Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Programiranje ASP.NET,PHP,Dilema pomagajte

[es] :: .NET :: ASP.NET :: Programiranje ASP.NET,PHP,Dilema pomagajte

[ Pregleda: 3524 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

VLSE
Selakovic Vladimir
Kragujevac

Član broj: 79600
Poruke: 67
*.ptt.yu.



Profil

icon Programiranje ASP.NET,PHP,Dilema pomagajte05.01.2006. u 12:14 - pre 222 meseci
Oce li mi neko kazati da li ja mogu sa ASP.NET-om da radim recimo sa Amerima,bez obzira sto nemam placen VS,ili da uzmem PHP posto je tamo dzabe.I tako te cake vezane za editore.licenca za VS je verovatno skupa kako da nadjem neki editor za dzabe i i samim tim okruzenje za C# a da je normalno legalan.Ili da uzmem da radim PHP tamo je sve dzabe.Daj l;judi kako toliki broj ljudi radi sa Microsoft-ovim alatima i sa ljudima van nase zemlje i nista neplaca,kad uradis sajt u ASP-u pitali te neko u cxemu si radio,i da li ce te pitati kad se kod nas uvede malo reda.Posto sam nov u svetu programera ,moze li mi neko reci da li da se bacim na PHP-to je za sada dzabe.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Programiranje ASP.NET,PHP,Dilema pomagajte05.01.2006. u 13:28 - pre 222 meseci
1. PHP jeste dzaba, ali on nije pandan Visual studiu, on je runtime tehnologija, dakle u rangu sa ASP.NET-om koji je takodje besplatan. I ASP.NET i PHP mogu da se pisu iz obicnog tekst editora, otvoris sors i udri do besvesti. Ako hoces da radis sa amerima, ja ti ne bih preporucio da se igras sa time, zato sto ces ispasti neproduktivan jer ces gubiti vreme na resavanje problema koje ti Visual Stuio maltene implicintno resava.

2. Visual Studio 2005 je izasao u 5 razlicitih verzija, od kojih je jedan tebi sigurno zanimljiv zato sto je besplatan . Skini sa MS sajta Visual Web Developer 2005 (lite verzija punog visual studia) i registruj ga na MS sajtu i dobices i neke sitne dodatke (eBook o web developmentu itd).

Dalje, niko, ali niko, te nece pitati dal ti imas ili nemas licenciran softver, pitace te samo u cemu planiras da radis. Ovde je glavna fora praviti se blesav i ne pitati. Jer ako te pitaju i ti kazes da nemas licencu onda ne mogu da te unajme, ali ako se prave blesavi onda mogu da operu ruke sa "nismo znali". Ignorance is bliss.

Cela ta prica koju sam cuo od dosta ljudi iz Srbije je fama oko CD key-a kao pitace te neko za CD-key kao dokaz da si kupio original. CD key se ne govori nikome, tako se piratska scena snabdeva dobrim delom kljuceva . Klasican tele-phishing, zovu firme i predstavljaju se kao kontrolori iz MS-a i od lakovernih priucenih IT managera uzimaju serijske brojeve koje posle kace na NET. Ono sto je opasnost sa koriscenjem nelegalne verzije VS-a je windows update koji sa vremena na vreme proverava tvoj cd key naprotiv baze poznatih piratovanih kljuceva i reaguje shodno tome. Tako da eventualno moze da ti se desi da ti piratovani visual studio prestane da radi u najbolnije moguce vreme (mada koliko je pun bagova moze da prestane da radi i ovako )

Al dobro, odmakoh od teme. U principu skini MS Web Develoepr studio, skini MSSQL 2005 Express (takodje besplatan) i nauci dobro. Ako planiras da radis offshore za amere moras da budes bar duplo bolji od onoga sto bi ti trebalo da se zaposlis kao inhouse programer, inace neces dugo opstati.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

VLSE
Selakovic Vladimir
Kragujevac

Član broj: 79600
Poruke: 67
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Programiranje ASP.NET,PHP,Dilema pomagajte05.01.2006. u 13:38 - pre 222 meseci
Puno ti hvala i sve najbolje,i meni se vise svidja VS ali posto imam ozbiljnih planova da se posvetim programiranju interesovalo me je kako bih ja to mogao da naplatim kad dodjem do odredjenog nivoa.Ako imas jos koju korisnu informaciju bio bih ti zahvalan.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Programiranje ASP.NET,PHP,Dilema pomagajte05.01.2006. u 14:12 - pre 222 meseci
Citat:
VLSE: posto imam ozbiljnih planova da se posvetim programiranju interesovalo me je kako bih ja to mogao da naplatim kad dodjem do odredjenog nivoa.Ako imas jos koju korisnu informaciju bio bih ti zahvalan.


