Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Julijanski vs. Gregorijanski kalendar vs. Milankovićev predlog

elitemadzone.org :: MadZone :: Julijanski vs. Gregorijanski kalendar vs. Milankovićev predlog

[ Pregleda: 7506 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mardz Simpson
Moja kuca Vrsac-Beograd

Član broj: 44460
Poruke: 415
212.200.116.*



Profil

icon Julijanski vs. Gregorijanski kalendar vs. Milankovićev predlog16.04.2005. u 21:00 - pre 231 meseci
Moze li neko da mi objasni odakle tolika razlika po danima izmedju katolickog i pravoslavnog uskrsa! Koliko se meni cini da varira od 7-37 dana! Znam da je katolicki uskrs pada prve Nedelje punog meseca racunajuci od 21 Marta! katolicki je bio 27 Marta a pravoslavni je 1 Maja!
Jel moze neko to da pojasni?

http://www.elitesecurity.org/poruka/1012553

[Ovu poruku je menjao Aleksandar Marković dana 13.01.2006. u 23:55 GMT+1]
Nasmesi se, to je druga najlepsa stvar koju mozes da uradis sa svojim usnama!!
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
*.vdial.verat.net.

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: Razlika izmedju dva uskrsa??16.04.2005. u 22:28 - pre 231 meseci
A pravoslavni uključuje u proračun i datum Pashe, tj. mora da bude posle. E sad valjda se tu izgeneriše razlika, jer ponekad se i poklope.

Što je najveći štos to sam nekada znao, ali zaboravilo se..
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Razlika izmedju dva uskrsa??17.04.2005. u 10:20 - pre 231 meseci
pravoslavni se racuna kao prvi mlad mesec (ili pun, jeb*em li ga) posle ovog jevrejskog praznika...
 
Odgovor na temu

zivotinjaa
Bec

Član broj: 41907
Poruke: 10
*.erasmus.sth.ac.at.



Profil

icon Re: Razlika izmedju dva uskrsa??17.04.2005. u 20:35 - pre 231 meseci
Poenta je da katolicki i jevrejski mogu da se poklope, a pravoslavni i jevrejski - nikad. Razlog je u tome, koliko ja znam, sto je pravoslavna crkva ne oprasta pocinjeno jevrejima, i zato izbegava preklop jevrejskog i pravoslavnog uskrsa.
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

noviKorisnik
Član broj: 13216
Poruke: 4533
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: Razlika izmedju dva uskrsa??17.04.2005. u 21:18 - pre 231 meseci
Hajde mili reci ti nama - kad ove godine pada jevrejski uskrs?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Razlika izmedju dva uskrsa??18.04.2005. u 00:09 - pre 231 meseci
o jevanđeljima, Isus iz Nazareta je bio razapet na krst odmah posle jevrejskog praznika Pashe. Ni ja nisam 100% siguran ali mislim da je po pravoslavnom kalendaru uskrs uvek prva nedelja posle Pashe.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

FormatC
Negativac
Carthagina

Član broj: 9928
Poruke: 446
*.vdial.verat.net.

Jabber: formatc@elitesecurity.org
ICQ: 204965214


+3 Profil

icon Re: Razlika izmedju dva uskrsa??18.04.2005. u 01:39 - pre 231 meseci
Bio je jednom tekst o tome u "Politici" ali sam zaboravio.
Čini mi se da je štos u tome da je pravoslavni prve nedelje posle pashe a katolički prethodne nedelje od pashe, ali se nekad poklope i oba budu nedelje posle pashe. Kad, e to sam zaboravio.
/(bb|[^b]{2})/ =?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9506
82.117.206.*



+10254 Profil

icon Re: Razlika izmedju dva uskrsa??18.04.2005. u 08:12 - pre 231 meseci
Kao prvo, nema razlike u određivanje "katoličkog" i "pravoslavnog", već određivanje po starom i po novom kalendaru. ( Osim ako ćete braću Grke, i još mnogo drugih pravoslavnih crkava da smestite u katolike ! A i protestante.)

Uskrs je uvek:

prva nedelja posle prvog punog meseca posle prolećne ravnodnevice. Ako se jevrejska pasha odredi istog dana, onda se uskrs odlaže za 7 dana.

Pitanje je: kad je prolećna ravnodnevica ? Pa jasno - 21. marta. Ali 21.mart po Julijanskom i po Gregorijanskom kalendaru nije istog dana, već sa 13 dana razlike.

E sad, pošto prvo dođe 21.mart po Gregorijanskom kalendaru, a po Julijanskom 13 dana kasnije može da se desi da pun mesec bude u tom vremenskom rasponu. Onda se Uskrs po novom kalendaru proslavi odmah, a mi čekamo ceo ciklus mesečeve mene, tj. sledeći pun mesec . Ako se pun mesec ne 'potrefi' u tih 13 dana već kasnije, onda je i njima i nama prošla prolećna ravnodnevica, i onda istovremeno čekamo pun mesec i prvu nedelju posle punog meseca i proslavimo Uskrs istog dana.

Eto, prosto k'o pasulj.


Uzgred, upravo je zbog prolećne ravnodnevice i određivanja datuma Uskrsa papa Grgur proklamovao novi kalendar. Jer, prostim merenjem dužine trajanja dana i noći bilo je jasno da kalendar nije tačan. Isto tako, jasno je da kalendar Srpske pravoslavne Crkve nije tačan jer 21. marta po tom kalendaru definitivno nije ravnodnevica !

E sad, neko će da pita: a zašto Srpska Pravoslavna Crkva, i još neke druge, nisu prihvatile Gregorijanski kalendar. Evo o čemi se radi:

Po Julijanskom kalendaru svaka 4. godina je prestupna.
Pošto jedna godina ne traje tačno 365 dana i 6 sati, već tu ima i nešto minuta i sekundi, prestupne godine po Gregorijanskom kalendaru su:

svaka četvrta - jeste pestupna
svaka stota - nije prestupna, iako je četvrta.
svaka četiristota - jeste prestupna iako je stota

Time se postiglo da kalendar 'ne pobegne' nijedan dan za otprilike narednih 10.000 godina, tj. da svo to vreme prolećna ravnodnevica bude 21. marta. Ali šta posle ? Za posle - ne znamo ! Tj. kreatori Gregorijanskog kalendara su znali da će posle tog perioda kalendar da 'pobegne' jedan dan i opet neće biti tačan. I sad, neke crkve su uz logiku: "To je dovoljno dobro" prihvatile novi kalendar, a neke crkve su uz logiku: "Bolje da sačekamo da astronomi utvrde potpuno tačan kalendar" odbile prihvatanje novog kalendara - do daljnjeg.
Naravno, takva odluka nije jednostavna. Ima tu i politike i svega drugog. Nemojte zaboraviti da su i protestanti sačekali par vekova pa tek onda prihvaitili novi kalendar.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

BytEfLUSh
Neven Pintarić
Nano-mage Engineer, Slave SysAdmin
Sombor

BytEfLUSh
Član broj: 21153
Poruke: 5499
82.117.210.*



+14 Profil

icon Re: Razlika izmedju dva uskrsa??18.04.2005. u 14:11 - pre 231 meseci
Pošto vidim da ova tema ne ide na dobro, lock.
Oni koji žele da iskažu svoj "religijski" fanatizam (te poruke sam već obrisao) - neka nađu neko drugo mesto za to. Na ES-u - neće moći.

Putuj planeto, super smo se družili
nama je lepo, taman kako smo zaslužili!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Julijanski vs. Gregorijanski kalendar vs. Milankovićev predlog

[ Pregleda: 7506 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.