Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Wireless kod nas i u inostranstvu.

[es] :: Wireless :: Wireless kod nas i u inostranstvu.

[ Pregleda: 3200 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ITguru

Član broj: 49451
Poruke: 108
195.252.100.*

Sajt: www.carbonmetrics.eu


Profil

icon Wireless kod nas i u inostranstvu.28.12.2005. u 14:57 - pre 223 meseci
Nedavno mi je jedan covek, koji se nerado bakce s racunarima ali prirodom posla dosta putuje po inostranstvu i uvek na njih nalece, rekao da je wireless u Srbiji divlji i da ga je uvek potrebno "budziti" da bi radio. A kao u instranstvo kad odes (pod uslovom da si u podrucju koje ima wireless) sve sto ti treba je wifi kartica i sve radi bez problema. Naravno radi se o zemljama sa vecim standardom i razvijenijom internet infrastrukturom. Nisam ga tada pitao da mi pojasni "divljina" ali pretpostavljam da je mislio na (ne)postojanje zakona o frekvencijama?
Da li je to jedini problem ili se radi i o (ne)razvijenosti AP infrastrukture kod nas?


Kako bi ste opisali razvijenost AP infrastrukture u nasoj zemlji?

a) slabo razvijenu
b) srednje razvijenu
c) katastrofa

"dobro razvijena" nije ponudjena kao odgovor :-)

Drugo pitanje bi bilo, ako bih isao u inostranstvo (sa boljim standardom :-)) a posedujem WiFi b/g compliant laptop, koju eksternu wifi karticu uzeti? Pretpostavljam g standard ali kog proizvodjaca? Imam i PCI ulaz i USB.
Zainteresovani za Energy Management Software Beta Test posetite: www.cenable.com
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Wireless kod nas i u inostranstvu.28.12.2005. u 19:16 - pre 223 meseci
U pravu je covek. Ovo sto se kod nas zove wireless umrezavanje je krajnji krpez.

Insfratruktura wireless mreza je potpuno drugacije zamisljena, da se sastoji od velikog broja celija koje pokrivaju relativno mali prostor (precnika 100 do 300m). One se nalaze nisko, imaju prigodne antene za mali domet i dovoljni su da obezbede dobru vezu i nekome ko ima laptop sa sve ugaradjenom wireless karticom i antenom u samom racunaru, pa cak i ako nema opticku vidljivost.

Kod nas se radi drugacije: roknes na neku visoku zgradu sto jaci predajnik, monstruma od antne i nastojis da povezes sve u krugu od 15 km sa te jedne tacke. Naravno da je u ovom drugom slucaju stalno potrebno neko krpljenje.
 
Odgovor na temu

linux_wlan
Aleksandar Nikolic
Loznica

Član broj: 10867
Poruke: 355
*.inffo.net.

ICQ: 250378697


+9 Profil

icon Re: Wireless kod nas i u inostranstvu.28.12.2005. u 22:37 - pre 223 meseci
Ako cemo istini za volju minipci kartice koje su uglavnom u laptopovima i nisu predvidjene da bi neko surfao po internetu uz pomoc obliznje antene u kvartu vec uglavnom unutar firmi, unutar boxova ili kancelarija. To im je primarna uloga, e sada sto se tice razvijenih drzava ako izuzmemo Australiju i Novi Zeland. kablovske mogucnosti kupovine nekog xDSL prikljucka su veoma velike da niko nece da se za*ebava za wireless-om. Sto se tice Australije i NZ-a njim je wireless pun pogodak.
Tako da istini za volju da su nama zapadnjacki resursi i fondovi cuda bi se napravila i na polju wireless-a.

pozdrav
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
195.252.113.*



+267 Profil

icon Re: Wireless kod nas i u inostranstvu.29.12.2005. u 07:45 - pre 223 meseci
Ma stvar je u prilazu. U zakonu im pise da za stadion za 50 000 gledalaca, na primer, treba 10 000 parking mesta, 5 000 WC-a i bazne stanice za 30 000 mobitela. To se koristi par sati u nedelji, ali bez toga nema upotrebne dozvole!

Kod nas ni pruga Beograd - Bar jos nije primljena ....

Sa druge strane, diskutabilno je i to sta je normalno. U 3 zone imas bitno razlicite 'norme' za A band. Japanci smatraju da ja 10 mW okej. Kod nas u Evropi je to 100 mW a Amerima je plafon na 1000 mW. Tek za bandove B i C ( 5 GHz ) su se usaglasili ...

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

BastardX

Član broj: 58381
Poruke: 328
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Wireless kod nas i u inostranstvu.30.12.2005. u 07:14 - pre 223 meseci
Oprema koju koriste korisnici kod nas jeste losa ali nije do nje
Ja sam spreman da kupim mikrotik klijent ako treba ali netreba
U mom slucaju nije smetnja kod mene nego su ruteri odnosno dns serveri losi
Njihovi linkovi ka internetu su jos nesto gore
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Wireless kod nas i u inostranstvu.30.12.2005. u 08:27 - pre 223 meseci
Mikrotik obicno se ne stavlja kod korisnika kao zamena za fabricki AP u klijent rezimu.

Na sta mislis kada pricas o losim ruterima i DNS serverima? Kako ti oni uticu na losu konekciju?
 
Odgovor na temu

linux_wlan
Aleksandar Nikolic
Loznica

Član broj: 10867
Poruke: 355
*.inffo.net.

ICQ: 250378697


+9 Profil

icon Re: Wireless kod nas i u inostranstvu.30.12.2005. u 09:49 - pre 223 meseci
U zadnje vreme se cesto cuje kad nekakav WISP ima probleme koje ne moze kvalitetno da resi da se spominju problemi tip "pada nam DNS kod natprovajdera" i "losi su ruteri kod natprovajdera". E sad sto mali broj korisnika zna sta to znaci onda oni to jadno opravdanje progutaju kao da je to visa sila, inace cesto se cuje takvo opravdanje. :)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

BastardX

Član broj: 58381
Poruke: 328
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Wireless kod nas i u inostranstvu.30.12.2005. u 16:58 - pre 223 meseci
Dobar primer je kako su resili wireless u glavnom gradu ja mislim Islanda
Tvrde da sa opremom koju koriste imaju odlican signal i iza betonskih zidova
Ovo sam napisao vec u jednoj temi i ostavio sam linkove sajta gde ima mnostvo prica o povezivanju tom opremom sirom sveta
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Wireless kod nas i u inostranstvu.

[ Pregleda: 3200 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.