Moja korisna informacija je NEMOJ ni pocinjati
Ja da sad imam 20 godina i da znam ovo sto znam o IT industriji, pobegao bih glavom bez obzira. IT industrija vise nije ono sto je bila i mrak konstantno pada na nju. Zbog invazije knjigivodja na poslovne unite, veoma su retke kompanije u kojima kao IT covek mozes da se uspnes vise od department menadzera, tehnicki direktor je plafon plafona, mada i tu ima sve vise knjigovodja, i sto je najgore, to se sve vise desava i u cisto IT firmama. Ono sto donosi pare i mogucnost napredovanja je kombinovanje IT skillova sa poslovnom analizom, i koliko vidim vecina mojih kolega polako prelazi iz IT-a u business unite da rade kao analiticari. Manje stresa, vece pare i mogucnost karijere. Cak su vece sanse da radis u prostoriji sa prozorom, posto IT svi uvek smestaju u podrume pored sobe sa bojlerom (sem onih firmi koje nemaju podrum sa bojlerom ). Generalno, radis stresan odgovoran posao za koji ti niko nije zahvalan a zbog koga ce svi da ti sednu na grbacu ako ne radi, placen si prosecno, lako si zamenljiv i vecito si odgovoran neki knjigovodjama koji pojma nemaju o ITu

Sto se offshore-a tice, zakasnio si jedno 3 godine. Ja sam tu pricu poceo 2002, kad je rentacoder.com jos licio na nesto i kad si mogao da uzmes $20 po satu. Posto su danas svi programeri, a offshore trziste nije regulisano, prevelika ponuda je dovela do drasticnog pada cena, tako da trenutno mozes naci programera na rentacoder.com za cirka 50 centi na sat, da radis punih 160 sati mesecno, sto je nemoguce jer neces naci toliko posla, zavrsices sa 6-7 hiljada dinara. Mnogo, mnogo vece pare mozes dobiti tako sto ces raditi kao inhouse programer u bilo kojoj firmi u Srbiji , a i trebace ti manje iskustva nego za offshore. Offshore je dobar za neke druge stvari, za eventualni kontakt sa nekom firmom ili pojedincima koje ces impresionirati svojim skillom, etickim i poslovnim odnosom tako da te zapamte i eventualno sponzorisu za radnu dozvolu kad se pojavi opcija. Nije lako al nije ni nemoguce, i tu uzimam sebe kao dokaz, posto sam ovde dospeo tako sto sam dve godine radio offshore za ovu kompaniju. Al opet kazem, druga je prica bila tada, posto sam ja posle par projekata offshore bio placan $25/sat i sa, u proseku, 3 sati rada dnevno lagano ziveo momacki zivot u centru beograda bez da razmisljam o spajanju prvog sa prvim. Danas naci offshore gig za te pare je, bar koliko ja vidim, nemoguce ako vec nisi u takvoj semi ili ako ti jaran ne radi on-site pa te ubaci u semu.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Programiranje ASP.NET,PHP,Dilema pomagajte05.01.2006. u 14:50 - pre 222 meseci
Lep post, mix, samo mnogo brate mračan.

Ja ne mislim da će dobri programeri ikad živeti loše. Naravno, naglasak je na dobri. Može sad biti 50 centi sat na rentakoderu, ali lično mislim da se nijedan ambiciozniji projekat ne može završiti (a kasnije ni održavati) bez najmanje jednog kvalitetnog čoveka, a oni ne rastu na drvetu.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Programiranje ASP.NET,PHP,Dilema pomagajte05.01.2006. u 17:16 - pre 222 meseci
Citat:
jablan: Lep post, mix, samo mnogo brate mračan.
Ja ne mislim da će dobri programeri ikad živeti loše. Naravno, naglasak je na dobri. Može sad biti 50 centi sat na rentakoderu, ali lično mislim da se nijedan ambiciozniji projekat ne može završiti (a kasnije ni održavati) bez najmanje jednog kvalitetnog čoveka, a oni ne rastu na drvetu.


haha, dobro, priznajem, malo je mracan Al opet zavisi sta smatras pod ziveti lose, u kontekstu da imas krov nad glavom i obrok na stolu, to sigurno nije problem ovde.

