Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pocetnicki problemi sa VB c++ 6.0..

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: Pocetnicki problemi sa VB c++ 6.0..

[ Pregleda: 3685 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kUdtiHaEX
Beograd, Yugoslavia

Član broj: 3372
Poruke: 2598
*.beotel.net

ICQ: 167621705
Sajt: www.webhost.co.yu


+4 Profil

icon Pocetnicki problemi sa VB c++ 6.0..19.10.2002. u 22:37 - pre 261 meseci
Nabavio sam neku knjigu za koju sam mislio da ce mi pomoci da savlad ono najosnovnije...ali ponovo imam problema.
Naime, napisao sam sledeci program:

#include <iostream.h>
#include <string.h>
using namespace std;
int main()
{
string user_name;
cout << "Upisite svoje ime: ";
cin >> user_name;
cout << '\n';
cout << "Zdravo, ";
cout << user_name;
cout << " i dovidjenja! \n";
return 0;
}
Program bi treabo da od korisnika zatrazi ime i onda da ga pozdravi...nista tesko zar ne? E pa nije bas tako..
Kada sve lepo napisem, buni se kod naredbe USING NAMESPACE STD (invalid namespace)???
Da li ima neko ideju u cemu je problem???

Internet ne cini ljude glupima. Internet cini ljudsku glupost dostupnijom (TM by me)

Webhost Hosting Services
 
Odgovor na temu

Dejan Krstic

Član broj: 479
Poruke: 2558



+1 Profil

icon Re: Pocetnicki problemi sa VB c++ 6.0..19.10.2002. u 23:54 - pre 261 meseci
Code:


#include <iostream>
#include <string>

using namespace std;

void main()
{
string user_name = "";
cout << "Upisite svoje ime: ";
cin >> user_name;
cout << "\n Zdravo, " << user_name << " i dovidjenja! \n";
}

 
Odgovor na temu

kUdtiHaEX
Beograd, Yugoslavia

Član broj: 3372
Poruke: 2598
*.beotel.net

ICQ: 167621705
Sajt: www.webhost.co.yu


+4 Profil

icon Re: Pocetnicki problemi sa VB c++ 6.0..20.10.2002. u 21:25 - pre 261 meseci
Sta znaci string user_name = ""; tj = ""? I zasto void main?
Internet ne cini ljude glupima. Internet cini ljudsku glupost dostupnijom (TM by me)

Webhost Hosting Services
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Pocetnicki problemi sa VB c++ 6.0..20.10.2002. u 21:34 - pre 261 meseci
="" - inicijalizujes promenjlivu da bude prazan string
a void zato sto ne vracas nista (return 0) iz main funkcije. Ako stavis return 0 onda ide int main()...

http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.telia.com

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Pocetnicki problemi sa VB c++ 6.0..20.10.2002. u 23:23 - pre 261 meseci
Ama ljudi, samo je trebalo izbaciti .h iz #include <iostream.h> i #include <string.h>. Program ovog momka je zapravo tacan, samo bez ".h" ...
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
*.telia.com

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Pocetnicki problemi sa VB c++ 6.0..20.10.2002. u 23:30 - pre 261 meseci
A sto se void main() tice... To je LOSA programerska praksa, da koriste void main(). Najispravnije je int main() , kao sto je covek na pocetku napisao, sa odgovarajucim return 0;

A jos ispravnije je sa int main(int argc, char** argv) { ... return 0; }

Na pitanje "zasto" nemam vremena da odgovaram, ima ovde jos ljudi koji bi rado to odgovorili - to su fundamentalne stvari, tako da sam siguran da vecina Vas zna zasto program "treba da vrati" 0 (odnosno 1 u odredjenim situacijama).
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

Dejan Krstic

Član broj: 479
Poruke: 2558



+1 Profil

icon Re: Pocetnicki problemi sa VB c++ 6.0..20.10.2002. u 23:41 - pre 261 meseci
Pa problem koji je kompajler prijavljivao se resava tako sto se izbaci .h ali sam hteo momku da skrenem paznju na jos neke stvari. Da vidi kako to moze lakse, brze i jednostavnije. Istina, nisam bio sinoc raspolozen za objasnjavanje a i mislio sam da ce biti ocigledno.

