Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izrada transformatora

[es] :: Elektronika :: Izrada transformatora
(TOP topic, by veselinovic)
Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 318598 | Odgovora: 377 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

deniah

Član broj: 47441
Poruke: 113
213.133.27.*



+1 Profil

icon Re: Izrada transformatora12.03.2009. u 00:09 - pre 183 meseci
Uradio sam ispravku. Ovo ce da radi bez obzira na regionalna podesavanja.
Darko_zed hvala sto mi ukazao na ovo, prilicno sam nov u programiranju i ovo mi je skroz promaklo.

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.exe042.net.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Izrada transformatora12.03.2009. u 19:41 - pre 183 meseci
Bravo majstore svaka cast ,sada super radi.Puno pozdrava i hvala.
 
Odgovor na temu

deniah

Član broj: 47441
Poruke: 113
213.133.27.*



+1 Profil

icon Re: Izrada transformatora13.03.2009. u 00:37 - pre 183 meseci
Nema na cemu :)
 
Odgovor na temu

-rozy-
rozy zuzul
student
split,hrvatska

Član broj: 221752
Poruke: 1
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Izrada transformatora06.05.2009. u 22:44 - pre 181 meseci
ljudi pomagajte ako iko zna neka mi odgovori kako ću izračunati indukciju koja se javlja u jezgri transformatora a da odgovara na ove formule sa foruma ja evo ima 6 sati pokušavan da dobijen neki rezultat pa mi indukcija svaki put ispadne katastrofa jednostavno nemoguća.

HVALA UNAPRIJED !!!!!

naiša san u na grešku kod slavenka:
Ti si napravio proračun podrazumijevajući da je indukcija B = 1T jer si koristio formule koje to podrazumijevaju.

B = Φ x S , Φ- fluks koji predsravlja gustinu mag. linija po jedinici površine
S – površina jezgra koje si izračunao kao u tvom primjeru.

B = Φ x S nije ovako u literaturi je B = Φ / S
rozy
 
Odgovor na temu

Slavenko
Niš

Član broj: 75943
Poruke: 158
*.masfak.ni.ac.rs.



+6 Profil

icon Re: Izrada transformatora05.06.2009. u 07:46 - pre 180 meseci
_rozy_ u pravu si moja greška !
 
Odgovor na temu

peto1
Pete Istvan
penzioner
novi sad

Član broj: 216019
Poruke: 62
93.87.226.*



Profil

icon Re: Izrada transformatora05.09.2009. u 15:51 - pre 177 meseci
Pozdra svima
Procitao sam sve priloge na ovom forumu ali o ovakvim trafoima je bilo jako malo receno.

Ja vec imam pretvarac od1,5KW. Pravljen jos davnih 80-90-ih godina kada su bile one ceste restrikcije, smo sto je pretvarac sa trafoom i ima preko 20kg. Bez problema radi i frizider i zamrzivac, cirkulaciona pumpa od centralnog grejana, televizor, neonke,satelitska antena, sve bez problema. Jedino me je akumulator izneverio 180A. Pretvarac se iskopcao kada je napon pao na 11V.zastita iskopcala. Morao sam da kupim jos jedan od 180A onda vise nisam imao nikakvih problema.

Sada me interesuje dali je neko vec pravio pretvarac vece snage, naprimer od 5KW. Posto bi hteo da napravim jedan takav. Onaj od 1,5. smo pravili pet komada nas petorica. Sada mi je problem sto je jedan od njih koji je motao trafoe odselio u inostranstvo i nema ko da nam pomogne. Elektronicar je tu i to ne bi bio problem, samo je trafo u pitanju. Koliko se secam na trafou ima i nekih namotaja koji su motani u suprotnom smeru i to mi nije najjasnije, pa vas molim za pomoc ako neko moze da pomogne.
Ovaj novi trafo bi pravio sa 24 ili 48volti. Oni kineski me ne ineresuju jer su kesa. Koliko para toliko muzike.

