Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prakticna pitanja

[es] :: E-Poslovanje :: Prakticna pitanja

[ Pregleda: 3872 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

singidunum
Darko Belic
II mate
Beograd

Član broj: 5810
Poruke: 2
*.yubc.net



Profil

icon Prakticna pitanja16.10.2002. u 01:32 - pre 261 meseci
Zdravo svima,

pratio sam forum u vezi e-commerca procitao sam sve sto ste pisali, deluje lepo ima potencijal i sigurno ce biti posao buducnosti. Vidim da ima ljudi koji se dosta razumeju u web dizajn, sigurnost, bankarske transakcije, brokerske poslove (licno sam se bavio svim tim poslovima po malo - laicki). Sve u svemu tema je veoma interesantna i opsirna.
Momentalno se bavim spoljnom trgovinom (i uvozim i izvozim) pa me muce neka prakticna pitanja koja niko nije pomenuo a od presudnog su znacaja, prvo pitanje je da li "JA" prodajem robu kao pravno (firma) ili kao fizicko (pojedinac) lice, u daljem tekstu postavio sam pitanja koja se odnose na pravno lice (firmu).


Imam firmu u YU kako da opravdam (Narodnoj Banci, inspekciji itd..) prodaju robe nekome tamo u USA.

Sta podrazumevam pod opravdam robu:

1. kako prodam jedan par naocara (kao regularan izvoz ???) - jel treba da odradim ceo izvozni postupak (da li se isplati za jedan par naocara ?) - ili prodam vecu kolicinu naocara USA firmi, pa ih ona lageruje.

2. de je faktura - treba da pravdam prodaju robe i posle da platim porez.
Da li prodajem robu USA firmi a ona dalje krajnjem kupcu ?

3. de je placanje fakture - koliko sam shvatio krajnji kupac placa USA firmi -
kako USA firma pravda (u Americi) placanje YU firmi - a posle toga kako YU firma pravda priliv?

To su neka pitanja koja me muce u slucaju da sam pravno lice, a u slucaju da poslujem kao fizicko lice masu problema bi resio.

Verujem da svi problemi mogu da se prevazidju samo je pitanje da li su zakonom regulisani ili nisu i da li ce ih skoro regulisati.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.net.yu



+6455 Profil

icon Re: Prakticna pitanja16.10.2002. u 14:48 - pre 261 meseci
Pa prvo moram da ti kazem da ti se prodaja naocara bas ne bi isplatila, jer imas veoma jaku konkurenciju :)

1. Kao regularan izvoz ti se nikako ne isplati. Pre svega carinski papiri kostaju 1000din, i to bi morao da radis pri svakoj posiljci. Najisplativije ti je da ih saljes kao fizicko lice, znaci kad uzmes u obzir da je total tezina, naocare+futrola+pakovanje d 215-260 grama, od 550-650din, sve sa carinom. POstarina sama te izadje oko 500din, stim sto moras i da das trenutno 50din za carinske troskove (ranije je bilo 200din), osim ako ponovo nisu vartili na 200din... Uglavnom ja recimo naplacujem $10 za shipping i handling i to radi ok.

- Da bi prodao vecu kolicinu naocara US firmi, morao bih prvo da imas firmu tamo, drugo Luxottica, Safilo, Markoni, ili ko vec cije naocare prodajes, bi ti odrali kozu sa ledja. Mene sad Luxottica tuzi na bezbroj stavki, ali mogu da im kazem da me povuku za onu stvar i to prilicno arogantno, jer su tuzbe uglavnom oko sitnica (copyright, suppliers, import violations...) Vazno je da su sve bez osnove. Da sam recimo odradio import 100 naocara u US, pa odatle slao, mogli bi da mi zgule kozu sa ledja, i da me nateraju da im platim odstetu jer sam ja recimo kriv sto su oni prodali 10,000 pari manje ove godine... To bi ti bila jedna od gadnijih gresaka.

