Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pravci razvoja kamera?

[es] :: Digitalne kamere :: Pravci razvoja kamera?

[ Pregleda: 2622 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.ppp-bg.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Pravci razvoja kamera?28.12.2005. u 21:52 - pre 222 meseci
Ovde ima nekoliko ljudi cija bih razmisljanja i predvidjanja voleo da cujem.

Dakle ovako moje misljenje je sledece:

DV nikako nije zastareo format,i sasvim je dovoljnih karakteristika.Zbog eto nekih razloga izmisljen je HDV format.Doduse ja nikad nisam video live snimak sa HDV kamere,video sam samo neke screen shotove(koji lepo izgledaju) ali iskustva korisnika su dovjaka.Neki to hvale kao revolucionaran format,dok drugi kude zbog jace kompresije.
HDV je vise kao neka nadgradnja DV-a,a po meni proizvodjaci nisu trebali da idu na to.Trebali su da nov format sa trakama/diskovima(blue ray) veceg kapaciteta od danasnjih,tako da kompresija bude kao na DV-u,a rezolucija veca.
Za sada HDV je namenjen iskljucivo tehnomanima koji eto hoce da imaju HDV kameru,iako su svesni da(bar u Evropi) na ni jednom televizoru nece moci da gledaju snimak u full rezoluciji(plasma/lcd imaju do 768 linija horizontalne rezolucije ima par modela sa 1024X1024).
Ono sto me je pozitivno iznednadilo na Sony HDR HC1 bar na screen shotovima deluje da ima potpuno ok snimak po mraku.Nije mi jasno kako je to moguce,s'obzirom na 2.7 mpix na CMOS chipu(koji jeste velik 1/3" ali ponovo nije mi jasno kako postize to).
Mada,taj HC1 je potpuni promasaj.Toliko para dati za kameru sa jednim senzorom i elektronskom stabilizacijom slike,i to koristiti u profi svrhe...???Ona na klasicnom tv-u ne daje ni malo bolji snimak od bilo koje 1ccd Sony kamere koje su 3X jeftinije.
Dakle za profi upotrebu ne vredi.

Da sam ja projektant neke od kompanija(Sony/Panasonic/Canon/JVC) isao bih na kameru u toj klasi(naprednoj consumer),sa performansama:
-1/3 ili 1/2" 3XCMOS chip
-optical image stabilizer
-optical zoom min.12X
-dobar objektiv renomirane kompanije,pa makar i po cenu da poveca dimenzije kamere
-duzina kamere do 20 cm

E takva kamera je trebala da bude HC1 doduse ona ima poslednje 3 osoine ali nema prve 2 koje su mnogo vaznije.

U klasi VX2100 isao bih na kameru sa sto vecim CMOS chipovima,da bi mogla da daje rezultate u mraku kao VX2100 ili bolje.

Kakva su vasa ocekivanja za razvoj kamera u bliskoj buducnosti.
 
Odgovor na temu

TriK

Član broj: 73139
Poruke: 128
*.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Pravci razvoja kamera?29.12.2005. u 16:22 - pre 222 meseci
Promašaj?Zanimljivo?
Na današnjem tržištu bitno je izbaciti nešto revolucionarno,ma koliko to smešno zvučalo.Dakle,nije Sony-ju bio cilj da napravi kameru koja će biti bez mane a još i HDV,već da bude prvi kome je to uspelo.Jeste malo čudan taj format da na miniDV traku smeštaju HDV materijal,ali ipak mora se priznati da nikome to nije uspelo pre Sony-ja.To je sve u nekoj probnoj fazi,biće tu izmena,naročito na polju medija na kojem će se snimati materijal,ali prvi korak je takav kakav je.Trenutno nema bolje za te pare.Jeste povoljnije kupiti neku DV kameru nego HDV,ali to je kod nas,mi tako razmišljamo,na zapadu ne.