Pozdrav i unapred hvala!
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Izrada transformatora12.09.2009. u 14:32 - pre 177 meseci
Zdravo ljudi!

Hteo sam da kažem da sam oduševljan temom, i naročito Slavenkom koji piše tako kristalno, tako konkretno, tako... ma nemam reči! Svaka čast Slavenko. Trebao si biti profesor jer sam kroz svoje školovanje (bezobzira sad na struku) uvek težio za takvima a imao neke reprodukante kojio ni sami nisu razumeli ono što su prezentovali.

Imam par pitanja, pa ko hoće.. nek odgovori:

1.
Citat:
Da bi smo je izveli koristimo se malo profesionalnijom formulom koja uzima u obzir i indukciju i frekvenciju pa i površinu jezgra ali ovaj put je površina jezgra izražena u m a ne u cm. Dakle formula koja slijedi takođe je izvedena sa nekim pretpostavkama ( opet nisu uzeti u obzir gubici transformatora i ovaj put neću pokazati kako se dolazi do nje jer nešto treba ostaviti i za kasnije ), dakle samo ću je napisati :

25. N = U / ( 4,44 x f x B x S ) : f – frekvencija , S – površina jezgra u m


Samo što sam završio sa čitanjem cele teme... ali mi se čini da nisam naišao na objašnjenje ove formule... pa ako neko ima volje opisati kako se do nje dolazi (ili bar šta je koeficijent 4.44)?

2. Drugo pitanje jeste... kada je reč o VF trafoima, da li je proračun isti (naravno mislim na detaljniji proračun, ne one "amaterske" formule konkretizovane za 50Hz i određeni tip/oblik jezgra)?

Da bih pitanje učinio jednostavnijim biću još konkretniji. Jedan dečko sa foruma gradi pretvarač za fluo cev kao školski zadatak a parametar mu je frekvencija od 50kHz.
Znači šta? On mora da ima oscilator, izlazni stepen i VF trafo.
Pošto nema konkretnu šemu jer, predpostavljam, niko do sada nije imao potrebu da fluo cev napaja naponom od 50kHz (zato jer će služiti kao osvetljenje jako brzim kamerama), mora da improvizuje, experimentiše i td...

Kako sam ga ja razumeo nije toliko bitno da sad on sagradi nešto što će biti zavidnih karakteristika, već da kolko tolko radi... što će verujem, uspeti...
Svojom temom naveo je i mene da oživim svoja uspavana interesovanja prema dotičnim temama... pa otuda evo mene ovde

Znači... imamo f od 50kHz
Primar od oko 12 V
Sekundar oko 1kV
I različite tipove feritnih jezgara: feritni štap iz AM radija, feritno jezgro iz TV VN trafoa, feritni lonac, ova feritna E jezgra (ne znam pravi naziv) i slično...
Koliko smo provalili najveću efikasnost bi dobili sa feritnim loncem...

Pa jel možete da date neku smernicu, kratko objašnjenje o zavisnosti broja namotaja od ovih različitih vrsta jezgara... i sl?

Osnovni cilj je, dakle, učenje.

Hvala puno i srdačan pozdrav!


[Ovu poruku je menjao Bou dana 12.09.2009. u 15:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
77.46.174.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Izrada transformatora12.09.2009. u 19:03 - pre 177 meseci
1. odgovor
Do te formule se dolazi na osnovu napona u navojima transformatora
evo malo detaljnijeg objasnjenja...
Ako podjemo od flukseva …. Maksimalna vrednost bilo kojeg fluksa onacimo sa Fm a sa F trenutnu vrednost fluksa, onda su vrednosti indukovanih napona sledece:
Trenutna e=-N* ∆f/∆t
Maksimalna Em = N*ω* Fm
Ekvivalentna je onda E = ω/√2*N*Fm = 2π/√2*f*N* Fm = 4.44 * f*N* Fm
ω=2πf
Fm=B*S
Pa je
E = 4.44 * f*N*B*S
A ako E zamenimo sa U odnosno E=U onda je
N = U / ( 4,44 x f x B x S )

Eto nadam se da ti je to sad jasno...samo malo matematike i dodje se do konacnog obrasca !