2. Rekoh ti oko prodaje firmi, znaci ako vec radis salji odavde kao fizicko lice. U USA ti se fakture i ostalo ne vaze.. Da bi napracivao moras da imas merchant account, a sto se poreza tice, u USA nisi obavezan da platis nisat osim ako nisi napravio profit. Ja recimo prijavljujem da vec godinu dana radim sa gubitcima i prilazem nabavnu cenu mojih naocara, prodajnu, i troskove, i nikom nista. sve je legalno. Sto se tice poreza kod nas, to valjda znas, prijavis da ti naocare kostaju 50din, platis 10din poreza i sibas...

3. Nemas priliv jer se sve radi preko fizickog lica, tako ti je bolje jer nikome nisi duzan nista, a sasvim legalno radis.

Znaci moj savet ti je da batalis poslovanje sa firmama, otvoris firmu u USA cisto radi procesiranja kartica i bankovnih racuna, imas lepo debitnu karticu od US banke, i sa nje dizes sav kes u beogradu.. $3 naplacuje societe egneral na svakih $1,000 podignutih, i to ti isplate u devizama odmah...


Ja se bavim prodajom naocara online vec 2 godine (Lux Ottica LLC, www.lux-ottica.com), i skoro se 4 meseca tuzim sa Luxotticom s.p.a. oko svega... Sad imam sansu da im uvaljam celokupnu firmu za debele pare, sto cu najverovatnije i uraditi. Nemam plan da nastavim da se bavim prodajom naocara, ali ako si ti zainteresovan, i ako stvarno imas naocare (nabavku od sanera nemoj ni da pomisljas... Nece ti ih niko kupiti, veruj mi na rec..), onda mozemo da se dogovorimo oko saradnje, naravno ako si zainteresovan. Realna situacija je da ti Sasa Gajic nece prodati nijedne naocare (Luxottica), Vukasin je mnogo nadrkan lik, tako da ja nemam neka lepa iskustva sa njim, iako on ima najbolji magacin od svih (Safilo), i imas Boska (Yasona) koji uvozi marconija, on je onako djene-djene, stim sto kad uzimas naocare od njega, ti narucis, pa cekas 2-3 meseca da ti stignu... a to tebi ne odgovara, jer covek ne drzi ni najmanji magacin...

javi mi se na private mail, ako si zainteresovan, pomocicu ti koliko god budem mogao...
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.verat.net



+257 Profil

icon Re: Prakticna pitanja16.10.2002. u 16:21 - pre 261 meseci
J a cu samo da napomenem da sam video (igrom slucaj asam nesto procuavao oko merchant accounta) odredjen broj sajtova koji ti nude da nemas merchant account a da ipak dobijas pare. Radi na tu foru da oni imaju merchant account, da sve pare stizu njima, a oni ti prosledjuju jednom ili dva puta mesecno pare koje su za tebe minus procenat koji uzimaju kao uslugu, i to na neki dogovoreni nacin (cek, western union, prenos na racun i slicno, koliko sam ustanovio).

Evo ti neki linkovi koje sam gledao:
http://linz1.net/eCom/SecureServer.html
http://www.oxbill.com/
http://merchants.creditnet.com/index.html

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.net.yu



+6455 Profil

icon Re: Prakticna pitanja16.10.2002. u 17:08 - pre 261 meseci
Imas brdo takvih sajtova.. ali ti oni uzmu 15% provizije, a sa merchant accountom ti je provizija 2-3%...

I to je provizija na PROCESSIRANI novac, znaci neko ti uplati $100, ti ustvari dobijes $85 preko tih servisa + troskovi prenosa, a preko merchant accounta tebi na racun leze $98 i imas zanemarljive troskove prenosa...

Kad se sve sabere i oduzme, veoma je lako videti sta se vise isplati...
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.verat.net



+257 Profil

icon Re: Prakticna pitanja16.10.2002. u 17:18 - pre 261 meseci
Da, ali koliko je tesko ili lako dobiti merchant account i koji su uslovi? Drzavljanstvo?
Ajde kad vec znas malo pricaj o tome :)
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

singidunum
Darko Belic
II mate
Beograd

Član broj: 5810
Poruke: 2
*.yubc.net



Profil

icon Re: Prakticna pitanja16.10.2002. u 17:29 - pre 261 meseci
Jbyn4e procitaj sve pise u forumu lepo je to ventura objasnio.
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Poslovanje :: Prakticna pitanja

[ Pregleda: 3872 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.