Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izrada transformatora

[es] :: Elektronika :: Izrada transformatora
(TOP topic, by veselinovic)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 318015 | Odgovora: 377 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Deniz

Član broj: 39173
Poruke: 257
*.smin.itsisp.net.



Profil

icon Re: Izrada transformatora14.08.2007. u 00:59 - pre 201 meseci
Moze li mi neko pomoci oko premotavanja aparata za zavarivanje?Imam transformatorsko jezgro od nekog starog izgorelog aparata za varenje koji bih zeleo da premotam.Dimenzije jezgra su Duzina=33 cm ; Visina=26 cm ; I Debljina=7.5x7.5 cm.
Pored finog podesavanja napona(struje) varenja zeleo bih da na sekundaru napravim I starter za starrtovanje(paljenje)motora.Ono sto me interesuje jeste kako da proracunam sekundar?Da li namotaj startera motam nezavisno od namotaja sekundara aparata za varenje?Koji je potrebni napon I struja startera?Ukoliko pravim nezavisne namotaje,da li je potrebno nekom posebnom izolacijom da izolujem jedan namotaj od drugog?Koje diode bih trebalo da koristim za grecov spoj?Takodje razmisljam da primar trafoa odradim za trofaznu struju.Koja je vasa preporuka,da li da radim jednofazni primar ili trofazni I ukoliko radim trofazni primar koji su tada proracuni,kako da izolujem jedn namotaj od druga dva I da li da vezujem u zvezdu ili trougao?

Unapred puno hvala I veliki pozdrav!
 
Odgovor na temu

Kakasi

Član broj: 154398
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Izrada transformatora17.08.2007. u 15:04 - pre 201 meseci
Imam dimenzije jezgra a = 6 cm i B = 4 cm
Po obrazcu
S = 6 * 4 = 24
P = S * S
P = 24 * 24 = 576W
Pitanje : Da li mogu da usvojim 400W za proracun jezgra sa ovim dimenzijama ? i da li proracun nadalje ostaje isti ?
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.yu.



+292 Profil

icon Re: Izrada transformatora17.08.2007. u 20:03 - pre 201 meseci
Da. Jezgro odredjuje Pmax i zavij/V
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

Kakasi

Član broj: 154398
Poruke: 2
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Izrada transformatora21.08.2007. u 19:19 - pre 201 meseci
Nasao sam trafo od koga mogu da iskoristim samo limove ( EI ) i na njemu je blia plocica gde je pisalo 220v 3.2A 400W, problem je u tome sto kada sam merio dimenzije jezgra dobio sam a= 4cm b= 6cm dakle odatle P= 576 W i struja na sekundaru i" =P / U" = 576 / 24 = 24A dakle neke stvari se ne poklapaju sa stvarima na plocici da li sam ja negde pogresio ili moze da se namota ovako po proracunu ali sa posledicama ?


P.S trafo je sigurno bio 24v na sekundaru iako se na plocici ne vidi




Unapred hvala
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
77.46.156.*



+292 Profil

icon Re: Izrada transformatora21.08.2007. u 21:48 - pre 201 meseci
tablica se odnosila na gotov trafo.Mozda u odgovarajuce jezgro ne bi stali namotaji
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

michabass
milan jovanovic
smederevo

Član broj: 117154
Poruke: 370
212.5.210.*



+10 Profil

icon Re: Izrada transformatora05.10.2007. u 12:16 - pre 200 meseci
presek jezgra ti je snaga primara (grubo preneseno...)
snaga sekundara ti je snaga sekundara puta 0.8
tako da:
570W * 0.8 = 450Wtu su naravno gubici u bakru, i ostale nesavršenosti transformacije, s tim što iole ozbiljniji proizvodjači trafoa ostavljaju barem neku marginu od 5 - 10% i to se onda slaže sa podatkom na nameplate-u...

Milan Jovanovic, Karadjordjeva 18/7, 11300 Smederevo, +381631049931
 
Odgovor na temu

takav93
skola

Član broj: 161416
Poruke: 5
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Izrada transformatora01.11.2007. u 17:36 - pre 199 meseci
Ja bih zelio napraviti transformator velike snage 180A, pa bih htio da mi vi to izracunate koja mi treba debljina jezgre, koliko navoja primara ,sekundara i koja debljina zice primara i sekundara
 
Odgovor na temu

takav93
skola

Član broj: 161416
Poruke: 5
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Izrada transformatora01.11.2007. u 17:41 - pre 199 meseci
Htio bih napraviti trafo velike snage(180A).
Pa sam mislio da mi vi izracunate debljinu jezgre , namotaje i debljinu zice.
 