2. pitanje nisam siguran da znam bas tacan odgovor pa necu napisati, odgovorice neko od starijih i iskusnijih kolega na forumu....Uostalom i mene zanima, ne znam ni ja bas tacno kako bi se radio porracun za VF trafo ?!


Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Izrada transformatora12.09.2009. u 20:31 - pre 177 meseci
Hvala zemljaku Petak13!

Znate šta bi još veoma doprinelo temi pošto ja volim temeljitost a verujem da je puno takvih ? Da se postave nazivi literature, tj udžbenika koji se detaljno tj temeljno bave ovom tematikom (svim vrstama trafoa). Znači, elektrotehničari, etf-ovci javite se ... ili još bolje linkovi do domaćih i stranih sajtova...

Hvala još jednom i pozdrav
 
Odgovor na temu

ptak 13.
Adamovic Nikola
Srbija - Nis

Član broj: 143532
Poruke: 1476
77.46.174.*

Sajt: putujsaosmehom.blogspot.c..


+284 Profil

icon Re: Izrada transformatora12.09.2009. u 21:17 - pre 177 meseci
Mislim da je dobra ideja pa evo ja cu prvi da probijem led....navedeni udzbenici su jako korisni oko proracuna transformatora a i drugih el. masina, stim sto malo opsirnije obradjuju teorijski deo masina i pokusavaju da objasne razumevanje rada neke masine !
Elektricne masine sa ispitivanjem - Zoran Pendic ( Za III razred srednjih skola ) izuzetno kvalitetna knjiga !
Elektricne masine sa ispitivanjem - Zoran Pendic i Miodrag Pendic ( otac i sin, Za IV razred srednjih skola ) Takodje jako kvalitetan udzbenik
Zbirka zadataka iz elektricnih masina - Nikola Nikolic ( mnogo proracuna, mnogo korisnih stvari ! )
Elektricne masine sa regulacijom elektromotornog pogona - Zoran Pendic i Jovan Nikolic

A evo malo i e-book literature vezane za elektricne masine, odnosno motore, transformatore...
http://www.csanyigroup.com/download/strucne-knjige/energetika




Da bi bio genije moras biti bar malo lud. Covek koji je genije, a to ne zna, verovatno i
nije.
 
Odgovor na temu

Bou

Član broj: 155986
Poruke: 151
212.200.65.*



+6 Profil

icon Re: Izrada transformatora12.09.2009. u 22:34 - pre 177 meseci
Citat:
ptak 13.: 1. odgovor
Do te formule se dolazi na osnovu napona u navojima transformatora
evo malo detaljnijeg objasnjenja...
Ako podjemo od flukseva …. Maksimalna vrednost bilo kojeg fluksa onacimo sa Fm a sa F trenutnu vrednost fluksa, onda su vrednosti indukovanih napona sledece:
Trenutna e=-N* ∆f/∆t
Maksimalna Em = N*ω* Fm
Ekvivalentna je onda E = ω/√2*N*Fm = 2π/√2*f*N* Fm = 4.44 * f*N* Fm
ω=2πf
Fm=B*S
Pa je
E = 4.44 * f*N*B*S
A ako E zamenimo sa U odnosno E=U onda je
N = U / ( 4,44 x f x B x S )

Eto nadam se da ti je to sad jasno...samo malo matematike i dodje se do konacnog obrasca !

