Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fotoni, brzina svetlosti......

[es] :: Nauka :: Fotoni, brzina svetlosti......

[ Pregleda: 7614 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

despotbg

Član broj: 63968
Poruke: 431
*.vdial.verat.net.



+15 Profil

icon Fotoni, brzina svetlosti......06.01.2006. u 15:13 - pre 221 meseci
E sećam se da sam učio iz fizike da bi telo pri postizanju brzine svetlosti, stalo u vremenu i izgubilo treću dimenziju odnosno postalo 2D hmm od toga su izuzeti samo fotoni odnosno samo se oni mogu kretati brzinom svetlosti. Međutim da li su fotoni onda 2D.
Može li mi neko objasniti zašto je nemoguća veća brzina od sevtlosne?
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Fotoni, brzina svetlosti......06.01.2006. u 16:40 - pre 221 meseci
ne bi stalo u vremenu vec bi "islo sa vremenom" u odnosu na bilo kog drugog posmatraca koji se krece manjom brzinom ili stoji...
"nema 3D" tj. oblik jer je kod fotona sva masa (kao i masa mirovanja) pretvorena u energiju, a ono sto nema masu nema ni oblik... proguglaj malo o Hajzenbergovom principu neodredjenosti...
mada, ovo je sve klasicna fizika i postoje mnoge teorije koje je nadogradjuju i prosiruju ali o tome bi moglo nasiroko da se raspravlja i to jezikom koji ti i ja ne razumemo... :)
 
Odgovor na temu

despotbg

Član broj: 63968
Poruke: 431
*.vdial.verat.net.



+15 Profil

icon Re: Fotoni, brzina svetlosti......07.01.2006. u 01:31 - pre 221 meseci
Meni je fiziku u srednjoj predavao Dr. on je rekao da su fotoni čestice (jbg. čestice moraju imati masu) Takođe i da se kreću talasno i pravolinijski odjednom.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Fotoni, brzina svetlosti......07.01.2006. u 17:11 - pre 221 meseci
Ne znam za tog tvog ali ima doktora koji ne znaju mnogo o onome o cemu pricaju (ili znaju pogresne stvari).
 
Odgovor na temu

dava
Banja Luka

Član broj: 27208
Poruke: 893



+384 Profil

icon Re: Fotoni, brzina svetlosti......11.01.2006. u 10:14 - pre 221 meseci
Foton kao kvant energije elektromagnetnog zračenja koliko ja znam nema dimenzije. Sto se tice kretanja brzinom svjetlosti teoretski po Anstajnu tjelo bi kao sto je Superbaka rekao za posmatraca kretalo se sa vremenom, dimenzije bi bile jednake 0, a masa neograniceno velika (au kakav apstraktan pojam). Jos uvijek neznamo za kretanje brze od svjetlosti, ali vjerujem da je to prag dugo trazenih "kapija". :)
SELECT * FROM หน่วยงานหลัก WHERE ยสันติ LIKE 'โดย%'
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.PPPoE-2920.sa.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Fotoni, brzina svetlosti......25.02.2012. u 06:54 - pre 146 meseci
Fotoni su .....http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BD
Ono što ovdje nema, a interesuje me:
Jedan foton - kao cjelina - jedan kvant!
Kako i gdje nastaje, kako se širi prostorom u odnosu na mjesto nastanka, koliko je to (kao cjelina) prostorno-vremenski, po količini energije, po pojmu "kao da ima masu" (kretanja)?!
Imam još pitanja, ali će zavisiti od toga ko se uključi u ova razmišljanja (ako se itko i uključi)?!
 
Odgovor na temu

Paunic91
Voja Paunić
Badovinci, Srbija

Član broj: 259008
Poruke: 68

Sajt: Neam, ima neko da pozajmi..


+53 Profil

icon Re: Fotoni, brzina svetlosti......16.04.2012. u 02:53 - pre 145 meseci
@Spreco,

najbolje da sam potrazis odgovore u knjigama iz popularne nauke:

QED, Ricard P. Feynman. ~800 din
Elegantni Kosmos, Brajan R. Grin. ~1500 din
Tkanje Svemira, Brajan R. Grin. ~2000 din.


P.S. Ako neko smatra knjige iz popularne nauke smesnim, mogu da mu preporucim tonu strucne literature iz fizike..
Da je praistorijski Bil Gejts pronasao vatru sigurno bi nam naplacivao po upaljenoj
grancici
uz sve vrste paketa: uzarak, plamicak, buktinja i sl:)
-----------------------------------------------------
Duct tape is like the force. It has a light side, a dark side, and it holds the universe
together....
 
Odgovor na temu

Sprečo
penzioner

Član broj: 27004
Poruke: 1229
*.PPPoE-419.sa.bih.net.ba.



+33 Profil

icon Re: Fotoni, brzina svetlosti......27.04.2012. u 07:45 - pre 144 meseci
Nekako mi se čini da bi bilo bolje da nisi ništa napisao (nego što si ispisao ovakav "odgovor").
Pregledao sam (pročitao) što sam mogao, ljudi koji su pisali o fotonu na Wikipediji su, vjerovatno, čitali i više od mene, pa i tu "tonu stručne literature", i nisu naveli to što ja pitam.
Da si ti pročitao to što pitam i da znaš odgovor, vjerovatno bi ga i napisao.
Ovako kako si napisao tvoj odgovor ničemu ne služi ("glup" odgovor)!
 
Odgovor na temu

fragg
Beograd

Član broj: 316163
Poruke: 11
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Fotoni, brzina svetlosti......11.07.2013. u 22:04 - pre 130 meseci
Fotoni nisu čestice i nemaju masu, štaviše čak i "čestice" koje imaju masu (elektroni) nisu čestice nego talasi. Vekovna rasprava o dualnoj prirodi svetlosti je završena sa kvantnom teorijom polja koja je danas centralna teorija svega što ima veze sa subatomskim univerzumom. Ona predviđa da su sve elementarne čestice talasna polja koja u svakoj tački prostora imaju određenu vrednost talasne funkcije. Razog što je teorija tako dobro prihvaćena je njena ogromna predikciona moć - eksperimenti koji su vršeni su dali saglasnost prakse i teorije do na 10-tu decimalu, to je najtačnija teorija koju uopšte imamo. Što se tiče mase, ona se može shvatiti kao interakcija koji neki talasi imaju pri propagaciji kroz Higsovo polje. Brzina svetlosi nije moguća za bilo šta što ima masu zbog ajnštajnovih jednačina - uletelo bi se u kompleksne brojeve, beskonačne energije i negativne vremenske intervale. Međutim, to je samo ograničenje za energetsko-impulsne pojave, tj. tamo gde moramo da dodajemo energiju da bi smo povećali brzinu nečega. Za prostor npr. nema takvih ograničenja, šta više danas znamo da se neke galaksije odmiču od nas brže od svetlosti. Razlog je taj što to nije kretanje galaksija gde je neko morao da uloži energiju da bi ih ubrzao, već se između njih konstatno stvara novi prostor, neograničen bilo kakvim brzinama.
Telo X koje se približava brzini svetlosti ne usporava svoje vreme, to tako samo izgleda u referentnom sistemu odakle se posmatra. Što se tiče tela X, njemu vreme normalno prolazi i njegov sat normalno otkucava ali on vidi isto usporenje u sistemu odakle ga posmatraju koje i oni vide u odnosu na njega.
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Fotoni, brzina svetlosti......

[ Pregleda: 7614 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.