Odgovor na temu

bierkof
Japan

Član broj: 11028
Poruke: 162
*.PPPoE-6931.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Izrada transformatora13.12.2007. u 02:21 - pre 197 meseci

Mnogo hvala slavenku i guji za ulozeni trud...

Imam jedno pitanje. Slavenko je spomenuo da poslije greca i elektrolita napon sekundara poraste za korijen iz 2, to sam znao, ali mene zanima da li ce taj napon opadati u zavisnosti od opterecenja iza greca i elektrolita, odnosno struje koju vuce potrosac.. Ja zelim da namotam trafo, 220 -> 36/(Korijen iz 2) -> grec->2200uF, da bi dobio 36 istosmjernih, medjutim da li cu i dalje imati taj napon ako iz sekundara 'povucem' oko 5A?

Unaprijed hvala.
 
Odgovor na temu

Slavenko
Niš

Član broj: 75943
Poruke: 158
*.adsl-3.sezampro.yu.



+6 Profil

icon Re: Izrada transformatora13.12.2007. u 10:03 - pre 197 meseci
Ako potrošač povuče veću struju a trafo ima snage da to nadoknadi i elektrolit kapacitet da se ne isprazni ostaje sve u granicama proračuna. Sa vrednošću kapaciteta koji si ti napisao uz uslov dovoljne snage trafoa, napon će ti ostati 36V ili će biti malo manji što se opet može izračunati ( diferencijalni račun - vremenska konstanta punjenja i pražnjenja kondenzatora ).
Ako praviš pojačalo onda uradi baš tako kako si napisao !

PS: Pre par meseci sam nekome na pp. objašnjavao kako se dobija taj izraz da je napon posle greca i elektrolita veći sa korijen iz 2, pa ako ga nadjem okačit ću ovde za one koje to interesuje !
 
Odgovor na temu

JECHAM
Odrzavanje visokog napona
Smederevo

Član broj: 13031
Poruke: 742
77.46.240.*



+8 Profil

icon Re: Izrada transformatora13.12.2007. u 10:51 - pre 197 meseci
Naizmenicni napon je pulsirajuci(sinusni). Isto tako i napon posle greca.
Voltmetar ce pokazivati srednju vrednost napona.
Maksimalna vrednost napona(vrh sinusoide) je veci za koren iz 2 puta.
Kad stavimo elektrolit posle greca on se puni na maksimalni napon i ostace priblizno u tim granicama, ako struja potrosaca nije velika tj. ako je kapacitet kondezatora veliki da anulira pad napona.

Nadam se da je bar malo jasnije.
Commo Compact 23
četvorokraki mešni ventil sa motorom i priručnom elektronikom
 
Odgovor na temu

bierkof
Japan

Član broj: 11028
Poruke: 162
89.146.173.*



Profil

icon Re: Izrada transformatora13.12.2007. u 11:22 - pre 197 meseci


Hvala na pomoci. Predpostavljao sam da se radi o tome, ali morao sam pitati, posto pravim laboratorijsku napojnu jedinicu dosta velike snage...
Vazna mi je stabilnost napona bez obzira na opterecenje. Prema tome izgleda da cu morati da namotam punih 36 V na sekundaru.
 
Odgovor na temu

Slavenko
Niš

Član broj: 75943
Poruke: 158
*.adsl-4.sezampro.yu.



+6 Profil

icon Re: Izrada transformatora14.12.2007. u 10:16 - pre 197 meseci
Citat:
JECHAM
Voltmetar ce pokazivati srednju vrednost napona.


Napravio si grešku ? Kada bi voltmetar pokazivao srednju vrednost napona sinusnog oblika, onda bi čitavo vreme pokazivao nulu.
Svi merni instrumenti mere i pokazuju efektivne vrednosti osim onih namenjenih za posebne namene.

Za bierkofa : Izvini tek sada sam razbudjen i vidim da si napisao da ćeš koristiti elektrolit od 2200uF a ja sam u prethodnom čitanju pročitao ( sanjao ) 22 000uF. Stabilnost napajanja sa samo 2200 uF nećeš dobiti pošto praviš napojnu jedinicu velike snage a tek ono "laboratorijsku" daleko od toga, to se radi drugačije !

Laboratorijske jedinice se ne prave samo sa transformatorom, grecom i elektrolitom !!
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: Izrada transformatora14.12.2007. u 11:57 - pre 197 meseci
mislio je na merno mesto na izlazu greca. ti si bas umoran (nadam se da ce onda biti bar parrraaa.)
 