Nesmem da kažem da sam nekad bio vrsni matematičar... a o stepenu obrazovanja neću ni da govorim... razočaraćete se u sistem ... ali prošle su godine od mog zadnjeg proračunavanja bilo čega ... i zaboravilo se...
Nije mi sve bilo odmah najjasnije... pomučio sam se malo oko formula... i na kraju shvatio da su simboli u pitanju... mada i izvesne matematičke nepravilnosti, kojima je, 100% sam siguran, uzrok komplikovanost pisanja matemat izraza na tastaturi:

Eto ja sam ga dodatno uprostio... i "nacrtao", što se kaže:

Znači:

- Trenutna vrednost EMS je: e = -N * ∆f/∆t
- Maximalna vrednost, tj amplituda EMS je: Em = ω * N * Fm
- Efektivna vrednost koja je jednaka maximalnoj kroz koren iz dva Eeff = E = Em / √2 = (ω * N * Fm)/√2 ;

Kako je ω = 2 * PI * f =>

E = Em / √2 = (ω * N * Fm)/√2 = ((2 * PI * f) * N * Fm)/√2

Idvojićemo konstante explicitnije kako bismo ih sračunali:

E= ((2 * PI) /√2) * f * N * Fm = ((2 * 3,14) /1,41) * f * N * Fm = 4,44 * f * N * Fm

Dalje je sve jasno ko dan, al ajde da dovršim:

Kako je magnetni flux jednak dejstvu magnetne indukcije na određenoj površini: Fm = B * S => E = 4,44 * f * N * B * S

Pa na kraju kad stavimo E = U, tj explicitno izrazimo broj namotaja, dobijamo tu famoznu jednačinu koja je izazvala sav ovaj moj rad oko potpunog provaljivanja...:

N = U / (4,44 * f * B * S)

Stavljao sam možda suvišne zagrade ali ne i matematički nekorektne... a sve u cilju potpunog kristalnog razbistravanja... za ovakve kao što sam ja... koji vole kad im je naj sasvim postupno kako bi imali potpuni uvid iz čega kako sledi...

Ptak13 ni slučajno nemoj da pomisliš da mi se nije svideo tvoj odgovor i da sam se pravio pametan, NE! Zapravo je sve tvoje, ja sam samo rasporedio i napisao na način koji je meni lakši da bih shvatio...
Tebi hvala do neba!!! I naročito što temu shvataš entuzijastički kako i treba, a što se dalo zaključiti po tvom velikom doprinosu datom temi u prethodnim postovima!!!

Srdačan pozdrav

PS...
Ja ću polako da čitkam šta i kako nađem i o ovim VF trafoima... pa ako uspem da sklepam nešto jasnije, obavezno postam ovde...

PPS.
Evo nešto što sam našao... bilo je u straobalnoj formi... malo sam ga sredio... ali i dalje ima buno grešaka... no poslužiće kao dobar info...


[Ovu poruku je menjao Bou dana 13.09.2009. u 03:44 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

deniah

Član broj: 47441
Poruke: 113
213.133.27.*



+1 Profil

icon Re: Izrada transformatora03.12.2009. u 17:38 - pre 174 meseci
Evo još jednog programa za proračun transformatora koji sam našao negdje na netu. Nisam probao da uradim ništa sa njim, a nije mi baš sve ni jasno u programu (npr. ne vidim nigdje podatak za prečnik žice). Možda neko može da kaže nešto više.

ps. program je pisan u qbasic-u i mora se pokrenuti iz njega.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

cvrcak cvrle

Član broj: 242320
Poruke: 1
93.86.104.*



Profil

icon Re: Izrada transformatora03.12.2009. u 19:35 - pre 174 meseci
Pozdrav svima,

da li neko zna da mi kaze kakvu izolaciju da koristim pri izradi VN transformatora. Radi se o transformatoru snage 2 KVA, primarni napon 380 V, sekundar 40 KV.
Motao sam, pre nakoliko meseci, u dva pokusaja, trafo od 20 KV i za izolaciju izmedju namotaja koristio papirnu traku i lak. Pomocu auto transformatora ulazni napon sam postavio na 200 V i do tada je sve radilo kako treba. Kada sam nastavio da dizem ulazni napon doslo je do proboja VN transformatora zbog slabe izolacije izmedju namotaja. Dok sam namotavao trafo svaki red namotaja sam zalivao lakom, susio, obavijao papirnom trakom pa opet lakirao ali izgleda da to nije bila dovoljno dobra izolacija.
Ne znam sta se koristi za izolaciju kod ovakvih transformatora pa ako neko zna ... samo lak je definitivno slaba izolacija za napon od 20 KV, a tek za 40
 
