Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Asio vs Wdm vs Mme vs Gsif?

[es] :: Muzička produkcija :: Asio vs Wdm vs Mme vs Gsif?

[ Pregleda: 3052 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Evil Noob

Član broj: 66966
Poruke: 52
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Asio vs Wdm vs Mme vs Gsif?21.12.2005. u 16:09 - pre 223 meseci
Mislim da bi dobro došao (bar meni :D ) jedan post o ovim driverima.

ASIO
WDM
MME
GSIF

Dakle, što je, jel specifičan za neku karticu/software, 1 ili više outputa i inputa, latencija, u čemu se toliko razlikuje spram drugih itd.?
 
Odgovor na temu

digital cave

Član broj: 17793
Poruke: 25
*.uzzpro.sr.gov.yu.

Sajt: www.digital-cave.com


Profil

icon Re: Asio vs Wdm vs Mme vs Gsif?22.12.2005. u 09:11 - pre 223 meseci
ASIO - posle visegodisnje bitke postao standard (podrzavaju ga svi koji zele da budu izbiljna firma)

WDM - izgubio bitku posle visegodisnje borbe (izvorno drajver firme Cakewalk, koja se ranije zvala TT, a njihov softver Sonar je nosio naziv Cakewalk. Glavna firma koja gura ovaj standard, a podrzavaju ga i SONY paketi (ex Sonic Foundary); dakle SF, Acid, Vegas. Ko se bolje probio ukazuje i cinjenica da je sam Cakewalk svoj softver opremio i podrskom za ASIO...)

MME - sistemski drajver - iz ugla PC audio posla - tek da se kaze da imas drajver

GSIF - Giga Sampler/Giga Studio drajver - bez njega GS radi sa nekim starijim modelima hardvera sa MME drajverima (ne pod XP-om).
GSIF2 - Omogucava i snimanje (u paketu sa poboljsanim rutinama za GSIF MIDI2).

ASIO i WDM - dobro napisani drajveri mogu ostvariti isto/slicno kasnjenje sa brojem I/O koji dozvoljava/omogucava hardver - sve je manje visi isto, osim sto Steinberg nece nikada podrzati WDM, dok su skoro svi ostali podrzali ASIO.

[Ovu poruku je menjao digital cave dana 23.12.2005. u 11:05 GMT+1]
Master Acoustics pro studio hardware
www.ma-pro.com
Audio Light Concept
www.alcpro.com
 
Odgovor na temu

peejunk

Član broj: 50810
Poruke: 112
*.adsl-mo.bih.net.ba.



Profil

icon Re: Asio vs Wdm vs Mme vs Gsif?22.12.2005. u 18:02 - pre 223 meseci
Samo mala ispravka. WDM je skracenica za Windows Driver Model i nije ga razvio Cakewalk/TwelveTone nego Microsoft. Mozda je audio dio WDM-a razvijen u saradnji sa Cakewalkom (znam da su oni saradjivali sa MS-om u designu DirectX audio pluginova i drivera) ali WDM je model raznih tipova drivera za windowse (video, scanner/imaging, modemski, NIC driveri itd), a ne samo audio drivera.

ASIO/MME/DirectX/GSIF u uzem smislu i nisu driveri nego HAL-ovi (hardware access layer). Tako recimo MME (multimedia extensions) i DirectX HAL-ovi za zvuk mogu koristiti i stari VxD i novi WDM model drivera. DX i MME ne mogu koristiti tzv. kernel streaming, koji ASIO koristi, a omogucavaju ga i WDM driveri (sto recimo Asio4All obilato koristi, u nacelu A4All je ASIO sloj iznad WDM-drivera).

Prednost kernel streaminga je sto omogucuje priblizno jednaku stabilnost uz dosta nizu latenciju jer softver direktno u kernel prostoru procesira nizove podataka i salje ih hardveru (rutine vrlo visokog prioriteta koje ne moraju cekati na svoj red).
 
Odgovor na temu

Evil Noob

Član broj: 66966
Poruke: 52
*.dsl.iskon.hr.



Profil

icon Re: Asio vs Wdm vs Mme vs Gsif?22.12.2005. u 20:20 - pre 222 meseci
E hvala, jako lijepo objašnjeno.
Imam 2 pitanje:

Kako to da ima nekih ASIO drivera za neke specificne kartice, a opet imamo i ASIO4ALL koji je univerzalni?

Isto tako me zanima: imam tipični MIC IN, LINE IN i LINE OUT na kompu plus 6 dodatnih kanala ukoliko trebam (na matičnoj imam pinove). Zanima me kako se ovo odražava na ASIO4ALL, jer imam 2x inputa i 8x outputa u njemu, nije mi jasno otkud?
 
Odgovor na temu

kompozitor

Član broj: 72733
Poruke: 504
80.74.166.*



Profil

icon Re: Asio vs Wdm vs Mme vs Gsif?22.12.2005. u 21:13 - pre 222 meseci
@peejunk , imam neki problem , verovatno sa drajverima .

Mozes li pogledati na :
http://www.elitesecurity.org/t...9419-Problem-sa-Wave-Lab-hitno

Pozdrav ...
Apsolutni subjektivizam !
 
Odgovor na temu

digital cave

Član broj: 17793
Poruke: 25
*.uzzpro.sr.gov.yu.

Sajt: www.digital-cave.com


Profil

icon Re: Asio vs Wdm vs Mme vs Gsif?23.12.2005. u 10:11 - pre 222 meseci
NIsam ni rekao da su ga oni sami razvili, vec unapredili i podzali, a sto se tice prioriteta on se moze resisti i samom optimizacijom audio softvera, kao sto je to slucaj sa paketom SAW, koji ne podrzava ni ASIO ni WDM, ali radi (kada govorimo o stabilnosti i prioritetima izvrsavanja) bolje od Cubase/Sonar/Logic konkurenata...
Master Acoustics pro studio hardware
www.ma-pro.com
Audio Light Concept
www.alcpro.com
 
Odgovor na temu

Evil Noob

Član broj: 66966
Poruke: 52
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Asio vs Wdm vs Mme vs Gsif?25.12.2005. u 00:48 - pre 222 meseci
Ajde plz ljudi help na moj post gore.

Imam totalno cudne inpute i outpute:

Realtek AC97 1 - Realtek AC97 2 mi je recimo jedan input

i na 5-6 i 7-8 mi je zvuk mnogo tiši!?
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: Asio vs Wdm vs Mme vs Gsif?

[ Pregleda: 3052 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.