Odgovor na temu

Slavenko
Niš

Član broj: 75943
Poruke: 158
*.adsl-1.sezampro.yu.



+6 Profil

icon Re: Izrada transformatora14.12.2007. u 12:28 - pre 197 meseci
Pozz Gujaaaaa !

Da jesam umoran - tačno !
Biće para ! Hoće kad izbace iz upotrebe ove što ne plaćaju !
Samo sam napomenuo da instrumenti mere efektivne vrednosti da ne zbunjujemo mladje naraštaje ! Posle greca sve je relativo - ako nema varijacija ( u napajanju ili potrošnji - znaš već na šta mislim ) !

Ko je više umoran ja ili ti ?
 
Odgovor na temu

bierkof
Japan

Član broj: 11028
Poruke: 162
*.PPPoE-2168.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Izrada transformatora14.12.2007. u 19:01 - pre 197 meseci
Citat:
Laboratorijske jedinice se ne prave samo sa transformatorom, grecom i elektrolitom !!


Izvini Slavenko, ne mogu da povezem sta podrazumjevas pod ovim....

1) Da li si mislio da pokusavam da napravim lab. napajanje sa elementima koje si naveo?
Ajde da ne bude zabune, napravio sam vlastitu shemu te napojne jedinice, sa regulacijom napona, ogranicenjem struje itd... Taj moj projekat je sastavljan po uzoru na ogroman broj takvih projekata koje sam vidio na netu, starim casopisima koje imam, tipa SAM (iz 80 tih i 90tih) i elektor. Ma ne znam ni ja vise odakle ne. Skoro sam pronasao sve djelove koji su mi potrebni za izgradnju pa sam odlucio da je napravim...

2) Ako si u gornjem citatu mislio da se sva elektronika kod napojnih jedinica napaja na neki drugi, meni nepoznat nacin, volio bi da mi ukazes na greske, da mogu da ih ispravim na vrijeme.

ps.
da li mi preporucujes da bas povecam kapacitet ulaznog elektrol. kondenzatora 10x?

Ovo je jedna stvar koja me zbunjuje... Predpostavljam kad bi stavio kond. velikog kapaciteta >20 000uF na ulazu (prije regulatora napona moje jedinice), i namotao transformator tako da na sekundaru dobijem 26V efektivnih, bez obzira na potrosnju potrosaca od max 5 A, napon na izlazu nece pasti ispod 30 V, a napon na ulaznom elektrolitu nece pasti ispod 26*1.41 V, sto je priblizno 36V.
uzeo sam 36 jer imam neka 2-3 volta rezerve, i 3-4 volta pada napona na stepenima za pojacanje struje itd... Ako te zanima shema mogu ti je poslati, nije tajna :) Ionako sam je mislio postaviti negdje kad zavrsim cijelu napojnu, koja ce izmedjuostalog da ima sljedece karakteristike

1 izlaz sa konstantnih 5V, 1 izlaz sa +-12 V, i 2 sa mogucnoscu regulacije napona od 0-30V 5A.
 
Odgovor na temu

Slavenko
Niš

Član broj: 75943
Poruke: 158
*.adsl-1.sezampro.yu.



+6 Profil

icon Re: Izrada transformatora14.12.2007. u 20:51 - pre 197 meseci
bierkof:

Mislio sam upravo na to da ćeš da praviš laboratorijski izvor napona samo sa transformatorom, grecom i elektrolitom jer tako mi se učinilo barem iz tvojim prethodnih javljanja - nisi pominjao ništa osim toga.

Sada si u stvari rekao ono što si možda na početku trebao i tada bih te shvatio. Što se tiče pada napona ako sam te dobro shvatio na max. 6 V uključujući potrošača i padove napona na elementima stabilizacije mislim da se to neće desiti preko te vrednosti ako si napravio trafo odgovarajuće snage i ako se radi o šemi iz radio amatera koja ima rednu regulaciju sa 2N3055 ali opet to ne mogu reći sa sigurnošću , jer od oka, takve stvari se ne govore ( barem ja neću ). Takodje mislim da ti u tom slučaju nije potreban elektrolit 20000uF.

Što se mene tiče ne mora da postuješ šemu, jedino ako to druge interesuje jer ja nemam vremena za analize a sve što počnem da pišem pretvori se u roman jer ne znam stati pa sam zato retko i počeo da komentarišem - ubacim se samo ponekad !

Ne znam koji drugi komentar bi dao , možda guja ima nešto pametnije da kaže ?





