Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pistanje iz kucista???

[es] :: PC Konfiguracije :: Pistanje iz kucista???

[ Pregleda: 6033 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

markez_va

Član broj: 58557
Poruke: 32
213.137.127.*



Profil

icon Pistanje iz kucista???27.12.2005. u 16:57 - pre 222 meseci
Imam sledeću konfiguraciju:
ABIT NF7-SL
BARTON 2500+
HIS ATI RADEON 9500
2x256 MB RAM Corsir VSDDR400
Cooler Master Jet 7
HDD Seagate SATA 80GB
LC Power 550W Gold 2.0

Posle nekoliko sati (5-6) rada iz kućišta počinje da se čuje pištanje tj. Neki zvuk visoke frekvencije. Zvuk je takav da ja ne mogu da utvrdim odakle dolazi. Probao sam da isključim sve ventilatore i ustanovio da nije od njih. Nisam iskljucivao Jet na CPU naravno. Mislio sam da je do HDD-a koji sam skoro ubacio ali nije i njega sam isključivao i opet se čuje. Ponekad se taj zvuk menja kako ja skrolujem neki prozor ili pomeram miša, ali isključivao sam i njega, opet ništa. Nekad je dovoljno da poče da pišti kad startujem neki program, maximiziram prozor.Ponekad to pištanje prestane samo od sebe ali nekad ne prestaje dok ne isključim računar na 5 minuta.

Pištanje prestaje i pri restovanju računara u momentu kad proverava optičke uređaje dok je crn ekran (sam početak dizanja sistema).

I što je najgore kako je pomislim da je u nečemu problem i taj deo “čačnem” on prestane i ja pomislim da sam našao rešenje kad se ponovo javi zvuk i ja uradim isto ali on ne prestaje (Marfijev zakon).

Jedino što sam ja primetio jeste da kad otvorim kućište malo posle toga pištanje prestane, i ređe se javlja ali se javlja i sa otvorenim kućištem. Neko bi rekao da je problem u hlađenju ali ja ne bih rekao jer imam tri osmice na kućištu, jedna napred uvlači, jedna nazad izvalči i jedna bočna koja uvlači vazduh. Pored toga tu je i dvanestica na napajanju. Sve temperature su OK takođe i naponi. Za to koristim ABIT EQ.

Ja sam se raspisao ali ne mogu drugačije da opišem problem.

Molim vas za pomoć dok mi još uvek razum na mestu inače poludeh mlad.
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Pistanje iz kucista???27.12.2005. u 20:30 - pre 222 meseci
Sad, da pišti zvučnik na matičnoj ili kučištu to bi i sam ustanovio, pa to nećemo uzeti u obzir. Ako slučajno dođeš do zaključka da je to onda je u pitanju ili drastično opadanje brzine nekog ventilatora (proc, chipset)ili pregrijavanje procesora.
Nadalje što bi moglo biti jeste ili zavojnica ili neki elko na matičnoj ploči ili napajanju
(kod zavojnice je to više manje okej samo iritantno dok kod kondenzatora može upućivati na neispravnost). Takvo pištanje može dopirati i iz monitora.

 
Odgovor na temu

markez_va

Član broj: 58557
Poruke: 32
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Pistanje iz kucista???28.12.2005. u 10:53 - pre 222 meseci
Nisu zvucnici ni monitor sigurno. Ja mislim da je napajanje ili zavojnice oko procesora samo ne mogu da oderedim sta je u pitanju pa da taj deo zamenim jer je sve sem procesora pod garancijom.
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Pistanje iz kucista???28.12.2005. u 11:27 - pre 222 meseci
Probaj testirati posebno napajanje, van kučišta ili na drugoj konfiguraciji kako bi razlučio. Samo molim te oprezno kako nebi izgubio garanciju!! Ako je sve u kompletu pod garancijom, onda im vrati sve s objašnjenjem kako pišti. Inače, nije to ništa neuobičajeno za zavojnice. Možda si ponegdje u nekom TV-u ili radio aparatu vidio da su zaljepljene ili prelivene nečime i imaju neku spužvu "unutar sebe". e to ti je u svrhu toga da ne pište.

 
Odgovor na temu

Dalibor81
Dalibor Zeljkovic
Vulkanizerski servis - vlasnik
Zrenjanin

Član broj: 38601
Poruke: 1464
*.dialup.neobee.net.