Stvar je jednostavno u tome da je cela struka veoma zanemarena i veoma obezvredjena (najvise zbog ogromne navale radne snage) uprkos znacaju koji ima. Svi ti business uniti zavise na dnevnoj osnovi od onoga sto IT napravi/namesti, medjutim zbog cinjenice da na tvoje radno mesto konstantno konkurise bar deset glava, ta cinjenica se koristi da se obori cena rada i da knjigovodje zavedu kontrolu nad radom IT-a, i samim tim si sprecen da za svoj trud izvuces realnu cenu shodno vrednosti koju uneses u firmu.
Ja znam da se to u Srbiji jos ne oseca toliko, ali ovde je to veoma evidentno, narocito u publicly traded kompanijama, i kako Srbija bude isla ka tom konceptu tako ce vam se menjati i pravila igre. Jednostavno, banalan primer, knjigovodju ne interesuje sto tebi treba 19" monitor sa 100Hz osvezavanjem da bi sacuvao oci, on zna da ako ocoravis buljeci u stari 15" neces moci da ga tuzis te shodno tome razlika u ceni za kupovinu novog nije povoljna u cost/benefit analizi. Ako mislite da takve stvari njima ne prolaze kroz glavu zato sto su nehumane, grdno se varate. Ja jos i radim u dobroj firmi jer mi je CTO geek isto kao i ja i ne ferma knjigovodje mnogo, pa imam svoja dva 19" monitora i dobar bonus paket, ali kao konsultant stalno idem na teren i vidim sta se desava po bankama i ostalim firmama.

A to sa najmanje jednim covekom, to si u pravu, medjutim tu ima drugih problema. Eventualno neke ozbiljnije pare mogu da se uzmu u zoni sumraka izmedju ITa i business-a kroz analizu/projektivanje, gde uglavnom odlaze dobri ljudi iz nase struke. Realno, bar ovde, senior developeri se ne zadrzavaju dugo na development pozicijama, i hvata se prvi voz u neki dobar business unit, sto realno ostavlja dev shopove bez tih dobrih ljudi. Posledica je da je vecina (narocito inhouse) shopova popunjena juniorima. To meni super odgovara jer mogu da im prodajem svoje konsultantske usluge, ali sam isto svestan da je neki knjigovodja odredio da je bolje da oni potrose $20k godisnje za moj povremeni angazman nego da placaju stalnog seniora $75k (i znam da je jedina stvar koja cuva moj posao od knjigovodja cinjenica da su hoteli skupi inace bi oni dovozili konsultante iz USA).
I sve je to pogresno iz jedno milion razloga, narocito iz strateskog ugla (sta ako ja resim da se pokupim i odem sa ostrva, pukose sve pare koje su dali na mene i moraju da krenu projekat ispocetka posto ja nisam lud da im dajem dokumentaciju i sebi secem granu nakojoj sedim). Ali to je princip funkcionisanja zapadne ekonomije, sledeca fiskalna godina nije vazna, vazna je trenutna, o sledecoj cemo da brinemo dogodine; isti taj metnalitet imaju i srpske knjigovodje iz mog iskustva sa njima (i pretpostavljam sve ostale knjigovodje svuda), ali u Srbiji jos nisu dovoljno uticajni da upravljaju firmama i da taj mentalitet isforsiraju kao policy.

Ako ne primecujete, u zadnjih par godina rapidno opada kvalitet softwera koji dolazi sa zapada. Niste se nikad zapitali zasto? Zato sto je neki knjigovodja u cost/benefit analizi izracunao da je bolje da puste polu-proizvod i da od prihoda finansiraju popravke. A sad, ti ako si izgubio nesto zbog tih bagova, sucks to be you, procitaj license agreement, tamo lepo pise da ne mozes da ih tuzis


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Dragi Tata
Malo ispod Kanade

Član broj: 1958
Poruke: 3906
*.dyn.optonline.net.



+6 Profil

icon Re: Programiranje ASP.NET,PHP,Dilema pomagajte05.01.2006. u 22:29 - pre 222 meseci
Citat:
mmix: Cak su vece sanse da radis u prostoriji sa prozorom, posto IT svi uvek smestaju u podrume pored sobe sa bojlerom (sem onih firmi koje nemaju podrum sa bojlerom ).


Hehehe, kod mene su nabili sve "geekove" (IT i R&D) u kuhinju od kad su rešili da prepolove poslovni prostor i tako uštede. Srećom, ja radim od kuće, a uskoro se selim u centralu kod Bostona gde me čeka prozor sa pogledom na jezero :)

Generalno, tipični in-house programeri su krajem 90-ih tretirani kao dragocenost, a sada su moneta za potkusurivanje. Većina firmi sad gleda da 100% ukine interno programiranje i koristi gotove pakete kao što je Axapta sa finansije i razni CMS-ovi za intranet.
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: ASP.NET :: Programiranje ASP.NET,PHP,Dilema pomagajte

[ Pregleda: 3524 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.