Odgovor na temu

Lala 021

Član broj: 100852
Poruke: 515
*.rs
Via: [es] mailing liste



+12 Profil

icon Re: Izrada transformatora04.12.2009. u 07:04 - pre 174 meseci
Odustani
>
> __________ Information from ESET NOD32 Antivirus, version of virus
> signature database 3231 (20080701) __________
>
> The message was checked by ESET NOD32 Antivirus.
>
> http://www.eset.com
>
>
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1839



+67 Profil

icon Re: Izrada transformatora20.12.2009. u 19:18 - pre 173 meseci
Pozz.. svima.


Evo ovako...


Procitao sam celu temu od pocetka do kraja bar dva puta. Shvatio sam kako i sta.
Skinuo sam program za izracunavanje transformatora kao i tabele.! Sve je to OK.

E sad dosao red da i ja napravim svoj prvi transformator :D :D

Transformator sam izvadio iz Ei crno-belog televizora. Koliko ja znam, bar se secam da je tako pisalo na zadnjoj strani Tv-a, potrosnja TV-a je bila 70w pa stoga i trafo nebi trebao da bude veci.!

Danas sam ga rastavio, izvadio limove i odmotao sekundare.!

Naponi na sekundarima su izmereni unimerom posle GRECA I ELEKTROLITA...!!! Znaci DC naponi.

Imao je tri napona:

9.3VDC - 31 namotaj
52VDC - 168 namotaja
23VDC - 84 namotaja

Toliko namotaja sam skinuo sa njega, ostao je samo primar ispod. Namotaji izmedju napona si bili izolirani, znaci prvo jedan namotaj (jedan namotaj - namotaj za jedan napon, ne izmedju svakog sloja zice vec kad se mota drugi napon) pa izolacija i sve tako.

Primar transformatora nisam hteo da rasturam sa obzirom da je vec izoliran pa nisam hteo da zeznem da pocetak.
E sad hocu da namotam dva sekundara, ali da ne budu spojeni na sredini nego dva odvojena sa istim naponima.!

Dali je moguce da namotam samo sekundar.?? koliko sam ja shvatio ovu temu moguce je.!?

Sekundari koji su mi potrebni su od 18V AC do 24V AC, znaci ili dva sekundara po 18 ili dva po 24. Napon moze da varira tih 6v ali oba sekundara, ne da jedan bude 18 a drugi 24. Ovo kazem iz razloga posto mi je ovo prvi transformator pa tesko da mogu da ga ubodem u 1V :D :D . A i uredjaji koji ce se probati na ovo mogu da rade sa razlicitim naponima.!

E sad pitanje koje ja vama postavljam jeste: Dali kao snagu trafoa mogu da unesem 70w i da dobijen broj namotaja motam na trafo bez izmene primara ili da racunam povrsinu jezgra koje bi, koliko sam ja shvatio, u mom slucaju trebalo da bude 28x43mm. Ako su to a i b stranice po programu sa foruma ovaj trafo je od 144W.?? Za napon sam uzeo 2x22V pa sam tako i napisao 44V posto sam tako razumeo kada ste racunali za Viktorov trafo.!?! Mozda ovo sto sam ja racunao nisu a i b stranice.!?!

Dole vam postavljam slike E lima sa dimenzijama. A sutra cu postaviti i stvarne slike limova i primarni namotaj koji je ostao.!

Ako sam negde pogresio ispravi te me a takodje pitajte sve sto treba.!

Pozdrav svima.!







Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
93.86.216.*

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Izrada transformatora20.12.2009. u 22:53 - pre 173 meseci
Da ,tvoj trafo je 144W i racunaj bas kao sto si napisao ali si napravio jednu gresku uvek ali uvek meri AC napon ispred greca i elektrolita da bi mogao da imas tacne podatke trafoa i mogao tako da izvuces broj navojaka po voltu i da to bude 100% tacno.Prema ovome sto si napisao da si dobio te napone sledi sledece i to tako da se mozes i sam uveriti da ti je trafo 144W iako sam uzeo okvirno te napone iako su DC ,sledi:
- AxB=2.8*4.3 = Afe=12.04 sto je na kvadrat 144 i toliko wati , onda formula za dobijanje n/v=50:Afe=50:12=4.16 ,
onda mnozis za tvoje dobijene napone ali ih prvo podeli sa 1.41(koren iz dva) jer si merio sa elektrolitima i dobices najpribliznije rezultate ali ne u potpunosti tacne jer si merio DC a ne AC napon na trafu i trebalo bi da se doda pad napona na grecu ali sada nema veze ovo je za nauk nista precizno .
N=n/v*U=((9.3/1.41)*1.1)*4.16=7.25*4.16=30.18 sto je blizu 31 , N1=((52/1.41)*1.1)*4.16=40.56*4.16=168.76 sto je 168 i tako isto za
napon 23V i sve u svemu dobijas priblizne rezultate onime sto si merio i sa sigurnoscu mozes u buducnosti znati o kom trafo se radi kada imas ovakve podatke jer za trafo od 70W bi ti sve ovo za ove napone bilo tacno duplo vise jer bi Afe tog trafoa bio tacno duplo manji od ovog sto imas pa i sam mozes izracunati da bi se uverio .Pozdrav
 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1839



+67 Profil

icon Re: Izrada transformatora21.12.2009. u 10:33 - pre 173 meseci
Hvala Darko_zed.

Napon sam racunao 52VDC/1.41+1.5V, racunao sam i pad napona na diodama.!

Kao sto sam rekao napon moze da varira 6v tako da imam lufta u namotavanju :D :D .!!
E sad sto se tice merenja napona stvar je u tome da sam taj trafo koristio za probne svrhe posto je imao 3 razlicita napona pa sam tako onda i merio DC napon ali u svakom slucaju hvala na upozorenju.!


Znaci ovo je sve OK.!?!

Ako je sve OK sada motam prvih 82 namotaja pa zice napolje, pa drugih 82 namotaja. Trebaju mi znaci dva odvojena sekundara koji nisu spojeni na sredini.??


Dali je potrebna neka inzolalacija izmedju sekundara.?!?



Sledece pitanje jeste da sam ovde citao o zasicenju jezgra i motanju u suprotnim smerovima.!
Dali za je to za mene sada nevazno.? Ili treba da uzimam obzir i to.?


I jos jedno pitanje... Dali mogu da ne diram primar.? Da motam samo sekundar.!!


Mnogo pitam a.? :D :D

Dole postavljam slike primara koji je ostao i limova..


Pozdrav.!

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
93.86.216.*

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Izrada transformatora21.12.2009. u 15:09 - pre 173 meseci
Izolaciju stavi izmedju segmenta sekundara ,a sto se tice primara nemoj nista da diras.
Citat:
Sledece pitanje jeste da sam ovde citao o zasicenju jezgra i motanju u suprotnim smerovima.!
Dali za je to za mene sada nevazno.? Ili treba da uzimam obzir i to.?

ne ,ne trebas obracati paznju na zasicenje jezgra, nevazna stavka u potpunosti za tebe ,ali o motanju u suprotnim smerovima itekako obrati paznju ,nadam se da si zapamtio smer motanja na tvom trafou.poz pa javi kako je ispalo


 
Odgovor na temu

ackopk
Aleksandar

Član broj: 195259
Poruke: 1839



+67 Profil

icon Re: Izrada transformatora21.12.2009. u 17:14 - pre 173 meseci
E ovako stoji stvar...



Jos danas omah posle mog posta ja sam poceo da motam sekundar. Namotao sam ga za relativno kratko vreme.

Ali mislim da sam negde zeznuo stvari..

Prvo nisam motao po 80 i nesto kako je trebalo vec po 60 namotaja.

Druga stvar jeste da napon na jednom sekundaru mi iznosi 12.7V AC dok na drugom 8.9V AC.