+26 Profil

icon Re: Pistanje iz kucista???28.12.2005. u 19:46 - pre 222 meseci
Meni je takve probleme pravio refresh-rate, sto je vise belog na ekranu, jace se cuje to pistanje. Probaj da menjas refresh 90% bi trebalo da prestane, a stvarno je tesko utvrditi odakle dolazi, gde god pogledam mislim da je odatle. I jos sam citao ovde na forumu da moze i memorija da prozvizdi, pa ti ipak prvo probaj refresh, to ti je lakse.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

stalex
Srbija do Tokya

Član broj: 63134
Poruke: 137
*.inffo.net.



Profil

icon Re: Pistanje iz kucista???01.01.2006. u 17:49 - pre 222 meseci
Meni se isto desava. ali samo na nekim igricama i to na nekom starim koje igra moj mali sincic, koje uopste nisu zahtevne za komp.
Nisam otkrio odakle dolazi zvuk, ali cini mi se da je sa ploce, ali ne provaljujem tacno odakle, i ja sam imamo seansu sa zaustavljanjem kulera..... itd. i ostao bez resenja.
Ako neko skonta sta se tacno tu desava, nek javi!
ploca je ga k7ns, 512 kingsto , chieftec i 3000+ 64 bit.....
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dial.InfoSky.Net.



+370 Profil

icon Re: Pistanje iz kucista???02.01.2006. u 05:11 - pre 222 meseci
Bilo je pisanja o ovom problemu. Najcesce "pisti" neka prigusnica na ploci ili napajanju. Redje neki kondenzator. Najjednostavnije ce te utvrditi sta ispusta taj zvuk ako prstom blago pomerite komponente koje mogu biti sumnjive. Redom dodirnite/pritisnite/zaljuljajte sve kalemove i prigusnice koje vidite na maticnoj ploci, zatim vece kondenzatore, pogotovo u delu oko podnozja za cpu. Pre nego sto bilo sta dodirnete, dodirnite rukama metalni deo kucista, izbegavajte da dodiujete nozice integralnih kola na ploci. Kada otkrijete izvor, postoji mogucnost da ga ovim pomeranje sasvim eliminisete, mada moze da se desi da se posle nekog vremena ponovo javi. Tada je najbolje da se namotaji fiksiraju nekim lepkom, najbolje lakom tj. plastik sprejem. Ova intervencija moze da izazove gubitak garancije ili ostecenje komponenti, pa zato oprez.
Ako je smetnja iz napajanja, tu ne savetujem da se ista dira. Vecina komponenti si pod naponom opasnim po zivot, pa ako niste sigurni, a po zvuku vam se cini da je iz napajanja dolazi taj zvuk, prepustite to nekom ko zna da popravlja napajanja, ova intervencija vas nece puno kostati, osim, mozda, gubitka garancije.
 
Odgovor na temu

Cileinteractiv
Zoran Petrovic
Isurance agent
VIG
Lokacija: Novi Sad

Član broj: 43360
Poruke: 2738
82.208.195.*



+3 Profil

icon Re: Pistanje iz kucista???02.01.2006. u 06:01 - pre 222 meseci
Citat:
Dalibor81: Meni je takve probleme pravio refresh-rate,

Takodje i kod mene na GF4MX440 i amsung 955DF kada dizem refresh rate sa 85 na 100 i kada se ekran zacrni cuje se pistanje viskoe frekvencije, takvo pistanje se cuje nekoliko sekundii neposredno posle gasenja ili restarta! Jel to do graficke?
 
Odgovor na temu

markez_va

Član broj: 58557
Poruke: 32
213.137.127.*



Profil

icon Re: Pistanje iz kucista???02.01.2006. u 11:44 - pre 222 meseci
Ja sam dirao sve komponente na ploci, olovkom koja ima gumicu na jednom kraju, ali nisam uspeo da lociram odakle dolazi zvuk tako da sam bio ubeđen da je u pitanju napajanje.
I tako skinem ja napajanje i odnesem kod drugara, montiramo moje kod njega a ja uzmem njegovo. I kako je Marfi bio pametan covek i napiso te čuvene zakone moralo je po njima da bude. Sad ne pišti ni kod njega ni kod mene iako su mašine bile uključene prilično dugo i usput maltretirane raznim testovima.
Danas ću da vratim moje napajanje pa ćemo da vidimo šta će da bude.
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Pistanje iz kucista???02.01.2006. u 12:01 - pre 222 meseci
mora da si nešto prodrmao tokom postavljanja ili transporta napajanja.