Dakle kao sto je kolega rekao:

string user_name = "";

To je zato sto je pozeljno svakoj promenljivoj dodeliti vrednost odmah po deklarisanju. Neko se pridrzava toga, neko ne. U svakom slucaju nece biti greska i ako se to ne uradi.

Drugo:

void main()

Ako ti nije poznato pri deklarisanju metode prvo se kaze sta ce da vraca metoda (u ovom slucaju void odnosno nista), pa se kaze koji je naziv metode (dakle main) i u zagradi koje parametre metoda prima (ne prima parametre).

Ono sto si ti napisao, int main() pa kasnije return 0, nije greska ali je u ovom slucaju nepotrebno.

I ono sa cout u jednom redu nije tesko ukapirati tako da to necu da pojasnjavam.
 
Odgovor na temu

Dejan Krstic

Član broj: 479
Poruke: 2558



+1 Profil

icon Re: Pocetnicki problemi sa VB c++ 6.0..20.10.2002. u 23:52 - pre 261 meseci
Citat:
leka:
A sto se void main() tice... To je LOSA programerska praksa, da koriste void main(). Najispravnije je int main() , kao sto je covek na pocetku napisao, sa odgovarajucim return 0;

A jos ispravnije je sa int main(int argc, char** argv) { ... return 0; }

Na pitanje "zasto" nemam vremena da odgovaram, ima ovde jos ljudi koji bi rado to odgovorili - to su fundamentalne stvari, tako da sam siguran da vecina Vas zna zasto program "treba da vrati" 0 (odnosno 1 u odredjenim situacijama).


Potpuno tacno ali za primer koji ovaj momak ima sasvim dobro radi posao i void.

Njemu ne treba da hvata argumente sa komandne linije niti da vrsi neko zesce debagovanje pa da mora da hvata koju je vrednost nit vratila :)
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Pocetnicki problemi sa VB c++ 6.0..29.03.2006. u 14:41 - pre 219 meseci
Mislim da Leka priča o dobroj programerskoj praksi Krstiću, a ne da li će u ovom konkretnom slučaju raditi i ako ne vraća ništa, ili ne. Poenta je da čovek nauči da piše dobar kod, a to se uči od ovakvih početaka.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4902
*.nat-pool.po.sbb.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Pocetnicki problemi sa VB c++ 6.0..29.03.2006. u 14:51 - pre 219 meseci
Najnoviji standard je jasan sto se tice "void main()", i o tome se ovde već diskutovalo. Treba
koristiti "int" a argumente prema potrerbama. Tačno je da će program raditi i sa "void", ali postoje
situacije, na primer kada se prave posebni EXE-i kao podrška nekim instalacijama kada je bitno
znati šta je main() vratio.

Ipak bi trebalo poštovati standard, barem radi principa.
 
Odgovor na temu

leka
Dejan Lekić
senior software engineer, 3Developers
Ltd.
London, UK

Član broj: 234
Poruke: 2534
..81.static.gus.vf.siwnet.net.

Sajt: dejan.lekic.org


+2 Profil

icon Re: Pocetnicki problemi sa VB c++ 6.0..31.03.2006. u 03:16 - pre 219 meseci
Kao sto je receno, izbegavati void main() jer nije prema standardu. Takodje prema standardu se vise ne koriste .h zaglavlja (ISO C++), vec prosto "uvlacite" bez ".h". Primera radi, ispravno je #include <functional> umesto #include <functional.h> .
Dejan Lekic
software engineer, MySQL/PgSQL DBA, sysadmin
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: C/C++ za početnike :: Pocetnicki problemi sa VB c++ 6.0..

[ Pregleda: 3685 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.