Što se tiče snimanja na DVD (možda malo već zastareo),Blue Ray,HD-DVD to je verovatno ne tako daleka budućnost,ali još nije tako blizu jer moraju da se prevaziđu određene tehnološke prepreke.Sony ima uređaj namenjen profesionalcima koji omogućava snimanje na DVD(kao i amaterske kamere sa DVD snimačem),ali je podložan brzim kvarovima.To izgleda čudno,ali kad se pogleda cena(ne znam tačnu sumu,ali nije velika za profesionalce) tog uređaja shvata se da i nije neka velika šteta kad otkaže.Kao i mnogo puta dosad kažem da i ovaj uređaj nije za naše tržište jer nama je žao i novu kasetu da kupimo.

U međuvremenu JVC je napravio prvu kameru sa ugrađenim HDD-om,kako će se to pokazati videćemo.Jeste bilo ranijih pokušaja sa tim,ali se odustalo jer nije mogao HDD da radi ako nije uvek u ravnom položaju.

Meni je u celoj priči najčudnije zašto se odustalo od CCD-a i sve zamenjeno CMOS senzorom?
Kad se kamera pokvari: www.videoservisgaja.com
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.dialup.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Pravci razvoja kamera?29.12.2005. u 20:56 - pre 222 meseci
Mene zanima da li su kod CMOS-a bolje performanse nego kod CCD-a? Mada negde sam procitao da CMOSu treba vise svetla za isti rezultat kao kod CCD-a,sto znaci slabije low light performanse,doduse HC1 ima relativno ok performanse sto pobija ovu pretpostavku.

Inace upravu si sada se proizvodjaci utrkuju ko ce dati revolucionarniji proizvod,ali moram reci ne zavrseni i ne savrseni proizvod.
Interesuje me kakav je po pitanju kompresije Panasonic HVX200 (cena joj je 9000 eur)posto je on drugaciji od HDV kamera,radi sa nativnim HD-om, ali isto snima na mini dv (i na p2 medije).

Po meni sledeci korak na koji trebaju da idu proizvodjaci je razvoj novog standarda,koji moze nositi naziv xDV ili HDV+ ili kako vec,a koji bi se zasnivao na jednoj od 2 mogucnosti:
1.razvoj potpuno novog kasetnog medija
2.unapredjenje performansi postojeceg DV-a i to kako-tako sto bi se na tih cca 14 gb prostora za 1h DV materijala snimilo 45 min ili cak 30 min HDV materijala.Znaci manje materijala,na istom prostoru rezultuje manjom kompresijom i kvalitetnijom slikom.
Cak i ovo pod "2" je prelazno resenje do smisljanja potpuno novog standarda,nesto otprilike kao da su pre DV-a smislili mogucnost da se na VHS ili video8/Hi8 kasete snima DV materijal,nije bas tako ali otprilike na toj logici se zasniva ova moja teza.

Mada Sony tako nesto vec radi sa digital8 formatom.

HDV kamere jesu preskupe pogotovu profi modeli.O cenama pravih HD kamera ne smem ni da pomisljam,nasao sam jedan italijanski sajt online shop za profi kamere,koji posecujem kad god imam vremena http://www.adcom.it/settore/14_BROADCAST%20E%20PROVIDEO.html
kako bih naucio dosta toga o profi opremi,na njemu ima dosta specifikacija,brosura i slicno.

Za moj ukus trenutno najoptimalnije resenje bi bila Panasonic AG DVC32,posto ona ima kompaktne dimenzije,handy cam,odlicna je za noc(1/4" 440000 pix),a profesionalna je.

U svakom slucaju za sada HD kamere znaci profi modeli(ne HDV) kostaju od 9000 eur (Panasonic HVX200) do "mnogo"(vidim na sajtu ima kamera i od 40-60000 eur)

[Ovu poruku je menjao Stefano dana 29.12.2005. u 21:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalne kamere :: Pravci razvoja kamera?

[ Pregleda: 2622 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.