Sad ne znam zbog cega jer su oba po 60namotaja.


Inace ovaj sekundar od 12.7VAC sam prikljucio na grec pa 4700uF pa u auto pojacalo. Sve to radi savrseno.! Napon sa svim spojenim i pod opterecenjem je bio 15.3VDC.

Radilo je to tako neko vreme na punoj snazi (pojacalo je 2x22w). Trafo se nije ni malo ugrejalo niti je zujao.


Sto se tice motanja to sam radio rucno sa STAROM zicom. Bio sam malo pazljiv tokom motanja pa nisam nigde ostetio zicu. I stavio sam izolaciju.

U kom smeru sam motao nemam pojma... Mislim da sam motao u istim smerovima.!?


Sa obzirom da je ispalo kako je ispalo zadovoljan sam... Mislim nisam dobio sta sam hteo ali opet za prvi put mislim da je savim prihvatljivo s' obzirom da sam odokativno skinuo tih 20 i nesto namotaja.!
...

Videcu sutra koji namotaj je od 8.9V, donji ili gornji. S' obzirom da ne mogu da korigujem bez dodavanja namotaja neka ga tako. Mislio da ga skinem celog, ali ako je donji onda moram sve da razvaljujem. Jos jedna stvar zbog koje sam stavio 60 namotaja jeste da nisam mogao da stavim limove jer je zica izlazila van :D :D . Sto se tice limova mislim da nije stalo 3-4lima, ostalo sam sve ugurao.

Posto je sada raspust videcu da nabavim jos koji transformator pa cu sa njima posto sad vec imam nekog iskustva da napravim ono sto meni treba.

I njega najverovatnije da motam starom zicom, jer kod mene u gradu cu to naci veoma tesko.

Dali moguca razlika izmedju napona moze da dolazi od tog motanja.? To jest u kom smeru sam motao.??


Jos jednom hvala Darko_zed.!


Pozdrav.!



@EDIT:


Zaboravio sam da dodam... Napon na uticnici u koju sam ukljucivao trafo je bio od 199-202V AC.!


I dali je moguce da vezem ova dva sekundara redno kako bih dobio 8.9V + 12.7V = 21.6V AC i dobio srednji izvod. ?


Pozdrav.!

@EDIT:

Malo sam se zeznuo... Gore sam pitao dali mogu da spojim ta dva sekundara.! Sad sam se setio da kad bi to uradio nebi dobio 21.6V-0-21.6 vec upola manje 10.8-0-10.8 a tako bi mogao da dobijem samo 21.6V bez srednjeg izvoda. Sto znaci da ovo odpada.... moram da nabavim drugu zicu za motanje posto sa ovom starom nebi imao za dva sekundara.

Pozdrav jos jednom. :D :D

[Ovu poruku je menjao ackopk dana 21.12.2009. u 19:19 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ackopk dana 21.12.2009. u 20:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

EasyCorps

Član broj: 45760
Poruke: 247
*.static.isp.telekom.rs.



+6 Profil

icon Re: Izrada transformatora22.12.2009. u 22:50 - pre 173 meseci
Jedno uopsteno pitanje u vezi transformatora. Do sada se kroz celu temu bavilo problematikom namotavanjem transformatora na EI jezgru na kome su i primar i sekundar namotani na jednom stubu, ili UI jezgru na kome su primar i sekundar odvojeni na zasebnim stubovima. U oba slucaja magnetni fluks primara priblizno je jednak magnetnom fluksu sekundara. Sta se desava kada se Na EI jezgru primar namota na centralnom stubu, a na spoljnjim stubovima namotaju 2 sekundara kao na slici. Da li fluks primara ostaje isti na bocnim namotajima, ili se deli na pola. Konkretno, da li ce se dobiti polovina proracunatog napona, ili ako nije pola, za koliko ce taj napon biti umanjen?

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Izrada transformatora
(TOP topic, by veselinovic)
Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 318598 | Odgovora: 377 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.