 
Odgovor na temu

markez_va

Član broj: 58557
Poruke: 32
213.137.127.*



Profil

icon Re: Pistanje iz kucista???06.01.2006. u 12:02 - pre 221 meseci
Dva dana sve bilo normalno, i sad je opet počelo da pišti. Kod drugara je radilo sve pet dana bez problema.
Niko mi nije odgovorio da li ovo podleže garanciji i koje su mi šanse da uspem da ga zamenim za drugo?
Mada kako se do sada ponašalo verovatno će kod njih sve biti u redu a kod mene će opet početi da se dere!!!


[Ovu poruku je menjao markez_va dana 06.01.2006. u 13:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

JOJO847

Član broj: 14162
Poruke: 6623
*.adsl.net.t-com.hr.



+10 Profil

icon Re: Pistanje iz kucista???06.01.2006. u 16:31 - pre 221 meseci
pa vidi, kakav takav temelj za reklamaciju imaš. Budi fin, rastumači jasno o čemu se radi a dalje ovisi o njihovoj stručnosti i razumijevanju.

 
Odgovor na temu

markez_va

Član broj: 58557
Poruke: 32
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Pistanje iz kucista???08.01.2006. u 11:47 - pre 221 meseci
Na kraju sam ustanovio da je definitivno problem u napajanju. Kad zaustavim ventilator na napajanju pištanje prestaje.

Interesantan je fenomen da u igricama ne pišti, pa sam došao do zaključka da kad ga opteretim on radi normalno, verovatno zbog toga što tada poveća broj obrtaja ventilatora pa na većem obrtaju ne pišti. Probao sam da rukom zatvorim deo otvora ispred ventilatora i posle nekog vremena pištanje prestaje opet najverovatnije zbog povećanja temperature i sa njom i broja obrataja ventilatora.

To dovodi do konačnog zaključka da treba što više da se igram a što manje da se bavim ozbiljnim stvarima ako želim da sačuvam živce i ostanem normalan.

Šalu na stranu zvao sam firmu u kojoj sam kupio napajanje i bili su korektni i rekli da donesem napajanje da pogledaju, još mi samo ostaje da se nadam da će uspeti da reše problem i da će kad ga oni uključe napajanje pištati.

A kako ću ja podneti te dane bez računara to je već druga priča, malo bensedinčići malo rakijica...


[Ovu poruku je menjao markez_va dana 08.01.2006. u 12:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

markez_va

Član broj: 58557
Poruke: 32
213.137.102.*



Profil

icon Re: Pistanje iz kucista???13.02.2006. u 15:11 - pre 220 meseci
Dugo me nije bilo ali evo sad da vam ispričam kako sam prošao.
Odnesem ja napajanje na reklamaciju u firmu gde sam ga kupio. Ostavim ga tamo ljubaznoj sekretarici, jer nikoga od drugogo strucnog osoblja nije bilo u firmi, i u kratkim crtama joj objasnim o čemu se radi. Da bi stvar bila jasnija ja kasnije nazovem firmu i jednom od zaposlenih objasnim o čemu se radi da mu sekretarice ne bi prenosila jer ipak sam je upućeniji u problem. On kaže dobro, ja sutra nosim napajanje kod zastupnika u servis i preneću mu to što si rekao. Od tada su prošle dve nedelje do momenta kada me je ponovo nazvao, da bi mi rekao da su oni testirali napajanje i da je sve u redu i da ako i dalje imam problem da on ne zna šta da radi i da ja ako hoću mogu da nazovem zastupnika pa da vidim šta da radim.
Meni ne bude teško i ja nazovem zastupnika. Objasnim čoveku iz firme potanko o čemu se radi i da sam locirao problem, kao što sam u prethodnim postovima napisao. On me fino sasluša i kaže da probam ponovo pa ako se problem javi da donesem napajanje i da ću dobiti novo. Pištanje se posle dva dana ponovo javi i ja uradim kako je on rekao.
Odem kod zastupnika, ponesem napajanje i ispričam opet u čemu je stvar. Oni me ljudi saslušaju i daju mi novo napajanje.
Pri tom saznam da tip iz firme u kojoj sam ga kupio nije preneo ni 1% onoga šta sam mu rekao već da ga je doneo i rekao samo da pišti. Oni ljudi povezali i videli da ne pišti pa vratili kao ispravno. Tako da je najveći problem bio što smo se igrali gluvih telefona.

Moram da pohvalim zastupnika firmu MID-9 jer su bili prilično ljubazni i korektni.

Tako da je problem na kraju rešen, što je najbitnije. Malo sam se cimao i tri puta dolazio u Beograd ali bitno je da sam rešio stvar
 
Odgovor na temu

[es] :: PC Konfiguracije :: Pistanje iz kucista???

[ Pregleda: 6033 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.