Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sto je to DataBase Server???

[es] :: Baze podataka :: Sto je to DataBase Server???

[ Pregleda: 2701 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Sto je to DataBase Server???10.01.2006. u 20:02 - pre 222 meseci
Sad ulazim u vode programireanja baza podataka, pa osjecam da mi nedostaje nekih low-level, a nikako ne zanemarivih informacija.

Naprimjer sto je taj server baze i kako radi.

Hvala.
 
Odgovor na temu

Fedya
Fedor Hajdu
Solution Architect
Emaratech
Dubai, UAE

Član broj: 28246
Poruke: 790
*.leased.neobee.net.

Jabber: fedya@elitesecurity.org
Sajt: devtechgroup.com


+34 Profil

icon Re: Sto je to DataBase Server???11.01.2006. u 08:34 - pre 222 meseci
Server najlakse mozes da zamislis (tako sam ga bar ja dozivljavo kao apsolutni pocetnik) kao nesto sto "baca" podatke u prazno a ti sa tvojom klijentskom aplikacijom treba da "hvatas" te podatke


Salim se, evo definicije:
A database server is a computer program that provides database services to other computer programs or computers, as defined by the client-server model. The term may also refer to a computer dedicated to running such a program. Database management systems frequently provide database server functionality, and some DBMS's (e.g., MySQL) rely exclusively on the client-server model for database access.

Pored ovoga server nudi alate za manipulaciju podacima, njihovo skladistenje i analizu.

[Ovu poruku je menjao Fedya dana 11.01.2006. u 09:48 GMT+1]
Every hamster has his day.
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Sto je to DataBase Server???11.01.2006. u 08:49 - pre 222 meseci
Upravo je obrnuto. Server ceka upit i kada dobije neki uput odgovori trazenim podatkom.
Server baze zamisli kao softver, koji se umece izmedju programa i baze podataka. Umesto da program direktno pristupa datotekama sa podacima, on salje upite serveru a ovaj nalazi podatke i predaje ih programu.

Prednost ovakvog pristupa se visi u visekrosinickim aplikacijama:

- datotekama baze pristupa samo jedna apliakcija, sam server, tako da je znatno olaskana kontrola pristupa, kolizije zbog istovremenih zahteva za obradomistog podatka i slicno

- sa database serverom se moze komunicirati kroz mrezu, kako lokalnu, tako i preko Interneta, tako da se lako obezbedjuje pristup podacima i sa udaljenih uredjaja

- s obzirom da dobar deo posla oko rada s bazom radi sam server, ti poslovi se mogu mnogo bolje optimizovati,a istovremeno je krajnja aplikacija pojednostavljena jer ne radi onaj posao koji radi server

- vise razlicitiha aplikacija moze da koristi isti server, pa cak i istu bazu podataka

- komunikacija sa serverom je jednostavna i lako je implementirati podrsku cak i na nekim neuobicajenim uredjajima.
 
Odgovor na temu

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: Sto je to DataBase Server???11.01.2006. u 19:29 - pre 222 meseci
Dakle, DBS se nalazi izmedju mog programa i baze sa kojom radim i preko njega ostvarujem svu komunikaciju.
Odlicno, zahvaljujem!

Kad smo kod ovakve teme, IIS je slicno kao DBS za rad sa internet app???
 
Odgovor na temu

Fedya
Fedor Hajdu
Solution Architect
Emaratech
Dubai, UAE

Član broj: 28246
Poruke: 790
*.leased.neobee.net.

Jabber: fedya@elitesecurity.org
Sajt: devtechgroup.com


+34 Profil

icon Re: Sto je to DataBase Server???12.01.2006. u 06:28 - pre 222 meseci
Nije, IIS nema veze sa bazama podataka. IIS ti je lokalni internet server, on (na neki nacin) obradjuje tvoje stranice (npr. .asp, .aspx. php...), takodje on obezbedjuje lokalnu podrsku za SMTP (omogucava slanje mejlova sa web stranice).

Citat:
NrmMyth: IIS je slicno kao DBS za rad sa internet app???


Poenta DBS-a jeste da nije bitno kakva se aplikacija kaci na njega. To moze biti WinForms aplikacija, Web aplikacija, neki servis, COM komponenta ili bilo sta drugo ili cak sve ovo u isto vreme. Znaci ne postoji DBS samo za web aplikacije.
Every hamster has his day.
 
Odgovor na temu

NrmMyth
Ivan Maček
Split

Član broj: 63456
Poruke: 849
*.cmu.carnet.hr.

Sajt: www.dump.hr


Profil

icon Re: Sto je to DataBase Server???12.01.2006. u 07:40 - pre 222 meseci
Shvatio sam to, nego sam mislio dali je IIS isto nesto sta se stavlja izmedju mene i web forme, servisa...
To sam tek tako pitao, a kad me bude stvarnozanimalo onda cu zalijepiti novu temu.

Hvala, ponovno.
 
Odgovor na temu

[es] :: Baze podataka :: Sto je to DataBase Server???

[ Pregleda: 2701 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.