PS: Evo dole sam prikačio kako se izvodi izraz za efektivnu vrednost napona za one koje to možda zanima i ako ima tekstualnih grešaka ja se izvinjavam - unapred !


[Ovu poruku je menjao Slavenko dana 14.12.2007. u 22:33 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bierkof
Japan

Član broj: 11028
Poruke: 162
*.PPPoE-6463.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Izrada transformatora15.12.2007. u 06:09 - pre 197 meseci
slavenko:
Desio se mali nesporazum, a ja sam djelimicno kriv.

Eh, evo jos jedna sitnica koja me interesuje, iz Vaseg faha izgleda, o kojoj ne treba roman da se pise. :)

Po proracunu sam dobio da za 5 A, moram da imam sekundar namotan zicom presjeka 1,56mm. A po tvojoj formul provodnik debljine 1mm bi mogao da 'izdrzi' struju od max 2A... E sad, stvar je sljedeca. Ja nemam zicu od 1.56mm, ali zato imam jako puno ove od 1mm.. Da li je pametno namotati 3 puta ovu od 1 mm i povezati ih paralelno da se dobije isti efekat, tj. da sekundar ne pregori? Puno je lakse sloziti tanju zicu nego deblju, a kad je vec ima, to je razlog vise :)

E ovako, ne znam koja je to shema iz radio amatera, ne sjecam se vise jer sam ih puno pregledao, i moram reci da mi se najvise svidjela ona iz elektora, koju je neko vec prije postavio ovdje... Ne sjecam se ko, mozda je bas guja. Pokupio sam neke trikove iz elektroa, postavio vece strujno pojacanje darlingtonovim spojevima, jace tranzistore, koristim 317 regulator napona, itd... kada zavrsim i kad proradi onako kako ja zelim onda cu da je postavim, kao i nacrt cjele stampe za sve djelove za napajanje, kao i mjerenje i ispis izlaznog napona i struje koju sam uradio sa 16F877, source kod, itd... mozda nekome pomogne.
 
Odgovor na temu

Slavenko
Niš

Član broj: 75943
Poruke: 158
*.adsl-4.sezampro.yu.



+6 Profil

icon Re: Izrada transformatora15.12.2007. u 18:53 - pre 197 meseci
Bierkof ja sam ti danas bio napisao kao ( po običaju ) odgovor otprilike koji bi stao na dva A4 formata i kada sam poslao , sajt više nije bio dostupan a ja naravno nisam napravio kopiju ne nadajući se tome.
E, da sada ponovo ne bih pisao roman jer sam bio detaljno objasnio to oko izbora gustine struje i posledica i paralelisanja žica prilikom motanja trafoa ,sada ću samo napisati ovo :

Namotaj taj trafo sa žicom 2x1mm ( dupliraj nemoj utrostručavati ) jer ćeš u ovom slučaju imati gustinu struje od

J = 3.18 A/mm2

a to je sasvim prihvatljivo za namenu koju si ti odabrao ! Dakle može da se ide i na veće gustine struja pogotovo na sekundaru jer se on obično mota poslednji pa samim tim ima daleko bolje hladjenje od primara.

Naravno možeš ti i da utrostručiš motanje i to bi svakako bilo bolje rešenje samo mislim da ti to neće stati na kalem a prethodno rešenje je sasvim prihvatljivo, dakle uduplaj !

Ti sve više otkrivaš detalje oko toga što praviš i ja ti želim da ti projekat proradi onako kako si zamislio. Svidja mi se ideja oko uključivanja PIC-a u sve to jer MC-re obožavam i rado bih da pogledam rešenje koje si napravio pogotovo ako je u assembleru i ako je funkcionalno !

PS: kada biraš jezgro za trafo potrudi se da izabereš ono čiji je poprečni presek ( srednji stub ) kvadratnog oblka tj. a = b jer ćeš na taj način izbeći moguće probleme oko slaganja žice , odnosno da ti stane ono što si proračunao !


Još jednom pozdrav i želim ti uspeh na tom projektu !

[Ovu poruku je menjao Slavenko dana 16.12.2007. u 12:24 GMT+1]
 
Odgovor na temu

COMI_COMI
nezaposlen

Član broj: 160989
Poruke: 42
77.46.203.*



Profil

icon Re: Izrada transformatora16.01.2008. u 23:40 - pre 196 meseci
nasao sam neki transformator sa 220 na 12 e sad me intresuje dali bih mogao da na zamenim tako da na izlaz prikljucim akumulator od 12v a dali bi na izlazu dobio 220
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Izrada transformatora
(TOP topic, by veselinovic)
Strane: << < .. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 318015 | Odgovora: 377 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.