve pise "Vaskrsenje Hristovo -Uskrs".

Da budemo malo i samokriticni.

Citat:
Nedeljko: Papa Grigorije XIII je 1562. godine korigovao kalendar uskladivši ga sa prolećnom ravnodnevnicom tako da opet pada oko 21. marta.


Gregorijanska reforma je izvrsena 1582. godine. Nakon julijanskog 4. X 1582. osvanuo je gregorijanski 15. X 1582.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

comkm
Banjaluka, BiH

Član broj: 229943
Poruke: 54
*.teol.net.



+9 Profil

icon Re: Julijanski vs. Gregorijanski kalendar vs. Milankovićev predlog30.03.2010. u 11:02 - pre 170 meseci
Vec dugo pokusavam da odgonetnem kako ove 2010. uskrs pada 04.04. i po jul. i po gr. kalendaru. Kako sva upustva kazu, ne moze prije kalendarske ravnodnevnice (svaki kalendar za sebe), pa onda pun mjesec poslije (a moze i na dan), pa poslije pashe itd... Znaci najraniji dan za jul. kal. je 04. april. I to je OK jer je to 22. mart po jul. (znaci dan poslije ravnodnevnice). E sad sta se sve mora poklopiti da to bude taj datum. Prvo mora biti nedelja. I jeste nedelja. Onda mora biti poslije pashe, i jeste poslije pashe. Ali treba i da je pun mjesec poslije ravnodnevnice po jul. kal. (znaci da moze da bude samo u subotu 03.04.- po gr. kal. ili u subotu 21. o3. po jul. kal.), a ja to ne mogu da pronadjem ni na jednom crkvenom kalendaru mjececevih mjena. Razumijem da se astroloski ne podudara sa crkvenim, ali na nekoliko mjesta sam nasao da je crkveni pun mjesec u 2010. godini za mjesec mart 17. po jul.kal., a za april 15. po jul.kal. odnosno 28. po gr.kal..

Bilo bi mi izuzetno drago ako bi neko mogao da mi objasni gdje grijesim.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Julijanski vs. Gregorijanski kalendar vs. Milankovićev predlog30.03.2010. u 14:09 - pre 170 meseci
Algoritme za računanje oba Uskrsa možeš naći ovde.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

comkm
Banjaluka, BiH

Član broj: 229943
Poruke: 54
*.teol.net.



+9 Profil

icon Re: Julijanski vs. Gregorijanski kalendar vs. Milankovićev predlog31.03.2010. u 00:49 - pre 170 meseci
@Nedeljko - hvala na brzom odgovoru, ali meni nije bio potreban algoritam vec sam zelio da shvatim po kojim se pravilima odredjuje. I dalje me uopste ne interesuje kada ce da bude uskrs recimo 2025. To cu, ako budem nazocan, vec da procitam u nekom od kalendara ili sta vec. Ali sada to i nema veze. Medjutim dobio sam odgovor na jednom drugom forumu, a glasi: - 1. uskrs (pravoslavni) ne moze biti prije 4. aprila po gr. kal. jer je to 22. mart po jul. kal. u stvari prvi dan poslije crkvene ravnodnevnice po jul. kal. 2. a uslov za pun mjesec, jer to i jeste astronomska pojava, je da je to prvi pun mjesec poslije ravnodnevnice po gr.kal. tj. 21. marta. (sto je priblizno jednako astronomskoj ravnodnevnici - koja je eto ove godine, ako se ne varam, upravo bila 20. marta). E sad ako te ne mrzi, a ti se vrati na svoj post pa ces da vidis:


citat

1. Svi hrišćani moraju da slave Uskrs istoga dane.
2. Hrišćani nemaju više ništa zajedničko sa jevrejima, pa hrišćanski kalendar mora biti nezavisan od jevrejskog. Stoga se ne sme dogoditi da Uskrs i Pasha padnu istoga dana. Pošto Pasha pada uvek pre prolećne ravnodnevnice, Uskrs ne sme pasti na dan prolećne ravnodnevnice, niti pre nje. Na taj način će Uskrs uvek padati posle prolećne ravnodnevnice.
3. Uskrs se mora slaviti u nedelju.
4. Uskrs će se slaviti u prvi nedelju koja padne posle prvog punog meseca posle prolećne ravnodnevnice, ili na dan punog meseca, ako pun mesec padne u nedelju.

Ovde su neophodna neka pojašnjenja. Iz praktičnih razloga, da se ne bi svake godine utvrđivalo kada je ravnodnevnica, ona je definisana kalendarski. Kada je uveden Julijanski kalendar, ona je padala oko 25. marta po tom kalendaru. Međutim, do nikejskog sabora je prošlo skoro 400 godina, pa je u vreme sabora ravnodnevnica padala oko 21 marta. Stoga je ravnodnevnica definisana kalendarski kao 21. mart, bez obzira na nebeske pojave. Ali, pošto se mladina dakše i tačnije određuje golim okom (lakše je proceniti ima li nečega ili nema ničega, nego da li je krug pun ili skoro pun), pun mesec je definisan kao 14. dan mladine.

Iz praktičnih razloga, za određivanje mesečevih mena korišćene su tablice načinjene u Aleksandriji 277. godine, koje su zasnovane na pretpostavci da se mesečeve mene periodično ponavljaju svakih 19 godina. To je približno tačno, ali postoji i neka greška koja se vremenom nagomilava. Pravilo određivanja Uskrsa zasnovano na tim tablicama je i danas u upotrebi u Pravoslavnoj Crkvi, mada nema mnogo mnogo veze sa stvarnim mesečevim menama. Zbog toga pravoslavni Uskrs nije u skladu sa odlukama Nikejskog sabora.


Meni je to bilo zbunjujuci i samo sam zelio da mi neko potvrdi ovo sto sam gore napisao, jer je to jedino "razumno" objasnjenje. Ispravi me ako grijesim.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Julijanski vs. Gregorijanski kalendar vs. Milankovićev predlog

Strane: 1 2

[ Pregleda: 23062 | Odgovora: 23 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.